Ostrovní elektrárna na zahradu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Youdo, myslím, že se pleteš. Rozhodně je zač :) Díky. A to jako fakt všem, bez vás tady bych asi pořád startoval centrálu a není nic otravnějšího když jede centrála třeba hodinu v kuse, protože přibližně každých 5 minut potřebuju na 5 vteřin zapnout nějaký stroj. To je hodně drahá energie.

Baterku zvětším. Jak psal volente mám 2 kW v baterkách, a to opravdu není moc. Rozšiřovat určitě chci, ale tak nějak počítám, že max. v baterkách budu mít 5 kW. Víc při současném počtu panelů asi nemá smysl.

Ohledně baterie máš pravdu, mám tam jen balancéry. Rozhodně se podívám po tom, co mi doporučuješ, poptám se na možnosti a doplním to.
Já jsem si totiž od začátku myslel, že ten Axpert tohle umí. V popisu to má a tady jsem vyčetl, že pro nezkušené to je prostě nejjednodušíí volba, tak jsem to pořídil. Ale vidím, že ani tak se bez dalších udělátek prostě neobejdu.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

com/item/50A-100A-200A-400A-STN-LCD-Hall-Coulomb-Meter-Counter-Voltage-Current-Power-Capacity-Indicator-Display/32852694780.html?spm=a2g0o.cart.0.0.77bd3c00URth2S
Něco takového používám, ale s bočníkem, tady jen protáhneš kabel k baterce tou cívkou a nastavíš parametry baterie (Ah).
a hned vidíš jak na tom je.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od youda »

Jasně, baterky doplň, ale čím větší ten "battery bank" bude, tím spíše dává smysl ochránit ho pomocí BMS s tím odpínáním. Ono totiž když podbitím zničíš lithium za sto tisíc Kč, tak to docela zamrzí. Takže třeba já osobně bych nejprve přidal tu BMS (nebo aspoň ten Victron BMV) a pak teprve až dokoupil další baterky.

Cílových 5kWh v baterkách je na zahradní chatu luxus.

Věř mi, že Axpert je pro začátečníky ideální. Představ si, že bys tam měl bedýnky třeba 3, kdy každá by měla jinou funkci a snažil se je všechny propojit a naladit jejich parametry tak, aby chodily, správně nabíjely, a zároveň se nic neodpálilo.

Udělátka jsou potřeba vždycky. Vlastně se docela divím, že tě nikdo z nás nezarazil, že na tvé tvojí baterce nemáš žádné řízení. Možná je to tím, že jsi sem nedal žádný fotky ani schémata toho svýho systému. Nad těma by to někoho určitě napadlo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

Axpert je super, a s tou BMS má youda pravdu. U LiFePo je nutná.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Pánové díky za rady, ochrany tam pořídím co nejdřív, zničit baterky bych teda opravdu nechtěl. Navyšování kapacity baterek není úplně na pořadu dne, to ještě nějaký ten pátek potrvá a než je pořídím, tak tam určitě nějakou tu BMS mít budu. Jenom ještě nevím, pořizovat BMS pro každou baterku zvlášť nebo jednu dohromady? Spíš si myslím, že pro každou baterku jednu BMS, zvlášť pokud by baterky nebyly stejné. Co je lepší?

Cílem není 5 kW v baterkách, cílem je, aby vše fungovalo, když tam třeba týden nepřijedu (i když to se stane jenom v létě, když pojedu na dovolenou, a to je předpoklad, že se sluníčkem problém nebude a energie bude dost). Kolik bude na všechno potřeba, to se tak nějak teprve uvidí. Samozřejmě když bude možnost, tak bych chtěl, aby na to jelo i čerpadlo na vodu, případně když bude třeba zalívat, tak budu mít zahradní čerpadlo (to je starší od rodičů z bazénu, to si bere 300 W) a takový další možnosti.

S Axpertem jste mě fakt potěšili, i když těch typů je taky dost a dost, možná jsem mohl koupit něco vhodnějšího, ale jak jsem psal, študoval jsem to tu a myslel jsem, že tomu rozumím, tak jsem to objednal :)

Ono, zahradní chatka, ale je chatka a chata, že jo? Tato je stavěná tak, že když bude potřeba, touha nebo i možnost, tak se tam bude dát i celoročně bydlet. Ale to je výhledově tak za 10 let, až budou děti větší a vyletí z hnízda, já mám 2, přítulka má 2, tak velkou chatu fakt nestavím :)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od marko250 »

To je zmatek!
Máš lifepo4 články,ty provozuj hraničně max. od 3 do 3.45V pro 24V systém= 24-27.6V .Pokud se ti nějaký jednotlivý článek znatelně rozjíždí a máš je v záruce,reklamuj jej(je)!Pokud nemáš,tak je nutno zjistit jeho stav,je-li rozdíl do 15% kapacity,tak tento článek posilni jiným malým a sleduj co bude dělat!Pokud více tak jej vyluč ze sestavy a použij ,či vyhoď jinde.Lifepo je špatně čitelné z napětí a vyžaduje aspoň hlídání spodní a horní hranice napětí nějakým zařízením.Je možná celková BMS s funkcí odepnutí kontaktů,což nedoporučuji bez vypnutí reglu,nebo panelů!Já používám Cellloger ,který měří napětí článků a na základě nastavení spustí alarm kontakt ,když jakýkoli článek má 2.95V už i v zátěži,nejen v klidu tak vypne měnič.A další sleduje opačné stavy,kdy nad 3.3V zapne měnič a systém jede.Další jde použít na hraniční horní napětí 3.65V na jakémkoli článku a odpojovat panely před reglem. Co se týká využití přebytků,tak lze zařadit spousta spouštěčů,co sepne v chatě něco potřebného,stačí nastavit na horní stav skoro nabité baterie,jak napětí,tak kapacitou.To zapínání a vypínání jde přez odpovídající silová relátka ovládaná těmi celllogery.

To že máš v chatě lednici nenažranou je menší zlo,jak to ,že nevypne.Tohle nastat nemůže a spotřebiče v chatě projdi a vyřaď.Pokud je v Axpertovi nastaveno vypínání měniče na 20V tak to je taky pitomost,protože už to je mimo oblast článků 2.85V!Pokud jsou články zdravé,tak se dá tato funkce používat pro vypnutí měniče,ale na 24V+rezerva další spotřeby chaty do druhého dne,než znova zasvítí.Stejně se ale pak musí Axpert ručně nahodit,takže automatizace je myslím nutná i kvůli přebytkům pak.

Základ je mít ošéfovaný každý lifepo článek a co se z toho bude vyvozovat a čím, se tu stále opakuje.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od kadlos »

Řeším podobný problém, jak chránit baterky u axperta alias PIP 5048. Myslíte že, PIP 5048 MS, který je schopen provozu bez baterie ustojí odpojení baterie za provozu při zásahu BMS, pokus se objeví na některém článku podpětí nebo přepětí?
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od kadlos »

marko250 píše:To je zmatek!
Máš lifepo4 články,ty provozuj hraničně max. od 3 do 3.45V pro 24V systém= 24-27.6V .Pokud se ti nějaký jednotlivý článek znatelně rozjíždí a máš je v záruce,reklamuj jej(je)!Pokud nemáš,tak je nutno zjistit jeho stav,je-li rozdíl do 15% kapacity,tak tento článek posilni jiným malým a sleduj co bude dělat!Pokud více tak jej vyluč ze sestavy a použij ,či vyhoď jinde.Lifepo je špatně čitelné z napětí a vyžaduje aspoň hlídání spodní a horní hranice napětí nějakým zařízením.Je možná celková BMS s funkcí odepnutí kontaktů,což nedoporučuji bez vypnutí reglu,nebo panelů!Já používám Cellloger ,který měří napětí článků a na základě nastavení spustí alarm kontakt ,když jakýkoli článek má 2.95V už i v zátěži,nejen v klidu tak vypne měnič.A další sleduje opačné stavy,kdy nad 3.3V zapne měnič a systém jede.Další jde použít na hraniční horní napětí 3.65V na jakémkoli článku a odpojovat panely před reglem. Co se týká využití přebytků,tak lze zařadit spousta spouštěčů,co sepne v chatě něco potřebného,stačí nastavit na horní stav skoro nabité baterie,jak napětí,tak kapacitou.To zapínání a vypínání jde přez odpovídající silová relátka ovládaná těmi celllogery.

To že máš v chatě lednici nenažranou je menší zlo,jak to ,že nevypne.Tohle nastat nemůže a spotřebiče v chatě projdi a vyřaď.Pokud je v Axpertovi nastaveno vypínání měniče na 20V tak to je taky pitomost,protože už to je mimo oblast článků 2.85V!Pokud jsou články zdravé,tak se dá tato funkce používat pro vypnutí měniče,ale na 24V+rezerva další spotřeby chaty do druhého dne,než znova zasvítí.Stejně se ale pak musí Axpert ručně nahodit,takže automatizace je myslím nutná i kvůli přebytkům pak.

Základ je mít ošéfovaný každý lifepo článek a co se z toho bude vyvozovat a čím, se tu stále opakuje.
Jaký stykač nebo co použít na odpojení panelů string do 150 v proud do 10A?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od rottenkiwi »

Vyrážaciu cievku, zhodiť istič servom, použiť SSR relé a to nejako riadiť ....
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek