Ostrovní elektrárna na zahradu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Zdravím, jsem tu registrován nově, nicméně už dlouho jsem to tady studoval a vymýšlel, ale úplně všechno mi jasné tak nějak není. Tak jsem se odhodlal popsat situaci a zeptat se, snad budete tak hodní, jako doposud a mé dilema mi pomůžete vyřešit. Předem se omlouvám za délku příspěvku. Možná to je všechno napsáno zbytečně zdlouhavě, ale i když to čtu několikrát, tak nevím co a jak zkrátit, protože nevím, co je důležité, abych pak mohl dostat správné odpovědi. Takže děkuji za pochopení, přečtení a také případné odpovědi.

Mám zahradu necelých 20 km východně od Brna, je to nudle, která je orientovaná jihovýchod - severozápad. Na zahradě mám zahradní chatu, která je do L (momentálně ještě ve výstavbě, ale snad už se blíží konec), takže mám pokryty téměř všechny světové strany, jen trošku pootočené. Na pozemku nejsou žádné inženýrské sítě a nejsou ani moc v dosahu, sice o DS se mluví už několik let, už je vydané i stavební povolení, ale jsou nějaké potíže s pozemky a budou soudy a kdo ví kdy to bude, tak jsem se rozhodl, po prostudování internetu i fóra tady, postavit si vlastní ostrovní elektrárnu. Chatka je navštěvovaná takřka neustále, nicméně hlavní účel plní od března (když je tak pěknej jako letos) do listopadu. V zimě tam člověk dojede, zkontroluje, případně stráví Vánoce, Silvestra a podobně.

Od ostrovní elektrárny chci, aby mi jela v období jaro - podzim jela lednička, to je základ, není větší opruz než na víkend dovézt půl ledničky z bytu a co se nesní a ve vedru nezkazí, tak zase odstěhovat zpátky do bytu. Potom bych chtěl, aby fungovalo osvětlení chaty a pokud by se dařilo, tak aby se dalo zapnout čerpadlo ve vrtu. Případně nabití mobilů, baterek do aku nářadí, chladící zařízení při nějaké oslavě, popřípadě na nějakou chvíli zapnout i nějaký naročnější stroj, který na baterky nemám (pokosová pila, cirkulárka, ...), ale na tyto silnější stroje mám kdyžtak elektrocentrálu, takže to není primární potřeba.

Ještě podotýkám, že elektrice nerozumím. Zapojím zásuvku, vypínač, ale elektrikářské značky a zkratky jdou mimo mě. Ještě rozumím voltům, wattům a ampérům, ale jen jako napětí, příkon a proud. Elektrikář je můj bratr, se kterým to všechno konzultuju, ale ani ten fotovoltaiku ještě nedělal, takže je občas trošku nejistý.

Zdlouhavej úvod do situace, omlouvám se. Takže po studiu nabídky a poptávky a porovnání s mými možnostmi jsem nejdříve chtěl koupit kompletní elektrárnu a nechat to jenom zapojit, ale postupem času se mi začalo zdát, že to není tak nějak úplně to pravé ořechové a nakonec jsem se rozhodl si elektrárnu poskládat. Takže jsem koupil 4 ks solární panel: http://eskutr.cz/cs/fotovoltaicke-panel ... -30v-.html (původně jsem chtěl 3 ks, ale co jsme zjistili, že měnič potřebuje min napětí 120 V, tak jsem doobjednal 4 ks). Měnič mám tento: http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3045 (jenom mě trošku naštvalo, že těsně po dodání klesla cena o několik stovek, ale co už?) a baterie jsem si pořídil LiFePo4 (odkaz nemám, skládané jedním známým na zakázku) o celkové hodnotě 24 V / 85 AH, takže pokud počítám dobře, tak kapacita je cca 2 kW. Tyto baterie jsem zvolil i proto, že budou umístěné v obytné místnosti a kyselinové by nám tam otravovaly pomalu ale jistě život a tak snad jsou tyto bezpečnější.

Umístění panelů jsem zvolil tak, abych co možná nejvíc využil celý den slunečního svitu. 2 panely jsme umístili na jihovýchodní střechu, kde svítí slunce v podstatě od východu slunce až do nějakých 16 hodin (v těchto dnech, ve dnech letního slunovratu to bude asi ještě dýl) a druhé dva panely jsme dali na střechu směrem na jihozápad, kam svítí v těchto dnech od nějakých 11 hodin v podstatě až do západu slunce. Jasné je to, že nikdy nejedou všechny panely na plný výkon, ale tohle umístění se mi jeví jako výhodnější. První zapojení proběhlo v pátek, roztahovali jsme v chatě elektrické kabely na zásuvky a vypínače a byli jsme rádi za zdroj energie, hned jsme používali vrtačku, frézku a dokonce při zapnuté ledničce. Všechno fungovalo tak, jak mělo, baterky nabité a přesto všechno šlapalo, byl jsem nadšen. V sobotu ráno jsem přijel na zahradu, o půl desáté měnič blikal, že nabíjí baterky, v deset svítila dioda, že je nabito. Čili z toho jsem usoudil, že kapacitně je to postavené tak, aby to splňovalo moje představy a požadavky. Jen pro jistotu jsem se rozhodl, že pokud vyjdou finance, tak koupím další zásobu energie, aby byla kapacita baterek dvojnásobná.

Tak a konečně k jádru pudla. Mám několik málo otázek:
1) U měniče mi nefunguje tlačítko ENTER, kterým se člověk dostane do nastavení měniče. Měnič jako takový funguje, zdá se, dobře, nastavení jsem udělal pomocí notebooku. Nicméně budu měnič určitě reklamovat, jenom nevím kdy, tak by mě zajímal váš názor, zda reklamovat hned nebo ho na sezónu využít když jinak funguje a reklamovat na zimu?
2) Měnič poměrně hodně hučí, ventilátory se točí pořád. Přes denní ruch se to dá přežít, ale když nastane večer a ptáci přestanou zpívat, tak ventilátory nejspíš budou rušit. Jak byste se dívali na to, že by ten měnič byl umístěn z venku budovy, v plastovém uzamykatelném boxu, zapuštěn do fasády, čili boky by byly izolovány zateplením chaty? Předpokládám, že měnič nějaké teplo tvoří, takže by si tam mohl udržovat pro sebe nějaké příhodné klima pro provoz, ale nevím to jistě, možná to je úplný nesmysl, tak se raději ptám.
3) Kam všude bych měl na trati fv panely, měnič, baterie, rozvod elekřiny umístit jističe a jaké jističe (nebo pojistky nebo co se tam dává, abych neměl obavy z nějaké havárie? Jisté je, že budou jističe v rozvodu elektřiny, ale tam jsou až na cestě ke spotřebičům, to mi asi ostrovní elektrárnu neochrání. Samozřejmě tam mám i uzemnění, ale to asi samo o sobě stačit nebude, bych řekl.
4) Možná otázka, kterou jsem měl tak nějak začít. Udělali byste něco nějak jinak? Mám tam nějakou botu, případně nesmysl? Přiznávám, že jsem se chtěl zeptat už před pořízením, ale nějak nezvládl aktivaci účtu a povedla se mi až dnes, kdy jsem se začal pídit po tom, proč mi vlastně ještě aktivace nebyla povolena.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

Ten měnič bych asi zvolil jiný ne z vysokonapěťovým vstupem teď každé rozšíření bude muset proběhnout minimálně 4mi panely lépe 5ti těmi co teď máš doporučení pro mppt je 160v což ty panely 4 v sérii nedávají nebo nebudou pořád po dobu sezóny. Jinak 20km od Brna východ mi skoro vychází ze jsi někde poblíž s chatkou hádám Luleč Nemojany Habrovany?
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

diablo007 píše:Ten měnič bych asi zvolil jiný ne z vysokonapěťovým vstupem teď každé rozšíření bude muset proběhnout minimálně 4mi panely lépe 5ti těmi co teď máš doporučení pro mppt je 160v což ty panely 4 v sérii nedávají nebo nebudou pořád po dobu sezóny. Jinak 20km od Brna východ mi skoro vychází ze jsi někde poblíž s chatkou hádám Luleč Nemojany Habrovany?
V datasheetu na stránkách mypower.cz se píše, že pracovní napětí je 120 - 450V, na to by ty 4 panely měly stačit. Ale jaký jiný by na to byl vhodný?

Jinak asi jsem měl napsat asi 20 km autem, ne vzdušnou čarou, tak daleko to není. Pokud to tam někdo zná, tak je to u Pozořic.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od mobilik »

4 panely nestačia. V zamracenom počasí nebude vôbec nabíjať. Reálne to mam vyskúšané a aj 6 panelov je malo.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

MPPT operating range 120 - 450V (recommended Vmpp 160V and higher)
Provozní rozsah MPPT 120 - 450V (doporučeno Vmpp 160V a vyšší
To doporučeno 160 a vyšší je důležité.
Pokud měnič máš už bych to spíš dořešil dokoupenim panelů což by mělo vyřešit napětí pro měnič ale jsou to výdaje hned ze začátku ale potěší ti to problém. Jinak k tomu co ti stačí tu baterku z life má tam reseno i balancování?
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Hmm, tak to moc nepotěšilo, ale co už teď. Mám všechno, co jsem napsal, panely, měnič, baterku. Takže doplním panely, sice budu mít hodně přebytků, ale využití se určitě najde. Jenom to asi nebude úplně hned. Ach jo, měl jsem se zeptat předem.

Baterka je včetně balancérů. Takže to by řešeno být mělo. Když jsme přeměřovali články v baterii, tak všechny byly nabity stejně, čili to je snad v pořádku.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od FRSO »

No já nevím, ale zapojit 4 panely do série z nichž jsou 2 na JV a 2 na JZ asi není to pravé ořechové, nebo se mýlím ? To nebude korektně nabíjet, to ten MPPT bude z toho trochu mimo.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

No aby nedochazelo k přebíjení baterek tak akorát stáhni nabíjecí proud v axpertu dle baterek a zbytek výkonu hold zůstane na střeše ale jak začnou blbě světelné podmínky ty 4 panely by ti dělali neplechu
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

FRSO píše:No já nevím, ale zapojit 4 panely do série z nichž jsou 2 na JV a 2 na JZ asi není to pravé ořechové, nebo se mýlím ? To nebude korektně nabíjet, to ten MPPT bude z toho trochu mimo.
Tak to sem popravdě prehlidl a divím se že to vůbec fungovalo
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

Já bych asi neváhal zkusit se domluvit na výměně za nízkonapěťový měnič. Potom by umístění panelů mělo svoje opodstatnění i s možností pozdějšího rozšíření.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Pánové, vidím, že chyb je víc, než jsem čekal.
Ale funguje to. Aspoň tedy zatím v tom krátkém časovém období to fungovalo a dokonce i dnes odpoledne, kdy pršelo a bylo dost zataženo, tak mi měnič tvrdil, že baterky dobíjí a baterka se tvářila, že je dobíjena.
Ale vidím, že to bude chtít dořešit.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od j0hn »

Jasper White píše: Tak a konečně k jádru pudla. Mám několik málo otázek:
1) U měniče mi nefunguje tlačítko ENTER, kterým se člověk dostane do nastavení měniče. Měnič jako takový funguje, zdá se, dobře, nastavení jsem udělal pomocí notebooku. Nicméně budu měnič určitě reklamovat, jenom nevím kdy, tak by mě zajímal váš názor, zda reklamovat hned nebo ho na sezónu využít když jinak funguje a reklamovat na zimu?
S reklamací bych neotálel. Prodejce nemusí opožděnou reklamaci uznat.
Nový občanský zákoník je vážně čtivo na dobrou noc:
§ 1921

(1) Nabyvatel může právo z vadného plnění uplatnit u soudu, vytkl-li vadu zciziteli bez zbytečného odkladu poté, kdy měl možnost věc prohlédnout a vadu zjistit, a to buď označením vady nebo oznámením, jak se projevuje. Vadu lze vytknout do šesti měsíců od převzetí předmětu plnění.

(2) Vadu krytou zárukou musí nabyvatel vytknout zciziteli bez zbytečného odkladu poté, kdy měl možnost předmět plnění prohlédnout a vadu zjistit, nejpozději však v reklamační lhůtě určené délkou záruční doby. Tím není dotčen odstavec 1.

(3) Nevytkl-li nabyvatel vadu včas a namítne-li zcizitel opožděné vytknutí, soud nabyvateli právo nepřizná. To neplatí, pokud je vada důsledkem skutečnosti, o které zcizitel při předání věděl nebo musel vědět.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od FRSO »

diablo007 píše:
FRSO píše:No já nevím, ale zapojit 4 panely do série z nichž jsou 2 na JV a 2 na JZ asi není to pravé ořechové, nebo se mýlím ? To nebude korektně nabíjet, to ten MPPT bude z toho trochu mimo.
Tak to sem popravdě prehlidl a divím se že to vůbec fungovalo
To se taky divím, ten výkon ze 2 panelů proteče přes ty 2 na jiné straně, něco k tomu přibude napětí, ale i tak to nemůže za horšího počasí fungovat aby to pokrylo ten odběr co potřebuje jak psal. ;)
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od vata »

Ten pocit z vlastní elektřinyje úžasný, že? Vítejte v klubu :)
Ohledně toho jištění - určitě je to popsané i v příručce k měniči, prostě na DC straně pojistkové odpojovače, a hlavně to chránit před dětmi aby na baterku nic nemohlo spadnout...
K tomu měniči - no pozdě bycha honiti. Různá orientace více polí je pro ostrovníky výhodná, protože se výkon rovnoměrněji rozloží přes celý den. Ale pokud jde o panely jedné série, obrátí se to proti Vám, protože výkon celé série bude omezený výkonem nejslabšího článku. Je to jako mít jediný, permanentně částečně zastíněný panel. Jediné řešení (mimo výměny regulátoru) by bylo použít vysokonapěťové amorfy, ale na to už je taky pozdě. Přidat další panely - to můžete taky, ale problém tím zcela nevyřešíte. Vysokonapěťové regulátory (měniče, budiž) jsou super pro větší instalace, pro skromné chataře je to nanic.
Měnič venku? Pokud mu zařídite sucho a aktivní, teplotou řízené odvětrávání skříně, žádný problém. Sama mám všechny tyhle strojky ve sklepě, kde je v zimě kolem nuly, ale ve skříni mají i tehdy kolem patnácti stupňů. Prostě ventilátory na skříni vypnou nebo zpomalí, a nechají si tak stroje ať si nadýchají.
A baterka 24/75 je příliš maličká :) Jak na skromnou spotřebu, tak na ten solární výkon. To už jste po zamračeném dnešku možná zjistil sám. Mimochodem, co je to za divnou kapacitu,z čeho se dá z běžných life poskládat?
V každém případě tohle jsou jen technické detaily. Zásadní jste udělal - rozhodl jste se, ochutnal ten pocit, takže teď už to půjde samo :)
.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od brumlaj »

FRSO píše:No já nevím, ale zapojit 4 panely do série z nichž jsou 2 na JV a 2 na JZ asi není to pravé ořechové, nebo se mýlím ? To nebude korektně nabíjet, to ten MPPT bude z toho trochu mimo.
Přesně tak, má to zapojené tak, že výkon stringu bude určovat ta méně osvětlená dvojice panelů.... Takže buď přidat po dvou panelech a dva čtyřpanelové stringy (jeden string JV a druhý JZ) dát paralelně, nebo koupit regulátor na dva sériové panely a mít 2 stringy po dvou panelech paralelně. Jinak spláče nad energetickým vejdělkem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od rva »

Jasper White píše:1) U měniče mi nefunguje tlačítko ENTER, kterým se člověk dostane do nastavení měniče.
To tlačítko pravděpodobně funguje. Jen je potřeba ho přidržet déle (5s), aby se člověk dostal do menu.
A ty rozhozené panely? Panely v jednom stringu (to jsou takové, které jsou propojeny v sérii) mají být nastaveny na stejnou stranu. Takže buď
1. přemístit na jednu stranu (+ dokoupit aby pracovaly v optimálním napětí). Dokupované panely by měly mít stejný (podobný) proud, takže nemusí být stejné
2. vyměnit za jinou verzi Axperta
A hlavně se před jakýmkoliv rozhodnutím tady ještě zeptat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od rva »

A ještě raději zkontrolovat jaké napětí je na Axpertu nastaveno. Baterie jsou dobré, ale drahé a špatné nastavení je snadno nevratně zničí, nebo zkracuje jejich životnost.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Díky všem za vaše reakce a rady. Budu to muset nějak pořešit, ale musím zvážit co a jak pro moje potřeby bude to nejlepší.

To J0hn: Díky, s reklamací otálet tedy nebudu.
To FRSO: Odběr, co jsem psal, ten teprve plánuju. Zatím jsem tam měl maximálně zapnutou ledničku a 2 nabíječky na aku baterie do nářadí. Světla, čerpadlo ani to další tam ještě zapnuto nebylo. Ještě tak když jsem tam byl přes den, tak jsem si uvařil kafe v rychlovarné konvici. Takže zatím mi to na moje potřeby stačilo. Uvidím v dalších dnech, jak to bude přibývat.
To vata: Díky za přivítání a ano, je to úžasný. Když jsem si na tom uvařil první kafe, tak nechutnalo nějak jinak, ale ten pocit byl skvělý. Mnohem lepší, než když jsem si doteď vařil kafe při brumlání elektrocentrály. Tohle je prostě úplně o něčem jiným. Slunce mi na všechny 4 panely svítí tak nějak od 10 do 16 hodin, ale ne pod optimálním úhlem. Jen jsem chtěl využít slunce od jeho východu do jeho západu. Holt to jsem nevymyslel dobře. Co se týče měniče / regulátoru venku, tak díky za info, jsem rád, že nějaké možnosti jsou. Jinak ty baterie jsou 24/85 a je to poskládaný z těchto článků: http://www.lithiumbat.cz/lifepo4-clanky ... otokolu-ne. Maličká je, ale pro začátek a zjištění co a jak snad stačí. A právě kdybych rozšiřoval, tak bych přidával ještě další baterie. Teď vidím, že by to chtělo přidat i panely. Nebo to nějak předělat. Ale mám na chatě plechovou střechu a tudíž už mám ve střeše díry, takže to bude spíš o tom přidávání.
To brumlaj: Nad energetickým vejdělkem nespláču, protože vím, že na tom nevydělám. Zatím mi to spočítal bratr, že musím vyrobit 8 MW, abych byl na nule, což bude ještě hodně dlouho trvat. Ale vzhledem k tomu, že doteď jsem neměl žádnou elektřinu, kromě centrály, všechny aku spotřebiče jsem pořád musel převážet domů na nabití, nehledě na to vožení potravin tam a zpátky, tak díky tomu komfortu, co už mám teď, tak už teď jsem spokojen, byť to mám vlastně celé blbě. A teď už vím, že to zhoršit asi nemůžu, tak snad to bude jenom lepší.
to rva: Nefunguje, drželi jsme to snad i 10 sekund a nic. Ostatní tlačítka po zmáčknutí pískají, tohle ne. Zkoušel jsem při zapnutým, při vypnutým, při zobrazení různých informací, kombinaci tlačítek, ale nic. Do nastavení jsem se nedostal. To jenom z počítače. Panely asi přemístit nechci, kvůli dírám ve střeše, ty už nezadělám, takže spíš dokoupit. Problém je v tom, že to není velká chata, takže není moc místa kam ty další panely umístit. Baterii mám nastavenou podle dodavatele baterie. Zatím teda pro jistotu o něco přísněji, ale pokud bude vše tak nějak bez problémů, tak se budu blížit k tomu nastavení od výrobce.

Ještě jsem se chtěl zeptat jak jde řešit monitoring FV elektrárny? Na shopu jsem viděl nějakou krabičku k Axpertům, která nějaká data posílá a dají se z toho dělat nějaké vývody, ale řekl bych, že určitě existuje nějaké lepší řešení.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

Někdo to spočítal že potřebuješ 8MW? Jako 8MWh? To nemám na baráku takovou spotřebu jestli ty na chatě tak smekam.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

diablo007 píše:Někdo to spočítal že potřebuješ 8MW? Jako 8MWh? To nemám na baráku takovou spotřebu jestli ty na chatě tak smekam.
Ne, že mám spotřebu 8 MW, ale že pořizovací cena se mi vrátí, až vyrobím 8 MW. Což může být třeba za 20 let. A to byla počítaná cena za kW nějaká vyšší, kterou bych na chatě platil, kdybych byl připojen k DS od E.ONu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek