Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte črc 07, 2020 5:10 am

VVÚ Vitova chatrc

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
PředchozíDalší

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvekod Vitek » sob kvě 30, 2020 7:27 pm

rasto1 píše:Kolko krat sa ti stalo, ze ti preplo 2 menice do bypasu, ked si prikupil treti?
Bude ti stacit bateriove ulozisko na 3 menice?

Ani jednou sem nebyl v bypasu. Treti je kvuli tomu ze bude na strese 13.5 az 15 kwp a uz by to nezvladly 2 pv vstupy po 4kw cili 80A
Jinko 14.2 kWp,3xPIP5048mk,GBO, Pb 625 Ah, BMV 712, Fangpusun 60A
https://pvoutput.org/list.jsp?id=81146&sid=71915
https://emoncms.org/dashboard/view?id=56971
Vitek

Příspěvekod Vitek » ned čer 14, 2020 8:47 am

Dobrý den kolegové.

Tak jak občas zde něco napíšu a dopíšu, přišel čas na menší aktualizaci.

Vzhledem k tomu, že jsem rád že jsem v této komunitě zajímavých lidí, musím se Vám svěřit s tím, že jsem včera večer nainstaloval zapojil a zprovoznil třetí MK. všechny jedou paralelně,

prvně už vydal výrobce asi nejnovější firmware, který nebyl zpětně kompatibilní tak jsem za pomocí remote panel reflash tool a axpertkingreflash flashnul na starší verzi a kompatibilní ted jsou.

Takže všechny mají nastavený paralelní chod, a také se dynamicky zapínají a vypínají. v noci jede jen jeden. ráno po východu slunce se přifázuje druhý a při dosažení 7000W na výstupu po dobu 5 minut se přifázuje třetí který se vypne až po západu slunce.

během instalace sem neobjevil nic co by mě negativně překvapilo. Tedy až na jednu věc. včera mě překvapila bouřka která mlátila blesky cca 3 km od nás, a já v té době dělal upgrade PIPu. všude je psané že se nesmí flashovací proces přerušit. můj notebook napájený ze sítě - kvůli redundanci, pak blesk, jedno pobliknutí druhé, a barák byl potmě - v té době když jsem flashoval jsem jel z DS a to proto že ostatní paralelně pracující měniče musí být během procesu flashování vypnuté... pak sem přemejšlel jestli utéct nebo se modlit. no modlení nepomohlo, utekl jsem ven a vyšlapal si po dobu 2 x 10 minut na zahrádce kolem ohniště "kruhy v obilí" . Mít dva měniče na flashování tak jsem tam vytvořil znak AUDI.
No povedlo se. nicméně zhasla i ulice, lampy, ostatní baráky. Po dokončení flashovacího procesu jsem vše pozapínal, měniče se zkamarádily, a zkusil jsem paralelní chod. vče OK, tak jsem 2 měniče vypnul, a nakopl přepínačem sítí barák. no a byl jsem opět jedinej barák co svítil v noci venkovníma světýlkama, všude jinde tma jak v prdeli, co jsem si všiml obnovení výpadku bylo v 7 ráno dnes.

už tu zvonilo 6 sousedů jak je možné že svítim když oni ne...

Aby nebylo vše tolik růžové, tak jsem zjistil že nazačátku jsem špatně zvolil šířku žlabu. měl jsem za to že 140 x 50 mm žlab stačí jak nic, omyl průšvih je že asi ani 200mm žlab by nestačil.... dokládám foto které říká jak to tam před úklidem po spuštění vypadá...
20200613_214313.jpg

suma sumárum ted máme 11,475 kwp
paralelně na 1f máme 3x pip5048 MK
vytěžovač Greenbono AKU, 1F komutační kaskáda
kaskádu 2xSSR a vytěžování přes řízenou klimatizaci dle signálu 0-10V od greenbona a nadřazenáho PLC na teplotu.
musel jsem hodně upravit emoncms tak sem vše smazal a založil nový... čili ode dneška od nuly loguju.

jednopólové schéma už nenamaluji je to tak složité že už ani nevím....

přeju Vám všem hodně natočených MWh
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Vitek

Příspěvekod Duke » ned čer 14, 2020 9:00 am

Super. Jsem rád že Jinka šlapou jak mají.
Na ten malej žlab máme s kamarádem elektrikářem pomůcku "všechno co myslíš krát 2" :)
DP
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Duke

Příspěvekod youda » ned čer 14, 2020 10:38 am

Jo pane kolego, já Vám to s tím žlabem říkal už tenkrát, že nebude stačit :)
A to si vzpomeň, jak jsi do něj všechny dráty chtěl dávat ještě i obalené husíma krkama. Už ve dvou měničích to tam nešlo nacpat a ve třech ani náhodou.

Na druhou stranu, kdybys opravdu chtěl, tak se to do toho 140x50mm vleze. Problém jsou hlavně:
- vstupy
- zatáčky
- křížení
Jestli budeš opravdu dávat ten širší žlab, asi bych ti doporučil, posunout měniče trochu výš. Tím pádem by pak neměl být problém, dostat do žlabu všechny kabely přes průchodky. Za současného stavu bys některé kabely musel asi hodně ohýbat, že jo?

Pokud jde o ten downgrade FW na kompatibilní verzi, jsi fakt střelec :) Nejen, že je všude psáno, že se to nesmí přerušit, ale mám takové tušení, že je tam psáno i to, že baterka by měla být nabitá a panely pod plným osvitem. A ty se do toho pustíš v noci, navíc když je bouřka :) Ale chápu tě: než jsi to všecko propojil, už byl prostě večer a ty ses nemohl dočkat, až to zapneš....já jsem na tom dost podobně.

Jo a s těma 6-ti zvonícíma sousesedama kecáš, tolik baráků u vás ve vsi ani není :D

Mimochodem: Možná je to optický klam, ale přijde mi, že vrchy těch MK-ček se navzájem liší. Opravdu jsou to jiné HW revize, nebo mne šálí zrak?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod brana » ned čer 14, 2020 10:41 am

Duke píše:Super. Jsem rád že Jinka šlapou jak mají.
Na ten malej žlab máme s kamarádem elektrikářem pomůcku "všechno co myslíš krát 2" :)
DP

také mi znami z vesnice volaji jak je mozny ,ze všechny vesnice v okoli tmave a my si klidne drze svitime)
jo a mimo tohle téma-ta tabulka ICC -jeji velikost se da nastavit primo v tom okne tabulky-nahore se otevre lista tam je nasataveni velikosti-uz to prectu a prihlasuje se to ted samo-dikes,sice to stále pada ,ale aspoň to prihlaseni je snazsi-dikes a at se ti dari a stav s nekdy
brana

Příspěvekod luky » pon čer 15, 2020 12:42 pm

Vitek píše:tak ta decentní kůlnička musí mít aspon 50 cm polystyren aby to mělo při minus 10 rozumnou ztrátu...

Protože už to takhle pár let provozuju, přidám vlastní zkušenosti:
- Aku 2280l jsem sám sundal z vozíku, přestěhoval na místo a postavil. Chápu, že stěhovat to do sklepa je trochu jinej sport.
- Aku stojí venku (v kůlničce na dřevo). Je omotaná 30-40cm vaty + obestavěná 10cm EPS (slepeno pěnou). Celé to stojí na 5cm XPS (tj.nestojí to na zemi), ale to asi bylo zbytečný.
- protože měřím teplotu na 4 místech a počítám výkon (časová derivace uloženého tepla), znám přibližnou tepelnou ztrátu. V průběhu zimy (což je tady obvykle kolem nuly) to bude kolem 500W, možná 800W. Obávám se, že podobná ztráta je na potrubí v kotelně (mirelon dělají max. 20mm, musím to něčím dalším omotat).
Vedle aku stojí kotelna (takový přílepek k domu) - stěny neizolované 30cm dutinový škvárobeton, strop 30cm vaty, dveře plechové 20mm vaty. Obvykle je tam tepleji než v obýváku - jednak od kotle a když se netopí, tak je tam velká ztráta na potrubích.
luky

Příspěvekod Vitek » ned čer 21, 2020 9:01 pm

Ahoj kolegové

Využil jsem potenciál zdejšího člena, úžasnýho fotografa, Youdu, k nafocení víkendové akce.
Montoval jsem panely v lednu, říjnu, prosinci,únoru, květnu, červenci, srpnu, no a protože postupně vyplnuju kalendář, musel jsem se vejít do června. Tak jsem to svolal, přijel kolega z práce, skorotchán, a já a pustili jsme se do toho. no a vtom zvoní youda, pustím ho dál ale blíž než 10m od střechy nesmí, tak jsem ho to prostě nechal nafotit.

pro ty kdo nečtou, a věřím že už to začíná být nudné vlákno, jme ve zkratce přidali na čistý jih 18 ks panelů, celkem na jihu instalováno 30x225 Wp tzn 6,7 kWp. víc už se fakt nevejde vzhledem ke slunečným podmínkám.

celkově se elektrárna rozrostla na 14,2 kWp a 3 střídače PIP 5048MK v paralelu.

IMG-20200621-WA0018.jpg

Tak vám přeju klidný večer, zůčastněným jsem poděkoval, ze si zahrali vodni polo na strese . Nikdo nespadl ale uz nikdy vic.....jih hotov. nezbývá než se veřejně s Vámi podělit, že se pěkně připravujeme na zimní radovánky...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Vitek

Příspěvekod vlkazajac » ned čer 21, 2020 9:07 pm

Klidný večer ? Nebudem spať !

:cheers:
810 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,0 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
2170 Wp, 3 x LS3024B, VS2024N, olovo - 260 Ah / 24 V, Carspa 2000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
vlkazajac

Příspěvekod ota » ned čer 21, 2020 9:19 pm

Na levém okraji střechy jste zapomněli namontovat 4 panely
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

Příspěvekod Vitek » ned čer 21, 2020 9:21 pm

ota píše:Na levém okraji střechy jste zapomněli namontovat 4 panely

Ahoj nejsi první kdo mi to dnes řekl, bohužel stíní tam stodola a v zimě by tam svítilo max do 13 hodiny.
Používám 3S stringy takže ani zde to opticky nejde udělat uplně optimálně.
Vitek

Příspěvekod youda » ned čer 21, 2020 10:35 pm

Já mu to během té dnešní akce, kdy navíc chcalo jako z konve, už řekl asi 5x. Ale on si prostě nenechá poradit...

Dal bych 4 panely doleva, plus dva panely úplně doprava. To je celkem 6 kousků, takže na 3S stringy ideální.
Na ty levé by sice k večeru padal stín a ty pravé by zase pravidelně ometala přilehlá jabloň, ale při difuzi se hodí každý watt. Takže dávám Vítkovi rok, maximálně dva a pak určitě opět zavolá o pomoc....navíc, mám takové tušení, že má doma schovanou ještě cca půlku palety těch polykrystalů. A co si budeme vyprávět - panely podávají výrazně lepší výkony při umístění na střechu, než při umístění ve skladu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod NOPARasito » ned čer 21, 2020 11:03 pm

youda píše:

Já mu to během té dnešní akce, kdy navíc chcalo jako z konve, už řekl asi 5x. Ale on si prostě nenechá poradit...

Dal bych 4 panely doleva, plus dva panely úplně doprava. To je celkem 6 kousků, takže na 3S stringy ideální.
Na ty levé by sice k večeru padal stín a ty pravé by zase pravidelně ometala přilehlá jabloň, ale při difuzi se hodí každý watt. Takže dávám Vítkovi rok, maximálně dva a pak určitě opět zavolá o pomoc....navíc, mám takové tušení, že má doma schovanou ještě cca půlku palety těch polykrystalů. A co si budeme vyprávět - panely podávají výrazně lepší výkony při umístění na střechu, než při umístění ve skladu.

Jo 4leva, 2prava (sice kua na knop) ale to by slo :-)
NOPARasito

Příspěvekod diablo007 » pon čer 22, 2020 7:01 am

Vlevo jde dát 3s panely na ležato ale už to nebude vypadat hezky
diablo007

Příspěvekod Plazivec » pon čer 22, 2020 7:33 am

Ještě by se daly narvat 3 panely pod ta střešní okna, co na tom, trošinku by čouhaly. No a stodolu bych zboural, nebo lépe, za youdova focení/točení, vyhodil do povětří, ať je nějaká sranda. Jabloň bych sťal, místo ní bych někde jinde nasadil slivku. Po zkapalnění plodů máme univerzální lék.

youda píše:........ A co si budeme vyprávět - panely podávají výrazně lepší výkony při umístění na střechu, než při umístění ve skladu.

Nesmysl. Vysadil jsem mé první panely v životě v počtě 2ks na střechu garáže. Od té doby chčije, z panelů jde akorát čůrek. Čili mé zapsané poznatky - panely umí velmi dobře sbírat vodu, jsou vhodné jako střešní krytina na menší stavby. Neumí sbírat elektřinu.
570Wp Amerisolar, Epsolar Xtra 4210, UPS 1500 VA/31Ah PB
Plazivec

Příspěvekod unicast » pon čer 22, 2020 8:24 am

Zkapalnit můžeš i jablka z té jabloně. Jenom potřebuješ drtič.
unicast

Příspěvekod marko250 » pon čer 22, 2020 8:41 am

Celé to máš na <|> :-) ,ty střešní okna jednoznačně ignorovat a vytvořit celistvou plochu z leva do prava.Doma jsem zjistil,že ty střešáky mají celoročně zataženou žaluzii a na větrání můžou být klidně překryty panely,umýt z venku nepudou, samozřejmě již nejdou překlopit pak.
JZ-50°/20xChaori 230<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar 225<davá2700W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V
marko250

Příspěvekod Vitek » pon čer 22, 2020 9:49 am

marko250 píše:Celé to máš na <|> :-) ,ty střešní okna jednoznačně ignorovat a vytvořit celistvou plochu z leva do prava.Doma jsem zjistil,že ty střešáky mají celoročně zataženou žaluzii a na větrání můžou být klidně překryty panely,umýt z venku nepudou, samozřejmě již nejdou překlopit pak.

člověče ani bych neřek, zdáse, žetoto bude fakt stačit. ještě nějaký srandování technického směru a to akumulační nádoby které poberou mnoho energie.
Co se týká oken a střechy, tady jsem s tím smířen, navíc nahoře jsou 3 obytné místnosti a chodba takže po tmě tam být nechceš...
Co se týká dalšího potenciálu tak to je garáž, kterou musím teprve nechat namalovat - budoucí panely naležato na difuzi do separátního regulátoru a tím bych asi končil. nic navíc tam dávat asi už nebudu, at se Vám to líbí nebo ne, mám k tomu důvody.

Myslím že se Vítova chatrč za jediný rok několikrát změnila ale ted už to fakt vypadá že se blížíme směr cílová čára.

Ještě bych opět rád poděkoval všem zde na západě a i všem na východě :-) ( Pražákům, aj Brňákům, a aj těm za Brnem pod Brnem nad Brnem, no a vedle Brna) no a jednomu u Kostelce za lesem.

Tak nechť už jen sbíráme sluneční paprsky a přeměňujme je v elektrony.
Vitek

Příspěvekod Plazivec » pon čer 22, 2020 9:05 pm

Tejden scháním sluneční paprskomet, nevíš o nějakém?
570Wp Amerisolar, Epsolar Xtra 4210, UPS 1500 VA/31Ah PB
Plazivec

Příspěvekod kodl69 » pon čer 22, 2020 11:21 pm

Na stínění stodolu se vykašli, mě stíní hřeben vlastního baráku po 16-té hodině i v létě, a v zimě mám díky vysokýmu horizontu přímý slunko od 10 do 14 hodin, teda pokud se prodere přes inverzi. Na druhé straně ulice je to ještě větší extrém, těm do oken nenasvítí celej prosince a leden... Ale kdybych měl 6.5kWp na čistej jih s nízkým horizontem, tak bych taky asi nic víc neřešil, jako třeba moje čtyři 120Wp panely na severozápad, který bych chtěl vyměnit za 3ks 280Wp... Na ty naopak svítí v létě od 16 do 20 hodin, v zimě vůbec...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x Auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod Vitek » úte čer 23, 2020 8:08 am

kodl69 píše:Na stínění stodolu se vykašli, mě stíní hřeben vlastního baráku po 16-té hodině i v létě, a v zimě mám díky vysokýmu horizontu přímý slunko od 10 do 14 hodin, teda pokud se prodere přes inverzi. Na druhé straně ulice je to ještě větší extrém, těm do oken nenasvítí celej prosince a leden... Ale kdybych měl 6.5kWp na čistej jih s nízkým horizontem, tak bych taky asi nic víc neřešil, jako třeba moje čtyři 120Wp panely na severozápad, který bych chtěl vyměnit za 3ks 280Wp... Na ty naopak svítí v létě od 16 do 20 hodin, v zimě vůbec...

zdar zdar, jedna z variant je přemístění toho deskovýho kolektoru na střechu co je opřen o fasádu, ale obávám se, že se mi moc nechce. jelikož hlavní střecha dává 6,75kWp, na stodole je z východu 2,7 kWp a na západ 2,7 kWp tak energie mám dost na to abych oželel jak termiku tak fotovoltaiku ( kýžené 4 panely toho moc nezachrání)
. pak tam je naležato 2 kW na přístřešku na dřevo.

plány jsou případně na nově vznikající garáž dát opět něco jako 18 panelů, které budou pouze chytat difuzi, ale o této pohádce až postavíme garáž...

Vítek
Vitek

PředchozíDalší

Zpět na Ostrovní elektrárny