Plánování FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Ale přiznám se, že nechci tolik řešit politiku návratnosti, teď se radši radím o tom jakého a kolik výkonného axperta, kolik zvládne panelů, jak je zapojit a jak rozumně sestavit baterku. Zatím mi vychází ji složit z článků 20 A 3.2v z ostrovní elektrárny + balancery z ale přesunout a dokupovat články a připojovat je paralelně a tam mám dost dotazů. :-)))) není vše jen o tom jak se to okamžitě vrátí...
Madra
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánování FVE

Příspěvek od jahodovák »

Já jsem zvolil po zkušenostech s 24 voltů aexperta 5 kw na 48.Zvládne 3 kw panelů bez problémů.akumulátory doplnuji průběžně,jsou spojeny vedle sebe nožovkama,které zároven slouží jako odpojovače.Panely u knou zvoleného měniče je třeba přidávat po 3 kouskách.Přešel jsem na 48v z důvodů menší kázně osazenstva a tím pádem i není potřeba až zas tak moc hlídat co zrovna připojím,pokud náhodou přetížím,dojde jen k výpadku a po krátké chvíli se měnič sám restartuje.24 voltový systém je dle mého názoru pro hodně uvědomělé uživatele a méně elekrifikovanou domácnost,samozřejmě je na každém jak se rozhodne...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Děkuji zas jsem o něco chytřejší :-)))
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Takže mi vychází koupit 3 x300 panely a udělat 1 kWh baterku 48V, přikoupit panely, doplnit baterku o další kWh... Jo to by mohla být pěkná stavebnice :-))
Madra
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Vitek »

Nakonec zjistis ze panel je to nejlevnejsi na systemu az po stahovaci buzirce a kabelovym oku ci nerezovym sroubu.
Mrkni na moje vlakno tam nejake postrehy jsou od fundovanych lidi. Moc mi ti mistni borci pomohli. S nekterymi dokonce navstevujeme zahranicni vymenne pobyty...
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

To mne je jasný, ono člověk si snadno spočítá, že panel 3 X 3200, axpert 18000 a baterka 9500,- a kde jsou kabely, hliníkové konstrukce atd atd a jsem 40 - 45 000
Madra
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rva »

Když se v tom nechceš (neumíš) moc vrtat a chceš minimalizovat cenu a postupné rozšiřování, tak bych zvažoval baterky PylonTech, kde už je vyřešeno BMS. Měnič Axpert mppt 5kW a vybíral bych typ, který už zná a umí komunikovat s baterkou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tato cesta mne napadla taky, ale polyntech znamená vysypat z kapsy najednou 30 000,- které nemám :-))), u jednotlivých baterek předpokládám, že když první poskládat 3.2 v 20 ah 16 ks, tak postupně během čtvrt roku prikoupim dalších 16 ks a ty připojím paralelně na první články, takže už to bude 40 ah.
A pak zase. Je to běh na dlouhou trať :-)) ale peníze jsou jen jedny.
Madra
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Plánování FVE

Příspěvek od youda »

Madra píše:... K měničům na různých fázích. Možná je to omyl, ale u levnějších měničů jsem četl, že dokáží obsloužit jen několik panelů a při více panelech je potřeba, aby byly nabíjeny mttp nabíječkou, takže jsem myslel, že je možné přelévat energii přes baterii, kdy by byly zapojeni dva měniče na jednu baterii.
Jasně, nejlevnější kombinované měniče mají občas výkonovou část třeba 4kW ale PV charger mají jen na 3kWp panelů. Moderní mašiny to mívají stejné, tedy 5kW invertor, 5kW PV charger.

Přelévat energii z jednoho měniče do druhého přes společný "battery bus" je standardní zapojení. Výkonové tranzistory však mezi dvěma měniči přelévat nemůžeš :D Přehazování sporáku a topinkovače mezi zásuvkami je prostě otrava. Proto je lepší mít měniče spojené, tak aby dokázaly svůj výkon sčítat a plynule rozdělovat mezi všechny zásuvky.

Píšu to nějak srozumitelně? ;)
Naposledy upravil(a) youda dne pon črc 01, 2019 11:09 am, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Plánování FVE

Příspěvek od youda »

Madra,

sice jsi na začátku psal, že budeš muset dlouho šetřit, ale pokud by sis mohl dovolit koupit rovnou 48V systém a k tomu 5kW měnič, tak je to do budoucna nejvíce perspektivní cesta. Všechno ostatní má sice nízkou pořizovací cenu, ale pak se toho budeš zbavovat se ztrátou.

Osobně doporučuju tenhle typ měniče, umí toho mrtě, přitom je to pořád docela levná Čína. A přikoupením dalšího kousku a paralelní karty jich můžes spojit více dohromady a díky tomu pak plynule využívat výkon třeba 0-15kW.

https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... -10008-145
http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... -5000w-pf1
PIP5048MK.JPG
PIP5048MK.JPG (28.72 KiB) Zobrazeno 566 x
3X.PNG
Baterky Pylontech US2000 jsou pohodlné a s dobrou cenou za kWh, ale každý dokup je cca 25.000 Kč. Oproti tomu dokup LFP článků budeš technicky řešit jako 16 x 20Ah, takže 16 x 590Kč = 9440 Kč. Balancery předpokládám, že bys při dokupech nepřidával, jen články vždy spojoval paralelně, pod původními balancery.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Madra
unicast
Příspěvky: 1230
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánování FVE

Příspěvek od unicast »

To je klasický model nebo king?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Plánování FVE

Příspěvek od youda »

Chlapi, pozor na záměnu,

PIP 5048MK je 5kW Axpert King, s možností paralelního spojení, AC-DC přicucáváním, 145V PV vstup.
PIP 5048GK je 5kW Axpert VMIII, BEZ možnosti paralelního spojení, BEZ AC-DC přicucávání, 450V PV vstup.

Já osobně doporučuji dražší a lepší 5048MK, Axpert King.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Jsem si říkal kde je bota, no vzhledem k nákladními, to bude stejná poslední věc co koupím a protože je možné, že se zas vynálezce lepší a účinnější atd. se poradím. Dvakrát měř a jednou řež...
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Youda : popravdě jsem rád, že tu jseš. Píšeš jasně a srozumitelně. Dík
Madra
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Vitek »

Madra píše:Youda : popravdě jsem rád, že tu jseš. Píšeš jasně a srozumitelně. Dík
Kdybys jeden malej plant s pip 5048mk chtel videl na zivo tak prijed. Zrovna vcera jsem s velkou pomoci youdy zapnul tento menic a vse funguje jak ma. Diky uzivatelum typu youda toto forum funguje dobre a jeho rady opravdu je dobre brat jako dobrou myslenku.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Youda: bude to znít blbě a beru že axpert King je top, ale zas pokud vezmu, že než se dostanu na jeho výkon potrvá cca 4 roky v ideálním případě, nevyplatilo by se mi zatím slabší, třeba 3000 nebo ideálně 4000 a propojit je paralelně na 1 fázi? Ano je to složitější a ve výsledku neusetrim, ale takhle mi to připadá jako bavorak s motorem ze 120tky. Ale je to dotaz.
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Vitecekmatrka: a bylo by to kam? Popravdě naživo jsem to pořádně neviděl.
Madra
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Vitek »

Bydlim okres kolin misto pripadne sdelim do PM
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

To je za bukem, jsem kousek od Jesenice u Prahy
Madra

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek