Plánování FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

Pokud jde o stavení z Lionek pořád přichází v úvahu ještě ty samsunky z BMW i3 je tam sice o něco dražší kWh než když pozhanis 18650 ale pořád vyjde levněji než kWh z polyntechu baterka z 60ah bloku je sestavena relativně rychle
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Plánování FVE

Příspěvek od vlkazajac »

dumi píše:Vlkazajac : dovolil bych si oponovat za cca 30k (1130E) bys mel vic nez uvadis (90Ah). cca 3kWh coz je nakejch 125Ah, at nezeru 100Ah. ale s podstatne jinou zivotnosti a moznosti DOD. Slozis 400Ah stitokych tzn cca tech 120Ah realnych aby ta baterka nakou dobu vydrzela? Nerypu, jen pocitam. Opravte mne pokud se mylim.
V tunajšom shope je 3750 Kč za 100 Ah.

3750 x 8 / 25 = 1200 EUR
Bez balancovania.

Tých 400 Ah štítkových ( o skutočnej kapacite nebudeme polemizovať ) ešte tri roky doklepe. Takže za 10 rokov vydám za olovo 1130 - 250 = 880 EUR.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Ohledně baterií mne napadla myšlenka použít nejprve olovo - carbon, dále po došetření peněz dokoupit Lifepo. Pb-C pokud jsou inzerovane parametry skutečností mu mohou nějakou dobu vydržet. Mezitím si došetrí peníze a nakoupí Lifepo. Pak bude cyklovat Lifepo a olovo si nechá jako rezervu pro případ vybitého Lifepo a současného výpadku DS.
Co jsem se díval tak doporučené nabíjecí a udržovací napětí Pb-C je prakticky stejné jako doporučená napětí na Lifepo.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

100 Ah winstony sú 147 € per cell.
8 x 90 x 3.2 = 2.3 kWh * 0.97 = 2.234 kWh discharged energy.
Počítam so 105 Ah na začiatku a 75 Ah na konci živ. baterky.

8 x 147 = 1176 € bez dopravy.

1176 € / 2.234 = 526 € per kWh.

To sa so 105 až 115 € per kWh za 18650 nedá ani porovnat.

30 x 526 = 15780
30 x 115 = 3450, to je pomer 15780 / 3450 = 4.5739
alebo absolútne 15780 - 3450 = 12330 € alebo 318000 CZK.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne pát srp 16, 2019 9:39 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

u nas se da 100Ah winston koupit za 3400Kc. coz pri kurzu 27Kc/E je 126E. Mate to tam nejake predrazene :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

NOPARasito píše: A u 30kWh baterie je uspora asi jaka????
Financni 30x vetsi, ale za vice casu, pomerove je to porad stejne....
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenze z Prahy mi ho na SVK nikto za 20 ani 30 € nedovezie.

Zoberme 4 kWh = 8 hod roboty. 30 / 4 = 7.5 x 8 = 60 hod.

318000 / 60 = 5300 CZK na hodinu. Kto má taký plat ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

No do dvou dnů určitě ne ale věřím tomu že jsou zde klíči co občas jezdí do Čech a když ne prahu tak jiné místo a do toho místa pro změnu jezdí zase někdo z Prahy atd ale je to pak o tom že zaplatíš baterky a budou třeba 14 dní cestovat po místních uživatelích.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

vlkazajic: nooo má 663 litrů...

Jinak představy jsou, koukám se a zjištuji co doma jak papá a již o tom mám trošku povědomí, samozřejmě, že největší žrout je teplá voda, zatím byl bojler 125 litrů, bude 160 (víc tam nenacpu), až bude měnič, přikoupím k němu greenbono... Tím samozřejmě již nebude potřeba baterie, jak bus... Prostě se přes den nabije, přes noc vydrží a zas dokola...

K veteránům, nevím, já mám jako koníček včely a vim kolik času mi tech 35 rodin zabírá :-)))

Nee trošku jinak, vím co už chci, že ze začátku co popsal youda je 100% správně, že opravdu na žrouty dome nemá cenu slabší měnič než pip-5048mk když už je v nabídce, že i počet panelů bude akorát a budu muset začít aspoň s 9 kusanci a že nejjednoduší by bylo zakoupit, alespon dva pylontechy a tu noc v létě by to pokrylo :-))) což je 3,84 kwh. Ale je to 52 000 ihned....

Chvíly jsem si i pohrával s myšlenkou, protože nabízejí i měnič PIP 5048 něco co k provozu nepotřebuje baterii, kdy by to přes den nabilo bojler a drahá polovička postupně zapla pračku nebo myčku....

Možná zlí soudruzi vytáhly uhlík olovo ze slkadu až teď, ale propojení by pro mne znamenalo pár silnějších kabelů a zastrčit do regálu a osobně nemám nic proti lithiu, po standardním olovu rozhodně netoužím, ale prostě i přemýšlím nad dalšíma možnýma variantama. Teda mimo sestavování z tužkových baterek, sice je to asi levný, ale na to nemám trpělivost, znalosti atd. V zimě se chci věnovat výrobě úlů a natáhnout si solární kabely od stodoly k domu, což znamená zahrábnout do země a u domu trošku zamaskovat...
A samozřejmě papír snese všechno....
Madra
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

Pokud hned od začátku nechceš investovat moc do baterek je jednoduché řešení koupit king axpert dat ho do módu kde se využívá solární energie a při jejim nedostatku si bere ze sítě zbytek a baterie bude jen jako pojistka pro výpadek proudu . Baterie nemusí být velká jelikož po nabití ji prostě nebudes využívat a až dosetris dá se přidávat kapacita a popřípadě poupravit režim používání. Pokud budeš mít greenbono budou minimální ztráty a maximální využití panelů . Měniče co umí chodit bez baterie mají jednu velkou nevýhodu dělají pretoky a to se nejeví jako dobrá budoucnost
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

T co radi diablo neni vubec spatny napad, sezen naky stary jety olovo za par susni a xasem koupis poradnou baterku. Problem toho carbonu je, ze neni moc lidi co by ho zkouseli, takze nejsou moc realne zkusnoseti z provou, kdezto u Lion nebo LiFePo4 je jich mraky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

dumi píše:T co radi diablo neni vubec spatny napad, sezen naky stary jety olovo za par susni a xasem koupis poradnou baterku. Problem toho carbonu je, ze neni moc lidi co by ho zkouseli, takze nejsou moc realne zkusnoseti z provou, kdezto u Lion nebo LiFePo4 je jich mraky.
Právě 14 dní se snažím najít nejaké relevantní zkušenosti... :wall: :wall:
Madra
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Plánování FVE

Příspěvek od dumi »

Tusim, ze nekde tady na foru byl odkaz na clanek o jednom cloveku, co je provozuje uz dlouho a uspesne, ale je to jeden clanek, internet a papir snese vse.

mas asi jen dve moznosti:
1] vydat se cestou provereneho - LIon, LiFePo4
2] zkusit vyslapat novou cestu - Lead Carbon

Treba se ukaze se ta nova cesta je dobra a vyuzitelna a ze jsme vsichni prilis skepticky a nebo taky ne a zahucis do toho za desetitisice, za ktere jsi mohl mit overenou technologii, zalezi jak moc jsi odvazy a dobrodruh :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

diablo007 píše:Pokud hned od začátku nechceš investovat moc do baterek je jednoduché řešení koupit king axpert dat ho do módu kde se využívá solární energie a při jejim nedostatku si bere ze sítě zbytek a baterie bude jen jako pojistka pro výpadek proudu . Baterie nemusí být velká jelikož po nabití ji prostě nebudes využívat a až dosetris dá se přidávat kapacita a popřípadě poupravit režim používání. Pokud budeš mít greenbono budou minimální ztráty a maximální využití panelů . Měniče co umí chodit bez baterie mají jednu velkou nevýhodu dělají pretoky a to se nejeví jako dobrá budoucnost

Jsi hlavička !!! Asi to tak udělám :-))) Klidně k tomu ušetřim i tyhle 4 baterky, aspon zjistim jejich kvalitu a postupně budu přidávat kapacitu, a až to přežije noc bez trápení....
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Dumi: uvidím, teď na podzim začnu přípravné práce a na jaře se uvidí. Ono u mne je to taky, že jak nejsem elektrotechnik je skládání článku pro mne trochu trošku.... Jo jak zapojit, jaké články spojit rozumim, ale třeba otázka BMS je pro mne výrobce šedin :-))) Teda spíše jaké vybrat za rozumnou cenu :-)))) Zdá se mi, že tady v čr chtějí za to majlant...
Madra
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Plánování FVE

Příspěvek od diablo007 »

Jinak sem zahlédl že chceš tahat solární kabely od stodoly zemi k baráku rozumnější volba je dát do země ayky třeba 4x25 jako propoj a pak máš rezervu když by jsi potřeboval rozšiřovat a vyjde to levněji jen dáš na stodolu jistěni stringu a pak to znovu odjistit před měničem přenesený výkon na 2x50 vystačí i pro souseda
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Plánování FVE

Příspěvek od youda »

Drazí kolegové,
ačkoliv se mnou hodně z Vás nebude souhlasit, dovolím si zde vyzvracet můj názor ohledně baterek:

V současné době, rok 2019, dává smysl pouze Lithium a to v libovolné příchuťi. Liion, LTO, LFP nebo cokoliv jiného z této rodiny, je to prašť jako uhoď. Vezmeme-li do úvahy životnost, proudy, užitečnou kapacitu, cyklovatelnost, údržbu, inkrementální rozšiřování a desítky dalších hledisek, prostě z toho vyjde, že nic lepšího než Lithium pro nás zatím neexistuje.

Bohužel, je to drahé. A to proto, že:
  • Je to prostě nejlepší technologie,
  • všichni to vědí,
  • a tu cenu jsou ochotni platit.
Není tomu tak dávno, co se tu "rozdával" kontejner 500 kWh použitých lithiových baterií, což neplánovaně vyústilo v zajímavý sociální experiment:
  • Do fronty na Lithium zadarmo se najednou stavěli i ti největší zastánci olověných, uhlíkových a vápníkových baterek.
  • Ačkoliv drtivá většina osazenstva dnes provozuje baterie s využitelnou kapacitou kolem 10kWh, ve frontě se to jen hemžilo požadavky na 30 i 60kWh.
Z toho plyne poučení, že typický český mikro-solárník, pokud by na to měl, tak by si domů nejraději pořídil 60kWh lithia nebo více.

Co se týče zázračných olověných, stříbrných, vápníkových a uhlíkových baterek: tyhle obskurní produkty přesně cílí na lidi, kteří by rádi lithium, ale mají hluboko do kapsy. Reálně je to ale jen hyenismus výrobců a hra na city. Ne, že by tyhle baterky nefungovaly, ale pokud by opravdu byly obecně výhodnější než lithium, tak se jich prodávají vagóny a lithium nikdo nechce. Jenomže výhodnější nejsou. Všechny tyhle zázračné baterky vydrží maximálně polovinu toho co lithium a to ještě jen za podmínky, že je majitel bude hýčkat, neustále dobíjet a dávat jim pusu na dobrou noc. Výrobci si ale mnou ruce, protože se to dá vyrábět na 50 let staré lince, jen do toho stačí občas přisypat vápník, uhlík a když není uhlík, tak se tam dá třeba citrón.

----

1) Kup si už konečně ten Axpert King PIP5048MK (22 600 Kč)
2) Přidej k tomu jednu cihlu Pylontech US2000 (25 000 Kč)
3) Axperta nastav do režimu SUB, kdy je baterka využívaná jen jako buffer a měnič ji neustále dobíjí z panelů nebo ze sítě (0 Kč)
4) K tomu 12ks panelů 225Wp 3s4p (22 800 Kč)

Celkem to vyjde na 90 tis i s bižuterií, možná zbyde i na GreenBono AKU.

Příští rok si koupíš další US2000 a až budeš mít 3-4ks, tak Axperta přepneš do režimu SBU, kdy z baterek jede i v noci.

Pokud nemáš volných ani 90 tis Kč, tak běž na vrakáč a odtáhni si domů 8ks 12V baterek. Lepší radu už tady na fóru nedostaneš.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Plánování FVE

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:.....V současné době, rok 2019, dává smysl pouze Lithium a to v libovolné příchuťi.......
Dovolím si nesouhlasit.

Popíši svou baterkovou cestu.

V dávném prvopočátku jsem přirazil dvě olověné startovací baterky k sobě a těšil se z prvních Watů.
Časem jsem zjistil, že baterky musí být od stejného výrobce, stejné kapacity a nejlépe i stejného stáří aby se to daly alespoň v rozumných mírách nabíjet.
Nacházel nedostatky v účinnosti, životnosti atd. Po zklamání z olova následovalo zakoupení LFP. V tehdejší době nic staršího nebylo, tak tedy nové a to 15 000,-kč za jednu jedinou kWh. Po pár měsících zkušeností jsem došek k závěru, že tudy finanční cesta nevede. Všechno u lithia dobrý, až na tu cenu. Kalkulace vycházela alespoň na 5kWh, což byla vcelku velká, finančně nenávratná zátěž.
Ač krajně nerad, zakoupil jsem drobně starší baterku ze zdvižky 48V 480Ah, což dává 23kWh poctivého zdroje. Při provozování jsem přišel na jednu potíž, každý den nabít a v zimně neprovozovat, nebo spíš jen občas, kdy vydatně svítí.
Bez pořádného zdroje z panelů se nedá olovo provozovat. Toto bylo ve své podstatě první pozitivní zjištění. Čím víc panelů, tím pro olovo lépe.

Přirozeně jsem si prošel stavy nadšení a zklamání z olova.

Dnes mám pro SVÉ olovo jen slova chvály, neb se nemusím start o různé balancéry a podobné udělátka komplikující bezúdržbový provoz. Snad jen obtěžuje jednou za dva měsíce dolít destilku.

Pokud k olovu přistoupíme ze znalosti jeho špecifík, a vyhovíme jim, jde olovo úspěšně provozovat po dlouhou dobu.

Dnes při vcelku dostatku lithia všeho druhu je olovo v pozadí využitelnosti.

V každém případě to, co navrhuje youda, je nejrozumnější a finančně nejschůdnější cesta k elektrárně. Začínat dnes, jinou sestavu bych nevolil, včetně vývoje v kapacitě baterek.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Vitek »

Potvrzuji youduva slova. Diky nemu mam fotovoltaicky system dost slusne funkcni a nestal teda 90 tisic. Baterky 50 tisic olovo 635Ah 48V menic pip 5048mk. Panelu jako najebano tusim ze 39 jich budu mit. Objednan paralelni menic na 10 kw. Baterky zatim stale olovo. Jedu rezim sbu na zimu dam sub rezim jak pise vyse.
Cenove?
Baterky 50
Stridac 24
Druhy stridac 24
9kwp panelu 58 tis
Solarni nerezovy haky 80 ks 20tisic
Profily alupa ani nevim ale 80 metru profilu jsem vzal myslim tipuju kolem 20 tisic
Vruty nerez bizuterie cca 10 tisic
Kabelaz nevim rozvadece nevim elektrobizuterie nevim
Tipuju asi dalsich 60 tisic.
Greenbono aku asi 7.
Icc 6 tisic.


No a to mame s blbym olovem kolem 250 tisic. Ano chtel jsem na zacatku malou fve. Nejak jsem zacal pridavat vykon atd a nerekl ze by se mi to vymklo kontrole ale je videt ze proste ten material neco stoji. Povede se ti usetrit na baterce tak pak platis jiny veci kam tva ruka nedosahne. Jedno vim jiste... Kdybych se na to vysral a byl konzument vyslo by to levnejc..

Hodne stesti ahoj Vita
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Plánování FVE

Příspěvek od KubisKV »

vitecekmatrka píše:Potvrzuji youduva slova. Diky nemu mam fotovoltaicky system dost slusne funkcni a nestal teda 90 tisic. Baterky 50 tisic olovo 635Ah 48V menic pip 5048mk. Panelu jako najebano tusim ze 39 jich budu mit. Objednan paralelni menic na 10 kw. Baterky zatim stale olovo. Jedu rezim sbu na zimu dam sub rezim jak pise vyse.
Cenove?
Baterky 50
Stridac 24
Druhy stridac 24
9kwp panelu 58 tis
Solarni nerezovy haky 80 ks 20tisic
Profily alupa ani nevim ale 80 metru profilu jsem vzal myslim tipuju kolem 20 tisic
Vruty nerez bizuterie cca 10 tisic
Kabelaz nevim rozvadece nevim elektrobizuterie nevim
Tipuju asi dalsich 60 tisic.
Greenbono aku asi 7.
Icc 6 tisic.


No a to mame s blbym olovem kolem 250 tisic. Ano chtel jsem na zacatku malou fve. Nejak jsem zacal pridavat vykon atd a nerekl ze by se mi to vymklo kontrole ale je videt ze proste ten material neco stoji. Povede se ti usetrit na baterce tak pak platis jiny veci kam tva ruka nedosahne. Jedno vim jiste... Kdybych se na to vysral a byl konzument vyslo by to levnejc..

Hodne stesti ahoj Vita
Tvůj cenový nástřel je docela brutální. Pokud bys háky, profily a ostatní spojovací materiál kupoval jetej, měl bys minimálně na další baterku, nebo další dva měniče. I měnič se dá koupit novej o par tisíc levneji.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek