Plánování FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rasto1 »

Madra píše:Tak po dlouhé době sem přispěji s dotazem.
Doba pokročila a sny dostávají reálné obrysy a tak se chci zeptat, jak je to s konstrukcí pod panely?
Háky každý trám, nebo stačí obtrám? To na 6 metrový profil 7 nebo 4 háky? A jak daleko by od sebe měli profily být?
Díky
pozri si moje vlakno (domovska tema) tam sme to rozoberali a na 42 panelov som kupil 66 hakov co je relativne malo, ale stale vela na instalaciu ako taku :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Právě. Je to střecha z minimálně 70 let starých bobrovek a to je děda získal v 46 z nějaké bouračky. Takže i když chci do začátku 4 panely, tak to připravím rovnou nad sebou na 2 řády... Díky.
Madra
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Plánování FVE

Příspěvek od josse »

Madra píše:Právě. Je to střecha z minimálně 70 let starých bobrovek a to je děda získal v 46 z nějaké bouračky. Takže i když chci do začátku 4 panely, tak to připravím rovnou nad sebou na 2 řády... Díky.
My jsme bobrovku měnili, neboť ty naše praskali už pomalu sami a když se vzali do ruky tak dost. Dům z cca 1920-1930. Pak jsem tam nechal hned osadit háky a profily. Zkuste se napřed po střeše projít. Můj praděda šetřil na krovu tak to nebylo moc tuhé a to byla možná příčina... To co jsme měli my, by dodatečnou montáž háků stejně nepřežilo.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rasto1 »

josse píše:
Madra píše:Právě. Je to střecha z minimálně 70 let starých bobrovek a to je děda získal v 46 z nějaké bouračky. Takže i když chci do začátku 4 panely, tak to připravím rovnou nad sebou na 2 řády... Díky.
My jsme bobrovku měnili, neboť ty naše praskali už pomalu sami a když se vzali do ruky tak dost. Dům z cca 1920-1930. Pak jsem tam nechal hned osadit háky a profily. Zkuste se napřed po střeše projít. Můj praděda šetřil na krovu tak to nebylo moc tuhé a to byla možná příčina... To co jsme měli my, by dodatečnou montáž háků stejně nepřežilo.
Vedel som pri stavani domu, ze sa budem promenadovat po streche, tak som radsej namiesto palenej krehkej krytine zvolil tazsiu betonovu a ta vydrzi vela.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

josse píše:
Madra píše:Právě. Je to střecha z minimálně 70 let starých bobrovek a to je děda získal v 46 z nějaké bouračky. Takže i když chci do začátku 4 panely, tak to připravím rovnou nad sebou na 2 řády... Díky.
My jsme bobrovku měnili, neboť ty naše praskali už pomalu sami a když se vzali do ruky tak dost. Dům z cca 1920-1930. Pak jsem tam nechal hned osadit háky a profily. Zkuste se napřed po střeše projít. Můj praděda šetřil na krovu tak to nebylo moc tuhé a to byla možná příčina... To co jsme měli my, by dodatečnou montáž háků stejně nepřežilo.
Tohle je stodola, takže přístup je dobrý i ze spoda.
A vážím cca 150 kg takže pode mnou odchází skoro vše....
Děda dělal střechu festove, trámy jsou každý metr. A latě rozteč 33 cm, tašky na výměnu ještě mám, na jižní straně sem tam nějaká praskne, ale na severu se drolí.
Je mi jasné, že montáž háku bude opruz největší, takže koupím rovnou na 2 řady panelů po 6 metrech. To by mělo být 16 háku.
Jaká se dává rozteč mezi hliníkovými profily? 150 cm? Já ani nevím jestli se panel chytá že stran, nebo nahoře a dole. Teoreticky by stačilo dole a ze stran...
Madra
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Panely se k profilům zpravidla přichytávají ve čtvrtině své délky.
Prakticky lze říci: délka panelu + mezera mezi jednotlivými panely děleno dvěmi = vzdálenost profilů od sebe.
Praktický příklad: délka panelu 167cm., mezera 3cm.
167+3=170
170:2=85
Vzdálenost profilů od sebe vychází na 85 cm.

Ale je vždy dobré se podívat do datasheetu panelů. Mohou to mít jinak.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Děkuji Martine
Madra
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Plánování FVE

Příspěvek od rasto1 »

Martin P píše:Dobrý den.
Panely se k profilům zpravidla přichytávají ve čtvrtině své délky.
Prakticky lze říci: délka panelu + mezera mezi jednotlivými panely děleno dvěmi = vzdálenost profilů od sebe.
Praktický příklad: délka panelu 167cm., mezera 3cm.
167+3=170
170:2=85
Vzdálenost profilů od sebe vychází na 85 cm.

Ale je vždy dobré se podívat do datasheetu panelů. Mohou to mít jinak.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
A ked idu nad sebou 2 rady panelov, tak sa moze horna rada dotykat tej spodnej, ci tam treba diletacnu medzeru?
Pretoze pri pouziti krajovych a stredovych prichytiek panelom znemoznuje tepelnu roztiaznost a tym padom to uz medzera medzi radami nezachrani ci?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Plánování FVE

Příspěvek od brumlaj »

Rozhodně mezera, protože panely mají jinou roztažnost než krovy. Krovy dilatují i obyčejnou změnou vlhkosti.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Plánování FVE

Příspěvek od redcrown »

Dovolil bych si oponovat, dřevo v podélném směru téměř nedilatuje, ani teplem, a skoro ani vlhkostí. V příčných směrech je to s vlhkostí trochu horší. Oproti kovu je to ale nic.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Pokud vím, tak u klasické konstrukce mezi panely musí být mezera. Nejde ani tak o tepelnou dilataci, ale hlavně o pružení střešních trámů při změnách zatížení a o pracování dřeva vlivem vlhkosti.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Plánování FVE

Příspěvek od brumlaj »

redcrown píše:Dovolil bych si oponovat, dřevo v podélném směru téměř nedilatuje, ani teplem, a skoro ani vlhkostí. .......
Oponovat čemu, že píšu "panely mají jinou roztažnost než krovy" tak co je pravda? Mají ji stejnou, nebo ji mají jinou? Jakou dilataci mají panely při změně vlhkosti když dřevo dle tebe skoro ani nedilatuje? Tak dilatuje, nebo ne? Nezlob se, to co jsi napsal není pro techniky, je to pro báby na rynku. Ty se nechají uchlácholit kdejakou blbostí hlavně že se o tom dá žvatlat hodiny.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Plánování FVE

Příspěvek od redcrown »

Ani jeden jsme to nenapsali úplně ideálně. Ty píšeš, že krovy dilatují i vlhkostí, z čehož mi vyplynulo, že jako dilatují hodně.
Já jsem zase reagoval jen na tu dilataci dřeva.
Shrnu-li to, dřevěná konstrukce mnoho nedilatuje, kdežto hliníková konstrukce i s panely dilatuje hodně. Jak píše ale i předřečník, jsou i pohyby zatížením, takže mezery jsou vždycky na místě. U velkých instalací se dokonce musí přerušovat i podélné hliníkové profily. Nad 12 m projektanti plánovali přerušení hliníkové lišty.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tak jdeme na to :-)))
Madra
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tam musím přiznat šlápnutí vedle a prohlásit, že měnič REVO z hadexu, je totální rosol a čeká ho druhá cesta na reklamaci...
Protože je aktualné axpertů dost skladem a zakoukal jsem se na axpert max 7200W, který by splňoval i moje požadavky na příští rozšíření.
Ale dostala me tam jedna notička:
Měnič má funkci korekce účiníku a dokáže tak dodat 7200W i do mírně kapacitních nebo induktivních zátěží..
volal jsem do ostrovních elektráren a tam technik říkal, že není dobre s nimi nabijet třeba bojler.
Jak to tedy je? Díky
Madra
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánování FVE

Příspěvek od PetrDubi »

To jsem trošku nepochopil, protože bojler je čistě odporová zátěž (žádná kapacitní nebo induktivní). Jinak korekce účiníku funguje jenom na kapacitní nebo induktivní zátěž a na odporovou se neuplatňuje. Tu korekci účiníku mají i 5 kW měniče, neměly jí ty starší typy (4000W/5000VA).
Já používám posílání přebytků do bojleru (jenom zapínání a vypínání pomocí klasického instalačního relé - žádné SSR) a měnič s tím nemá žádný problém. Mám teda 8 kW, ale ten by měl být prakticky stejný jako těch 7,2 kW.
Takže netuším, co tím měl technik na mysli.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4323
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plánování FVE

Příspěvek od cipis »

Spousta lidí totiž zamění spirálu za cívku. Vidí namotaný odporový drát = pro ně cívka.

Že to není namotané dokola, to jim moc nedojde ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

Tak varnou desku s tim honit nebudu :-)) u mě je to pračka, sušička, myška a bojler a to ješte jen když svítí :-))), takže i těch 7200 w bude stačit...
Taky jsem si říkal, že v tu chvili, by myška i pračka měli smolíka, tam to jede, taky přes těleso.
Madra
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánování FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Myčka, pračka, sučička, indukční deska, trouba, všechny domácí spotřebiče i všechno v dílně a když je dost sluníčka, tak i TČ nebo bojler. Na ten měnič mi jede cokoliv, co mám doma a nevidím v tom žádnej problém. A třeba když běží indukčka kterou máme doma, tak je účiník téměř 1 (podle Shelly 3 EM), takže bych si z toho nedělal hlavu.
Jenom těch 8 kW dokáže nabíjet baterii větším proudem a má větší výkonovou rezervu (občas se mi sejde krátkodobě i těch 8 kW) než ten 7,2 kW, ale to už je na tobě - nevím jaký je rozdíl ceny tam, kde budeš nakupovat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Plánování FVE

Příspěvek od Madra »

ostrovni elektrarny (ale spíše kvůli reklamaci), Dělám z domova, takže si to pohlídám. Ono cirgule když poběží hodinu ze sítě se taky nezblazní, i když teď dostane nařadí záhul... nějakej vul mi zničil maringotku s 12 včelstvy.
Madra

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek