Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pavelsiman »

Nabíjačka ma účinnosť cca 95 percent a pri pripojenom dusulfatore je príkon 48w bez 1,5w takže som počítal aj z účinnosťou. A mam aj oddelovaciu diódu a tlmivku medzi batériou a nabíjačkou
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kybos »

Teplota chladiče by se měla stabilizovat na hodnotě do 60°C. Pokud tuto hodnotu překračuje, tak zkontroluj, zda se při přepravě neoddálil termistor od chladiče. Při výrobě byl poctivě přitmelen teplovodivou pastou. Vzhledem k tomu, že se jedná o termistor s drátovými vývody, který není přímo přišroubovaný na chladiči (je o něj pouze opřený), mohl při nárazu z nevhodného úhlu ztratit tepelný kontakt s chladičem. Zkontroluj provozní teplotu kontaktním teploměrem. U mne běžel desulfátor několik let, ale při běžném provozu se na něm nedala udržet ruka. Je vhodné jej montovat tak, aby chladící žebra byla orientovaná svisle a byl k nim dostatečný přístup vzduchu. Já jsem měl dva desulfátory namontované na hliníkovém nosníku, který také odváděl část ztrátového výkonu. Pokud by se ti zdál příkon příliš vysoký, je možno jej upravit změnou hodnoty odporu R5.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od pavelsiman »

Takže som to ešte pre kontroloval teplota bola 67 stupňov. Termistor som odpajkoval očistil a dal novú pastu. Aktuálne teplota 58 a spotreba cca 29w. Dakujem za pomoc. Všetko je už v poriadku
Tour
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 27, 2019 10:26 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Tour »

Zdravím všechny,
mám dotaz, dál by se desulfátor (30A/6khz) použít i na běžnou autobaterii 44Ah, případně na motobaterii AGM 12Ah? Není tento desulfátor příliš výkonný, nerad bych napáchal víc škody, než užitku a dal by se u něj případně nějak jednoduše snížit výkon, například jak zde psal kybos "změnou hodnoty odporu R5" ale snížit, nebo zvýšit odpor a o kolik?
Děkuji.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ResHacker »

Ahoj, snížení výkonu netřeba, naopak by bylo fajn spíše zvýšení. Na 44Ah baterku doporučuji alespoň týden ideálně při pokojové teplotě, nabíječka musí být připojena v udržovacím módu při napětí cca 13,5V. Kontrola hladiny elektrolytu před desulfatací samozřejmostí. Co se týče gelovky, tam nám desulfátor příliš nepomáhal, pokud je mrtvá, může se to zkusit, není co ztratit. Na 12Ah cca 2 dny, pokud to nepomůže => do starýho olova s ní ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
korabt
Příspěvky: 4
Registrován: čtv dub 17, 2014 8:24 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od korabt »

Ahoj všem, znovu jsem po pár letech oživil desulfátor a má otázka zní - jakou používáte tlumivku mezi baterii a nabíječku? Zkouším teď desulfovat AGM baterii 95Ah při celkem nízké teplotě, nabíječka dává na svorkách baterie při zapnutém desulfátoru 14,42V - je to podle Vás ještě OK? Baterie je AGM startovací, nikdy nebyla tepelně namáhána takže elektrolyt by měl být OK. Jde mi o zefektivnění procesu, baterii nemohu mít jinde než v garáži kvůli pískotu :) Moc děkuji
spratek
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 12, 2019 2:42 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od spratek »

Zdravím,
neměl by někdo doma náhodou DPS desku toho desulfátoru?
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od KubisKV »

spratek píše:Zdravím,
neměl by někdo doma náhodou DPS desku toho desulfátoru?
Mam mozna i desku, ale hlavne cely desulfatór 2x
Pokud bys chtel, byly by na prodej. Pokud ne, zkusim najit aspon desku.
korabt
Příspěvky: 4
Registrován: čtv dub 17, 2014 8:24 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od korabt »

spratek píše:Zdravím,
neměl by někdo doma náhodou DPS desku toho desulfátoru?
Chci v pprůběhu dubna pár desek vyrábět, kdyžtak bych napsal. Zeptám se ještě zda tu někdo nemáte k dispozici ten super hliníkový profil co autor návodu použil při výrobě? Nedaří se mi nic ani trochu podobného sehnat.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Jozef51 »

korabt píše:
spratek píše:Zdravím,
neměl by někdo doma náhodou DPS desku toho desulfátoru?
Chci v pprůběhu dubna pár desek vyrábět, kdyžtak bych napsal. Zeptám se ještě zda tu někdo nemáte k dispozici ten super hliníkový profil co autor návodu použil při výrobě? Nedaří se mi nic ani trochu podobného sehnat.
korabt, ten desulfator ktory chcete vyrabat ma niekolko dost podstatnych chyb. Prejavuje sa to obrovskou vykonovou stratou tam kde by nemala byt. Strata toho desulfatora je cca 25W, uzitocny vykon pulzu na akumulatore jednotky wat. Ten desulfator som prevadzkoval cca 1 den. Potom som si spalil prsty na chladici a prerobil ho. Ine suciastky, ine zapojenie, strata znizena na cca 1-1.5W, efektivny vykon zvyseny ale - je tu jedno nebezpecenstvo. Admin mi asi zakaze publikovat na MyP, pretoze sa mu nepacia moje vyjadrenia ohladne bezpecnosti. Ale i tak pokracovanie...
Ak sa odstrania chyby v zapojeni uvedeneho desulfatora vykon cca 25-30W sa presunie z chladica na vystup na svorky akumulatora.
1. Pulzy s touto energiou Vam mozu poskodit ci az znicit dosky akumulatora.
2. Pri neopatrnej manipulacii mozete dostat uder aj Vy. Podla toho cim osadite desulfator moze ist o 150-200V s vykonom 30W. Co uz je pre cloveka nebezpecne. Asi to nezabije (tuto cast som netestoval) ale pecka to bude riadna.

Skusal som niekolko zapojeni desulfatora do vykonu 8W. Spolahlivo pracovali na akumulatoroch 150Ah, pokial nieco vedel rozpustit tak to spravili za 12 maximalne 24hodin. Ked si spravite internetovu reserz najdete snad desiatky zapojeni. Vsetky pracuju s vykonom na akumulatore 1 a jeden z nich cca 2W.
Podla ucinku odhadujem skutocny vystupny vykon pulzov desulfatora (ktory chcete vyrabat) na cca 1W. To je to co sa bezne pouziva a je dost bezpecne.
Desulfator 8W daval na svorkach pulzy so spickovym napatim 24 az 70V (merane jednoduchym spickovym voltmetrom). Typicky som nameral 28-40V. Testoval som ho na niekolkych desiatkach akumulatorov od kapacity 12Ah az po 150Ah. Vykonova strata na suciastkach desulfatora 1-1.5W.

Moje odporucanie. Desulfator ktory chcete robit nema vyznam robit ani pouzivat. Moje zapojenie je celkom schodne ale pre vacsie vykony by ho bolo treba doplnit obvodom ktory obmedzi napatovu spicku pulzu pod 100V. Viac nepotrebuju ani akumulatory. Ak by sa malo moje zapojenie pouzivat je potrebne optimalizovat napr. frekvenciu pulzov a ich maximalny vykon. Zatial na take nieco nemam cas. Tak Vam pisem aspon tieto informacie aby Ste zbytocne nestracal cas na nie celkom dobre spravenom zapojeni.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm
Reputace: 1

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od JirkaK »

Jozefe, pokud bys mel v budoucnu cas se podelit o vic informaci nebo konkretni zapojeni toho 8W desulfatoru, tak bych urcite nebyl sam, kdo by to ocenil :). Pokud by bylo vystupni napeti tech 70 V, tak to jeste neni nijak zvlast nebezpecne, to treba takova svarecka naprazdno da i vic (i kdyz je fakt, ze pri praci s ni ma clovek vetsinou rukavice).
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Jozef51 »

JirkaK píše:Jozefe, pokud bys mel v budoucnu cas se podelit o vic informaci nebo konkretni zapojeni toho 8W desulfatoru, tak bych urcite nebyl sam, kdo by to ocenil :). Pokud by bylo vystupni napeti tech 70 V, tak to jeste neni nijak zvlast nebezpecne, to treba takova svarecka naprazdno da i vic (i kdyz je fakt, ze pri praci s ni ma clovek vetsinou rukavice).
Samozrejme, ak je zaujem. Nerad pisem pre prazdnu salu. Ono to da dost roboty a ked vidite prazdne stolicky tak Vam prijde skoda energie... Uz som raz o tomto desulfatore pisal a spominal ho i Ota. Ale nebola ziadna odozva tak som to nechal lezat.
Inak variant moznych zapojeni je dost vela. To najjednoduchsie a bezpecne do 8W sa da realizovat a prevadzkovat bez nejakych zvlastnych opatreni. A myslim si, ze trvale pripojenie na Pb-akumulator moze byt aj uzitocne - tu ale nemam z praxe ziadne informacie. Snad jedine co som stihol testovat a je velmi zaujimave - desulfatacia desulfatorom 8W pri 13.4 az 13.6V bola rovnako ucinna ako zvycajne 'varenie' Pb-akumulatorov pri napatiach 14.5-15V. Samozrejme desulfatacia s desulfatorom mala za nasledok omnoho mensi vyvoj vodika, tym i stratu vody a tym aj daleko mensie opotrebenie dosiek aku. Ale - nie je to potvrdene nejakymi rozsiahlejsimi experimentami. Chyba skusenost s prevadzkou takejto zostavy aspon rok. Zatial nemam prostriedky ani cas na podobny experiment. Ale - keby to fungovalo bolo by to zaujimave a aj uzitocne.
korabt
Příspěvky: 4
Registrován: čtv dub 17, 2014 8:24 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od korabt »

Také by mě případný projekt zajímal, je pravda že desulfátor hodně topí ale to je jediná nevýhoda kterou na něm shledávám. Pokud vezmeme v potaz náročnost projektu a cenu součástek, je takové zařízení naprosto úžasné :) Popravdě již vyrábím druhý kousek s nižším výkonem pro menší baterie, první kus mi již několik let velmi dobře slouží byť byl chvíli v garáži. Pustil jsem se do výroby druhé desky a hledám pro ni vhodný chladič. Rád bych pak postavil ještě pár kousků. Jedna zajímavá informace nakonec - pokud Vás trápí doma myši nebo kuny, stačí pustit v dané lokalitě desulfátor - funguje perfektně ! :)
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Jozef51 »

korabt píše:Také by mě případný projekt zajímal, je pravda že desulfátor hodně topí ale to je jediná nevýhoda kterou na něm shledávám. Pokud vezmeme v potaz náročnost projektu a cenu součástek, je takové zařízení naprosto úžasné :) Popravdě již vyrábím druhý kousek s nižším výkonem pro menší baterie, první kus mi již několik let velmi dobře slouží byť byl chvíli v garáži. Pustil jsem se do výroby druhé desky a hledám pro ni vhodný chladič. Rád bych pak postavil ještě pár kousků. Jedna zajímavá informace nakonec - pokud Vás trápí doma myši nebo kuny, stačí pustit v dané lokalitě desulfátor - funguje perfektně ! :)
Zavediem jedenu skratku DesulfatorPrimary - DesP a bude sa tym rozumiet vlastne skoro jediny typ desulfatora ktory sa na MyP pouziva. V skutocnosti je tych variant desulfatorov dost hodne a na internete si kazdy autor chvali svoje zapojenie. Dalsou dobrou nezelanou ale pritomnou vlastnostou DesP je, ze pracuje aj ako pasivny balancer. Podla mna i toto moze byt plus v FV systeme kde je dost velky prebytok energie. Myslim to bez ironie. Medzi jeho zavady patri napriklad pouzitie jednostrannych plosnych spojov. A ked uz jednostranne plosne spoje tak mali byt pouzite na kritickych miestach nity. Napriklad vykonovy MOSFET, dioda, pnp-tranzistor... a asi aj tlmivky. A vlasne nity by sa mali pouzit i pri dvojstrannom pl. spoji. Ako dalsiu nevyhodu vnimam horne obmedzenie prace na 15V. Na toto obmedzenie nie je dovod snad okrem uz neunosneho zahrievania chladica. Z obvodarskeho hladiska je to napravanie velkej chyby mensou chybou.
Na striedacku - dobra vlastnost DesP je volne pristupna dokumentacia. Toto je jednoducho nieco vynikajuce a dnes skoro nepritomne vo vodach elektroniky. Dalo by sa pokracovat dalej. Napriklad chyba ochrana proti prepolovaniu. Atd. atd...
korabt
Příspěvky: 4
Registrován: čtv dub 17, 2014 8:24 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od korabt »

Tak se rovnou zeptám, měl byste návod na výrobu 8W verze? Dost by mě tahle možnost zajímala ! Ještě se zeptám jestli je zapotřebí s 8W verzí nějak filtrovat vedení do zdroje - přecijen takovéhle pecky už mohou nabíječku poškodit...? Za případné info moc děkuji :)
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Jozef51 »

korabt píše:Tak se rovnou zeptám, měl byste návod na výrobu 8W verze? Dost by mě tahle možnost zajímala ! Ještě se zeptám jestli je zapotřebí s 8W verzí nějak filtrovat vedení do zdroje - přecijen takovéhle pecky už mohou nabíječku poškodit...? Za případné info moc děkuji :)
Ked som pouzival desulfator na obnovu baterii tak pomocne nabijacky som realizoval pomocou spinanych zdrojov s napatovym a prudovym obmedzenim (zdroje z Aliexpress do cca 8A a do 2A). Pomocne nabijacky boli pripojene na bateriu cez vykonovu Schottkyho diodu. Vsetko provizorne nadratovane na experimentalnych dostickach.
Napatie na svorkach akumulatora som meral jednoduchym spickovym voltmetrom zo Schottkyho diody, kondenzatora, velkeho odporu a bezneho multimetra. Schottkyho diody teda branili prieniku spiciek vysokeho napatia do pomocnych nabijaciek a branili aj stratam pulzov do pomocnych obvodov.
Nepouzival som ziadne komercne nabijacky priamo pripojene na akumulatory pretoze asi vo vacsine pripadov nie su usposobene na spolupracu s desulfatorom. Vsetko co som robil stale povazujem za experiment a necakajte nejaku konecnu diagnozu. Pri desulfatoroch stale vidim vela nezodpovedanych otazok a aj dalsich neodskusanych ciest.
Zatial som sa rozhodol, ze dokoncim na univerzalnej doske desulfator so spickou prudu na urovni 8A ktory sa mi osvedcil pri akumulatoroch do 150Ah/12V a 200Ah/6V a ma odstranene niektore nedostatky DesP. Jeho schemu potom dam k dispozicii. Nebude tam vsetko co si myslim, ze by desulfator mal mat ale na start dalsich experimentov by to malo stacit.
kofilka
Příspěvky: 107
Registrován: úte dub 09, 2019 10:10 am
Reputace: 7

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kofilka »

projíždím toto vlákno a hledám zda má někdo zkušenost s desulfátorem přímo na 4x12v a to Westech 12-48V a nebo na 12V tedy na každou baterku zvlášť Kemo M202 12V. Moc tady těm ultralevným krabičkám nevěřím tak proto se ptám. Děkuji za info.
10kw suntech, 2x 5kw axpert vm3
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Reputace: 15
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Prackov »

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit, jaký desulfátor koupit.

Jelikož se mi naskytne možnost odfasovat baterií opzs.
24v 500Ah, která měla na článku upálený kontakt a v práci byla 4 měsíce odstavená v koutě.
Kontakt jsem opravil, dal nabíjet....
Výsledek....
Napětí po 24 hodinách od nabíjení vždy klesne na 24,6v.
Baterku určitě vemu, je zadarmo a ve šrotě ji vždy mohu prodat.

Baterie je rv. 2009.
V jakém asi bude stavu...???
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Vitek »

Ahoj 2,05 V na článek není uplně nejméně. naopak zdá se nabitá, je třeba udělat kapacitní test. pokud bude mít alespon 250 Ah ( vybíjej proudem C5 tzn 100A) tak ji vezmi. pokud to bude kolem 50 Ah , tak bych už do toho asi nešel...
Kapacitní test napoví. dále změř orientačně hustoměrem z auto kelly hustotu každého článku a určitě nech proběhnout ekvalizaci článků při cca 2,5 až 2,6 V na článek.... ekvalizuj alespon 1 hodinu tím se promíchá elektrolyt.
pak zase změřit hustotu a pokud se nehla tak mužeš začít vybíjet. 100A

ahoj Vítek
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Reputace: 15
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Prackov »

Díky za rady...
Eqalizace proběhla včera na digitálním nabíječi.
Při napětí 30.5v.
Hustota měřena, musím koupit hustoměr.
Když se to dnes podaří, udělám kapacitní test.
Jestli seženu vhodný odporový drát.

A prosím co desulfátor,????
Ten co je zde na e-shopu je ten Matějův??
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek