Prosím znalejší o pomoc s výběrem modelářského motoru

Nezařaditelné
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím znalejší o pomoc s výběrem modelářského motoru

Příspěvek od pezizka »

Děkuji všem za podněty, snažím se zatím dohledat co se dá, hlavně co se týká kroutícího momentu. Proč jsem se pro takové řešení rozhodl? Vzduch nepoužívám ač má své výhody, nemám jej rád a asi jej bez soudu zatracuji. Na 220VAC jsou motory dost velké a ten krouťák odspodu taky nic moc. 380 VAC je v pohodě s krouťákem, ale zůstávají rozměry. A bez šňůry je to lepší :yes: Navíc jak jsem psal, udělal jsem soustrojí s motorkem s PM z akuvrtačky. Zkoušel jsem jej ještě před pořízením čerpadla zatěžovat a zjistil, že na to má. I jsem to v provizorním zapojení vyzkoušel a 1.5t nebyl problém, to jsem měl jako cíl. Dokonce proto že nebyl v okruhu zapojen zpětný ventil, začal olej roztáčet čerpadlo opačným směrem a to do docela slušných otáček. I za tak drsných podmínek po připojení motoru na aku to dal! Určitě Vás napadne: Tak co tady řešíš když to tak báječně funguje :uh: No má to háček. Akuvrtačka fungovala 15 let a komutátor byl docela vyjetý. Vyřadil jsem ji hlavně proto, že už žrala uhlíky jak pominutá... Komutátor byl sice srovnán, ale tím pádem i zmenšen a optimální to asi není. Klidně bych koupil i nový motor, ale už není k mání. I ty uhlíky jsou už dnes problém... Prostě ten motor to sice dává, ale mám obavu, že tak extrémní zatížení vzhledem ke stáří a stavu nebude dávat dlouho. No a proto že čerpadlo je výkonově na míru k tomuto motoru tak radši hledám náhradu. Možná jsem celý koncept šel ze špatné strany, ale tak se mi to líbí a jsem přesvědčen, že je to realizovatelné. Už jsem tomu dost dal a chci to dorazit do konce téměř za každou cenu. Děkuji všem za pomoc, byl bych vděčný pokud by jste mi někdo byl schopen říct víc k vlastnostem těchto motorů, hlavně co se týká kroutícího momentu při rozběhu ::rolleyes::
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Prosím znalejší o pomoc s výběrem modelářského motoru

Příspěvek od tomasko »

Ahoj
budem ta este raz smerovat na moj prvy prispevok v tomto vlakne.

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... pre-modely

v clanku je odkaz na program (citujem z clanku):
Jednou takou celosvetovo uznávanou je DriveCalculator od Christiana Perssona, ktorú si môžeme stiahnuť na http:/www.drivecalc.de.

v programe su uvedene modelarske motory (zvacsa cinske) spolu s parametrami a grafmi vykonu, otacok , ucinosti , .... Myslim si, ze toto hladas a mozno si prehliadol. to , ze tieto udaje pani pouzivaju pre lietadla, je uz len ich aplikacia , ty mas aplikaciu inu. udaje sa vsak nemenia, nie su zavisle od aplikacie.

tomas
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím znalejší o pomoc s výběrem modelářského motoru

Příspěvek od pezizka »

Ať dám alespoň nějakou zpětnou vazbu... Nakonec jsem dostal strach laborovat a rozhodl se pro řešení v němž jsem viděl bezproblémový výsledek..... Použil jsem motor: https://www.ebay.com/itm/1pcs-HC9A1-DC1 ... SwNaNbTYRK
Stíhá při 12V (na 18 to byl jinačí frkot, ale jiskření od uhlíků mne odradilo) 1200ml/min pod tlakem 20MPa. A to i v případě že se musí čerpadlo pod tímto tlakem rozběhnout. Výsledek vypadá takto:
DSC03338.JPG
Tímto se omlouvám všem co se mi snažili pomoct s BLDC :oops:
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Můžete doporučit BMS s BT 4čl. LiFePo?

Příspěvek od pezizka »

Dobrý den. Postupně v projektu pokračuji, mám objednané hydraulické prvky, ale proto že zmýšlím čerta kus tak musím nějakou dobu počkat než dám komponenty dohromady :( Mezitím jsem začal uvažovat o napájení. Původní záměr byl napájet motor aku blokem Liion 4Ah 18V k akunářadí Milwaukee. Jak jsem zmínil výše na 18V to byl sice frkot :D ale od uhlíků docela sršely jiskry :? Na 12V to bylo daleko klidnější a výkon pro mne naprosto dostatečný. Taky jsem měřil proudy a při plném zatížení na 18V byl rozběhový proud 150-160A a běh cca. 55A :o Ač jsem považoval za výhodu, že akupacky používám a vždy je jeden nabitý, ty proudy mne odrazují... Nerad bych je poslal do kytek :hell: Tak jsem se přiklonil k variantě dva. Mám delší dobu články LiFePo 38120 10Ah jež jsem původně chtěl na něco docela jiného, jen na realizaci nedošlo... Těch 42A při 12V jim dá taky pěkně zabrat i když občasné použití nebude snad smrtelné. A i kdyby bylo tak jsem rozhodnut pořídit jejich červené "kolegyně" 8Ah 25C :yes: A právě k nim by se mi líbila BMS s bluetooth. Abych třeba věděl kdy dobít a tak.... Sice jsem hledal a našel jich spoustu, ale tyto proudy už nejsou malé a taky nevím co funguje a co ne :sm1: Můžete mi prosím doporučit něco solidního a ověřeného? Raději bych Ebay jak Ali tam to není pro mne tak jednoduché, ale i tam si snad poradím. Netlačím prioritně na cenovku, ale nemusí mne to zrovna zruinovat ;) Moc dík za každou zkušenost :celebrate4:
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím znalejší o pomoc s výběrem modelářského motoru

Příspěvek od kodl69 »

všechno z číny podražilo, už nás mají... mám vyzkoušený různý varianty tohohle: https://www.aliexpress.com/item/3287680 ... 4c4dUKEHTr
ale začátkem roku se to vlezkĺo do 1kKč, teď už ne. Samozřejmě je potřeba používat "čínskej koeficient" , 60A verze snese pár minut odběr 40A bez extra velkýho topení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím znalejší o pomoc s výběrem modelářského motoru

Příspěvek od pezizka »

Díky, podívám se po tom. Ten čínský koeficient :lol: mi až tak nevadí, stabilní provoz nehrozí, sem tam půlminuta :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek