FV Panel na auto

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Potřeboval bych pomoct s výběrem FV panelu a vhodného regulátoru pro instalaci na expediční auto. Panel nebude trvale připojen, bude se připojovat jen pokud by auto stálo déle jak den a bude připojen na sec. gelový akumulátor, který napájí spotřebiče včetně ledničky. Zatím mám vybraný 100Wp poly panel, je to max. velikost ktetá se mi tam vejde. Vybírám mezi https://www.i4wifi.cz/cs/211129-solarni ... ULEALw_wcB# a http://eskutr.cz/cs/fotovoltaicke-panel ... -poly.html
Mezi panelama je při stejném rozměru značný hmotnostní rozdíl 11,8 a 7,5kg, nikde jsem nesehnal informace v čem se teda liší, popřípadě který je vhodnější.
Co se týče regulátoru vůbec netuším. Asi se přikláním k MPPT z důvodu vyššího zisku, chtěl bych aby měl informační displej ale netuším jaký vybrat. Victron 75/15 uvádí že musí být na panelu o 5v větší napětí než na akumulátoru, což u jednoho panelu asi né vždy zaručím, zvlášť když bude panel na autě ve stínu a s né zcela ideálním jasměrováním panelu na sluce.
Prosím o případné tipy co vybrat.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od kodl69 »

K tomuhle panelu není potřeba mppt, navíc je to kontraproduktivní, potřeboval bys potom panel s vyšším napětím. Pokud bude panel jeden, stačí ten nejlevnější regulátor, kde jdou nastavit napětí, klidně z ali za 5 USD... Jinak ty panely jsou asi shodný, jenom každej pod jinou značkou... Spíš bych začal z druhýho konce, spočítat (změřit) si denní spotřebu toho stojícího auta z baterky a podle toho navrhnout systém.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od vlkazajac »

100 Wp na expedičné auto je dosť málo. Preto by som zvážil aj možnosť použitia mppt regulátora v kombinácii s tromi 40 Wp panelmi - ak sa pre ne nájde miesto.
Potom je tu ešte možnosť voziť so sebou ďalší ( paralelne pripojený ) panel, ktorý sa pri parkovaní vyklopí. Videl som riešenie - za jazdy sklopený panel do zvislej polohy vedľa bočného okna.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Mě se tam vejde jenom ten jeden 100Wp, bude zasunutej na šuplíkovejch pojezdech pod zahrádkou kde větší místo není. Po obvodě auta jsou navěšené další věci, takže tam to nejde. Takže bohužel mohu mít jen jeden kus. Prakticky na to pojede jen lednička s odběrem 0,5-2,5A a nějaké nabíječky na mobily. V chladných dnech v noci i topení.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od vlkazajac »

100 Wp na voľnej streche dá maximálne tak 500 Wh za ideálnych podmienok. V podmračnom alebo upršanom dni prakticky nič. A podvečer, najneskôr v noci, bude kolaps a žiadne kúrenie....

Máte údaj o reálnej spotrebe chladničky vo Wh za 24 h ?

Regulátor vyberajte s externým čidlom teploty pre batériu. Na podlahe pri batériach som pred dvoma dňami nameral 31 °C.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Primárně se bude akumulátor dobíjet jízdou, tohle je myšleno jen jako prodloužení doby stání o den.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

Není jednoduzsi met dvě baterie které se za jízdy dobíjí a po odstavení auta se ta pro chod ledničky odpojí a nechá dojeď do mrtě a až nastartujes regulátor si ji opět dobije. Aspoň takhle jsme to mívali řešeny na expedičních autech. Když jedeš tak to auto jede aspoň 8h denně to dobijes vždy. Panel toho výkonu je dobrý na udržování baterek když to postavíš někde v kempu na celý den ale ne když jedeš Rumunsko lesem to nedobijes nic
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

TomasKrejci píše:Primárně se bude akumulátor dobíjet jízdou, tohle je myšleno jen jako prodloužení doby stání o den.
100wp ti to o den neprodlouží marco250 má na střeše nalepeny flexibilní panel poví víc zkušeností.
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Auto má dvě baterky, kde po zastavení se sekundární baterka odpojí. Je to gelová Optimi Yellow 75Ah, nevím jestli je dělaná na nějaké hluboké vybití (v návodu píšou do 10,5V), nicméné se mi stejně při tomto napětí lednice sama odpojí.
O flexi panelu jsem taky přemýšlel, ale má ani né poloviční životnost, a stojí víc jak dvakrát tolik.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

No jen mi trošku nesedí ta velikost prostoru pod tlzahradkou mne se na většinu aut vleze klasický 100x150cm a vyjíždět by mohl nad kapotu s tím že by podpěru šlo kotvit do předního nárazníku
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Já mám na autě vnější bez. klec a trochu nest. zahrádku, takže vyjma předku je mezi klecí a zahrádkou necelejch 25mm. Jenom vepředu mám možnost dát vyšší panel. Má představa je něco jako na fotce.
Přílohy
20190603_085951.png
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

Taky máš stan? Na něj by se panel vlezl i velký jen by kvůli váze musel být flexy
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Mam stan, na něj se krásně vejde velkej flexi panel, ale né vždy se pojede se stanem, a proto ho potřebuju mít vyřešen extra.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od youda »

Tak tohle designové řešení, to je lahůdka.
Opticky to vypadá zajímavě, ale úplně vidím, jak při prudším zabrždění ten panel vyletí z kolejniček a vydá se po balistické trajektorii vpřed. Poté budou následovat přívodní kabely, které z kufru vytrhnou baterku. Celá sestava "panel-kabely-baterie" tak bude fungovat podobně, jako dvě dělové koule spojené řetězem :lol:

A teď vážně: Mít jeden 100W panel fakt není nic moc. Buď auto olepit více flexipanelama, nebo se nad tím zamyslet a najít prostor pro nějaký silnější panel. Vždyť v rozměru 100x160 se dnes dělají už i 400W panely. Otázka je, zdali chci takovou krávu tahat na autě.

Možná bych nezavrhoval i další možnost, a to panel, který by bylo možné z auta odepnout a umístit třeba 2m bokem. Tak aby povoz mohl stát ve stínu a panel na slunci. Na druhou stranu, všechno co se dá z auta lehce odmontovat člověku do týdne ukradnou...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Panel bude sice na pojezdech, ale ten bude uzavřenej a uzamčenej v hliníkovém kasliku s kempingovym stolem a betelně přidělanej k zahrádce.
Jinde místo na autě opravdu není.
Možnost oddělit panel od pojezdu a dát ho někam na sluníčko bude, kdo by se chtěl dobrovolně smažit na sluníčku, když může stát ve stínu.
Jedině co by se mohlo vejít pod zahrádku je větší flexipanel, ten je tenkej, vyjma té krabičky ze které vedou kabely, ale všude vidím prodávat jen monokrystal a já chci jen polykrystal aby dával víc pod mrakem.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

Ten panel vytahuje jen když stojí za jízdy bude určitě dobře fixován. Ještě jedna kacířská myšlenka je stvořit nad stanem konstrukcí tak aby po zastavení šel panel v kolejnici přetáhnout nad kapotu a nebránil otevření stanu. Když by se stan odmontoval panel by mohl zůstat jelikož je ve vlastní konstrukcí ale asi by se tím celkem zvedala váha nad střechou což není v terénu nic co se oceňuje. Takto by se tam vlezl plnohodnotný panel libovolně velikosti který by tedy nepřesahoval obrys auta
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

Ony by se tam vlezou dva jeden nad kapotu druhý vyjíždět dozadu a mas i stříšku když stojíš ale to už je asi dost scifi dát na střechu 40kg panelů plus konstrukce
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

To by asi byla pěkná opičárna, a na zadrádce se vozí kde co, od beden po kanoe, takže by to tam asi překáželo.
Já hledám univerzální nenásilné řešení. :o)
Dát panel zezadu po celé šířce brání držaky zahrádky.
Přílohy
20190618_113603.jpg
20190618_113452.jpg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od diablo007 »

No vzadu by se musely rozšířit rozteče těch úchopů a ve předu by se světla musely hodit na zahrádku což nebude takový problém a dostaneš tam klasický panel jako nic . Ale světla budou víc na raně
TomasKrejci
Příspěvky: 23
Registrován: pon čer 17, 2019 8:24 pm

Re: FV Panel na auto

Příspěvek od TomasKrejci »

Z úchytama hejbat nejde. Svétla můžu dát jinam, ale hloubka je omezená klecí na 850mm a střecha jde do kopce, takže na konci mám jen 75mm na vejšku a to se mi tam musí s panelem ještě vejít kemping. stolek.
Ještě mi poradily sešroubovat dva menší panel 50+50, ty mají rám na výšku jen 25mm a při seriovém zalojení by měl panel pro MPPT regulátor vyšší napětí za horšího slunce.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek