Návrh hybridní FVE Strachotice

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od rva »

Duke píše: shodli jsem se na tom že to za rok (maximálně dva) ta cena baterek musí razantně spadnout.
Tak se podívej, jak klesly ceny baterek za 10 let, co to sleduji
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 0Ah#p90743
Ale třeba to začne příští rok klesat, když to všichni už tolik let tvrdí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od ota »

Otázka dostupnosti akumulátorů má dvě strany stejné mince.

Lithium není téma, toho je na světě jako srač.k. nevyplatí se ani recyklovat. Hypotetický nedostatek používají pouze zelení demagogové a politici aby nás přiměli dělat to co chtějí oni a z čeho budou mít prospěch hlavně oni.

Sice by měla s rostoucí výrobou klesat cena akumulátorů ale potřebný kobalt se nedá nakoupit jinde než v problematických zemích.
a nebo
Budou existovat vyřazené akumulátory ale na druhou stranu si je budou automobilky hlídat aby se jim vracely a už teď staví recyklační linky kde ty akumulátory hodlají rozebrat a rozemlít a louhovat.

Nikdo nedokáže odhadnout kam se to zvrtne. Pro mě je můj život a čas příliš krátký abych čekal a odkládal koupi naplánovaného až se to (možná) jednou zlevní. Nemusí k tomu ani dojít.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od střídač_N »

rva píše:Ale třeba to začne příští rok klesat, když to všichni už tolik let tvrdí.
Jsem potěšen, že je cena baterek doložena, neb jsem byl zde jediný, který věštil, že cena baterek nemůže do pěti roků poklesnout. Není to nějaká mimořádná prozíravost, ale zkušenost ze života. Málo nabídek, vysoká cena. Pokud si tehdy někdo myslel, že když se strhne "bitka" o baterky do elektroaut a jejich cena poklesne, tak právě popíral ono, zájem podporuje cenu.
Dovolím si věštit na dalších deset roků, (tehdy to bylo na pět), že cena se zájmem v autech poroste, po technologickém pokroku a vývoji postupně bude klesat. Za těch deset roků, dožijeme li se, si dopřejeme konečně pořádnou a lacinou porci akumulace a hlavně, odstřižení od distribuční soustavy. Bude li to v té době vůbec legální.
Možná bude na samovýrobu elektřiny uvalena taková daň, že se poslušně vrátíme k monopolu distribuce.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od rottenkiwi »

Jak nemože klesnúť, ked klesla.
V 2015 som nakupoval baterky 100 Ah LiFePO4 - Winston - 166 € kus + doprava cca. 171 € kus.
O 2 roky neskor 142 € za 100 Ah Winston + doprava cca. 147 € kus.
Teraz sa dajú kúpit aj s dopravou za cca. 135 € kus.
2 - 3 roky staré, pár cyklov - 2500 Kč. kus.
Winston - nikdy nepoužité r. v. 2013 som kupoval za 95 € kus tu na fóre.

Panasonic 18650 - 3400 mAh som pár rokov dozadu do svetla 100 W LED kupoval po 10 € kus.
Dnes stoja nové 4.9 € kus.
Nové vymontované z nepoužitých bateriek - r. v. 2016 - 1.12 € kus.

Tak buď som slepý alebo sprostý a neviem matematiku, ale táto postupnosť
nie je ani stúpajúca, ani neklesajúca, ale je rozhodne klesajúca.

Všetko je len ponuka a dopyt. Treba rok prestať nakupovať baterky a oni určite klesnú,
lebo sú nejaké normy, koľko može obchodník, tú-ktorú technológiu skladovať.

Ak je cena v číslach rovnaká, to znamená, že reálna cena klesá, lebo je tu inflácia €.

Ak cena presne kopíruje infláciu, tak síce nam čislo stúpa, ale cena je stále rovnaká.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od volente »

Podle této teorie o snižování ceny by nám měli klasické monočlánky rozdávat za trest a zadarmo.
V roce 1990 tužková baterie 1,20 Kč, dnes 12-15,-Kč. Pouze kopíruje inflaci. A baterie jestli nějak zvlášť výrazně zlevní, tak určitě ne pro nás běžné smrtelníky. Pro automobilky určitě ano, ale ty si to pohlídají, aby se jim suroviny vracely.
Takže to co razí Renault už roky bude běžný standart, baterie jsou v pronájmu a za ten se každý měsíc platí. A jen tak se ztratit taky nemůžou.
Výhoda - kdykoliv je problém s baterií, řeší to automobilka výměnou.
Nevýhoda - Kromě poplatku za "tankování" elektřiny ještě platím za pronájem baterie a není to zrovna málo.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od volente »

střídač_N píše:
rva píše:Ale třeba to začne příští rok klesat, když to všichni už tolik let tvrdí.
Bude li to v té době vůbec legální.
Stanou se z nás psanci a budeme vyrábět elektřinu na lesních mýtinách, daleko od civilizace a FÚ, a v baterkách ji budeme tahat za soumraku domů. :D
Nás jen tak nedostanou :lol:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od kodl69 »

To Rkiwijá kupoval 2014 40Ah winstony za cca 1450Kč, což je prakticky stejná cena jako dnes, takže díky inflaci vlastně zlevnily, ale r. 2015 díky kurzu dolaru šly až na 1700Kč, což je celkem síla, jak burzovní hrátky můžou ovlivnit reálnej svět...
To Volente: byly kvasárky? Ale jinak dost dobrý...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od youda »

Přátelé,

zůstala nám tu bez reakce Dukeho úvaha o tom, zda-li by bylo možné provozovat Multiplus bez baterek:
Duke píše:...A nyní ta myšlenka, co kdybych ponechal zapojení tak jak mám v plánu:
tzn: 70 panelů Jinko 225Wp; 2-3 ks Victron SmartSolar MPPT 250/100; Victron Multiplus 48V 5000VA ale nekupovat zatím žádné baterky a tím pádem nevyužívat výstup AC1out, ale používat pouze výstup AC2out kde by mělo být napětí ve stavu kdy je dostatek slunce, tímto výstupem krmit např. greenbono s napájením: bojler (3-11m), příhřev vody na topení(3-5,9-11m)/ ohřev bazénů (6-8). Je to vůbec možné takto provozovat ?...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od marsal64 »

Myslím, že odpověď je tady: https://community.victronenergy.com/que ... eries.html
Tj. pořídit si baterii alespoň malou a levnou.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od ota »

Děkujeme panu docentovi Youdovi za vrácení se k tématu:
Za mne, jak znám Victrony, tak si myslím že bez baterek nepojede. Alespoň můj 24/3000 provoz bez baterky odmítá a hlásí to jako chybový stav. Multiplus je jen měnič, nepozná zda je energie ze slunce. Řídí se napětím na baterii (tu musí nabíjet ale solární regulátor) a podle tohoto napětí nabíjí nebo přepíná na bypass, záleží jaký algoritmus je nastaven.
Pokud by se použila alespoň nějaká malá baterka, tak by se dal Multiplus použít, ale ta baterka by dostávala dost záhul protože by se bezohledně cyklovala a navíc velkým proudem. Možná by to zvládaly nějaké vysokoproudé LiFePO4.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od diablo007 »

Victorin nemá režim jedubze solaru co není že slunce pricucnu z ds a baterie až při výpadku tak jak to má king axpert? Ten by tento režim z minimální baterií jen aby fungoval uměl ne?
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

Děkuji všem za reakce ale nejsem si jist zda jsem správně pochopen. Zkusím to více rozpitvat:
Já bych nyní po přechodnou dobu dejme tomu ty dva roky chtěl již FV využívat a to na ty ohřevy viz výše, ale nechci si kvůli tomu pořizovat 3× OPL ale chtěl bych využít ten multiplus s tím že na školení u pana Kolaříka nám bylo řečeno že AC2out dodává proud pokud je dostatek slunce - což mi si myslím stačí, nebot se blížím funkci toho OPL. Výstup dál přes to greenbono je asi jasný tak není co vymýšlet. Samozřejmě první dotaz bude proč si zatím nepořídám toho 3× OPL na tři spirály a odpoved je taková že co s tím když to pak nahradím multiplusem, ale hlavně bych musel přestringovat všech 70 panelů z 8S na 5s což by nebylo vůbec snadné.
otázky tedy jsou:
1) dokáže multiplus na AC2out výstupu nahradit OPL?
2) jaký max výkon z toho AC2 dostanu - těch 5000 W ?
3) kdyby tam musela být tedy nějaká malá baterka, stačil by jeden 48v Lion článek a malém výkonu s tím že určen k zuhtování ?
Děkuji.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od marko250 »

Pokud jde o rozložení investice do fve na stav ,kdy jen hřeju vodu bez baterek a měničů s následným přechodem k ní.Tak si stanovím napětí dle budoucího reglu a měniče.A na to zapojím provizorně těch 70ks -15kWp,pokud to bude klasika do 150V s MPPT regly zvolím 3s,pokud do 160V s MPPT zvolím 4s,pokud PWM tak dle typu většinou 1,max 2S,pokud vysokonapěťové tak to určuje kombi měnič většinou do 450V zvolím 12s.
A pro přechodné období zapojím výchozí stringy na udělané spirály(Nadeta a spousta jiných do- 1200Kč/ks 2.6kW) na to napětí přímo.Pro 15kW na jedné světové straně stačí rozčlenit výkon do 5ks a k tomu dát nějaké DC SSR pro odpínání na základě teploty média.
Pak mohu pokračovat dál.
Nebo rovnou koupit regly na dané napětí panely/baterka a ty spirály krmit z nich a koupit je na napětí z nich a znova ovládat přez DC SSR.U DC SSR nepodcenit chlazení chladiče!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od beethowen »

Toto s Victronem nepůjde. Buď je možnost nějaký ongrid a Greenboo, případně nějaký limiter, ale nebude to úplně bez přetoku. Nebo nějaký axpert, který umí bez baterie třeba: http://www.mppsolar.com/v3/catalogs/PIP-MS_MG.pdf
Nebo nějaký hybrid. Ale řešit offgrid, že si baterie dokoupím potom to asi nepůjde. Pokud tam dáš malou baterii, tak ji celkem rychle odrovnáš. Jedině použít LTO kde velké nabíjecí a vybíjecí proudy nebudou problém, ale to je zase o těch penězích. A baterie hned tak levnější nebudou. Spíš bude dražší EE a proto se nakonec někdy baterie vyplatí.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

Zdravím, po nějaké době se opět ozývám s dotazem na instalace kabelů OD panelů K měniči (odpojovači). Příští týden mi má přijít konstrukce a než dorazí měnič rád bych si dopředu natahal po půdě kabely, zvažuji tři možnosti:
a) tahat oba poly v jedné trubce 32 mm za použití kolínek, prstýnků atd
b) tahat extra každý pól v samostatné trubce 16(12) mm za použití kolínek, prstýnků atd
c) přidělat si od arkysu drátokoše merkur 50x50 a kabely do toho položit
na cenu uchycení vůbec neberte ohled :) jde mi hlavně o to aby dlouhodobě do budoucna nebyl problém
(něco ve stylu "jo po 10ti letech se ty kabely musí kvůli mikrotrhlinám které vzniknou používám vyměnit" tak tohle bych nechtěl)
(kabely budou použity solární KBE Solar H1Z2Z2-K, 6mm)
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od kodl69 »

pokud uděláš merkur, budou se ti kabely nejlíp vkládat. Zároveň ho můžeš použít jako vodič pospojování pro přep. ochrany. Do trubek klidně, ale za mě + a - samostatně, za ty ohňostroje, když to nakouše myš, to nestojí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od ota »

Mám rozvody na půdě z Merkuru (nebo je to Mars?!?) a je luxus s tim dělat když si vzpomenu neco přidat, predelat či upravit. Zároveň je to pospojený dohromady a na obou koncích to mám uzemnený.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Brbla »

Košíčky/háčky z merkuru a do nich 2 samostatný trubky, jednu pro plus a druhou pro mínus.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od kodl69 »

to už bych viděl jako přeháňku, ale vyvvázat plus na jednu stranu a - na druhou ve žlabu by mělo stačit i těm hodně opatrnejm...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Návrh hybridní FVE Strachotice

Příspěvek od Duke »

kodl69 píše:to už bych viděl jako přeháňku, ale vyvvázat plus na jednu stranu a - na druhou ve žlabu by mělo stačit i těm hodně opatrnejm...
jj tohle vyhrává, dám ten merkur a do každýho rohu jinej pol, je jasný že se to občas někde v zatáčce asi zkříží ale ten DC kabel vypadá že jen tak neprohoří
Děkuji.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek