ICC monitoring

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
Odpovědět
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

jmachi88 píše:
Vitek píše:
jmachi88 píše:Funguje ICC i na EFFEKTY?? je to jako expert :-) pres co to jede? RS232? RS485? Ja jen abych vedel jak to mam zapojit abych otestoval..
použili jste nejaly konkretni image na rpi? kupovali jste licenci od nich?
nevim zda na effektu ale licence mam 2 na každem raspberry mam jednu. mam jednu verzi johanovu asi za 240 USD i se clem a pak verzi maniho za 40 dolaru a raspPI sem koupil na raspberryshop
funguje to přes USB (alespon axperty a PIP)

Ja RPI mam nekolik....USB vim, aale do stridace to komunikuje po cem?
USB - micro USB
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

jmachi88 píše:
Vitek píše:
jmachi88 píše:Funguje ICC i na EFFEKTY?? je to jako expert :-) pres co to jede? RS232? RS485? Ja jen abych vedel jak to mam zapojit abych otestoval..
použili jste nejaly konkretni image na rpi? kupovali jste licenci od nich?
nevim zda na effektu ale licence mam 2 na každem raspberry mam jednu. mam jednu verzi johanovu asi za 240 USD i se clem a pak verzi maniho za 40 dolaru a raspPI sem koupil na raspberryshop
funguje to přes USB (alespon axperty a PIP)

Ja RPI mam nekolik....USB vim, aale do stridace to komunikuje po cem?
Ja mam osobne do Axperta PIP4048MS(T) kabel dodany od výrobce
Oznacenim to je USB na USB "B"
https://www.alza.cz/premiumcord-usb-2-0 ... dq=4590887
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am
Reputace: 11

Re: ICC monitoring

Příspěvek od jmachi88 »

Ahaaa. oni axperti maji USB port, tak to pak jooo... ale po čem to komunikuje, komunikcni protokol, nebo tak neco..to nevime?,
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

jmachi88 píše:Ahaaa. oni axperti maji USB port, tak to pak jooo... ale po čem to komunikuje, komunikcni protokol, nebo tak neco..to nevime?,
A co kdybys trošku pogůglil, resp někde zde na foru to tutově je ! nejrychlejší a nejlevnější je varianta raspberry a ICC soft. to vyjde na pár drobnejch cca 40 USD + raspberry … než se s něčim zabývat …
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am
Reputace: 11

Re: ICC monitoring

Příspěvek od jmachi88 »

Vitek píše:
jmachi88 píše:Ahaaa. oni axperti maji USB port, tak to pak jooo... ale po čem to komunikuje, komunikcni protokol, nebo tak neco..to nevime?,
A co kdybys trošku pogůglil, resp někde zde na foru to tutově je ! nejrychlejší a nejlevnější je varianta raspberry a ICC soft. to vyjde na pár drobnejch cca 40 USD + raspberry … než se s něčim zabývat …
Já už googlil, dokonce jsem ICC uz mel i stazene (tu DEMO verzi) a zkousel to. Nejspis jsem mel spatny kabel (USB-RS232).. S tim klukem co to prodava jsem si i spal, ale nerekl mi to. Gůůůglil jsem, ale asi spatne.
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: ICC monitoring

Příspěvek od youda »

jmachi88 píše:Ahaaa. oni axperti maji USB port, tak to pak jooo... ale po čem to komunikuje, komunikcni protokol, nebo tak neco..to nevime?,
  • Všechny Axperty mluví sériovým protokolem, který se dá najít pod zkratkou "QPIGS". Zadej si to do vyhledávání zde na fóru a uvidíš.
  • Fyzická vrstva je RS232 ve formě RJ konektoru, tedy nikoliv standardního DB9.
  • Pokud má daný model Axperta ještě i USB nebo MicroUSB port, pak je to ve skutečnosti jen interní konvertor serial-to-usb, který je napojen na ty samé piny jako RJ konektor. Tím je také dáno, že nelze současně používat RJ a USB, jelikož pak se komunikace pomotá.
Raspi s nahrátým ICC se tedy k Axpertu ideálně připojí přes USB kabel, přesně tak jak říká Vítek. A zároveň platí, že pokud máš něco k Axpertu připojeno přes RJ, tak bys to měl odpojit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: ICC monitoring

Příspěvek od MareC3k »

ICC zacne fungovat az po zadani aspon trial licencneho kluca? Zatial cakam na email s klucom a ICC zatial necita ziadne hodnoty... alebo som nieco zle nastavil? vybral som len typ menica a mam ho pripojeny cez originalny usb A-B kabel
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: ICC monitoring

Příspěvek od MareC3k »

Odpoviem si sam ;) Ano je to tak, po zadani trial kluca sa mi monitoring rozbehol :)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

MareC3k píše:Odpoviem si sam ;) Ano je to tak, po zadani trial kluca sa mi monitoring rozbehol :)
Jsi rychlejsi nez ostatni. Ja mel na trial cca 10dnu, do te doby jsem si Maniem placl na placene verzi.
Musim potvrdit, ze mu to funguje na 1icku.
Radsi bych byl za Filipovu verzi, ale tohle bylo rychlejsi.(byl jsem vzdy proti extra logingu, ale za tohle jsem nakonec rad - odhali to hromadu nedostatku popr. potencialu k vyuziti)
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: ICC monitoring

Příspěvek od rasto1 »

Ktore rapsberry kupit na ICC monitoring?
Mam stale nutkanie kupit to najlepsie na trhu cize momentalne 4 PI, ale ked to potrebujem len na monitoring cize by to malo zbytocne vysoky vykon a zaroven ruka v ruke i spotrebu.
Co vy na to?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am
Reputace: 11

Re: ICC monitoring

Příspěvek od jmachi88 »

rasto1 píše:Ktore rapsberry kupit na ICC monitoring?
Mam stale nutkanie kupit to najlepsie na trhu cize momentalne 4 PI, ale ked to potrebujem len na monitoring cize by to malo zbytocne vysoky vykon a zaroven ruka v ruke i spotrebu.
Co vy na to?
na ICC rpi 3 nebo 4...pojede to na obojím....pokud mas zájem, tak mam na prodej rpi 4 (4GB)...temer nepouzite..v provozu par hodin.

co se tyce spotreby, tak rpi3 je lepsi..a mene topi..rpi 4 ma na ICC zbytecne vysoky vykon, ale rozdil ceny neni velky, takze bych to neresil.
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ICC monitoring

Příspěvek od mypower.cz »

4ka se prej prehriva. Mozna to uz vyresili v novych modelech, nesleduju, ale pokud ne, bude vyzadovat aktivni chlazeni. S 3jkou mam dobre zkusenosti. Teda ne s ICC coby softwarem ale s beznym provozem jako PC pro vyvoj. Pouzivam 3 RPi a mam 3monitorovou workstation svazanou pomoci x2x, ale tohle neni pro ICC. ICC urcite na jednom RPi3 bude fakcit, rekl bych :))
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am
Reputace: 11

Re: ICC monitoring

Příspěvek od jmachi88 »

mypower.cz píše:4ka se prej prehriva. Mozna to uz vyresili v novych modelech, nesleduju, ale pokud ne, bude vyzadovat aktivni chlazeni. S 3jkou mam dobre zkusenosti. Teda ne s ICC coby softwarem ale s beznym provozem jako PC pro vyvoj. Pouzivam 3 RPi a mam 3monitorovou workstation svazanou pomoci x2x, ale tohle neni pro ICC. ICC urcite na jednom RPi3 bude fakcit, rekl bych :))

nevyžaduje aktivní chlazeni....staci pasivní...ale nějaké to vyzaduje no...rpi 3 zvládne jet i bez pasivu, takže chlazeni je opravdu velký rozdíl...
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Ahoj přátelé, nějak nám to tu padá do zapomnění, tak jsem se rozhodl se opět jak jinak než podělit s Vámi o poznatek

Ve VVÚ Vitova chatrč bylo provedeno zapojení vícero Victronáckých věcí na raspberry.

1) BMV712 přes VE.Direct USB - to je monitoring baterie - doted šlapající samostatně
2) Fangpusun MPPT 150/60 TR - to re MPPT regulator Victron - taktéž šlapající samostatně

kombinace obou najednou přes 2x USB VE.Direct možná není, v ICC se objevují u baterky nesmysly a u regulátoru taky.

takže až se budete pídit jako já po nějakém výsledku nezbývá než se poučit a vzit to jako fakt.

Primárně jsem chtěl victron, a to z toho důvodu že mi bude logovat hodnoty PV do monitorovacího systému, jelikož Manie naprogramoval přičítání do total PVwatts i čtením z tohoto protokolu.
Zdá se že se nějaké položky ve VE.Direct protokolu opakují, resp možná tam není přesně adresovaná pozice. Možná taky Manie nepočítal s tím že někdo kdo má 2 a více axpertů paralelně bude dávat jak BMV tak ještě další externí nabíječ.

Samostatně s jedním victron zařízením to samozřejmě funguje.

Jen zopakuji že obě Victron zařízení samostatně připojené ( jedno nebo druhé) funguje perfektně na první dobrou.
Takže až to někdo bude zkoušet tak se prosím nelekejte je to vlastnost tohoto zařízení.

celkový projev u mojeho systému je že v grafech nemám nasčítané PVwatts, od příspěvku fangpusunu a na něm připojených 2 kW panelů, a proto to může vypadat jako že baterie nabitá, proud do baterie kladný, napětí baterie na floatu, a výkon z měničů větší než PV výkon. Tak se neděste... Mě jde primárně o BMV a SOC, abych tušil jak jsem na tom.

Ahoj z výzkumné chatrče
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Ahoj, no jak se to říká, když něco nevíš tak si bud počkej než to někdo za tebe vymyslí a nebo jdi cestou svoji a bud to zjistíš nebo ne.
na začátku nikdo nikdy neví kudy cesta po vlastní ose povede a kolik úskalí v tom vězí.

Přátelé navazuji na svuj předchozí příspěvek, protože to je aktuální.

zde jsem si stěžoval že ICC stoji zaprd a neni schopné zajistit chod více zařízeních Victronu ( fangpusunu ) najednou.

No tak jsem si pobrečel.

Dnes sem se ale nasral a říkám kurnik to prostě pujde... nemám rád věci napůl. takže o co mi šlo? monitoring 2 paralelních axpertů tak jako to mám, monitoring BMV victron, a monitoring externího dobíječe ( příprava na zimu )

tak sem se spojil s maniem, vysvětlil co je za problém, prohodil jsem s nim pár slov, vyměnil pár souborů, on mi tam nainstaloval novou verzi programu ICC verzi 2.997, která je v současné chvíli "not released" a pak jsem mu ještě dle mých poznatků a pokynů simuloval výpadky komunikací jednotlivých členů komunikujících do portů USB.

asi na třetí verzi firmwaru v ICC se mu to povedlo a v současné chvíli to běží. dnes v noci udělá kontrolní monitoring, a funkci zaimplementuje.

vše chodí perfektně. No takže co víc si přát ?? stačí se prostě nebát a nebýt ovce.

Rád bych aby taky někdo ze silnějších členů tohoto fora zde přispíval, a nebo kurňa to jste všichni tolik se vším spokojení?

takže se nám trochu ICC rozrostlo. další bude zapojení druhého fangpusunu který objednám až bude hromadná objednávka abych neutavil axperty... rozeběhnout komunikaci bude opět problém, co jsme se bavili s manim, nicméně říkal mi že se na mě těší a že jsem zatím jedinej kdo nabízí svoje služby pomoci "real feedback" online... za to jsem rád.
Ale co si za to koupim? chleba asi ne, no tak sem si ho aspon ted upekl..
Přeju Vám všem mraky trpělivosti a rád bych řekl jedno, snažte se prokopat svojí cestu a hlavně se o to podělte, některým který kopat nechtějí to snad jednou k něčemu bude !

Ahoj Vítek z Chatrče
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am
Reputace: 11

Re: ICC monitoring

Příspěvek od jmachi88 »

Vitek píše: co jsme se bavili s manim, nicméně říkal mi že se na mě těší a že jsem zatím jedinej kdo nabízí svoje služby pomoci "real feedback" online... za to jsem rád.


Ahoj Vítek z Chatrče

Neber ho tak vážně. Já s ním byl v komunikaci, byl u mě připojený na vzdálené ploše. Nevyřešil nic. jediný nejsi. Možná jediný komu pomohl :D ;) Ale oceňuji, že se mi několik hodin věnoval i když to pak vzdal.
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

jmachi88 píše:
Vitek píše: co jsme se bavili s manim, nicméně říkal mi že se na mě těší a že jsem zatím jedinej kdo nabízí svoje služby pomoci "real feedback" online... za to jsem rád.


Ahoj Vítek z Chatrče

Neber ho tak vážně. Já s ním byl v komunikaci, byl u mě připojený na vzdálené ploše. Nevyřešil nic. jediný nejsi. Možná jediný komu pomohl :D ;) Ale oceňuji, že se mi několik hodin věnoval i když to pak vzdal.
OK.
fonta
Příspěvky: 48
Registrován: sob dub 28, 2018 9:13 am
Reputace: 0
Bydliště: Olomouc

Re: ICC monitoring

Příspěvek od fonta »

Vitek píše:
jmachi88 píše:
Vitek píše: co jsme se bavili s manim, nicméně říkal mi že se na mě těší a že jsem zatím jedinej kdo nabízí svoje služby pomoci "real feedback" online... za to jsem rád.


Ahoj Vítek z Chatrče

Neber ho tak vážně. Já s ním byl v komunikaci, byl u mě připojený na vzdálené ploše. Nevyřešil nic. jediný nejsi. Možná jediný komu pomohl :D ;) Ale oceňuji, že se mi několik hodin věnoval i když to pak vzdal.
OK.
Ahoj i ja jsem na tom podobne.. jeho komunikace je jak kdy ..

Ja mam na ICC Axpert VMII + Victron + Pylontech US200plus (kabel na komunikaci mam pylontech a ICC mam od nej) vyreseni propojeni Expert+Victron se mi moc nelibi a uz nejaky cas cekam na update ICC.
+ na dvou instalacich ma i ICC-GPIO

A tak během psaní prispevku jsem si všiml ze je uz uvolněna nova verze :)
3,4 kWp JZ poly, 3,3 kWp JV mono + Axpert - MAX II 8000W, 8x 50Ah Pylontech US2000B+C Plus + ICC software monitor + 80l bojler, https://pvoutput.org/list.jsp?id=78193&sid=69344
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

Fonta: jak jsi spokojenej s ICC-GPIO a mas to na jake účely???
fonta
Příspěvky: 48
Registrován: sob dub 28, 2018 9:13 am
Reputace: 0
Bydliště: Olomouc

Re: ICC monitoring

Příspěvek od fonta »

NOPARasito píše:Fonta: jak jsi spokojenej s ICC-GPIO a mas to na jake účely???
jj jsem ovladam tim prebytky po nabiti baterek bojler a klima atd vse spojene v Hassio pres MQTT takze v podstate cokoliv v chytre domactnosti. Potom neni nutne kupovat ten set sonoff do nich.
3,4 kWp JZ poly, 3,3 kWp JV mono + Axpert - MAX II 8000W, 8x 50Ah Pylontech US2000B+C Plus + ICC software monitor + 80l bojler, https://pvoutput.org/list.jsp?id=78193&sid=69344

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek