Nabijeni aku-naradi Bosch

Brusky, frézy, pily, vrtačky, soustruhy, obráběcí stroje, trafopájky a jiné zařízení pro domácí dílnu
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od Kozel.S »

Mam malou akucku od Bosche s baterii na 10,8V.
Nabijecky ti dacani delaj bohuzel jen na 230V, tak premyslim, jestli sehnat nejakej levnej menic do 100W a hnat to pres nej, ale vzniknou ztraty na prevodu z 24v na 230v a pote zpatky.
Premyslel jsem, ze jeste nabijecku kuchnu a udelam vyvod na nizky dc napeti, ale stejne pocitam, ze to bude chtit napeti kolem 12V takze stejne dc-dc menic z 24V na 12V.
Resil nekdo podobny problem?
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od tomasko »

Zozen si nabijacku, co pouzivaju modelari. Vacsina ma priamo vstup DC. Bonus je, ze pocas nabijania ti clanky zbalancuje. Mam to tak na jednej vrtacke bosch a takto nabijana baterka vydrzi dlhsie. V robote som prerabal 3 kusy do makity, 2x li-ion, 1x life, chlapi spokojni. Doma mam nabijacku raytronic, v robote ISDT.
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od goodbie »

http://www.ebay.com/itm/DP50V5A-Digital ... Sw6n5Xvce1 já na různé podobné nabíjení baterii používám toto ,nastavím napětí i proud a dobrý, mám dva jeden 50V5A druhý 50V20A
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od Kozel.S »

Ohledne toho balancovani, tak sice jsou na baterce 2 hlavni piny s napetim cca 12,2V a pak dalsi 3 piny, ale mam pocit, ze tyto 3 piny jsou pro nejakou komunikaci, protoze na dvou z nich je take napeti 12,2V a na jednom neni zadne napeti.
Bud je v baterii elektronika, ktera si balancuje clanky sama, nebo jelikoz jsou nabijeny na necelych 4,1V kazdy, tak balancovani neresi.
Obrázek
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od dracekvo »

To by se muselo kuchnout. Buť to bude nějaká komunikace, nebo to bude jen vývod na termistor.
Ale balanční konektor se nechá vyvést bokem a pak to rovnou připojit k nabíječce. Nejlepší je jak už bylo řečeno modelářská. Většínou má vstup od 10 do 16V a umí nabíjet všechno možné, takže si doma většinou najde i jiný využití.
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od tomasko »

naletuj kable na baterky a vyved balancny konektor. mozes nabijat a pouzivat bez problemov. ostatne konektory na baterke nechaj a neodpajaj. vo vnutri je teplotne cidlo. ked ho odpojis, nepojde ti vrtacka.
nabijacka.jpg
nabijacka.jpg (44.06 KiB) Zobrazeno 1942 x
bateria.jpg
takto mi to funguje uz viac ako 4 roky
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od dracekvo »

bych se bál, že za ty dráty někde chytím a vyrvu je. Osobně bych byl zastáncem toho, tam zalepit balanční konektor, jako je na nabíječce a drátek připojovat jen pokud je potřeba.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od dano »

Najprv som to riesil presne takto, teda kabel a balancny konektor, ale uz to riesim tak, ze do akupaku namontujem dosku balancera, balancer stoji par $.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od Kozel.S »

Kabely bych mit vyvedeny urcite nechtel a mam tech baterek vic, takze kazdou kuchat a upravovat taky neni cesta, kterou bych chtel vyrazit.
Pokud ani pri nabijeni v originalni nabijecce nejsou baterie balancovany, tak spis premyslim, ze budu nabijet stejnym zpusoben s tim, ze po nabiti ma kazdy clanek cca 4,07V. Co jsem tak procital diskuze, tak pokud clovek nenabiji az na plnych 4,2V, tak ani balancovani neni treba.
Jediny co me vrta hlavou, tak na co jsou ty 3 piny.
Jeden bude teplotni cidlo baterie, ale nikde nemohu dohledat na co jsou ty dalsi dva.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od dracekvo »

Nebylo by jednodužší jednu baterku otevřít a podívat se co na kterej pin vede?
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od tomasko »

20190617_124913.jpg
Tu vidis nabijacku, co mam v praci. je dobra a balancovaci prud na kazdy clanok je 2.2 A. nabijanie je rychle aj pri znacnych rozdieloch napatia medzi clankami.
dalej vidis bateriu z makity, s originalnym zltym konektorom.
20190617_125825.jpg
ten plosak je obojstranny, kopa suciastok a 3 velke svaby. ak odpojis co i len jeden clanok, plosak zablokuje celu bateriu a nejde nabijat a ani vybijat. ak odpojis teplotne cidlo (zo spodnej strany plosaku), vysledok je rovnaky ako s odpojenim clanku. velky zlty konektor sluzi na komunikaciu svabov medzi bateriou a nabijackou. nikde sa ale neprenasa napatie jednotlivych clankov, bateria a ani nabijacka nenesie balancne obvody. je to spravene tak, ze bateria zarucene "odide" na najslabsi clanok v celom akupaku a plosak sa postara o jej vypnutie - musis kupit novu bateriu.
na dalsej fotke je upravena bateria s vymenenym balancnym konektorom.
20190617_170348.jpg
suciastky na plosaku som mechanicky odstranil. nabijam odfotenou nabijackou, clanky sa pri kazdom nabiti zbalancuju na horne napatie a chlapi robia v pohode az do uplneho zastavenia vrtacky.
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od Kozel.S »

K otevření jsem se ještě nedostal.
V té mojí asi tolik elektroniky nebude, ale začínám uvažovat silně o tom konektoru, že bych si ho dal zespod baterie a nabíjel tou modelářskou.
Je pravda, že toto zapojení, bez balancéru a možnosti balancování nabíječkou bude asi jejich "kurvítko" kdy to zhruba ty 2-3 roky vydrží a pak jeden ze článků odejde.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od vla »

Tak jsem jednu Bosch baterku tohoto typu rozebral, je tam pouze termočlánek na ochranu a jinak nic, žádné balancování atd. Na straně, kde jsou kontakty jsou tři plastové západky, ty odtlačíš sundáš část plastu a baterka ti vypadne do ruky. Opačný konec odendáš, tak, že zastrčíš roubovák ze dvou stran pod "uši" baterky a zapáčíš, odskočí. Není pod ním nic, pouze znemožňuje dát baterku mechanicky do jiné nabíječky. Ze zkušenosti nové kvalitní zapojené články bez balancování se mi nerozcházejí ani během několika let a řekněme stovek cyklů.
Nemám rád tenhle stát.
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od tomasko »

malu baterku makita som upravil takto:
- vymenene clanky za LiFePo4 (https://www.ev-power.eu/LiFePO4-small-c ... html?cur=1)
- suciastky z plosaka mechanicky odstranene
- vsetko vlozene do origilanej krabicky baterie, teda pasuje do vrtaciek aj nabijacky
- upravena zakladna z origonabijacky - kontakty na dne su + a -, kontakty na bokoch idu do balancera nabijacky ISDT
konektor malej baterky.jpg
Baterypack s povodnymi clankami pred vymenou
mala baterka.jpg
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od Kozel.S »

Díky za odpovedi.
Taky jsem se konečně dostal ke kuchání baterie a nabíječky a opravdu tam je jen ten teplotní senzor, jinak žádný balancování a nabíječka žene do baterie proud dokať nedosáhne 12,25V, tak to udělám asi tak, že si seženu ještě nějakou špatnou nabíječku, ať mám šasí, dovnitř hodím step-down měnič, kterej nastavím na napětí 12,25V a proud nějakej přívětvější, jak origo 3A a vstup bude ze solárního systému 24V. Tuhle nabíječku budu mít furt na chatě a doma klasiku na 230V.
Nejlevnější a nejjednoduší, řešení co me napadá.
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Nabijeni aku-naradi Bosch

Příspěvek od tomasko »

zdar
len pre info, ako mi chlapi drtia baterky v dielni
BAT 2.JPG
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek