Pořízení elektroskůtru

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od joseff »

Zdravím všechny, co jezdí celoročně a přemýšlím, jak vyřešit nějaké ohřívání rukou na skútru v zimě, protože na nic jiného mi zima nebývá. Přidělal jsem si na řídítka "sloní uši" vyrobené z rukávů staré bundy a moc to pomohlo, ruce v rukavicích tak rychle nevychladnou/neprofouknou. Napadlo mě, že bych k ohřevu buď využil powerbanku nebo se připojil na 12/48 V ze skútru, ale nevím, kolik by zvládl měnič, který v Guewer Classicu je. Jak by se dal ohřev rukou jednoduše pořešit na 5 V z powerbanky nebo 12/48 V přímo ze skútru? Zatím jsem našel toto:

https://www.nakupia.cz/Vyhrivane-rukavi ... ice-cerne#
https://postovnezdarma.cz/vyhrivane-ruk ... 2504343090
https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz ... ez-p32148/
https://www.na3d.cz/p/3812/topne-teleso ... B95%5D=528
https://www.levny3dtisk.cz/hotend-c2/to ... w-12v-i37/
https://www.ecoprodukt.cz/e/74350?utm_m ... urce=zbozi
https://www.hradsky-sunk.cz/ostatni-sor ... -adapterem
https://www.materialpro3d.cz/nahradni-d ... cXEALw_wcB

Nebo by stačilo jen pár nějakých odporů? Nebo obalit tužkovou baterku alobalem a vložit si ji do rukavice? - i to funguje.:) Na tužkové baterky mám v podstatě neomezený zdroj zdarma.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od marko250 »

Ahoj,protože jsem byl magor do motokrosu a endura a provozoval to 365 dnů ročně i s hřeby a lyžařema na laně v -15°C,tak Ti popíši jednu podstatnou věc.Dokud si neušiješ neprodyšné rukávy,které nasadíš a utáhneš(tkanička v lemu) za ovládací páčky, můžeš hřát i tak,že neudržíš rukojeti,ale z venku ti ty ruce promrznou vždy i v goretexu,neoprénu atd.Existuje odporová dečka s napojením na baterii motorky,která se dává pod gripy na obě strany,pak se jen zapne vypínačem na řidítkách.Ale dokud to neodizoluješ od náporového vzduchu tak ti ruce stejně zmrznou.Po ušití těch rohových rukávů jsem už zrušil i tu elektriku,na motorce je tolik pohybu v terénu,že nebyla potřeba pak.
Tady je fotka jak z nich zrovna vypadávám a věřte,že vyklouznutí nebrání.
https://media0.mypage.cz/images/_tmb/me ... G_4323.JPG
Je to druhá fotka tady https://toje.mypage.cz/
Naposledy upravil(a) marko250 dne úte pro 11, 2018 8:52 pm, celkem upraveno 2 x.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od kodl69 »

a není jednodušší si koupit vyhřívaný rukojeti, za pár dolcků na ali?: https://www.aliexpress.com/item/AUTO-Bl ... 4c4dHMkO7q
akorát na tu plynovou rukojeť musíš přidělat magnet z té původní, jinak snad ten elektroskutr má 22mm řídítka jako všechno ostatní. U borců, co jezdí na sibiři jsem viděl takový rukávníky, co jsou navlečený až přes páčky a do toho se strčí ruce, ale už ten pocit z teplejch řídítek kolikrát stačí. - edit: Marko má zkušenost s rukávcema, já mám jenom gripy, ale jezdím zas jenom po silnici...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od marko250 »

Ty z ali jsou ale o hodně větší v průměru a já jsem je hned dal pryč,nešlo si na to zvyknout,úchop byl pryč.Ale při tom terénním ježdění je to vše trochu jinak.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od joseff »

Moc děkuju za rady. Jezdím tak do -5 a jen když není na silnici sníh/břečka. Rukávy ze staré bundy neprofouknou, mám je stažené k řídítkům a s nimi je to o něčem úplně jiném. Občas si ještě do rukavice vložím takový malý polštářek s gelem, ve kterém je nějaký plíšek a když se s ním lupne, tak gel ztuhne a cca 10 minut to hřeje.

A je montáž vyhřívaných rukojetí jednoduchá? Nejsem až tak moc zručný.

Ty vyhřívané rukavice za 185,- by byly blbost?: https://www.nakupia.cz/Vyhrivane-rukavi ... vice-cerne#
Kdyby se daly pod normální rukavice, do kapsy v bundě 30000mAh powerbanka a kabely protáhnout rukávy?

Taky je velký rozdíl, když třeba před jízdou nechám rukavice na topení a jdu do nich s teplými rukami. Když jsou rukavice studené a ruce taky, tak je to v háji.
Emaxkuba
Příspěvky: 34
Registrován: čtv úno 21, 2019 10:29 am
Bydliště: Chata Svojšovice

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od Emaxkuba »

A co toto, Joseffe:
https://www.dx.com/p/Motorcycle-Heated- ... I61bihKjcs
Sám jsem si to na svůj e-scooter koupil, jen jsem to zatím nenamontoval a mám pocit, že to zatím do příští zimy vydržím "bez!" Vyrobil jsem k tomu z 18650-tek 4S2P aku, kterým to budu napájet.
poloostrov ve stádiu testů: 5,86kWp J+Z,MPPT eSmart3 60A,Swipower sine 3kW + ISolar SML 5K, Li 48V 21kWh, e-skůtry Emax 90S, Akumoto na prodej?, Mia Electric
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od kodl69 »

tohle je bastlenina, normální vyhřívaný hefty vypadají takhle akorát u elektriky bude potřeba nabastlit na tu plynovou rukojeť magnetek z původní a vratnou pružinu, ale asi to nebud enic extra složitýho...
Fajn je to ovládání přímo na levé ruce a jednoduchá montáž (teda na normální motorku).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od rottenkiwi »

Dal by sa tento skúter prerobiť z Pb na LiIon - 18650 ?
https://www.alza.sk/sport/racceway-city ... 3.htm?o=12

Ako zistiť aká max. kapacita LiIon by mi tam vošla ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od ota »

Jde to. Pb baterky se vyndají, prodají a místo nich se dá li ion. Jen se musí použít 72V BMS.
Skůtrů na 48V jsem předělávat několik. Jde to lehce.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od kodl69 »

v 18650 tam dostaneš minimálně dvojnásobek toho, co v olovu. Předělával jsem baterku z nejsprostšího elektrokola, kde bylo 36V 12Ah olovo, místo toho jsem dal 10Ah 10s ve 2.5Ah 18650, a cca polovinu prázdnýho prostoru vyplnil tvrdší PE pěnou... Pokud s tím budeš jezdit po silnici a ne pořád na plnej, tak 40Ah/72V odhaduju na 70-100km dojezd
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od ota »

Na 48V 40Ah ujedu s elektroskutrem 60km normální jízdou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pořízení elektroskútru

Příspěvek od joseff »

Emaxkuba:
Díky za tip, určitě pak napiš, jak jsi s tím spokojený, zajímá mě to. A nebylo by lepší udělat si na skútru patřičnou zásuvku, do které bys to píchl, než vyrábět speciální baterku? Vždyť máš baterky přímo pod zadkem!:) Já na to mám powerbanku a udělal jsem si na skútru i zásuvku na 12/5 V.

Vyhřívané rukojeti mi ale nepřipadají jako moc dobré řešení, protože když je zima, tak bez rukavic to nejde a když chytíš vyhřívanou rukojeť v rukavici, tak přes rukavici to moc hřát nebude. Jedině přes ty rukojeti natáhnout ještě nějaké "sloní uši" nebo ustřižené rukávy z nějaké staré bundy jako já a nemít pak na rukou rukavice, abys teplo z vyhřívaných rukojetí cítil - ale stejně si myslím, že ti bez rukavic bude zima.

Já jsem letos jezdil celou zimu, protože žádná nebyla.:) Párkrát jsem i klouzal na uježděném sněhu, ale to bylo výjimečně, když nebyla jiná možnost - ale když si to člověk vyzkouší a je se skútrem sehraný a ví, co čekat, jak se chová, jak brzdit a jakou rychlost si může dovolit, tak není problém.

Nakonec jsem pořídil ty vyhřívané rukavice https://www.nakupia.cz/Vyhrivane-rukavi ... vice-cerne# , které jsem koupil na aliexpresu za 70,- a můžu potvrdit, že to byla správná volba - na tyto tenké vyhřívané bezprstové rukavice jsem vždycky dal ještě jedny pořádné zimní rukavice a ruce měl kryté ještě ustřiženými rukávy ze staré bundy (místo sloních uší), které jsem měl nasazené na řídítkách a bylo mi vždy krásně a příjemně teplo, i když mrzlo. Kvalita topných polštářků v rukavicích je ale špatná - ke konci zimy mě rukavice hřály nějak víc, až pak hřát přestaly - když jsem hledal příčinu, tak jsem zjistil, že plíšek v obou rukavicích je přepálený - viz foto proti oknu... Je to v podstatě stejný princip jako topné polštářky v rukojetích, ale mít je přímo v rukavicích považuju za mnohem lepší řešení - mít teplo co nejblíže u rukou.
prepalene_vyhrivaci_polstarky.jpg
Otázka, co s tím? Pokusit se opravit? Jak? Rozlepit a napájet jiný (měděný) podobný plíšek? Proč se to mohlo přepálit?

rottenkiwi:
Ten skútr vypadá dobře!!

Potvrzuju dojezd 60 a více km na 30Ah Li-on baterku s motorem 350 W a cca 40 km na stejnou baterku, ale s 2000W motorem. U 40 Ah baterky je s 2000W potvrzuju bezpečný dojezd cca 50 km.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od mobilik »

Pani aký skúter treba na pomaly 140kg chlopa? :mrgreen:

Stačí mi ísť do 50km/h a možno aj menej.
Denne by som robil tak 30km.
V práci by som 8 hodín dobíjal.
Cestou mam aj kopce.

Tých 1600W motor by ma utiahol? Ci hore kopcom by som tlačil? :mrgreen:
Reagujem na odkaz co tu dal kiwi, je tam celkom dobra cena.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od volente »

No člověče 120V a 700Ah, to je pěkných 84kWh. Že se to vůbec uveze, a dojezd jen 140km, trošku rozežraný skůtr.
Dokud tyhle obchody budou prezentovat zboží tímto způsobem tak je to marný boj.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Botas
Příspěvky: 253
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od Botas »

zdravím emax kuba nejsi nahodou asi z již mrtvého hybrid fora?

Tak
Míval jsem guever clasic motor 2000w na 48volt a svích 110kg na lifepo to těch 50 dalo ale po rovině větší kopce bylo plouženíčko pomalu jak na kole.nebo nějakou tou 25 tkou
clasic byl na mých 189 cm malý na jízdu ve dvou se dá zapomenout hned to jsem ani nezkoušel.Možná tak dva 50ti kg čínani.
Nevíhoda u tohoto byla malá kola každa díra hrůza a nejhorší ostatní řidiči člověk se lepí u krajové čáry předjíždí ho kdejakej šílenec hlavně v těch nejhorších místech
No abych neremcal jen jinak je to paráda je to návikové jelikož to bylo nepojízdný tak sem se v tom povrtal relax...
Skutr slouží jinde již a nyní mám erider phalton prý 4000w na 60v
No už je to o něčem jiném skutr je větší větší kola jede to po te rovince těch 80 i se mnou stale jsem nezkoušel jízdu ve dvou ale nějaký náklad to uveze už to jde chtělo by to posunout na 72 v a nějakou rj a šlo by to aku momentálně life60ah na těch 60v.Třeba se k překopávce dostanu a zas by to bylo o fous lepší

ale na takový malí žebráky pod 2000w bych zapomněl a to bych vůbec nebral je tam tedy jen jedna výhoda že to nemá spz není třeba asi řidičák a tak.Nebo jedině tedy jetý akumoto ale ty myslím udávaly výkon motoru v maxu takže dělit dvěma pokud se nepletu.

Navíc do nového bych nešel za tu cenu. S mrtvejma aku se da koupit za levno kdo se tomu nevěnuje tak neví a nechce se s tím otravovat a co mu řeknou cenu v krámně za olovo mu stačí a dává to pryč.
Na bazoši byl skutr hero mnělo to 4kw motor a 72v i velikost vypadala už ok a byl tak snad pod 30tis s funkčními aku

Jinak tu v cz technicka byla na 2 roky ted po upravě je na 4.Nic nezkoumaj jen se to postavilo si to vyfotil a to bylo celí
Pov ručení na tu 4kw 149 kč na rok

Tak tod má malá zkušenost.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od kodl69 »

Taky bych to tak viděl. 4kW jako rozumný minimum pro dospělýho chlapa. Potom k tomu musí být i odpovídající baterky.
to Ota: takže můj odhad v poměru 48V ku 72V v podstatě sedí... Pitbike se 7kW motorem se mnou sežere cca 2kWh/15km s převýšením 300m a se stoupáním místy i přes 12%, ale zpátky to nevzalo skoro nic, a to nemám zapnutou rekuperaci (musí být volnej řetěz kvůli velkýmu zdvihu pružení a při rekuperaci to vydává hrozný zvuky...)
když na tom jezdí mladej tak to ukazuje dojezd okolo 100km, a to to moc nešetří: https://photos.app.goo.gl/fLDS2dsuGcaqJkkY6 akorát honem nevím, jak to video otočit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od joseff »

Botas píše:...

Jinak tu v cz technicka byla na 2 roky ted po upravě je na 4.Nic nezkoumaj jen se to postavilo si to vyfotil a to bylo celí
Pov ručení na tu 4kw 149 kč na rok

...
Botas, co je to za úpravu a pro koho platí?
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Pořízení elektroskůtru

Příspěvek od mobilik »

Kiwi na BMW nemám.
Dik za usmernenie. Z elektra už nič. Preslo ma to, sú iné priority.
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek