Pylontech

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Jedex »

Zdravím ctěné fórum a chtěl bych požádat o radu nebo názor na můj problém.
Provozuji 9,6kWh baterií (4ks) Pylontech H48050 a kontrolér Pylontech SC0500A.
Chtěl bych si rozjet detailní monitoring a chtěl bych získávat data z SC0500A.
Doufal jsem, že SC0500A bude kompatibilní protokolem s US2000B a US3000B, ale zatím se mi to tak nejeví.
Na RS485 se mi to za boha nedaří rozkomunikovat. Zkoušel jsem všechny možné rychlosti, adresu, verze protokolu. Nic.
Přes RS232 se krásně dostanu do konzole a vyčtu všechny data.
BatteryView pro US3000B (zde z fóra) se přes RS232 k SC0500A nepřipojí a skončí na timeout.
Zkoušel jsem samozřejmě všemožně googlit, ale nic rozumného jsem k SC0500A nenašel.
Samozřejmě zcela ideální by bylo získat popis protokolu RS485 pro SC0500A.
Budu rád za každou radu a pomoc.
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pylontech

Příspěvek od youda »

Ano, HV protokol je jiný.
Ano, diagnostický SW je jiný - "BatteryView_HV_3.5".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pylontech

Příspěvek od youda »

Jen pro jistotu: z toho RS485 pro US2000/3000 se na SC0500A nechytalo vůbec nic? Nereagovalo to ani na jeden paket?
PDF s popisem RS485 pro US2000/3000 preventivně přikládám.

Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Jedex »

Zkoušel jsem všechno (i v kombinaci), co mě napadlo.
Různé commandy, různé adresy, různé verze protokolu, různé rychlosti portu, různé RS485 tranascievery.
Sledoval komunikaci na lince na osciloskopu a BMS se nikdy ani neozval.
Když jsem odposlouchával komunikaci BatteryView HV, tak BatteryView na začátkou zkouší sekvenci RS485 commandu přes RS232 a nedostane taky odpověď.
Chtěl by to nějaké zařízení, které by si s BMS dokázalo povídat a to odposlechnout a nebo dokumentaci.
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pylontech

Příspěvek od youda »

Jedex píše:Chtěl by to nějaké zařízení, které by si s BMS dokázalo povídat a to odposlechnout a nebo dokumentaci.
Ono to bude mít souvislost s tím, že HV Pylontechama si všechny invertory povídají jenom přes CAN bus:
compati.JPG
U LV je to jinak, tam jsou invertory co komunikují přes CAN i invertory které komunikují přes RS485. Z toho že žádný výrobce invertorů pro HV Pylony RS485 neimplementoval mi plyne, že to není doladěné a firmware ten port možná ani nepoužívá.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od rouchi »

Ahoj všem narazil jsem na tenhle článek:
http://www.prosolar.cz/news/51-srovnani ... ch-baterii
kde pán z firmy dost krutě pomlouvá pylontechy a jediné smysluplné řešení je podle nich Storion, který nabízí "nespočetněkrát lepší vlastnosti".
může mi někdo říct, jak přišel na vybíjecí proud 0,1C ?
pokud se nepletu, tak doporučený ideální nabíjecí a vybíjecí proud je pro pylontechy (US2000 / H48050)
10A vzhledem ke kapacitě 50AH článku to odpovídá 0,2C
v datasheetu
10A - Standard
25A - Normal
50A - Max.
(připadá mi že pan Marcalík si myslí, že co 10A to 0,1C bez ohledu na velikosti článku....)
Docela by mě zajímalo co ten Storion používá za články, když slibují 12tis cyklů při dobíjení 1C
každopádně jsem se nikde nedočetl, že by deklarované 6 / 4 tis cyklů u pylontech znamenalo pouze dobíjení proudem 10A
když si vezmu že budu mít k mojí 10kWp elektrárně nějakých 7 modulů (16,8kWp) (možná do budoucna rozšířím na 10) vychází to při maximální výrobě, nebo spotřebě nabíjení a vybíjení právě kolem těch 25A, takže bych se nerad dostal někdě na životnost 2 - 3 roky.
Ale přijde mi to celé dost zaujaté a proto bych se rád zeptal vás ostatních co s tím máte nějaké zkušenosti. (snad si BMS umí říct, jak chce baterky dobíjet aby se nezničili atd... ne ?
Díky za rady
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Pylontech

Příspěvek od Lui »

rouchi píše:(snad si BMS umí říct, jak chce baterky dobíjet aby se nezničili atd... ne ?
ak je BMS správně (!) nastavené,tak ano.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Pylontech

Příspěvek od DanoP »

Ked narazis v clankoch pri porovnavani na prve technicke nezmysly, tak uz dalej netreba citat, zvycajne je to len marketingovy blabol. V pylontecoch su "pytlikove" lifepo4, ktore maju +- standartne parametre, nie je dovod aby sa lisili od ostatnych life. Dodrzuj odporucania vyrobcu.
Nikde som nenasiel vyrobcu ktory by uvadzal zivotnost 10 000 cyklov, najlepsie co som videl bolo 4 000 cyklov pri 100%DOD a 1C/1C (na 80% kapacity), lenze to bola nanofosfat varianta life (a stala skoro 2x tolko), ale graf maju len do 2 500 cyklov.
LifeCykly.PNG
LifeCykly.PNG (12.02 KiB) Zobrazeno 4466 x
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od brin »

Osobně mi všechna profi řešení přijdou předražená, ale nevidím důvod, proč by Pylontech měl být horší než jiné. Zvláště pro domácí úložiště. Lifepo se podle mě moc nehodí na dynamické využití do aut apod. (i když se tam s úspěchem kvůli ceně používá), ale na stacionární instalace je kvůli nízké ceně a trvanlivosti naprosto nejlepší volba. Samozřejmě, některé Li-Ion články, pokud jim nastavíte DoD kolem 50 % a nabíjecí rozmezí od 3,50 do 3,95 V, vydrží asi i podstatně více cyklů, ale ono je třeba si říct, jestli je to potřeba.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od lubomirz »

>> Samozřejmě, některé Li-Ion články, pokud jim nastavíte DoD kolem 50 % a nabíjecí rozmezí od 3,50 do 3,95 V
>> vydrží asi i podstatně více cyklů, ale ono je třeba si říct, jestli je to potřeba.

to iste plati aj pre lifepo samozrejme... vymackat 10.000 cyklov z lifepo sa da.



>> na stacionární instalace je kvůli nízké ceně a trvanlivosti naprosto nejlepší volba.

predovsetkym kvoli bezpecnosti - nehorlavosti. Dostat lifepo "do zážihu" je obrovske umenie ; barak lahnut popolom kvoli jedinemu 18650 LiIon NMC clanku je strasne jednoduche.


Pylony su fajn, tiez mi trosku vadi ta cenovka ale produkt ako taky je v pohode. Kvanta pridanych vlastnosti, paradicka, holt zaplatit to treba. Moj najvacsi problem s Pylonmi je ekonomicka navratnost - prakticky neexistuje : ak sa mame bavit o 12 rokoch ked sa pozreme na mnozstvo energie ktore z nich vie vytiect v priebehu optimistickeho poctu cyklov a porovname s DistrSietou, tak to je prdlajz makovy. A ten vypocet uplne skolabuje ked zobereme Net Metering, na Slovensku ponukaju zatial dve firmy "virtualne baterie" kedy clovek dodava zadarmo energiu ked ju nepotrebuje, a potom spotrebuva energiu ked ju potrebuje len za cenu distribucie cize zhruba polovicku. Namiesto beznych 12-13 centov za kWh komplet je cenovka za distribuciu niekde okolo 7 centov/kWh.

A vo vypocte s 0.07 E/kWh za energiu by uz Pylon musel dosiahnut niekde okolo 6.000 plnych cyklov 100% DoD aby sa ekonomicky vratil pri dnesnych cenach. To sa [statisticky] nestane a keby aj, tak po XY rokoch cize palec dole.


2.4kWh pylontech ma cenu okolo 950 eur s danou (zhruba 25.000 Kc). Bez riadiaceho modulu, prepojov, racku.
Za 950 eur mam z DS/VirtBaterie 950 deleno 0.07 = 13571 kWh energie.
Aby 2.4kWh Pylontech preniesol 13571kWh, muselo by to byt 5650 plnych 100% DoD cyklov a to neratam 93-95% kolumbicku ucinnost. 6000 cyklov dofrasa. V lete mame energie nazbytok, cez prosinec/leden neulozime ani prdlajz a nie je co cyklovat...

Skuste odhadnut za ako dlho spravite 6.000 plnych cyklov na baterke !! Pri 365 dnoch do roka je to 16.5 rokov !!!! a to kazdy den, takze v realite sa bavime o 25 rokoch. Papa navratnost, dovidenia.

Ekonomicka navratnost pri Pylontechoch pri dnesnych cenach (energii aj baterii) NEEXISTUJE NIKDY. Keby zlacneli na polovicu, ajtak je to realne nikdy lebo do 12-15 rokov sa pokazia, vyvolaju dalsie investicie atd. V poriadku, niekto nutne potrebuje zalohovat barak alebo firmu v pripadoch vypadku DS, okej, vtedy sa na cenu Pylontechu nepozera.
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Jedex »

Posílám dva obrázky, které mi přišly zajímavé po prvních dnech monitoringu PYLONTECH H48050 a kontroléru SC0500A na úrovni až jednotlivých článků.

První obrázek ukazuje průběh napětí na článcích po dva slunečné dny.
days.png
Druhý graf je vybití baterie teď když prší až na povolené dno.
Dnes v 8 ráno je vidět, že si invertor trošku dodal baterkám ze sítě.
vybiti.png
Zelená křivka je SOC.
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Pylontech

Příspěvek od Vitek »

čau grafy super, jen je škoda že vlastně stačí jeden hnusnej den kdy nedobiješ na 80 procent a baterka se vypne resp začne nabíjet. asi budeš muset přidat jak panely tak baterky. jinak takhle provozovaný v létě no eště prosim ale v zimě to bude 40 - 10 SOC. jasny lithium to neva, no hodně bych se zamyslel být tebou jestli takováto investice není zbytečnou....

přidej baterky a panely. V.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pylontech

Příspěvek od rottenkiwi »

Neviem rozlíšiť 60 farieb v tom grafe, ale tie články sú už dosť rozídené od 19:00 večer,
nastavil by som to tak, aby sa pod 30 % SOC nešlo, buď to dobíjať, alebo prepnúť
spotrebu na DS, alebo inú FVE.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Jedex »

rottenkiwi píše:Neviem rozlíšiť 60 farieb v tom grafe, ale tie články sú už dosť rozídené od 19:00 večer,
nastavil by som to tak, aby sa pod 30 % SOC nešlo, buď to dobíjať, alebo prepnúť
spotrebu na DS, alebo inú FVE.
0.03V je dost rozdílné?
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pylontech

Příspěvek od rottenkiwi »

No ja tam vidím 3.140-3.080 = 60 mV,
to je v rozsahu nad 3.050 V dosť, ako potom budú rozídené pri 2.8 V ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Jedex »

Tak ještě pohled přes krabice (Unit).
Rozdíly v rámci jedné Unit budou výrazně menší.
Jakmile přestane BMS dodávat nebo nabíjet, tak přestane asi fungovat balancing na úrovni cells i units.
Hned jak začne být BMS aktivní, tak to dorovná.
units.png
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Brbla »

Podle mne je výpočet návratnosti investice do baterek z počtu cyklů a uložené/zpětně vydolovatelné energie, jak to vyčísluje lubomirz, poněkud zavádějící. Hodnota bateriového úložiště nespočívá jenom v tom, kolik do něj nacpu energie, ale také v tom, že mohu v reálném čase spotřebovávat více energie, než mi v ten okamžik dají panely. Pochopitelně mohu jít cestou "přicucávání" z DS, ale v takovém případě zase potřebuju velkorysejší tarif, což mě stojí víc.
Hodnota úložiště podle mne spočívá hlavně ve vyšším konfortu - přirovnal bych to k cestě autem na Jadran - starym Žigulem se tam přepravím podobně, jako Audinou Q5, ale s jiným konfortem.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od lubomirz »

>> Hodnota bateriového úložiště nespočívá jenom v tom, kolik do něj nacpu energie, ale také v
>> tom, že mohu v reálném čase spotřebovávat více energie, než mi v ten okamžik dají panely.

jasne, mas pravdu - i ked je mozne, ze napriklad v zime budu baterky prakticky prazdne takze nie je z nich co cucat, a tympadom aj tvoj argument padne ci uz cely alebo takmer cely.

Pisem EKONOMICKA navratnost... samozrejme ze mat doma vlastne baterky nie je vyhradne o ekonomike. Ziadne riesenie nie je vzdy rovnako univerzalne a vsetky argumenty nie su rovnake platne pre kazdeho z nas. Mam kamarata ktoreho mama je na umelom dychani alebo nejakom takom pristroji, proste ked vypadne elektrina tak pani v domacej opatere a kome zomrie. Clovek ma dve rozlicne upsky a dva rozlicne dieselgeneratory...

Takisto nie je ekonomika ako ekonomika : ked sa bavime o ekonomike jednotlivca alebo rodiny byvajucej v rodinnom dome, tam je ekonomika vnimana uplne inak ako v pripade firmy kde pri vypadku elektriny dojde k nejakym stratam. Zastavi sa vyrobna linka a bude trvat dva dni pokial sa spusti znovu (takze dva dni zamestnanci nevyrobia ani prd), 300 ludi nebude nic robit len kukat na stenu styri hodiny pokial elektrina nabehne (uz len na plate tych ludi sa prerobi viac nez keby sa kupilo desat pylontechov navyse), nejaky stroj znici rozpracovanu vyrobu a material, v datacentre/na serveroch sa stratia udaje, nebudu dostupne nejake sluzby co ma nejaku hodnotu blablabla.

Ziadne riesenie nie je rovnako vhodne alebo rovnko cenne pre vsetky subjekty. Takze niekto si Pylontechy kupi a niekto bude doma bodovať kybel ojazdenych 18650tiek...
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od rouchi »

Jedex píše:Tak ještě pohled přes krabice (Unit).
Rozdíly v rámci jedné Unit budou výrazně menší.
Jakmile přestane BMS dodávat nebo nabíjet, tak přestane asi fungovat balancing na úrovni cells i units.
Hned jak začne být BMS aktivní, tak to dorovná.
units.png
Ahoj
nepodelil by ses o to jak z bmsky ty data vyčítas? Myslim ze par pispevku zpet to nekdo řešil a nevyresil to....
Zajimalo by me taky vycitani dat, jak, čím. Co to zpracuje, co ti dela Grafy atd...
Díky moc
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: Pylontech

Příspěvek od Jedex »

Ahoj
nepodelil by ses o to jak z bmsky ty data vyčítas? Myslim ze par pispevku zpet to nekdo řešil a nevyresil to....
Zajimalo by me taky vycitani dat, jak, čím. Co to zpracuje, co ti dela Grafy atd...
Díky moc
Je to popsáno tady.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=128914#p128914
Používám vlastní software, který komunikuje s RS232 rozhraním textové konzole BMS.
Software periodicky do konzole posílá příkazy pwr, unit, bat a zpracovává textový výstup konzole.
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek