Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Odpovědět
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od brumlaj »

joseff píše:............. Jak udělat, aby byla dopoledne napájena z fáze, na kterou je připojeno východní FVE pole a odpoledne z fáze, na kterou je připojeno západní pole? ..........
Velmi jednoduše. Přepojit obě části FVE na jednu fázi a z té potom krmit tošibu. A dojdeš jako mnoho zdejších lidí k poznání, že jedna fáze je ideál. Oni ti "pitomci" kteří dělají 1f 32A nabíječky v elektromobilech zase tak pitomí nejsou když celý svět mimo ejropu pro připojení domácností jedou na 1 fázi...... a půlka domácností v ČR - ta v bytových domech - taky.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od joseff »

To zní celkem jednoduše a zajímavě, díky za radu! Ale asi to nepůjde, protože FVE je rozdělena do dvou fází kvůli max. výkonu 3,6 kW na fázi, kdyby se obě části přepojily na jednu fázi, tak už by se to překročilo.

Nebylo by opravdu lepší nějaké přepínání mezi fázemi 1-0-2, kdy by klimatizace měla vlastní kabel z rozvaděče a po obědě by se vždy ručně přepnula z jedné fáze (východního bloku FVE) na druhou fázi (západní blok FVE). Pokud by to šlo nějak automaticky, bylo by to ještě lepší, ale i tak by to bylo jednodušší, než chodit topit pevnými palivy do kotelny ve sklepě.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od youda »

Přepínat to jde, k tomu stačí stykač a hodiny na DIN lištu. Ale lepší je vymyslet to tak, aby se nic přepínat nemuselo. Ideálně když se veškerý výkon dokáže využít plynule a spotřebiče se nemusí trápit cyklováním jejich napájení.

Prosím tě, máš někde vlákno s popisem tvého FVE systému? Rád bych si početl, jak to tam máš zapojené.
Díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od brumlaj »

No a Ty budeš do distribuční sítě dodávat více než 3,6kW v čtvrthodinovém maximu tak aby Ti to elektroměr ČEZu změřil? Opravdu máš takové přetoky? To že ČEZ má takové podmínky jaké má samozřejmě je fakt a nikoho nenabádám něco porušovat. Škoda že sis FVE nepostavil v době kdy povoloval nesymetrických 4,6kWp/fázi...bylo to před novelou energetického zákona. Takže kdo má gumový systém? My, nebo ČEZ? Kdo si udělal z tlamy trhací kalendář? My, nebo ČEZ?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od joseff »

Nechci to moc rozebírat, je to se mnou komplikované a je to spíše na delší osobní debatu někdy někde při něčem dobrém, někteří z místních členů ví více a moc mi pomohli - za což jim všem ještě jednou DĚKUJU!

Je to gridon instalace na domě mých rodičů (takže vlákno o něm na mypoweru nemá co pohledávat!), ti nic neřeší, nemají důvod vylepšovat, vůbec je to netrápí, zaplatí to, co jim EON pošle a tak jakékoli změny jsou velmi pomalé... i když věřím, že jednou se to podaří předělat na ostrovní/hybridní FVE:)! Připadá mi divné, aby pálili dinosauří prdy nebo měli tolik práce s palivovým dřevem, když už taky nejsou nemladší, tak se mi podařilo je přesvědčit aspoň na tu klimatizaci pro přitápění v přechodném období jaro/podzim, kdy mají dostatek vlastní elektřiny a využije se lépe než jen v přímotopu, kterým doteď přitápěli, tak se snažím najít způsob, jak ji provozovat co nejlépe, ale elektřině a tomuto oboru nerozumím, takže vůbec nevím.

Aby mě někdo nekamenoval za gridon instalaci - kvůli nepřízni osudu jsem byl nucen se vrátit do jejich domu a tak aspoň můj pokojík funguje jako ostrov:) poskládaný z různých komponent... Přes den z té gridon FVE nabíjím obyčejnou autonabíječkou staniční olovo z roku 2011 (2x 6 V 180 Ah) a po setmění z toho pak funguju přes malý Victron 12 V 500 W, jsem nenáročný spotřebitel A+++.:)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od vlkazajac »

Na nete nájdeme veľa informácií k tejto téme, stačí hľadať " získavanie vody zo vzduchu ". V TV prebehol pred pár dňami šot o projekte ČVUT, chystá sa prezentácia na Expo 2000.

https://www.uceeb.cz/projekty/system-sawer

( ak to tu už zaznelo, soráč ... )
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od tomas »

Tento "S.A.W.E.R." má sice jen 0,5l za 24hod, ale spotřebu jen cca 60W.
https://www.hutermann.cz/produkt/odvlhc ... cky-hd-750
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od vlkazajac »

To je podľa údajov pri 85% vlhkosti vzduchu. Pri suchom vzduchu treba dosiahnuť väčší rozdiel teplôt okolia a kondenzátora a tam bude účinnosť slabšia. Podľa tabuliek pre rosný bod, teplotu a vlhkosť má zmysel aj na Sahare prevádzkovať tento vodostroj v noci a teda z bateriek ......
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od j0hn »

60 W x 24 hodin je skoro 1,5 kWh. Na litr vody jsou pak potřeba 3 kWh. To není žádný zázrak. Pro komerční odvlhčovače píšou 2 l z jedné kWh. Alespoň co jsem dohledal v historii tohoto vlákna.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Využití přebytků z FVE k získávání vody ze vzduchu

Příspěvek od josse »

Vždyť tam píšou Peltierův článek, to musí být několikrát méně účinné než kompresorové. To co mám jako nejlevnější vysoušeč na občasné použití ve sklepu: cca 100W, dva pětilitrové kýble na 24 h. Většinou začínám na 85%, a po dvou dnech končím na 60-65%... Vlhkosti...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek