Záloha vytápění

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2191
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od gupa »

Celý tento týden má úplně jiné shody hodnot počasí (myšleno jako soubor, ne jednotlivě) než minulé týdny. Teplota se pohybuje sice stále na moc neměnících se hodnotách, ale rosný bod, zejména tlak a dobrým ukazatelem je vlhkost.

No a to zapříčinilo alespoň umne že kotel hoří lépe. Asi, potvrďte nebo vyvraťte tento můj pocit, že prostě když se zvedne tlak a sníží teplota a rosný bod a vlhkost, vytvářený tlak v ohništi je také vyšší a tím lépe vše hoří.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2537
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od NOPARasito »

gupa píše:Celý tento týden má úplně jiné shody hodnot počasí (myšleno jako soubor, ne jednotlivě) než minulé týdny. Teplota se pohybuje sice stále na moc neměnících se hodnotách, ale rosný bod, zejména tlak a dobrým ukazatelem je vlhkost.

No a to zapříčinilo alespoň umne že kotel hoří lépe. Asi, potvrďte nebo vyvraťte tento můj pocit, že prostě když se zvedne tlak a sníží teplota a rosný bod a vlhkost, vytvářený tlak v ohništi je také vyšší a tím lépe vše hoří.
Subjektivni pocit, u mne se projevuje, cim vetsi zima, tim to lepe hori ;-))))) (coz muze byt opet subjektivni pocit), kazdopadne vzdy je umera vetsi zima, vice drevo mizi :handshake:
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

V roce 77... Pokud to uděláš letos, a třeba i z mědi, tak ti za chvilku proreznou deskový radiátory, přestanou fungovat ventily, poteče to ve šroubeních. A sám píšeš pátý kotel od 1977, to je cca 8.5 roku na kotel... já mám ty přímotopy od r. 1992, tj 27 let bez zásahu (jenom je dycky sundám na malování), tak krbová vložka v podstatě taky, od r.1998. Takže moje náklady na pořízení a udržování topnýho systému jsou o několik řádů nižší. Akumulace je lepší do něčeho, co nezdrhne milimetrovou dírkou, jako je třeba 9m3 zdiva z plnejch cihel vprostřed baráku, šamotový cihle kolem krbu, betobnový podlahy a stropy. Ostatně již staří římané...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

Drevo mam rad, ale mit to jako hlavni zdroj v baraku? Dekuji nechci. rad si pritopim v krbu, diky rozvodu vzduchu od krbu vytopim i cast domu v hornim patre.

Ale dneska se mi zatapet nechce, tak netopim a o teplo se postara cerpadlo.

Ty prace s tim drevem. Vidim to u tchana. Jenom drel na drevo.

Takze drevo super jako sekundar. Jako primar pro me ne.

pro me je tedy drevo zalohou, kdyz nejdete tc muzu krbit. nepotrebuje to ani elektriku. Na preziti by mi to stacilo :-)

Jinak k PK bych dal malou UPS s vetsi baterkou. Kotel samno sobe zas tak.velkou spotrebu nema. A dovedu si predstavit tooit style. Zapnu, jede na max rozropim, vypnu. A tak do kola. Lepsi nez ho trvale smrdlat na minimalnim vykonu. Spotreba aleketriky z baterie bude stejna.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

"Ty prace s tim drevem. Vidim to u tchana. Jenom dřel na drevo" -??? Asi jinej oddíl. Letos, díky kůrovcové kalamitě, jsem nasyslil dřevo na další 4 sezóny. Když to přepočtu na člověkohodiny tak na pořezání, naštípání a srovnání jsem spotřeboval necelejch 100 člověkohodin což při mzdě 200Kč na hodinu je víc, než kolik stálo to dřevo. Takže ukrutná dřina a drahý je to:) potřeboval bych v rámci kondice něco takovýho každej měsíc :) Dřevo dovezl klaďák a během 10 ti minut složil 40prm za plot. To všechno za nějakejch 17kKč. Topení a přemisťování dřeva ke krbu moc nepočítám, prostě cestou do domu vezmu jednu bedýnku se dřevem a je vystaraný i na dva dny. Když je okolo nuly, a nechce se mi topit, tak taky netopím, další den je v baráku místo 23°C jenom 21°C... Holt co člověk to názor.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:"Ty prace s tim drevem. Vidim to u tchana. Jenom dřel na drevo" -??? Asi jinej oddíl. Letos, díky kůrovcové kalamitě, jsem nasyslil dřevo na další 4 sezóny. Když to přepočtu na člověkohodiny tak na pořezání, naštípání a srovnání jsem spotřeboval necelejch 100 člověkohodin což při mzdě 200Kč na hodinu je víc, než kolik stálo to dřevo. Takže ukrutná dřina a drahý je to:) potřeboval bych v rámci kondice něco takovýho každej měsíc :) Dřevo dovezl klaďák a během 10 ti minut složil 40prm za plot. To všechno za nějakejch 17kKč. Topení a přemisťování dřeva ke krbu moc nepočítám, prostě cestou do domu vezmu jednu bedýnku se dřevem a je vystaraný i na dva dny. Když je okolo nuly, a nechce se mi topit, tak taky netopím, další den je v baráku místo 23°C jenom 21°C... Holt co člověk to názor.
Mám to stejné... jen sem nenakoupil to dřevo nemám čas lítat po lese pro mě jednodušší nechat štípačkou našípat nechat dovezt, a za 10prms dubu zaplatim 11tkč a mam na zimu dřeva dost... srovnano do hranice za 3 hodky a krasně se na to kouká..
topím interierovým kotlem s vymenikem a
protože nemame zavedený plyn, jako zálohu vytápění mám elektrokotel, a jako zálohu zálohy dakon.
abych měl to pohodlíčko tak samozřejmě je potřeba náležitě zateplit aby toho dřeva nemuselo být příliž mnoho..
ještě mi přitápí FVE někdy... a chystám se na montáž tepelka řízené přebytky k ovládání TC za pomocí GBO. ted čekám na montáž trubek a naplnění ( příští rok to bude)
zdraví V.
Ahoj Vítek.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem v lese taky nebyl ani nepamatuju, ty člověkohodiny jsou na řezání a štípání a rovnání. 10prms tvrdýho dřeva, naštípanýho a s dovozem za tyhle peníze? kde? - chci taky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

No tchan delal.i pro jeho maminku takze rocne 30m3 vcetne manipulace z lesa.

Ja drevo taky kupuju uz hotovy. Nema smysl.se s tim delat.

Budes mit doma 21 i po tydnu netopeni? :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od kodl69 »

v létě jo, možná i víc. Ale po týdnu to při obvyklejsch lednovejch teplotách nejde pod 15°C, takže stačí dvě tři hodiny "rychlokurz" krb + přímotopy + klima a je to zase zpátky, akorát oblečení ve skříni je studený ještě třetí den...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

narazim na to, ze se muze stat ze nebudes schopnej nekolik dni topit. Coz si vetsina lidi topici drevem nepripousti. nerikam, ze je to tvuj pripad :)

nejak vubec nemyslej na to, kdo bude chodit prikladat , kdyz napr. onemocni
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:No tchan delal.i pro jeho maminku takze rocne 30m3 vcetne manipulace z lesa.

Ja drevo taky kupuju uz hotovy. Nema smysl.se s tim delat.

Budes mit doma 21 i po tydnu netopeni? :-)
A ty když vypneš všechny plynový kotle atd máš po týdnu netopení 21? :D to není možný.. v létě možná na podzim blbě a vzimě vůbec

Tvymu kotli se muže stat že nebude schopnej jet.. stejně tak se muže něco posrat na přívodu plynu... to je obdobné topit dřevem je pohoda... jen to chce trochu snahy. v kombinaci s aku nádrží se ta pohoda dá výrazně prodloužit
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od jahodovák »

Pokud onemocním,jako že jsem už nekolik desetiletí mimo mírné nachlazení nemocný nebyl,tak se vždy k tomu abych do kotle jednou za 8 hodin naložil nějak dokopu a pokud ne nejsem doma sám a pokud ano,tak jsou vedle mladí,myslímže pokud nejsi na nějaké samotě a sám se vždy nějaká alternativa najde,no a pokud ne tak už mi to potom bude jedno .... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od dumi »

No se zlomenou nohou se drevo taha blbe. :-) nerikam ze drevo je spatny. Jen to ze spousta lidi tenhle problem s obsluhou nevidi.

porucha kotle je neco trochu jinyho :-) tu bycb do toho netahal. Je jasne ze kdyz se rozbije netopi.

U kotle na drevo se muze rozbit bud kotel a k tomu jeste obsluha :-D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od lemra79 »

me drevo bavi, tak ten cas nepocitam, blazen, co? mam drevnik na tri oddeleni po 10 m3 rovnanyho, ale dle chybnych puvodnich predpokladu spalim za sezonu jen 5 m3. jezdim dost po stavbach a tam mi daruji stavebni rezivo, bo by to museli za penize likvidovat. na vozik se me vejdou 2 m3, tak tri voziky a sezona je pokryta.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od jahodovák »

Ono záleží jak to máš udělaný,já mám hned vedle kotle zásobu dřeva nejméně na 3 týdny a jak dochází doplnuji,takže dřevo ješte trochu proschne a ohřeje se na teplotu sklepa,venku v krytých stůsech je zásoba možná na 3 nebo i víc sezon,ono to kolísá podle zimy a co zrovna vezmu,takže přiložit bych si troufnul i s tou nohou,ale to je jen doměnka,mimo charakteru jsem snad nic zlomeného neměl....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od marko250 »

kodl69> nevím jak kolem Brna,ale tady u OV je to takto: http://www.top-drevo.cz/ceny.html .Jinak pokud člověk neleží a má jen zlomenou nohu,tak přikládání je jedna z málo zábav v tom stavu.To spíš je otrava,když je topič v honidbě za almužnou :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od PavelR »

Ja to mam jednoduchy hlavni zdroj peletovej automat se strojni dopravou peletek ze skladu. Obsluha jednou za 14 dni vysat. Vyrovnavaci 750l nadrz ....

podruzny zdroj krb s vymenikem. Pred chvili jsem ses aktivoval. Tim se zablokoval peletak. Sedim v obyvaku, jednou za hodinu prilozim, na velke tv pc .... pohoda.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od Vitek »

to chce foto
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od diablo007 »

Dřevo si dělám sám od těžby až po odvoz domu . Baví mne to a zároveň udržuje v jisté fyzické kondici ano označení blázen by mohlo být na místě ale znám hromadu lidí se zničenými zády co sedí v kanceláři nebo v autě a pak si platí za chození do fitka. Já své záda naštěstí už dal prací dohromady (bezesrandy a i uz chápu ty staré lidí jak dokázali makat denodenne na poli a relativně zdraví se dožít i 80 aniž by potřebovaly nové kolena kyčle atd prostě dokud se hýbali tak žili jak zasednes k televizi nebo k PC jde to do háje. Takže někdo možnost udělat si to dřevo nemá a radši koupi a já doufám že mi ta možnost si ho dělat sám vydrží
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Záloha vytápění

Příspěvek od volente »

Taky jsem to takto dělal, dnes objednám brikety s dovozem do domu a je to. Lebo jak pravily stařeček Pagáč "Co sa v mládí naučíš, v stáří už nemožeš robit".
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek