Rychlé klesne napětí

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
lukino76
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 16, 2013 5:44 pm
Reputace: 0

Rychlé klesne napětí

Příspěvek od lukino76 »

Zdravím všechny,
Před časem jsem dostal trakční akumulátor 24V 250Ah.Dle dostupných informací byl jako nový používán v jednosměnném provozu cca 6 měsíců a pak odstaven.Bohužel na něj zapoměli a zůstal stát bez dobíjení asi 6 let.Akumulátor zasulfoval a ztratil kapacitu téměř na 1%. Desky nevyschly a byly stále zalité vodou.Nechal jsem akumulátor profesionálně desulfovat a hustota elektrolytu vzrostla z 1.20 na 1.29.Po nabytí na 14.5V a připojení na měnič(nemám měnič na 24V,proto byl akumulátor testován na 12V) byl připojen na zkoušku elektromotor 300W od filtrace.
Bohužel teď přišlo zklamání.Napětí okamžitě po zapnutí spadlo někde k 9,5V a ochrana měniče odpojila akumulátor,takže se motor ani pořádně neroztočil.Po odpojení napětí vyskočí zpátky na původní hodnotu.
Rozpojil jsem aku. na jednotlivé články abych zjistil jestli není nějaký špatný,ale všechny mají i po týdnu bez nabíjení 2.14-2.15V.
A můj dotaz zní.Co je špatně,že má akumulátor takový problém se zátěží,nebo spíš jak ho probrat aby fungoval jak má.
Díky za rady a odpovědi.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Rychlé klesne napětí

Příspěvek od vlkazajac »

1/ Urobil by som záťažovú skúšku každého článku, aby sa odhalili prípadné extrémne poškodené články skoro bez kapacity.
2/ Nasleduje kapacitná skúška celej batérie s ohmickou záťažou a primeraným prúdom. Motor zrejme extrémne namáha batériu ako celok ( z dôvodu niektorých vadných článkov s nedostatočnou kapacitou ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
lukino76
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 16, 2013 5:44 pm
Reputace: 0

Re: Rychlé klesne napětí

Příspěvek od lukino76 »

A čím by jsem měl udělat kapacitní zkoušku jednotlivých článků v domácích podmínkách?
Nenapadá mě žádný spotřebič na 2V.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Rychlé klesne napětí

Příspěvek od NOPARasito »

Capacity Meter Discharge Tester
https://s.click.aliexpress.com/e/ci7vKwns
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Rychlé klesne napětí

Příspěvek od JonasPP »

Pred repasaciou trebalo pomerať každy članok a tie čo su na 0v su už mrtve.
Normalne,pomeraj napätie každeho članoku,poznač si to dade,zober halogenovu žiarovku z auta,napoj na bateriu a pomeraj znova. Rozdiel poznaš okamžite. Tie,čo padnu na 0v,alebo sa prepoluju su po smrti,tie čo im rapidne padne napätie maju rozpadnute dosky,teda nič z nich,jedine tie čo sa im napätie pri tak slabom zataženi ani nepohne su ešte v solidnom stave a treba ich poriadne otestovať.
Inak jedna zasadna vec. Ak tu bateriu oživovala profi firma,tak aky stav v % dala do zaverečnej spravy a ake kroky su tam popisane. Lebo hustota elektrolitu o nej nič nepovie,ak ma rozpadnute dosky.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek