ICC monitoring

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: ICC monitoring

Příspěvek od lemra79 »

nový raspberry jsem kupoval asi před měsícem a pak po týdnu zjistil, že přišli s RPi 4, ještě teď mám trochu mrzení
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Zdravím pánové.
tak díky uživateli Peater jsem rozchodil komunikaci a již loguju data na server. Jen by mě zajímala jedna věc dá se nějak upravit v datech co odesílá raspberry na server např napětí baterie? nepoužívám pylontech ale napětí baterie měří měnič sám. stejně tak jako proud. uměl by někdo poradit s touto specialitkou? děkuji moc V.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od kvako1 »

tak ja jsem zjistil že nemám monitor, mam tu 6x notebok, tablet, telefon 3x a jedno pc all in one.
šlo by použit to pc nebo tablet jako monior ?

pak už jedině to picnout na televizi.

a ještě dotaz, musi se to někam posílat ? nemužu si to jenom monitorovat sam doma ?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od kvako1 »

vitecekmatrka píše:Zdravím pánové.
tak díky uživateli Peater jsem rozchodil komunikaci a již loguju data na server. Jen by mě zajímala jedna věc dá se nějak upravit v datech co odesílá raspberry na server např napětí baterie? nepoužívám pylontech ale napětí baterie měří měnič sám. stejně tak jako proud. uměl by někdo poradit s touto specialitkou? děkuji moc V.
a co to tam tedy posíla , za hodnoty ? nesedí to z měničem ?
Naposledy upravil(a) kvako1 dne úte črc 16, 2019 10:46 pm, celkem upraveno 1 x.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od youda »

kvako1 píše:tak ja jsem zjistil že nemám monitor, mam tu 6x notebok, tablet, telefon 3x a jedno pc all in one.
šlo by použit to pc nebo tablet jako monior ?
Šlo, ale až to teprve rozchodíš. Pak se k tomu dá připojit programem na vzdálenou plochu - VNC.
kvako1 píše:pak už jedině to picnout na televizi.
Ano, picni to na HDMI vstup od té televize.
kvako1 píše:a ještě dotaz, musi se to někam posílat ? nemužu si to jenom monitorovat sam doma ?
A) Pomocí VNC to můžeš monitorovat i sám doma.

B) Jedna z těch verzí(ale nevím která) má přímo v sobě EmonCMS, takže pak to přímo sám doma můžeš monitorovat i z telefonu nebo webového prohlížeče.

PS:
Chlapi, doufám, že až to někdo z vás rozchodíte, tak sem dáte pěkný popis celé akce, aby to mohli využít příští generace. Kdyby to udělali ti co už ICC mají, tak jsme teď nemuseli znovu objevovat kolo
;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od kvako1 »

"vitecekmatrka"

taky bych uvital popis jak jsi to rozchodil, nebo co jsi řešil.

Dikes
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: ICC monitoring

Příspěvek od lemra79 »

Mánie ma v help menu celkem pěknej návod, tam najdete odpovědi. nemám ted bohužel čas to papouskovat. jestli si neumite dle google udělat obraz na SD kartu, tak se do toho ani nepoustejte. to je ale lenost, to se na me nezlobte.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Ahoj,
prvně se musím přiznat. Nejsem výzkumník, programátor ani docent. Jsem jen člověk pracující v energetice a proto jsem se rozhodl postavit celou fotovoltaickou srandu.

v mojím vlákně postupně připisuju jak se věci mají.

K věci:
Měnič klon Axpertu PIP5048, zapojení panelů 3s2p x 3 pole , celkem cca 4000Wp


1) koupil jsem si z afriky z webu plnou verzi raspberry pi 3.
info@centurionsolar.co.za za krásných 240 USD i s poštovným.
2) uhradit kartou - já osobně preferuji paypall
3) vyrobili mi cloud, jehož potvrzení přišlo z mailu
centurionsolarmailer@gmail.com
4) přišlo to cca po 7 dnech přes DHL express, které dělalo celní srandy
5) proclení vyšlo na dalších 931kč ( 550 kč poplatek DHL - za zpracování celního - nechtělo se mi nikam jezdit , cca 430 kc bylo CLO)
6) doručení a platba za balík proběhla v místě bydliště kurýrovi v hotovosti
7) po rozbalení jsem žasnul .... nikde žádný návod jen 2 krabičky - raspberry a adaptér.
8) naklonování SD karty jako záloha systému ( ještě před prvním použitím ) - provedeno v sw HDD raw copy tool
9) první zapojení : napojit HDMI, klavesnici, myš a jedna z důležitých věcí co jsem nikde nenašel byla komunikace mezi měničem a raspberry jede přes datový kabel USB-uUSB k nabíjení mobilu.
10) Spuštění: po zapojení těch srand s raspberry, zapojení napájecího adaptéru, start raspberry, vše fungovalo na první dobrou, spustil raspberry, spustil Icc, vše se spárovalo a nebo už spárované bylo, zkrátka fungovalo. Na ploše v raspberry je několik programů jeden ICC, pak VMC ( youda popisoval na vzdálenou správu raspberry) a další zrejmě pokud by někdo chtěl ovládat a programovat některé spotřebiče jako vytěžovač a nebo je odpínat dle stavu baterky.
11) přihlášení k wifi - v raspberry - zdánlivě kravina - u mě neskutečný problém.... ačkoliv signál byl na 50 procentech nešlo se připojit, musel jsem zajistit umistění domovního routeru blíž k raspberry, po 10 minutach chodu raspberry začalo zamrzat...
12) Zamrzání raspberry, teplota někde kolem 46°C, co se zamrzáním.... no tak jsem to rovnou rozebral.... světe divse, čínani používají jakési lepidlo na chladič na dva šváby na desce, které oba byly odklopené - nechladily. přilepil jsem to zpět, od té doby 45° a funguje - přemýšlím o verzi aktivního chlazení malinkým 5V ventilátorem cca 30x30mm který bych umístil do škatule s raspberry

To je asi vše, mám v plánu někdy rozchodit vzdálenou správu raspberry ode mě z vnitřní sítě, a dále ted potřebuju dořešit kde co raspberry posílá špatně s baterkami a jejich hodnoty. mám olověný baterky , lithium zatím neplánuju, tak bych rád viděl napětí baterek a proud baterek tak jak to pěkně axpert posílá, nicméně raspberry je asi uvnitř naprogramované na baterky lithiové, tzn zde vidím potenciální škvíru,,

tak zdar všem
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od youda »

vitecekmatrka píše:...a dále ted potřebuju dořešit kde co raspberry posílá špatně s baterkami a jejich hodnoty. mám olověný baterky , lithium zatím neplánuju, tak bych rád viděl napětí baterek a proud baterek tak jak to pěkně axpert posílá, nicméně raspberry je asi uvnitř naprogramované na baterky lithiové, tzn zde vidím potenciální škvíru...
Vida, návod: https://iccsoftware.co.za/wp-content/up ... al_new.pdf

ICC by nemělo být "naprogramované na lithiové baterky". ICC umí získávat údaje o baterce z několika zdrojů:
- z připojeného invertoru (nepřesné)
- z volitelně připojeného Victron BMV 700
- z volitelně připojených baterek Pylontech (k tomu je třeba extra kabel se zabudovaným RJ11-RS232-USB konvertorem)

V nastavení ICC se pak dá zvolit, kterou z výše uvedených možností má ICC brát jako správnou a používat ji například pro zobrazení SoC.

Pokud jde o odesílání údajů do EmonCMS, ač sám ICC nemám, podle návodu (strana 35-40) to vypadá, že ICC do EmonCMS posílá všechny proměnné, ikdyž třeba dané zařízení není vůbec připojeno. V takovém případě může mít proměnná klidně název "Battery XYZ", ale hodnotu bude mít 0.

V EmonCMS by to tedy chtělo prozkoumat všechny údaje, které se logují do sekce "INPUTS". Některé údaje o baterii tam budou mít 0 (protože není připojen Victron BMV, ani Pylontech) a jiné údaje o baterii tam budou mít hodnoty napětí a proudu tak, jak je reportuje Axpert.

Prosím, mohl by to potvrdit/vyvrátit někdo z uživatelů, kteří již ICC používají? Díky.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od peater »

Ano je to tak jak píše Youda. Je potřeba v Emoncms zkontrolovat Inputs co tam vlastně jde. Nevím už přesně jak to bylo nastavené origo. Myslím že mají nastaveno vyčítaní info u baterii z Victron BMV. J potřeba zjistit, co se pod danou hodnotou skrývá. Co je tam nastaveno. Popř. změnit.
icc2.jpg
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: ICC monitoring

Příspěvek od rege »

ako to je s ovladanim SONOFF zariadeni z ICC ? funguje to iba s tymi co predavaju oni alebo je mozne pridat lubovolne?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od youda »

rege píše:ako to je s ovladanim SONOFF zariadeni z ICC ? funguje to iba s tymi co predavaju oni alebo je mozne pridat lubovolne?
peater píše:Řešil jsem to taky. Funguje to jenom co prodávají oni. Je tam nahrány nějaký jejich firmware pro komunikaci v ICC.
:)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
cerm
Příspěvky: 35
Registrován: pát říj 05, 2018 10:01 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od cerm »

lemra79 píše:nový raspberry jsem kupoval asi před měsícem a pak po týdnu zjistil, že přišli s RPi 4, ještě teď mám trochu mrzení
To tě mrzet nemusí, údajně na RPi4 nechodí zatím Emoncms , takže ses vyhnul problémům.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: ICC monitoring

Příspěvek od lemra79 »

no ja mam doma dve, tu ctyrku bych pouzil na prehravac k tv.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

peater píše:Ano je to tak jak píše Youda. Je potřeba v Emoncms zkontrolovat Inputs co tam vlastně jde. Nevím už přesně jak to bylo nastavené origo. Myslím že mají nastaveno vyčítaní info u baterii z Victron BMV. J potřeba zjistit, co se pod danou hodnotou skrývá. Co je tam nastaveno. Popř. změnit.
Příloha icc2.jpg je dlouhodobě nedostupná.


Zdar Borci no koukám na to a po protokolu nikde žádné napětí baterie, výkon ani proud, ani pro BMS od pylontechu, ani po victronu, ani ten poslední jak psal youda
Bez názvu.jpg
Je to zvláštní veškerá okénka prázdná okolo baterii...

Chlapi je to taková záhada... ani v battery settingu neni nic neobvyklého až na to že je tam okno s výběrem baterie tam jsou zaškrtnuty obě volby jak BMS pro pylontech, u kterého je hláška že baterie neni nalezena. dostal jsem ted od Peatera radu ohledně zapinaní a vypinani baterii, zkusim nicmene POZOR..

Ted jsem udělal softwareuprgade z verze 2.8.4 na 2.8.5 a cele po upgradu to přestalo chodit. TZN jednoduche jdu udělat backup ze zalohy, vratim se k předchozi funkční verzi.

softwareupgrade jsem udělal přímo na raspbery tlačítkem sw upgrade. po nahrání se objevila hlaska sucesfull.

Zatím jdu zjištovat co se děje, tzn zatím sw upgrade silně nedoporučuji.

Vítek
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Zdravím Vás.
potvrzuji teoretické předpoklady. Upozornuji na věc která se mi dnes stala, a to že po upgrade na 2.8.5. došlo v mém případě k selhání funkce ICC softu, který nešel spustit.

1) rozhodl jsem se pro recovery z SD karty, což nebylo úspěšné a totálně se příběh raspberry zastavil. celkem nasrán kontakotoval jsem místního docenta a poprosil o fundované vysvětlení chování které bylo neočekávané.
Pan docent opět přátelsky uklidnil moje stavy blížící se supící parní lokomotivě.
2) po konzultaci s odborným garantem projektu jsem se rozhodl pro backup včera vytvořeného imige disku sd karty.
3) vydlabání karty proběhlo v pořádku, taktéž vsádka a start USB čtečky.
4) další věc co mě skutečně vytočila bylo že včera zmíněný program přestal komunikovat a to tak že si myslel že mám otevřené nějaké okno právě se soubory karty a proto nebyl umožněn přepis bitové kopie.
5) další telefon panu docentovi co to kurva ale už má znamenat.... pan docent opět přátelsky ( doufám) vyhověl běžnému polskému souvětí a ujistil mě že já zapomněl zkusit nerjjednodušší záležitost u systému windows. to je nejdůležitější snad vůbec u celého windows systému a to "ykusil jsi restart"? a já tvrdím ty jo nezkusil a začal jsem pochybovat o svých dovednostech.
6) čtečka s kartou do portu
7) restart proveden
8)start programu na naloudování bitové kopie
9)10 minut a hotovo
10) karta zpět do raspberry a start
11) modlení
12) modlení
13)děkování všem bohům při rozsvícení monitoru s malinou
14)start systému, wifi, VNC, ICC
15)nastavení parametrů baterie v stoplem stavu dle rad předchozích
16)uvedení do provozu
17)chod
18)zjištění že SOC, napětí proud a výkon baterie nejedou..
19) telefon docentovi že to žije
20) s klukem na prochazce hodinu
21) radost, chybějící hodnoty baterie se z ničeho nic zaply a začly chodit
22) telefon docentovi plus foto - konzultace o vyšší moci na kterou si nesahnete a vite že jste nic jinak nezměnili ani neupgradovali a system po několika hodinach začal chodit...
23) celkové poděkování youdovi za pomoc, peatrovi za vylití srdíčka a zatlačení slz. Přátelé díky že jste poblíž..
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od kvako1 »

Ahoj, tak raspbery mi dorazilo asi před hodinou.
co jsem tady tak pochytil tak :
stahl jsem si obraz disku z : https://iccsoftware.co.za/about/download-2/
a skoušim to dat na tu SD kartu přes win32 manažer.

laduje to na kartu do 80% a pak to spadne a napiše eror : ciklicka redudantni kontrola.
skoušel jsem to už 3x.
ma se to takhle dělat nebo jsem zas něco nepochopil, vtomhle jsem strašnej trol...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: ICC monitoring

Příspěvek od lemra79 »

delas to presne, jak pise Manie? zkousel jsi jinou kartu?
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od kvako1 »

jj , podle navodu.
je potřeba před tím naistalovat do toho raspbery nejdřív ten softver od nich ?

https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/

nebo je už vše komlet na tom obrazu od Manie ?
teť to běži , už tam mám 83%. měl jsem sd kartu NTFS, teť jsem to formatnul na fat32. vvypada to že se to tam naladuje.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od youda »

Ahoj Kvako1,

Vse by melo byt jiz soucasti image, neni potreba nahravat nic dalsiho. Pri zapisu image se karta smaze, at na ni bylo FAT ci NTFS. Mozna byla na karte spatna bunka, to se nekdy stava a formatem se to obcas da "ozivit". Jestli mas po ruce, zkus opravdu jeste jinou kartu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek