FVE Plzeňsko

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Bydliště: Plzeňský kraj

FVE Plzeňsko

Příspěvek od Gook »

Zdravím členy zdejšího fóra. Tímto se chci podělit o poznatky a zkušenosti s budováním své FVE.

Začátky
Začínal jsem se starým darovaným ::pv:: 18V asi 45Wp, autobaterkou a 400W měničem s modif. sinusem. To bylo ještě v bytě, s ::pv:: na balkónovém zábradlí na jih. Ukázalo se, že autobaterka je pro takové použití naprosto nevhodná. Stejně tak už bych dnes nešel do měniče s modif. sinusem.

Gridfree
Po přestěhování do RD jsem si pořídil jeden gridfree měnič 250Wp a 2 ::pv:: 18V 87Wp. Poté následovalo pořízení GreenBona s fázovou regulací a přebytky posílány do bojleru. Po čase jsem dokoupil další 3 gridfree měniče 250W, další 2 ::pv:: 87Wp, jeden ::pv:: 30V 250Wp a další ::pv:: 30V 255Wp. I při celkovém výkonu zapojených ::pv:: 853Wp stále nepřicházelo očekávané snížení spotřeby elektřiny z DS. Sice došlo ke snížení v NT, protože přebytky nahřály bojler a nebylo třeba tolik dohřívat z DS. Ale změna ve VT minimální.
Dnes již vím, že pořizovat gridfree včetně GreenBona a příslušenství nebyla nejlepší volba. Bohužel v době pořizování jsem ještě nevěděl o gridfree s limiterem, které by bylo (hlavně po doplnění sestavy o *batt* ) přece jen vhodnější volbou.

Hybridní, kombinovaná nebo jak to nazvat :D
Nejlepší volba byla pořízení ::pv:: 30V 255Wp, PWM regulátoru, li-ion *batt* od člena zdejšího fóra a měniče 24V 1200W s čistou sinusovkou. Většinu (hlavně malých) spotřebičů v domě jsem přepojil přes velký stykač, který zajišťuje přepínání mezi měničem a DS. Tímto jsem docílil napájení světel, lednice, TV, lampiček, PC a podobné elektroniky i v době výpadku DS (několik výpadků ročně v rozmezí minut až hodin). V době, kdy je dostatek energie v *batt* , jede vše na *batt* , tedy na *sun* . V době NT, při přetížení větve nad nastavenou mez (výkon měniče) a při nedostatku energie v *batt* jede vše z DS.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek