Bude to delší ... Já tu diodu tam všude vidím ve vašich odkazech. Příklad zjednodušený 2x flyback (nekamenovat za tu tečku na druhé straně, pro náš případ irelevantní).
Dva zdroje.png
Můj oblíbený průmyslový flyback. Q1 když zdroj nefunguje, tak ta interní dioda je prostě dioda. Jo je v sérii ještě vinutí transformátoru a bočník, ale těch pár miliohmů nepočítám, protože to není důležitý.
Zdroje které tu diodu nemají jsou neizolované, ty teď neřešíme. Flyback, Push-Pull, Forward všechny mají diodu jednu, nebo více.
Celé to je pouze o výkonu který jde zkrz transformátor. Žádný výkon pak napětí může být záporné, ale jen co má dioda v propustném stavu 0 až -0,7V, jak se výkon zvyšuje, zvyšuje se proud+napětí až donominálních hodnot. Přes diodu a transformátor to budou nespojité průběhy, za kondenzátorem to bude spojitý průběh, přesně takový jaký chceme.
Neumím to do fóra vysvětlit lépe, museli bychom si sednout k papíru a tužce, bohužel to chce zpátky do školy.
Pro vyzkoušení:
Malé síťové transformátory, každému dáme můstkový usměrňovač na výstup a kondenzátor, kondenzátory zapojíme všechny do série. Kolik primárních vedení transformátorů napájíme střídavým napětím, tolik kondenzátorů je s nominálním napětím, ostatní mají záporné zanedbatelné napětí max -1,4 V. Jestli evěříte, vyzkoušejte tento pokus. Rozdíl mezi 50Hz a flybackem je jen ten, že u flybacku ten proud protéká i přes sekundár, u 50Hz pouze přes dvě diody.
Ta zmínka o Propustném měniči je dobrá, bude záležet na typu diody a ohmickém odporu sekundáru, přes kterou to poteče, mělo by to téct přes tu druhou, ale dokážu si představit že potřebovali pracovat s nízkými duty, pak mohli použít "lepší" a "horší" diodu aby ušetřili a taky to poteče přes sekundár.
Když vezmeme v potaz napětí akumulátorů a pouze dva zdroje, tohle jsme si mohli ušetřit, ani NiCd akumulátory nemají rozdíl vybito vs. nabito 2x, takže při poruše jednoho zdroje se nenabíjí a to je celé, nikde žádný proud neteče, nemá kudy.
Vztáhneme to na LiIon (protože mě to baví), 3,35x14 = 46,9 V, 4,1x14 = 57,4 V
Potřebuju tedy dva průmyslové zdroje kterým jde nastavit napětí 28,7 V a které mají proudové omezení výstupu.
a) napětí baterie menší než 57,4V, oba zdroje dávají stejný proud, který se rovná tomu slabšímu, napětí si rozdělují tak, že jsou zase blízko sebe, nebo ten s vyšším proudovým omezením dává 28,7V a ten druhý má napětí menší aby součet byl napětí baterie. Když budou vybité nejhorší situace může být 28,7 + 18,2 V jeden se chová jako zdroj napětí a druhý proudu.
b) napětí větší než 57,4 V, žádný proud neteče, pokud budou oba zdroje stejné, což předpokládáme, poteče do zdrojů třeba 26 mA, do obou (protože jsou v sérii, směr i velikost proudu musí být stejná, jinak to nejde) a oba si napětí rozdělí 1:1.
c) oba zdroje vyzkratuju a fungují, na obou je velmi malé napětí a teče nastavený proud.
d) jeden zdroj odpojím od sítě, a zase zkratuju, na jednom, zapnutém, je cca +0,7 V, na tom nefungujícím je záporné -0,7 - -1,4 V v závislosti na topologii a součástkách.
e) baterie nabitá nad 57,4V, jeden zdroj odpojím od sítě (to možná bude zajímavé...) proud teče do zdrojů, zase těch třeba 26 mA, vnitřní obvody zastaví spínání, protože napětí je nad nastavenou hranicí, napětí mají stejné 1:1
f) baterie vybitá-nabitá počítejme 57 V, jeden zdroj odpojen od sítě, jeden zdroj má 28,7V, budeto vypadat jako burst režit toho fungujícího zdroje, výkon je potřeba pouze na vybíjecí odpor (1103 ohmů), oněch 26mA, nebude to ale 0,7462 W, proud musí téct z baterek do zdrojů, proud je stejný. Napětí rozdílné protože 25,65 mA jde z baterek, 0,35 mA jde ze zdroje. Díky odporům by mělo být 1:1 28,5:28,5, ale není, jeden funguje a drží 28,7 V, do odporu teče z baterek 25,65 + ze zdroje těch zbylých 0,35 mA aby to dohromady bylo 28,7/1103=26 mA
Jaká další situace může nastat?
a)Zkrat diody ve zdroji, to záleží na konkrétním zdroji, moje oblíbené průmyslové mají transil jen na trafu a to 70V, vydrží až 35 V zvenku, nad toto napětí se asi poškodí Mosfet synchroního usměrňovače, nad 30V je nastaveno, že se vypíná pomocný zdroj řídící elektroniky.
b),c) ...je hoho moc, jištění tu hraje svou roli, aby to nebyla lavina...
Může se stát, že jeden zdroj odejde tak blbě, že vezme i ten druhej. Není to odpojením vstupu, nebo nějakou chybějící diodou, proud sice teče oběma směry jak je vysvětleno výše, ale napětí být obrácené s bateriemi nemůže nikdy.
Celá situace se mění při zapojení 3 a více zdrojů, tam už ty diody oprávnění mají! příklad si vezměte z panelů a rozpočítejte si to tak nějak jak je výše.
Numohu poskytnou schéma mého oblíbeného zdroje, to po mě nechtějte. Z katalogového zapojení
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... Swhb5nFvPw příliš naši vývojáři nevyšli ... 3ph, flyback, synchronní usměrňovač, 480W, lehce přes 95% od 12 do 18 A
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.