Jak se chovat k li-ion v mobilu

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dumi »

Ahoj,
byl jsem.nucen poridit novy telefon a jako vetsina soucasnych pristroju ma "nevymenitelnou" baterii. Chapu ze je to kvuli tpmu aby pristroj mohl byt ultra tenky, coz vlastne nikdo nechce, ale to.je holt moderni trend.

koukal.jsem ze mobil baterii nabiji asi.na 4,35V. Neni to nejak moc? Kdyz se hezky staram.o baterie v elektrarne, proc to neresit v.mobilu..

momentalne se snazim nabijet na max 4,1 a to jeste slabou nabijeckou do 500mA. Zadny ty rychlo co do baterie s kapacitou 3300mAh hrnou 1,5A.

Chapu ze vurobcum.je to jedno a ze pocitaji ze baterka mobil moralne prezije, ja to tak ale nemam telefon mam vetsinou tak 3-5let nez se definitivne rozbije.

resite to nejak? Jaky je doporuceny min. Napwti u lion? Ma vubec smysl se ti zabejvat?

spis je to takovy zamysleni.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od NOPARasito »

Ja mam jinej nazor na vestavenou baterii. Je to kvuli tomu, aby telefon mel porad stavu i kdyz jej vypnes.
Tak se da sledovat a najit telefon i kdyz je vyplej. Pokud se předtím dala vytahnout baterie tak mel holt BIG BROTHER smolika.
Jinak osobne menim telefony co 2-3roky. Ale spise kvuli vykonu.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od josse »

Děláš to správně, QC na Samsungu do baterky hrne mezi 15-80% dokonce někdy více než 4 A. Což pro 3500 mAh takový problém není, ale pro 2500 mAh už to začíná snižovat životnost.

Pro dlouhou životnost:
Nenechávat na nabíječe, používat mezi 20-80%, nabíjet nejpomaleji jak mi umožňuje situace. Například pouze cestou z práce a do práce. To ale zase ničí konektor. Takže to chce ještě bezdrátové nabíjení, to samozřejmě dnes už taky existuje v rychle variantě, takže ještě v nastavení vypnout...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dracekvo »

Oni i integrovaná baterka je výměnná. A výměna nedá ani tolik práce, jen to chce najít návod na youtube jak telefon nedestruktivně otevřít. Je to hlavně kvůli pevnosti těla. Mobil s výměnnou baterkou byl vždy tlustší a nikdy nebyl tak pevný, tak ten co má záda v celku.

K zacházení určitě nenechávat přes noc na nabíječce. Dobíjet třeba večer a pak telefon odpojit. Nechodit pod 20% a pokud se vypne, tak se určitě nesnažit ho ještě zapínat. Stejně tak QC používat jen v nutných případech.
Já mám xiaomi s integrovanou 4000 mah už skoro 2 roky a nepozoruju žádnou degradaci. Jen se řídím s těmahle pravidlama. Manželka u iphone nechává telefon přes noc v zásuvce, běžně ho vybíjí do jednotek procent a pořád nadává na to, že iphone má baterky na ho...., protože dlouho nevydrží.
A stokrát jí můžu říkat, že si za to může sama. Sice mi věří, ale stejně s ním tak zachází dál.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od rottenkiwi »

Mám mobil Huawei od r. 2012, je tam 1700 mAh baterka, vydrží v stand-by 31 dní.
Kupil som si Samsung, tam vydrží baterka 7 - 8 dní.
A kúpil som odolný RugGear so 4000 mAh baterkou a on vydrží max. 2 dni.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od kodl69 »

Vaše stesky jsou marný. Srovnáváte nesrovnatelný, jde o spotřebu telefonu v klidu, a při zátěži, a taky jakej má kterej výpočetní výkon. Kdysi dávno jsem měl philips Azalis, baterka 550mAh, při běžným používání jsem jej nabíjel tak po třech týdnech, údaj výrobce je víc než 500h pohotovost...
Dneska mi číňan s 4Ah baterkou vydrží dva dny a nic neadělám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od NOPARasito »

Spotrebu dela i doooost display
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od youda »

Displej žere jako kyselina, to je fakt. I Android často displej reportuje jako největšího žrouta baterky. Nové CPU, GPS, BT, připojení k datům a trvalé špiclování majitele, to také něco vezme. Dost žere wifi, jsem si všimnul.

Nicméně přesto všechno i já zastávám názor, že dnešní telefony (i laptopy) zbytečně do baterky perou co to dá, aby se nabila rychle. A když se nechává laptop často v docking-station, tak mi taky přijde že to baterku zbytečně přebíjí. To tam nemůžou dát nějaký jednoduchý čip, který by přebíjení včas zastavil? Nebo kdyby si uživatel mohl zvolit, že chce baterky na laptopu či mobilu nabíjet jen do 80%, tak jako u auta.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od vla »

Při dnešní žravosti chytrých mobilů vidím dvě možnosti, buď nabíjet chytrý mobil, tím co dodal výrobce a životnost neřešit, nebo si koupit hloupý mobil s tím, že díky vlastní hlouposti vydrží nabitý dle typu třeba i několik týdnů. A pak taky samozřejmě třetí možnost, věnovat spoustu času kontrolování nabíjení a pokoušet se náhodně držet mobil v rozsahu baterie 20-80%. To mi, ale poněkud nedává smysl, ale jestli máte času dost, proč ne.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od youda »

Tak mne napadá - když mám všude ty chytrý zásuvky od Fibara, tak by vlastně neměl pro mne být problém kontrolovat stav nabití mobilu pomocí nějaké mobilní apky (IFTTT?) a pokud dojde na 80%, tak by se chytrá zásuvka vypnula a tím odstřihla i nabíječku. Mobil by se tak vždycky nabil jen na 80%, i kdyby ležel v nabíječce celou noc.

Pokud IFTTT umí skutečně sledovat procento nabití baterie mobilu, tak bych to udělal raz-dva ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dracekvo »

Já si u noťasu doma i v práci můžu nastavit od kdy se má začít nabíjet. Tj. pokud ho hodím do doku s baterkou 96%, tak se nedobíjí. Ale v práci jsem do toho nastavení nevrtal a doma ho používám jako přenosný počítač, takže baterka tak nějak cykluje.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od youda »

Vida! Co je zač ten chytrý notes? HP, DELL, LENOVO?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od NOPARasito »

To snad nebude vec hardware, ale software. Tkaze by to mel zvladnout jakykoli???
Me vydrzela baterie v notebooku 13 let. Ma to cenu řešit
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dumi »

Podarilo se mi zjistit a nastavit v mobilu to ze se nenabiji nad 80% nemusim to tedy hlidat :D

dokonce by mel jit i nstavit max nabijeci proud.

jdu zkoumat :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od dracekvo »

Doma lenovo thinkpad a v práci hp
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od diablo007 »

Výhod nabíječku co dává 2ah vem starou co má 500mah a taky tu baterku budeš šetřit. Jinak staci v apkach zadat battery manager a pak si jen vybrat tu která ti bude vyhovovat funkci vsadím se že omezení procent nabíjení tam bude
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od kodl69 »

nabíječky nedávají Ah ale ampéry (miliampéry) A, mA. To je podobný jako pojem a dojem...
S 315mA nabíječkou v autě se můj teefon se zapnutou navigací víc vybíjí než nabíjí, takže takhle extrémně asi ne. Jako rozumnej kompromis času nabití a proudu do akumulátoru bych viděl 1A nabíječky, ostatně většina nabíječek z Ali nedá ani 1A, i když píšou 2A, 2.5A...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od diablo007 »

kodl69 píše:nabíječky nedávají Ah ale ampéry (miliampéry) A, mA. To je podobný jako pojem a dojem...
S 315mA nabíječkou v autě se můj teefon se zapnutou navigací víc vybíjí než nabíjí, takže takhle extrémně asi ne. Jako rozumnej kompromis času nabití a proudu do akumulátoru bych viděl 1A nabíječky, ostatně většina nabíječek z Ali nedá ani 1A, i když píšou 2A, 2.5A...
Se mi dotoho zamotaly hodiny to víš skládám baterku tak teď mám vše prepnuto na Ah
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od josse »

youda píše:Displej žere jako kyselina, to je fakt. I Android často displej reportuje jako největšího žrouta baterky. Nové CPU, GPS, BT, připojení k datům a trvalé špiclování majitele, to také něco vezme. Dost žere wifi, jsem si všimnul.

Nicméně přesto všechno i já zastávám názor, že dnešní telefony (i laptopy) zbytečně do baterky perou co to dá, aby se nabila rychle. A když se nechává laptop často v docking-station, tak mi taky přijde že to baterku zbytečně přebíjí. To tam nemůžou dát nějaký jednoduchý čip, který by přebíjení včas zastavil? Nebo kdyby si uživatel mohl zvolit, že chce baterky na laptopu či mobilu nabíjet jen do 80%, tak jako u auta.
Vždyť to tam je. Lenovo když je nové, zeptá se jestli chce člověk nabíjet jen do 80%. Co udělají všechny ovce, odpoví: nemám starost o baterku, chci vždy maximální možnou výdrž... Chápu výrobce, kteří to tam nedávají, i ty co to přestali nabízet i Lenovo pokud už s tím také přestalo...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jak se chovat k li-ion v mobilu

Příspěvek od josse »

vla píše:Při dnešní žravosti chytrých mobilů vidím dvě možnosti, buď nabíjet chytrý mobil, tím co dodal výrobce a životnost neřešit, nebo si koupit hloupý mobil s tím, že díky vlastní hlouposti vydrží nabitý dle typu třeba i několik týdnů. A pak taky samozřejmě třetí možnost, věnovat spoustu času kontrolování nabíjení a pokoušet se náhodně držet mobil v rozsahu baterie 20-80%. To mi, ale poněkud nedává smysl, ale jestli máte času dost, proč ne.
Překvapivě to moc práce není... Stačí v autě zvolit konektor QC, nebo druhý. Když baterka nestačí, tak si došťouchnu i přes den. Nesedím u PC celý den, telefon si beru vždy sebou. Prostě podle % když se blížím 30 připojím si na chvíli a zase celý den klid. Chce to přemýšlet na začátku a koupit s baterkou >3500 mAh -> můžu používat QC 9 V, aniž bych ji výrazně poškozoval... Protože to je mizerný 1C.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek