Ostrovní elektrárna na zahradu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

To je právě ta věc ohledně baterky o které jsem mluvil. Budeš ji přebíjet vysokým proudem. Na baterii 100Ah by byl vhodný nabíjecí proud do 25A, ale pokud ho na Axpertu neomezíš požene ti tam 50A. Na chod ledničky by jsi mohl Axperta přepnout do stan-by režimu kdy má malou spotřebu a čeká na sepnutí zátěže. Když přijedeš na chatu tak ho přepneš na běžný režim.
Ale proud z baterie omezit nejde a tak když si zapneš jiný spotřebič měl by jsi si být vědom kolik proudu z baterie taháš. Ono to sice fungovat bude i s malou baterií, ale takovými proudy si značně zkracuješ životnost baterie. Nesmíš zapomenout že si Axpert dokáže potáhnout v závislosti na zatížení přes 100A. Proto jsem psal o navýšení kapacity. Ovšem pokud si to ohlídáš a budeš provozovat odběr do 25A ze 100Ah baterie je to v pořádku.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

to vla: To je přesně to, co já v tuto chvíli ještě pořádně nevím. Bude mě omezovat ten měnič, když pojede celou noc, takovým způsobem, že mě probudí pískání, že baterky jsou moc vybité nebo si nějakého problému ani nevšimnu? Vzhledem k tomu, že tam teď nejsem přes noc, tak nedokážu posoudit, jestli jsem omezován nebo ne. Možná bude první test na čarodějnice, ale taky záleží na počasí, to se teprve uvidí.

to youda: měnič 4x dražší než ten Axpert? Tak to je v tuto chvíli cena celé elektrárny, co tam mám. Ale až budu rozšiřovat, tak Axperta dám do dílny a do chaty nějakého toho tichého regulátora. Teda jestli to bude mít smysl a jestli v té době už nebudou všechny regulátory bez ventilátorů. Jinak ze začátku jsem byl vyděšenej docela hodně. Ale už jsem se trošku zklidnil a dám tomu čas, než začnu nějak extrémně panikařit.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

volente píše:To je právě ta věc ohledně baterky o které jsem mluvil. Budeš ji přebíjet vysokým proudem. Na baterii 100Ah by byl vhodný nabíjecí proud do 25A, ale pokud ho na Axpertu neomezíš požene ti tam 50A. Na chod ledničky by jsi mohl Axperta přepnout do stan-by režimu kdy má malou spotřebu a čeká na sepnutí zátěže. Když přijedeš na chatu tak ho přepneš na běžný režim.
Ale proud z baterie omezit nejde a tak když si zapneš jiný spotřebič měl by jsi si být vědom kolik proudu z baterie taháš. Ono to sice fungovat bude i s malou baterií, ale takovými proudy si značně zkracuješ životnost baterie. Nesmíš zapomenout že si Axpert dokáže potáhnout v závislosti na zatížení přes 100A. Proto jsem psal o navýšení kapacity. Ovšem pokud si to ohlídáš a budeš provozovat odběr do 25A ze 100Ah baterie je to v pořádku.
Zatím všem těm hláškám na displeji úplně nerozumím, ale maximální zátěž (když jsem zkoušel co to je a co bude všechno fungovat), tak mi to ukazovalo 39 %, ale už si nepamatuji kolik to bylo ampérů. Jenom vím, že jela lednička, zapnul jsem tu rychlovarnou konvici a ještě pustil naprázdno vrtačku. Plus teda 2 nabíječky baterek do akuvrtačky a akupily.

Ale díky za návod, zkusím pohledat to, aby Axpert spínal jenom při zátěži v době, kdy tam nebudu. Nabíjecí proud taky omezím. Ale v každým případě to vidím tak, že hned, jak to bude možné, tak pořídím další baterii tak, abych tam měl 24 V / 170 Ah. Mám pocit, že to pomůže v tuto chvíli asi nejvíc.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od kodl69 »

Jak nevyplatí? přepojení světel stojí pár minut času při práci v rozvaděči a potom při výměně žárovek ve světlech. Navíc to má tu výhodu, že je to svícení funkční i při poruše měniče. Dělat někalikanásobný rozvody nikomu nenavrhuju, to by mě ani nenapadlo. Do hotové elektriky jsme zásuvky na 24V přidělávali tak, že se prostě napojily na 24V rozvod pro světla, žádná velká investice, a jako rozumný nezáměnný zásuvky považuju anglickej model,Obrázek zásuvky na aliexpresu se dají koupit po 4USD, výhodou je přístrojová pojistka přímo ve vidlici, vypínač přímo na zásuvce a celkem masivní provedení, oproti třeba zoufalýmu autozapalovači, kterej nejde normálně namontovat na krabici a je to dycky bastlení. Nezáměnnost to splňuje, 10A jmenovitej proud na většinu spotřebičů stačí taky, pokud stačí kabely, ale to je jiná povídka...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

Udělej si čas 8.6. a přijeď se podívat na sraz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=110&t=4774
Dostaneš tolik informací že ti z toho půjde hlava kolem, poznáš dobré lidi a myslím že hodně věcí člověk líp pochopí při debatě než dopisováním.
Tímto si prosím nedělám žádnou reklamu, tu už totiž nepotřebuji. :lol:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

volente píše:Udělej si čas 8.6. a přijeď se podívat na sraz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=110&t=4774
Dostaneš tolik informací že ti z toho půjde hlava kolem, poznáš dobré lidi a myslím že hodně věcí člověk líp pochopí při debatě než dopisováním.
Tímto si prosím nedělám žádnou reklamu, tu už totiž nepotřebuji. :lol:
O tom srazu vím, jenom jsem se neodvažoval vetřít :dontknow: Díky za pozvání. Jestli mi to situace dovolí (o den dříve máme sraz ze střední po 25 letech od maturity, mazec), tak bych se rád zastavil a podebatoval o momentální situaci ve světě fotovoltaiky. Jenom doufám, že to dovolí momentální situace na silnicích v Brně, ale tak snad v sobotu to nebude tak děsivé, jako v pracovních dnech.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od mypower.cz »

Jasper White píše:To admin: Takže jestli to chápu, tak máš 3 rozvody elektřiny? 12 V, 24 V a 230 V? Nebo se ten 12 V změnil na 24 V?
takto nějak:
1) 12V systém se časem změnil na 24V systém, z pohledu zapojení baterek do serie
2) přibyl 24V 12V DCDC měnić, aby mi zůstaly 12V rozvody na což jsem měl lecos uzpůsobeno
3) z důvodů různých výše popisovaných trablí jsem se na to vyprd a přešel s věcma na 230V.

Trafa netrafa, rozvody mám 230V čistý sinus tedy 2 a jeden z pozůstatků 12V přes 24/12DCDC měnič stále do ledky do kuchyně a na autochladničku atd. U těch 230V jsou tedy jedny silné, ale zapínané jen při spotřebě do 3kW, 6kW špičkově, a druhé trvalé slabší 375W max. Když do 375W někdo omylem dá rychlovarku, samozřejmě victron vypne na přetížení. Se jednou stalo k mému zděšení ne úplně dokonale poučeným obyvatelem chaty :)) ale naštěstí žádné větší škody, victron věděl co dělat.

Ještě dodám, že třeba taky mě štvalo u 12VDC napajenych LED světel, že když šly baterky níž a níž (zataženo apod.), tak bylo méně světla v interiéru. Prostě ledka na 12V svítí míň jak na 13.6 při více nabitých. Pak to chce nějakou stabilizaci aby i tohle nevadilo. Nebo lepší ledku, která stabilizaci má v sobě. Ono to zezačátku neva pak si člověk řekne.. kua tady je nějak pohaslo. Zas tak zlé to není, ale začne si toho člověk všímat. Čistě má zkušenost a můj dojem z toho.

Ale jak píšu. Lednička na 24V napřímo je na druhou stranu paráda. To jako bez debat. Ono je dobrý to udělat flexibilně. Sežene se lednićka na 24V, tak prostě pro ni vyrobit 24V. Proč by ne :))
ranemec
Příspěvky: 42
Registrován: ned úno 17, 2019 2:41 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od ranemec »

S tím axpertem mě tu děsíte....skládam baterku Li-on, a chystám se to za týden vše spustit. Píšou tam tichý chod a sepnutí jen při zátěži....Navíc jsem tam někde četl že se dá i ventilátor nastavit kdy chci aby sepnul?
Je tu někdo kdo s tim má skušenosti?
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -2000w-pf1
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

Já na svém Axpertovi větráky nenastavím, ale do 400W nejedou, takže v noci klid. Občas si houknou když se sepne mrazák, ale tak na 3 vteřiny. Jinak plnej hukot nad 2kW a k tomu plně osvícený panely. Pak běží oba naplno, ale to je rajská hudba.
No spát bych při tom nechtěl, ale když si ohříváš bojler a k tomu si na indukci vaříš a to včechno ze slunce tak je to super. Pravda mám ho v komoře, ale přes jedny obyč. prosklený dveře není ani na chodbě nijak moc slyšet.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od youda »

volente píše: ... Pak běží oba naplno, ale to je rajská hudba. ...
:D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od beethowen »

ranemec píše:S tím axpertem mě tu děsíte....skládam baterku Li-on, a chystám se to za týden vše spustit. Píšou tam tichý chod a sepnutí jen při zátěži....Navíc jsem tam někde četl že se dá i ventilátor nastavit kdy chci aby sepnul?
Je tu někdo kdo s tim má skušenosti?
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -2000w-pf1
Mám sice 4kW a MPPT, ale ventilátor mě běží pořád na nízké otačky, když jede MPPT. Nevím jak je to u PWM. S rostoucím výkonem měniče se přidává další ventilátor a otáčky až do plna. Mám ho ve sklepě kousek od dílny a celkem podle toho alespoň vím co se děje.
Rajská hudba to samozřejmě je když vím, že venku je hezky a svítí. Když se žena nehlídá a jede to jenom z baterek v noci a k tomu se přidá pípání, že je přetíženo, tak už ten koncert není zas tak příjemný.
Klid je až v když je tma a není odběr do domu, ale ventilátor nevypne. Je to potom na úrovni hlučnějšího PC. Spát u toho jedině za dveřmi.
ranemec
Příspěvky: 42
Registrován: ned úno 17, 2019 2:41 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od ranemec »

beethowen píše:
ranemec píše:S tím axpertem mě tu děsíte....skládam baterku Li-on, a chystám se to za týden vše spustit. Píšou tam tichý chod a sepnutí jen při zátěži....Navíc jsem tam někde četl že se dá i ventilátor nastavit kdy chci aby sepnul?
Je tu někdo kdo s tim má skušenosti?
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -2000w-pf1
Mám sice 4kW a MPPT, ale ventilátor mě běží pořád na nízké otačky, když jede MPPT. Nevím jak je to u PWM. S rostoucím výkonem měniče se přidává další ventilátor a otáčky až do plna. Mám ho ve sklepě kousek od dílny a celkem podle toho alespoň vím co se děje.
Rajská hudba to samozřejmě je když vím, že venku je hezky a svítí. Když se žena nehlídá a jede to jenom z baterek v noci a k tomu se přidá pípání, že je přetíženo, tak už ten koncert není zas tak příjemný.
Klid je až v když je tma a není odběr do domu, ale ventilátor nevypne. Je to potom na úrovni hlučnějšího PC. Spát u toho jedině za dveřmi.

no tak to sem fakt zvědavý...takže máš i v noci nějaký odběr. Protože by se měl rozjet jen při zátěži. Mi tam pojede v noci jen lednice. Tak snad než usnu tak stichne. Ale to je dobrá kontrolka ,když je slyšet ventilátor na plno tak manželka
zase vyvádi :lol:
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od beethowen »

Mě se ventilátor točí min. otáčkami i když je měnič v bypassu. Ale ty asi můžeš zapnout standby mód a potom se měnič vypíná. Na chatě ti to vadit nebude, lednice si měnič nahodí a pak zase půjde do standby. Doma mě to dělá problémy, je dost věcí co potřebuju aby běžely pořád.
Je ale možné že ten 2kw se chová jinak.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

Mám 2424MSXE a do 400W odběru je zticha, lednice větrák nespustí , ale když sepne mrazák tak asi ten proud je tam větší a o něco dýl tak ten větrák se tak na 3 vteřiny roztočí, ale ne na plné otáčky. Co jsem vysledoval tak větrák měniče jede na 2 rychlosti vzávisloti na zatížení. Jak je na tom ten 2kW nevím.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Zdravím všechny, bohužel momentálně mám mimo elektrárnu, protože dodavatel baterky mi dal na jeden článek špatný balancer nebo co to za věc a ten mi jaksi nějak ten článek zničil. A jak se to snažilo celkově nějak vyrovnat, tak baterka nedržela napětí a nic, takže šla na reklamaci, výměna bude za jiný kus, ale asi se k nové baterce dostanu až koncem týdne, takže momentálně jedu na centrálu, ale vydržel jsem to nějakou dobu, tak ten týden ještě vydržím.

Jinak k tomu hluku Axperta, mě hučí pořád, někdy víc, někdy míň, ale pořád. Spali jsme s přítulkou na chatě ze soboty na neděli v místnosti s Axpertem. Jak mi teď FV elektrárna nejede, tak v noci Axpert nejede vůbec, nemá šťávu, takže o půlnoci jsme usínali v naprostým klidu. Ráno se rozjel, ale já nevím ani v kolik, bo jsem to nezaregistroval. Přítulka říkala, že ji to vzbudilo, ale pak zase usnula, takže ano, hluk tam je neustále, ale člověk si zvykne a navíc je to takový monotónní zvuk, že ono to aj uspává. Ale samozřejmě pokud bude za 1 - 2 dveřma, tak to bude v klidu.

Případně by se dal zavřít do nějaké skříňky s nějakým tlumením, napadá mě taková ta pěna, co se dává na tlumení počítačů, že bych si nechal udělat nerez skříňku v práci, vylepil to tím materiálem, nechal tam otvory pro nasávání a vyfukování vzduchu a určitě by to hluk aspoň o nějaký ten dB snížilo.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od vlkazajac »

Videli sme s mobilikom upravu Axperta u priatela. Dva 120 mm vetraky z PC pricapene po stranach k vyduchom v hornej casti. Tie su tiche a ucinne oddaluju spinanie malych vetrakov vnutri. Nech ma mobilik opravi alebo doplni.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od hurvayz »

Mam ten ten nový model a ten horníma bokama saje přes filc doňůtra. Ale pomoc by možná neškodila to je fakt.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od youda »

Ahoj Hurvayz,

prosím, mohl by ses mrknout, jesli máš v tom novém modelu Axperta pro položku 05 Battery Type dostupnou také volbu Pyl? Dle manuálu to má vypadat takto:
05pyl.png
Moc díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od mobilik »

vlkazajac píše:Videli sme s mobilikom upravu Axperta u priatela. Dva 120 mm vetraky z PC pricapene po stranach k vyduchom v hornej casti. Tie su tiche a ucinne oddaluju spinanie malych vetrakov vnutri. Nech ma mobilik opravi alebo doplni.
Áno je to tak, len trosku upravím, tie ventilátory boli napojené len na boky vetracích otvorov a bol tam vyrobený plošák ktorý simuloval beh hlavných hlučných ventilatorov. Tie originál boli odpojenie. :wink:
Bolo to však ešte na starom type meniča, je už určite minimálne 5 ročný :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od hurvayz »

Čau. Nn tahle možnost tam není. Možná by chtěl nový soft, pak by šlo. Můžu zeptat číňana. Budu teď brat od něj pro tchána 24V verzi a taky wifi modul.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek