Step down converter místo PWM regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím,
Četl jsem jednou vlákno ohledně této myšlenky a nevím, jestli tu, nebo jinde, ale nemohu ho najít, tak se omlouvám, jestli začínám již načatou diskuzi.

Myšlenka je taková, že místo PWM regulátoru pro solární systém použiji obyčejný Step down DC DC konvertor a čistě potenciometrama nastavím napevno výstupní napětí stejný, jako je konečný napětí nabíjení Li-ion baterie (7 sériových článků = 29,4V) a napevno nastavím omezení proudu na maximální proud, kterým baterii mohu nabíjet.
Solární panel připojím přes pojistku přímo na vstup tohoto regulátoru.
Otázka je, jestli v tomto zapojení nejsou nějaká úskalí, jestli už někdo testoval a jak vlastně funguje klasický solární PWM regulátor. Příjde mě, že úplně na stejným principu, jenom u něj je nějaký digitální display a konečný výstupní napětí nastavuju digitálně.
Podmínkou samozřejmě pro větší účinnost (stejně jak u PWM regulátoru) je, aby panely měly kolem 60 článků a bylo použito na 24V systému.
https://www.aliexpress.com/item/300W-20 ... 3c00HVWQi3
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od marko250 »

Tomuhle jednoduše nevěřím:" Effizienz: 95% (24 V bis 12 V, 20A) " Spíš 80% a to ještě kdo ví.Pak ještě izolované,když to bude na každém článku přímo ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od Kozel.S »

Tak efektivitu většinou napíšou tu nejlepší, jaké je to schopno dosáhnout.
efektivita u těchle modlů zavysí na rozdílu vstupního a výstupního napětí. Čím víc musí měnič konvertovat (snižovat napětí a zvyšovat proud), tím menší efektivita je. Ale u rozdílu napětí mezi panelem a baterií cca 5V bych klidně i 90% efektivitě věřil.
A proč bych to nezapojoval přímo? Nastavím výstupní napětí na maximální napětí baterie a o zbytek se postarají balancéry na samotné baterii úplně stejně, jak solární PWM regulátor.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od diablo007 »

Jenže nabíjení baterie ke konci neprobíhá plným proudem ale stahuje se což ti DC DC měnič asi dělat nebude
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od Kozel.S »

diablo007: Právě že bude. Respektive co to znamená ke konci?
Mám odzkoušený, že set down konvertor funguje na výstupu úplně stejně, jako laboratorní zdroj, který nabíjí baterii pomocí konstantního proudu. Ke konci, kdy se napětí nastavené na výstupu a napětí baterie začínají vyrovnávat, tak začíná nabíjecí proud klesat, nikdy neklesne skokově.
Kdybych takto nabíjel li-ion článek, tak do cca 4,15V poteče plnej nabíjecí proud např 1A, 4,16V už jen 0,8A 4,17V 0,6A a proud pomale klésá, jak se napětí na baterii blíží tomu nastavenému.
Takto se stejně chová, jak laboratorní zdroj, kde nastavím napětí, omezení proudu a připojím článek, tak stejně tento step down měnič.
Jediné co nevím, tak jak se bude chovat, když na vstupu bude solární panel.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od Kozel.S »

Tak se zeptam jeste jinak.
Nikdo tuto variantu realne nezkousel? By me zajimalo porovnani, kolik doda enervie panel do baterky pres pwm a pres tenhle dc converter.
Zkusim jeste procist zahrankcni fora, narazl jsem i na par videi, jak lidi zkouseli, ale nikde jsem nenarazil na porovnani.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od kodl69 »

Tohle mám zmáknutý, ale ne se step down, ale s flyback zdrojem. Problém je v tom, když je malý osvit. Regulace zdroje (step down, to je jedno) se snaží dosáhnout nastaveného napětí na výstupu, zvyšuje střídu a tím klesá napětí na vstupu, až nakonec step down je jenom sepnutej polovodič. Pokud to má fungovat jako "pseudo mppt" tak se musí doplnit obvod, kterej omezí výstupní proud ve chvíli, kdy napětí na vstupu klesne pod nastavený, já to nazval "zpětný regulátor" a je to tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... l%C3%A1tor
něco v tom stylu je potřeba doplnit i do toho step down, do regulační smyčky.
Pokud to má být nějak sofistikovaný, tak by se ta regulační smyčka dala "oblbovat" arduinem a mít i nějakej "equalize" a "float" stav, a něco na displeji...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od volente »

Srovnání nemám ale už několik let používám na 12V systém. 36čl.panel vlastní výroby, asi 30W a obyčejný asi dvoudolarový DC-DC step down měnič 3A max. Nabíjím s tím nějaký starý olovo VRLA 2x 100Ah paralelně a na můj světelný okruh v pohodě. Přes zimu jsem jednou dobíjel ze sítě, jinak o tom nevím. Čistě teoreticky by to olovo už mělo být dávno mrtvé, ale stále slouží.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
fajst
Příspěvky: 26
Registrován: čtv srp 11, 2022 10:59 am
Reputace: 0

Re: Step down converter místo PWM regulátoru

Příspěvek od fajst »

Solár používám pouze na svícení a telku. Mám 4 panely 18voltů 30w na balkoně zapojené serioparalelně a dvě 12voltů 14Ah Lead acid baterie zapojené do serie (24volt). K nabíjení jsem se rozhodl použít měnič step-down nastavený na 28,4voltů a 2A. Zkoušel jsem Solární regulátor MPPT a Solární regulátor PWM, ale nějak mně nevyhovuje u těchto regulátorů nekontrola počátečního nabíjecího proudu (zdá se mě příliš vysoký). Navíc přes tento měnič pouštím nabíjecí napětí ze zdroje AC-DC 36voltů pokud není možné použít solární energii.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek