Plánování FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Plánování FVE

Příspěvek od NOPARasito »

Neni to zas tak brutalni, jini na tom muzou byt hur, sice s 16kWp, 12/30kW menicu, a 35kWh li-ion/Fepo4. Ale na konstrukci a kabelazi se da hafo uskudlit ;-).
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

ja kupuju haky od mistniho clena fora, cca 120Kc/ks kompletne stavitelnej stresni podtaskovej hak..
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Vitek »

Dumi... Pokud je to 5mm nerez nerez stavitelny srouby a matky tak je to supr cena. To ja se nedostanu ani na dvojnasobek. Doporuc tedy prosim mistnim clenum kontakt. Ja to tedy nepotrebuji jse. Spokojen s temi co pouzivam. Kazdy doporucte tedy to co umite za levno a uzivatel Madra si z toho vybere co mu bude po srsti.

Dekuji Vita
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Zatím jsem měl nabídku csun mono 300Wp za 88.50€ bez DPH.
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

A battery box 2.4 kWh za 20500,- bez DPH...
Madra
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

vitecekmatrka píše:Dumi... Pokud je to 5mm nerez nerez stavitelny srouby a matky tak je to supr cena. To ja se nedostanu ani na dvojnasobek. Doporuc tedy prosim mistnim clenum kontakt. Ja to tedy nepotrebuji jse. Spokojen s temi co pouzivam. Kazdy doporucte tedy to co umite za levno a uzivatel Madra si z toho vybere co mu bude po srsti.

Dekuji Vita
Bohuzel ti zadny nevyfotim, protoze uz je mam vsechny na strese, ale bral jsem je jiz 2x tady a pokazdy jsem to normalne namontoval.


Vice zde:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3426

jen koukam, ze jsem se skl v cene, spatne sem si to pamatoval je to 136Kc/Ks
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tak když už jsme tu probraly otázku baterie :-))) Vrátím se k první otázce, aneb střecha.
Mám možnost využít dvě střechy které mám na svém panství, jedna je klasická bobrovka na stodole sklon 45° mírný jihozápad, s možností plácnout na domorobo konstrukci na garáží časem 4 panely na východ. Možné stínění od sousedů a mého baráku když je slunce nízko.
Tam je konstrukce jasná, háky chycené do trámu pod bobrovkami. nevýhoda je tažení solárních kabelů přes dvůr (cca 15 metrů) a okolo domu 6 metrů do technické místnosti (celkem odhad 30 metrů)

další, lepší místo je střecha baráku, kdy je to čistý jih bez možnosti stínění, odpadá tahání kabelů po dvorku. Úhel cca 25°.

Ale tady mám otázku a trošku strach, samozřejmě, že ještě žije starý klempíř co ji opatřoval plechovou střechou s falcem, ale jak je to upevněný??? teda všechny kyryly a ostatní potvory to přežilo.
Ale našel jsem úchyty na netu třeba https://shop.iftech.cz/konstrukce-pro-f ... u-3kw.html (ale jen pro ukázku) kde se to uchytí jen do falce a přeci jen i jen jeden panel je plocha, jaké je riziko když to vítr podfoukne?? Máte někdo zkušenosti??? Přeci jen to není chycený do žádného trámu...
Madra
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

Špatně jelikož ty falcy jsou jen ptiklepnute hřebíkem a drží díky tomu že tam opravdu moc velké podfouknuti nehrozí
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Plánování FVE

Příspěvek od DanoP »

Za falce nie !!!! Vo falci je prichytka ktora je prichytena na zaklop klincom/skrutkou. O tom ze by to udrzalo nieco ine okrem plechu mam velke pochybnosti, pokial sa stym vopred neratalo. V starsich strechach je to len plecheny pas z tej istej krytiny (Cu, Pozink).
FalcUchytka.PNG
FalcUchytka.PNG (112.72 KiB) Zobrazeno 917 x
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Plánování FVE

Příspěvek od KubisKV »

Už jsem na toto téma odpovídal v jiném vlákně. Falcovky se použít dají, ale minimálně na obvodu fv pole musí být kombivruty. Taky jsem chtěl dávat na svoji rovnou plechovku jen falcove svorky a bylo mi řečeno viz výše. Tak jsem se na ně vys.kašlal a dal všude kombivruty. Pokud mi vítr nadzvedne panely, tak i s krovem.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Děkuji pánové, myslel jsem si to, střecha vznikala když jsem tahal kacera, takže tohoto jsem se obával. Přiznám se, že kombi šrouby mne napadly, ale bojím se, aby to pak okolo neorezlo a neteklo do střechy. Bohužel je tam půda nízká a tak to nelze zkontrolovat...
Madra
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plánování FVE

Příspěvek od ota »

S těmi kombivruty a vlastně vším nerezovým zašroubovaným do krokví jsem narazil na zajímavý fenomén:
říkal starý pokrývač ze nerez nezaroste, nezasekne se do struktura dřeva a může se vlivem změny teplot sam povolit. U oceli a pozinku se to prý nestává.
Nemám ověřené, dávám k diskusím do fóra.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Plánování FVE

Příspěvek od j0hn »

Mám na střeše plechovou parodii na střešní tašku. Kotví se na spodu vlny vrutem a těsní se podložkou pod kterou je gumový kroužek. Nesmí se dotáhnout moc ani málo, ale fungovat by to mělo, když je to systémové řešení a na střechy dávají i 30ti letou záruku. Gumový kroužek by neměl trpět degradací od sluníčka. Skoro celý je krytý plechovou zinkovanou lakovanou podložkou.
Použít kombivruty, které mají mezi metrickým a vrutovým závitem válcovou část. Kombivrut zašroubovat právě tak hluboko, aby nad plechem byla válcová část a použít správnou podložku. Tím myslím dost těsnou. Podložku dotáhnout maticí. Tím se gumové těsnění roztáhne. A na zvývající závit kotvit panely.
Jde o to, aby neprošla voda mezi šroubem a těsněním nebo těsněním a plechem.
Například obr. č. 1 na straně 13 montážního návodu Lindab:
http://www.lindab.com/cz/Documents/Stre ... rytiny.pdf

Takhle hodlám kotvit panely.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Plánování FVE

Příspěvek od marsal64 »

Bitumenový tmel je mocný...
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Plánování FVE

Příspěvek od mati »

Nazdar,

já se toho nebál - mám instalované na Al falcovce NextPowery a po pěti letech žádný problém.
Mám střechu tedy jen 8st , a hefty v rastru 900x900mm .
Teď chci dávat na novou falcovku na garáži ( fakt je , že jsme rastr uchycení zmenšili ) a dám zase.

Ale Kyryl byl před - Kyryl byl sv.ňa.



Madra píše:Tak když už jsme tu probraly otázku baterie :-))) Vrátím se k první otázce, aneb střecha.
Mám možnost využít dvě střechy které mám na svém panství, jedna je klasická bobrovka na stodole sklon 45° mírný jihozápad, s možností plácnout na domorobo konstrukci na garáží časem 4 panely na východ. Možné stínění od sousedů a mého baráku když je slunce nízko.
Tam je konstrukce jasná, háky chycené do trámu pod bobrovkami. nevýhoda je tažení solárních kabelů přes dvůr (cca 15 metrů) a okolo domu 6 metrů do technické místnosti (celkem odhad 30 metrů)

další, lepší místo je střecha baráku, kdy je to čistý jih bez možnosti stínění, odpadá tahání kabelů po dvorku. Úhel cca 25°.

Ale tady mám otázku a trošku strach, samozřejmě, že ještě žije starý klempíř co ji opatřoval plechovou střechou s falcem, ale jak je to upevněný??? teda všechny kyryly a ostatní potvory to přežilo.
Ale našel jsem úchyty na netu třeba https://shop.iftech.cz/konstrukce-pro-f ... u-3kw.html (ale jen pro ukázku) kde se to uchytí jen do falce a přeci jen i jen jeden panel je plocha, jaké je riziko když to vítr podfoukne?? Máte někdo zkušenosti??? Přeci jen to není chycený do žádného trámu...
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Plánování FVE

Příspěvek od mati »

marsal64 píše:Bitumenový tmel je mocný...
Sice je mocný , ale nevydrží věčně! Co mám dodělávané oplechování komína , tak musím kritické místa obnovovat cca jednou za 3-4roky , jinak tam začne zatékat!
Určitě není navždy ( jak se Sovětským svazem ) , takže jde o to , aby se do těch míst dalo dostat!
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

No druhá věc s kterou tě nepotesim tak pokud není ten prostor pod střechou dobře odvětrávaná tak většinou dochází ke kondenzaci par pod plechem a dřevo i plech bude sežrány i když plech z venku vypadá zdravě
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Plánování FVE

Příspěvek od NOPARasito »

O plech bych strach nemel, vetsinou pozink a jeste lakovanej. Ale late pujdou vcelku rychle.
Osobne mam tu imitaci tasky ale odspod nemam ani parozabranu nebo folii a late jsou po 11letech jako nove ;-).
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne stř zář 04, 2019 10:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Plánování FVE

Příspěvek od mati »

diablo007 píše:No druhá věc s kterou tě nepotesim tak pokud není ten prostor pod střechou dobře odvětrávaná tak většinou dochází ke kondenzaci par pod plechem a dřevo i plech bude sežrány i když plech z venku vypadá zdravě
Jo , jo - pravdu má předseda!
S tím mám zkušenosti. Větší problém než sežrání jsou plísně . A to jsem si myslel , že ve štítech musí stačit 4x 110 novodur - a prd.
Musí se udělat hřebenový odvětrání a k podbití přístup čerstvého vzduchu..

Jak mě psal i "Bůch" ( NOParsito ) - v jiném vlákně : Chybama se člověk učí. A dodám - Pokud si to nevyzkoušíš - nevěříš..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tak po dlouhé době sem přispěji s dotazem.
Doba pokročila a sny dostávají reálné obrysy a tak se chci zeptat, jak je to s konstrukcí pod panely?
Háky každý trám, nebo stačí obtrám? To na 6 metrový profil 7 nebo 4 háky? A jak daleko by od sebe měli profily být?
Díky
Madra

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek