PLC Tecomat Foxtrot

Diskuze k Tecomat Foxtrot, nastavení, návody, zkuěnosti, praxe
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od marsal64 »

FCC, jak to vyčítáš z elektroměru? Já právě impulsy a to je pomalé. A jak vyčítáš z měniče? Ten "Xanbus" měniče využíváš?
Já úplně nevím, jestli se můžu vykašlat na napětí baterie, protože je mám prostě relativně měkké a regulátory je tak dají rychle do absorbce a pak nastane pooomalé dotahování na vyšší hladiny SOC. V této situaci se mi osvědčilo vytěžování dle napětí.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od FCC »

Všechny data (elektroměry + FV systém) jsou vyčítány přes RS485 . Xanbus je marketingové označení CAN sběrnice , kterou Schneider používá pro propojení zařízení . Xanbus je ukončený v zařízení Combox nebo nově Gateway, které jsou opět připojené přes RS 485 do Teca.

Nabíječe to bez problémů vteřinové zákmity ustojí a drží si stav nabíjení. Rád bych poslal nějaký obrázek u monitoringu, ale nemá to smysl, protože je manželka doma s děckama a dává systému naprdel ( je to totální ignorat pravidel).

Pro kolegu Vampíra. Nepoužívám, žádný PID, je to jen odezva na aktuální stav. V podmínkách je , že nesmí být odběr za baterie a systém stále zvyšuje zátěž dokud není odběr z baterie. Celé je to počítáno přes lineární interpolaci , kde X je výkon spirály a Y analogový výstup. Ve finále mám 3 spirály, takže výkon celkový příkon je 300% ( postupně se připínají SSR).


AToTemp : ARRAY [0..1] OF TInterPoint :=

[( X := 0, Y := 0),
( X := 1700, Y := 100)];

nasobitelvytezovani : real;


Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od marsal64 »

Díky, FCC. No, to mi povídej - ale manželky jsou zase důležité na jiné věci než dodržování pravidel ;-).
Ještě OT si dovolím: překvapil mne ten Conext - důvody volby, zkušenosti?
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od FCC »

marsal64 píše:Díky, FCC. No, to mi povídej - ale manželky jsou zase důležité na jiné věci než dodržování pravidel ;-).
Ještě OT si dovolím: překvapil mne ten Conext - důvody volby, zkušenosti?
Několik let zpět se mě naskytla možnost koupit použité komponenty ,tak jsem do toho šel (věděl jsem co můžu očekávat). Vše je robustní a funkční. Měnič utáhne celý dům a neznám situace co tu někdo řeší s kolabovanim při rozběhu motoru atd.

Nedávno jsem pořídil Gateway, a musim říct že se jim tahle krabička povedla.

Celý systém mám napojeny do Tecomatu přes RS 485 a co nejde nastavit v systému,řeším přes Teco. Pak lze ovládat úplně vše.

Nějaké mouchy to má (jako vše ) ,ale neměnil bych . Poslední etapa budou baterie. Teď mají doresenou podporu pro Pylontech , tak asi půjdu tímto směrem.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Vampír
Příspěvky: 13
Registrován: pát pro 20, 2019 7:50 am

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od Vampír »

Jak jsme řešily to vytěžování a problém jak zjistit zda nedochází odběru z distibuční sitě, neumíte někdo Foxtrotem vyčítat i tento údaj z Axperta.. Používám Dumiho funkční blok, který vyčítá dost věci ale vstupní AC proud asi neumí... Mám proměnné v FB: gridVoltage a gridFreq ale proud asi ne.. Nevím samozřejmě zda ho neumí vyčítat nebo ho vůbec Axpert neposkytuje..... Komunikuje s ním přes seriovou linku...

Okolo toho Axperta, jak jsem psal využívám funkční blok od Dumiho (velké díky) ale on ho naprogramoval pro svůj starší Axpert. Já mám asi novější VMIII 5Kw , zakoupen 2019
Některé hodnoty vyčítám v celých číslech i když muj Axpert na display zobrazuje v desetinách, např proud z panelů myslím... A druhá věc že možná po seriové lince umí i vice hodnot než starší modely... Nemáte někdo s tímto zkušenost?
Axpert VMIII 5kW, BAT:8xJPC 100Ah, PV:16xEXE300Wp, Foxtrot
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od dumi »

Neni mi znamo, resp nenasel jsem v axpertu ktery mam mereni kolik proudu beze se site. Mozna to jine axperty maji, muj ale ne.

Ja oobne to merim elektromerem ktery primo dela TECO a pripojuje se na CIB i kdyz to pri regulaci nevyuzivam, Vytezije ciste podle napeti baterie.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od josse »

dumi píše:Neni mi znamo, resp nenasel jsem v axpertu ktery mam mereni kolik proudu beze se site. Mozna to jine axperty maji, muj ale ne.
Musí se to dopočítávat z vyčtených hodnot.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od FCC »

Vampír píše:Jak jsme řešily to vytěžování a problém jak zjistit zda nedochází odběru z distibuční sitě, neumíte někdo Foxtrotem vyčítat i tento údaj z Axperta.. Používám Dumiho funkční blok, který vyčítá dost věci ale vstupní AC proud asi neumí... Mám proměnné v FB: gridVoltage a gridFreq ale proud asi ne.. Nevím samozřejmě zda ho neumí vyčítat nebo ho vůbec Axpert neposkytuje..... Komunikuje s ním přes seriovou linku...

Okolo toho Axperta, jak jsem psal využívám funkční blok od Dumiho (velké díky) ale on ho naprogramoval pro svůj starší Axpert. Já mám asi novější VMIII 5Kw , zakoupen 2019
Některé hodnoty vyčítám v celých číslech i když muj Axpert na display zobrazuje v desetinách, např proud z panelů myslím... A druhá věc že možná po seriové lince umí i vice hodnot než starší modely... Nemáte někdo s tímto zkušenost?
Byl bych velice opatrný se spolehlivostí dat o proudu (AC i DC) z měniče. Moje zkušenost je taková,že hlavně při nižší zátěži ( do 500w) to může být klidně o 30% mimo . Základ je kvalitní elektroměr ( používám PRO1-Mod a PRO380-Mod) na rychlé sběrnici a z toho brát hlavní data . Teco CIB je taky v pohodě. Jen to má jednu nevýhodu, že pokud je nutné rychlé vyčítání , tak odezva může být omezená dalšími prvky na CIB sběrnici. Proto to mám přes RS 485. V centrále je rozšiřující modul MR-0115 s 3x RS485 a to bohatě stačí na 2 elektroměry + zařízení okolo .

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od marsal64 »

Asi hodně blbý dotaz, ale proč nestačí 1x RS485 jako master?
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od FCC »

Můžeš mit 3x master . Pokud máš na jedné sběrnici hodně prvků, tak mnohdy čekáš v cyklu programu než ti odpoví. Takhle se můžeš nezavisle dotazovat elektroměru plnou rychlostí a zbylé data dočteš z druhé sběrnice o chvilku později. Např. pokud by jsi chtěl okamžitě reagovat na přetok a budeš mít x zařízení já jedné RS 485 ,tak reakce celého systému bude trvat např. 2s. Pokud budeš plnou rychlostí sběrnice vyčítat data jen z elektroměru ,tak reaguješ v ms.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od FCC »

marsal64 píše:Díky, FCC. No, to mi povídej - ale manželky jsou zase důležité na jiné věci než dodržování pravidel ;-).
Ještě OT si dovolím: překvapil mne ten Conext - důvody volby, zkušenosti?
Tady posílám krásný příklad energetické nekázně. Dopoledne totálně nevyužité ( přebytky šli do vody). V osm večer padlo rozhodnutí, že bude péct chleba. Plánování = 0 .

P
Přílohy
spotřebaPNG.PNG
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od marsal64 »

Pokud budeš plnou rychlostí sběrnice vyčítat data jen z elektroměru ,tak reaguješ v ms.
Jasné, díky!
...chleba.
No jasně :-), člověk se pak celý život učí v takové situaci pochválit, že ten chleba krásně voní...
Vampír
Příspěvky: 13
Registrován: pát pro 20, 2019 7:50 am

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od Vampír »

Ahoj koukal jsem že TECO má v nabídce na CIB sběrnici čidlo solární radiace.. C-IT-0200I-SI . Nepoužíváte to někdo? Je to k něčemu když tu třeba řešime vytěžování....
Axpert VMIII 5kW, BAT:8xJPC 100Ah, PV:16xEXE300Wp, Foxtrot
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Používá někdo Foxtrot se Studerem?

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, rozhlížím se, jak použít Foxtrot se Studerem (XTM).
Pokud rozumím dobře, Foxtrot se dá takto použít buď s využitím RS-232 (viz knihovna https://www.tecomat.com/modules/Downloa ... xv00395_02) nebo snad i pomocí XCOM-LAN a HTTP dotazů. S RS-232 to vypadá jaksi robustněji?
Z dokumentace jsem zatím vysledoval, že budu-li mít více XTM paralelně, postačí jedno XCOM-232i na všechny XTM (?).
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Používá někdo Foxtrot se Studerem?

Příspěvek od netko »

marsal64 píše:Ahoj, rozhlížím se, jak použít Foxtrot se Studerem (XTM).
Pokud rozumím dobře, Foxtrot se dá takto použít buď s využitím RS-232 (viz knihovna https://www.tecomat.com/modules/Downloa ... xv00395_02) nebo snad i pomocí XCOM-LAN a HTTP dotazů. S RS-232 to vypadá jaksi robustněji?
Z dokumentace jsem zatím vysledoval, že budu-li mít více XTM paralelně, postačí jedno XCOM-232i na všechny XTM (?).
Neviem ako Foxrot ale S7-1200ka cez Xcom 232i komunikuje strasne pomaly na riadenie na zobrazovanie to staci.
Ono to je z principu 232 komunikacie jeden parameter ked chces vycitat zo Studera z 232 tak to trva spolahlivo cca 200ms, rychlejsie je to nespolahlive a vypadavaju pakety. Takze vycitat 40 parametrov zo Studerov chvilu potrva a to je pomaly na riadenie.
Xcom urcite staci jeden lebo komunikujes po zbernici ale vklude ich tam mozes mat aj viac.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od DanoP »

Pozri sa na XCom-CAN - bms mode.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od mopadzi »

Xcom-485
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Jak nejjednodušeji naprogramovat bistabilní tlačítko...

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, nějak to samozřejmě dělám, ale jde mi teď o "eleganci": jak nejjednodušeji naprogramovat ve Foxtrotu jednoduché "bistabilní" web tlačítko ovládající stav nějaké proměnné:

Web tlačitko stisknu a nějaká proměnná se změní z 0 do 1
Web tlačitko stisknu znovu a stejná proměnná se změní z 1 do 0
Pokud tlačítko držím nebo pouštím, proměnná se nemění
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od dumi »

jednoduse - dvoustavovy obrazek je presne na tohle
prepina nejakou BOOL promenou.

pokud chces nastavit treba USINT na dve ruzny hodnoty, delam to tak, ze si udelam jeden BOOL, kterej je v tom tlacitku a pres R_TRIG (detekce nabezny hrany) si to osefuju v kodu. je to jednoduchy.

Ale podle toho co pises bych pouzil Dvoustavovy obrazek, nebo to z nejakeho duvodu nelze?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: PLC Tecomat Foxtrot

Příspěvek od marsal64 »

dumi píše:jednoduse - dvoustavovy obrazek je presne na tohle
prepina nejakou BOOL promenou.

pokud chces nastavit treba USINT na dve ruzny hodnoty, delam to tak, ze si udelam jeden BOOL, kterej je v tom tlacitku a pres R_TRIG (detekce nabezny hrany) si to osefuju v kodu. je to jednoduchy.

Ale podle toho co pises bych pouzil Dvoustavovy obrazek, nebo to z nejakeho duvodu nelze?
Aha, tak to jsem objevil ameriku, to jsem zatím nepoužíval, moc díky, dumi!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek