Ostrovní elektrárna na zahradu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Mám jeden dotaz na zkušené solárníky. Chtěl jsem to najít někde v diskusi, ale buď jsem to přehlídl nebo jsem se nedostal až tam, kam by bylo potřeba.

Jak se řeší v systému rozdílné baterie. Například mám teď 1 ks 12 V / 85 Ah, druhý kus na reklamaci, ale protože nejsou články, tak ten druhý kus bude fungl nový, nicméně 12 V / 75 Ah. Předpokládám, že to se zapojí tak, aby to bylo 24 V / ? Ah (buď se to nějak zprůměruje a bude to 80 Ah nebo to bude podle menší baterie). Ale počítám, že to bude tak nějak nabíjený na stejný napětí. Nebo to bude dělat nějakou paseku?

A co když bych dokoupil do systému další baterie, např. přemýšlím nad Li-ion LG zde z bazaru (kdyby nějaký třeba zbyly). To se zapojuje jakým způsobem? Na jiný baterky potřebuju jinej regulátor nebo něco takovýho? Nebo jinak musím mít už napořád LiFePo4 baterie? Nebo to jenom zapojím a bude to hlídat nějakej BMS?
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od vla »

To je nepříjemné, nicméně chtělo by to vědět jaká je současná kapacita té dobré baterie, pokud je řekněme skoro nová bylo by dobré k té slabší přikoupit nějakou 10Ah olověnou, čímž by se kapacita srovnala. Nebo ne a svěřit srovnání balancéru, ten bude ze silnější přelévat do slabší. Spojení různých typů baterií taky lze, provozuje to zde spousta lidí, ale záleží jaké, jak budou provozovány, jaký je regulátor atd.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od rottenkiwi »

Dajú sa aj S = sériovo, aj P = paralelne, aj kombinovať rozne, ALE:
Ak mám Pb, lepšie je ich dať paralelne a 12 V systém.
Ak ich chcem dať sériovo, musim ich doplna dobiť = TOP balancing
a nevybíjať pod úroveň najslabšej.
K tomu by bol vhodný balancér na Pb či už 6 , 12, 24, 36 alebo 48-voltový.

K Pb možem pridať LiB.
U LiFe napr. 12 V pb = 4 x 3.2 V LiFE, 24 V Pb = 8 x 3.2 V LiFe etc.
U LiIon napr. 24 V Pb = 7 x 3.6 V LiIon, etc.

U LiB musím každý článok sledovať, či nejde hore alebo dole, a urobiť TOP alebo Botton balancing,
ergo zrovnanie hore alebo dole.
Ak nemám čas na sledovanie, tak použiť pasívny alebo aktívny balancér na každý LiB článok.
Príp. možem u aktívneho ešte zvoliť namiesto pálenia, prečerpávanie.

Prečerpávanie buď z celého packu do článkov, alebo z článkov do packu,
alebo z článku/ov do článku/ov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od jahodovák »

Kapacita baterie se v tomto případě bude rovnat nejslabšímu článku v sestavě
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

vla píše:To je nepříjemné, nicméně chtělo by to vědět jaká je současná kapacita té dobré baterie, pokud je řekněme skoro nová bylo by dobré k té slabší přikoupit nějakou 10Ah olověnou, čímž by se kapacita srovnala. Nebo ne a svěřit srovnání balancéru, ten bude ze silnější přelévat do slabší. Spojení různých typů baterií taky lze, provozuje to zde spousta lidí, ale záleží jaké, jak budou provozovány, jaký je regulátor atd.
To, co mám na zahradě, tak je nová baterie a je poskládaná z těchto článků: http://www.lithiumbat.cz/lifepo4-clanky ... otokolu-ne
Druhá baterie byla taky z těchto, ale byl tam na jednom článku špatný balancer nebo nějaká taková elektronika a ten článek to zničilo. Šlo to na reklamaci, ale tyhle články neměl skladem, tak že tam dá o něco slabší. Předpokládám stejné články, jen jiná kapacita.
Olovo tak nějak nechci. Ne, že bych byl nějak zásadně proti, ale nemám žádnou technickou místnost, sklep ani půdu nebo jiný prostor, kde by to mohlo ležet, takže baterie jsou v obytné místnosti pod schodištěm (je to dřevěná chata, místnost kde je všechno dohromady) a co jsem četl ohledně výparů a dalších nebezpečenství mě od olova odrazuje.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

rottenkiwi píše:Dajú sa aj S = sériovo, aj P = paralelne, aj kombinovať rozne, ALE:
Ak mám Pb, lepšie je ich dať paralelne a 12 V systém.
Ak ich chcem dať sériovo, musim ich doplna dobiť = TOP balancing
a nevybíjať pod úroveň najslabšej.
K tomu by bol vhodný balancér na Pb či už 6 , 12, 24, 36 alebo 48-voltový.

K Pb možem pridať LiB.
U LiFe napr. 12 V pb = 4 x 3.2 V LiFE, 24 V Pb = 8 x 3.2 V LiFe etc.
U LiIon napr. 24 V Pb = 7 x 3.6 V LiIon, etc.

U LiB musím každý článok sledovať, či nejde hore alebo dole, a urobiť TOP alebo Botton balancing,
ergo zrovnanie hore alebo dole.
Ak nemám čas na sledovanie, tak použiť pasívny alebo aktívny balancér na každý LiB článok.
Príp. možem u aktívneho ešte zvoliť namiesto pálenia, prečerpávanie.

Prečerpávanie buď z celého packu do článkov, alebo z článkov do packu,
alebo z článku/ov do článku/ov.
Mám Axperta http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3045, takže 12 V systém není možný (jestli to všechno chápu dobře). Olovo nechci viz odpověď vla před chvílí, takže LiFePo4 nebo Li-ion. Ale podle toho ostatního chápu to tak, že potřebuji kvalitní balancér, který mi udělá nejlepší službu.
No, to budu nad tím ještě muset přemýšlet, případně se ptát.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

jahodovák píše:Kapacita baterie se v tomto případě bude rovnat nejslabšímu článku v sestavě
Této odpovědi jsem se tak trošku bál, ale víceméně jsem si myslel, že to právě tak bude.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

Jasper White píše:
vla píše:To je nepříjemné, nicméně chtělo by to vědět jaká je současná kapacita té dobré baterie, pokud je řekněme skoro nová bylo by dobré k té slabší přikoupit nějakou 10Ah olověnou, čímž by se kapacita srovnala. Nebo ne a svěřit srovnání balancéru, ten bude ze silnější přelévat do slabší. Spojení různých typů baterií taky lze, provozuje to zde spousta lidí, ale záleží jaké, jak budou provozovány, jaký je regulátor atd.
To, co mám na zahradě, tak je nová baterie a je poskládaná z těchto článků: http://www.lithiumbat.cz/lifepo4-clanky ... otokolu-ne
Druhá baterie byla taky z těchto, ale byl tam na jednom článku špatný balancer nebo nějaká taková elektronika a ten článek to zničilo. Šlo to na reklamaci, ale tyhle články neměl skladem, tak že tam dá o něco slabší. Předpokládám stejné články, jen jiná kapacita.
Olovo tak nějak nechci. Ne, že bych byl nějak zásadně proti, ale nemám žádnou technickou místnost, sklep ani půdu nebo jiný prostor, kde by to mohlo ležet, takže baterie jsou v obytné místnosti pod schodištěm (je to dřevěná chata, místnost kde je všechno dohromady) a co jsem četl ohledně výparů a dalších nebezpečenství mě od olova odrazuje.
Že on nemá skladem bych se vůbec nezajímal chtěj funkční sestavu jak sis ji zaplatil ne teď řešit že jeden je slabší a tím ti stáhne zbytek článku
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

diablo007 píše:Že on nemá skladem bych se vůbec nezajímal chtěj funkční sestavu jak sis ji zaplatil ne teď řešit že jeden je slabší a tím ti stáhne zbytek článku
To jako jo, jde o nějaký přechodný stav, aby mi to fungovalo, až budou skladem, tak vymění za správnou zaplacenou. Ale jde mi o to, jak se to řeší, když nemám všechny baterie stejný. Mě se ty Li-ion LG líbí, zvlášť za tu cenu, hned bych 2 vzal, ale abych s tím pak neměl víc problémů než zisků.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od jahodovák »

Pokud je to jen přechodně,tak by se až zas tak moc dít nemělo,chce to jen občas přeměřit tu slabší a případně dorovnat napětí,měl jsem podobně zapojenou baterku 90 a 100 ah na 48v takže jsem občas přeněřil a případně korigoval napětí té slabší 24 v.Ono ani pokud spojíš dvě stejné baterie stejně nezi nima je nějaký rozdíl a pokud není bms tak se časem rozjedou.Toto platí hlavně u lifepo4.U lion,které mám zapojeny vedle lipo4 k tomuto jevu zatím nedošlo napětí jednotlivých článků se drží stále stejné.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

jahodovák píše:Pokud je to jen přechodně,tak by se až zas tak moc dít nemělo,chce to jen občas přeměřit tu slabší a případně dorovnat napětí,měl jsem podobně zapojenou baterku 90 a 100 ah na 48v takže jsem občas přeněřil a případně korigoval napětí té slabší 24 v.Ono ani pokud spojíš dvě stejné baterie stejně nezi nima je nějaký rozdíl a pokud není bms tak se časem rozjedou.Toto platí hlavně u lifepo4.U lion,které mám zapojeny vedle lipo4 k tomuto jevu zatím nedošlo napětí jednotlivých článků se drží stále stejné.
Mluvil jsem mezitím s dodavatelem, tak jsem to blbě pochopil, bude to nová baterie z jiných článků rozměrově, ale kapacitně to má být naprosto stejný mi bylo řečeno, takže tohle bych snad řešit nemusel :) Navíc mi dělá celou novou baterku z těch nových článků, spojí všech 8 dohromady, takže budu mít 1 ks baterie 24 V / 85 Ah, místo 2 ks 12 V / 85 Ah.

Ale právě mě zajímá když jsou zapojeny LiFePO4 třeba o 85 Ah a vedle toho Li-ion o 80 Ah, tak jak se tohle řeší? Nebo třeba kdybych pak někde sehnal třeba 100 Ah baterii, tak jak s tím naložit?
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od josse »

Jasper White píše: Ale právě mě zajímá když jsou zapojeny LiFePO4 třeba o 85 Ah a vedle toho Li-ion o 80 Ah, tak jak se tohle řeší? Nebo třeba kdybych pak někde sehnal třeba 100 Ah baterii, tak jak s tím naložit?
To se vyřeší samo, buď se používá jedna a druhá ničí, nebo obráceně. Tyto dvě napěťově nevychází.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od jahodovák »

Já to takhle mám ale podmínka je že más u lifepo4 16 článků a u lion jen 14 pak to vychází,sice se nevyužije plná kapacita lion ale protože je menší napětí na článcích mělo by to vést k jejich delšímu životu,u lifepo4 mám přečerpávací pumpy a u lion nic a zatím je vše v pořádku,spojeny jsou jen přez nožovky,které slouží v případě nouze jako vypínač.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

Zdravím. Člověk se tak nějak pořád učí, zvlášť začátečník, ten se dozví každou chvíli něco, co před chvílí ještě ani netušil, že nějak může nastat :) No nic, nastal čas, abych se zase pochlubil se svou novou zkušeností a zeptal se na řešení. Jestli tedy bude někdo tak hodnej a poradí.

Jo a předem se omlouvám za delší text, tak nějak to mám potřebu řádně nastínit, snad to nikoho neodradí :)

Minulý týden ve středu jsem nainstaloval novou baterku. Nabitá, všechno v pohodě, zapnuto jen několik nabíječek na akumulátory pro nářadí, které se na stavbě chaty pořád používá + vnutili mi u Vodafonu rodinnej tarif a k tomu mám v ceně internet na doma, tak jsem si ho dal na zahradu a ten od středy taky něco žere. Není to moc, ale zatím nevím kolik to všechno celkem sežere, protože ještě jsem se nedokopal k pořízení toho monitoringu, to přijde časem.
Takže zpět k věci. Všechno v pohodě, všechno šlapalo. Ve čtvrtek vše v pohodě, ani nevím co jsem tam dělal, v pátek jsem dokončoval podlahu, potřeboval jsem pily, takže jsem nejdřív řezal na stolní cirkulárce (2 kW) prkno na šířku a pak jsem to zakracoval pokosovou pilou (taky 2 kW) na délku. Naprosto úžasný, když jsem si zapnul oba stroje do sítě a používal dle potřeby co jsem zrovna potřeboval a nebylo třeba startovat centrálu. Fakt úžasný. No nic, dále. Baterka to dala, svítíčko slunilo, takže energie dost, i když už bylo k večeru, spokojenost.
Před odjezdem domů jsem zapojil i ledničku, že jako na víkend, když je plán, že tam budeme ve více lidech a delší dobu, tak aby se to dostalo do provozní teploty a my nemuseli nějak improvizovat. Příjezd v sobotu v poledne na zahradu, vše v cajku, lednička studená, internet šlapal, nabíječky nabíjely a baterka v systému se tvářila, že je nabitá. Přijelo pár lidí (synek měl narozeniny, tak se to tam trošku protočilo), v ledničce se chladilo pivo a taky něco na gril, uvařilo se solární kafe, někdo si dal místo toho čaj, nějak jsme se neomezovali, nicméně kontroloval jsem situaci průběžně a vše se zdálo v pohodě. Akorát když jsem to kontroloval, tak lednička vždycky jela. Nikdy jsem ji nenachytal při odpočinku. Říkal jsem si, že se vždycky tak nějak dobře trefím a zrovna jede kompresor. Šlo se spát nějak kolem jedné v noci, vše bylo v pořádku. V neděli dopoledne kolem desáté zase vypadalo, že je vše tak, jak má, baterka nabitá, jela lednička, router, nabíječky a tak nějak prostě pohoda. Kolem druhé začalo pršet, tak jsme se sebrali a jeli jsme domů.
V pondělí ráno kolem osmé hodiny jsem se na zahradě stavil, měl jsem cestu okolo, a čekalo mě dost nepříjemné překvapení. Měnič pískal na celé kolo, displej blikal jak splašenej, že baterka je hyn a že jaksi je všechno špatně. Měnič ukázal, že je baterka dost hluboko pod limitem, co mi řekl dodavatel baterky. Musel jsem do práce, víc jsem to neřešil, jen jsem to vypnul a odjel. Odpoledne jsem se vrátil, odpojil baterku a odvezl na léčení k bráchovi a začal řešit proč se to stalo. Taky jsem telefonoval s panem Kolaříkem ohledně měniče, proč ten neodpojil baterku, když bylo nastavený vypnutí při napětí baterky 21,5 V a dostal jsem se pod 20 V. A dozvěděl jsem se, že měnič sice vypne síť 230 V, ale pořád jede a pořád si z baterky bere šťávu na displej a ventilátory (pokud nemá jiný zdroj energie, což v noci neměl, bylo zataženo, takže ani z měsíčního úplňkového světla nic nebylo, jestli teda z něj něco může vůbec být). Takže pořád vyčerpává baterku.

No a teď se dostávám k tomu dotazu: Jak mám tohle řešit, aby mi po nějaké době neodešla baterka do věčných lovišť? Jako je jasný bod 1: Lednička jde pryč, vypadá, že jede trvale, tudíž je nějaká vadná (dostali jsme ji) a sežere v podstatě 1 kW za hodinu. Jen mě překvapuje, že jela 2 noci bez problémů (přes den stačilo sluníčko), ale to ji nezachrání.
Bod 2 se celkem nabízí: Zvýšit kapacitu baterie, ale to není aktuálně úplně možný, momentálně potřebuju dokončit stavbu a všechny prašule jdou do toho, až pokud něco zbude, tak to dám do baterky. Nicméně na to dojde, ale nebude to hned.
Bod 3 je taky celkem nasnadě, lze nastavit minimální napětí, při kterém se odpojí baterka, na vyšší hodnotu, ale jednak nevím na jakou a druhak se mi to moc nelíbí, protože si tím nejspíš tak nějak snižuju využitelnou kapacitu baterie.
Bod 4 už je asi dotaz: Jak to jinak řešit? Nějakým odpojovačem baterie při určitém napětí? Jako na rovinu, raději ať se vypnou spotřebiče a klidně se zkazí jídlo v ledničce za pár stovek než aby odešla baterie za několik desítek tisíc.

Tak jsem se vykecal, jestli jste to přečetli a ještě mi poradíte, tak předem vážně moc díky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

1. Lednička nedokáže sežrat 1kWh, bo by musela mít 1kW motor. 2kWh za 24 hodin to už nějaká velká starší ano.
2.Když jsem si přečetl co jsi všechno dělal s 2kW pilami tak se ani nedivím. Navýšit kapacitu, nebo se uskrovnit.
3.Ano, máš pravdu, i když ne úplně. Kapacita zůstane téměř stejná, ale pouze při vybíjení nízkým proudem. Při větší zátěži dojde k poklesu napětí a měnič se vypne. Při nízkém napěí a malém odběru ji vycucá měnič a když se vypne tak jeho vlastní spotřeba ji dodělá.
4.Doporučuji studium matematiky a minimálně jednoduchý Wattmetr na výstup měniče, poté bude vše jasnější.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

volente píše:1. Lednička nedokáže sežrat 1kWh, bo by musela mít 1kW motor. 2kWh za 24 hodin to už nějaká velká starší ano.
2.Když jsem si přečetl co jsi všechno dělal s 2kW pilami tak se ani nedivím. Navýšit kapacitu, nebo se uskrovnit.
3.Ano, máš pravdu, i když ne úplně. Kapacita zůstane téměř stejná, ale pouze při vybíjení nízkým proudem. Při větší zátěži dojde k poklesu napětí a měnič se vypne. Při nízkém napěí a malém odběru ji vycucá měnič a když se vypne tak jeho vlastní spotřeba ji dodělá.
4.Doporučuji studium matematiky a minimálně jednoduchý Wattmetr na výstup měniče, poté bude vše jasnější.
Díky za odpověď. Jak jsem psal už na začátku, elektrice zase úplně nerozumím. Něco chápu, ale moc toho není.

1) Zkusím to jinak. Lednička pravděpodobně bere trvale kolem 100 W (podle měniče) bez přestávky 24 hodin v kuse. Je velká, to je pravda, nicméně i tak by měla mít po větší dobu chlazení vypnuté (zvlášť když je nastavená na minimum), což nedělá (dostali jsme ji z jedné firmy, tam asi neřešili jestli jede bez přestání)
2) Ty pily mají sice takový příkon, ale popravdě řečeno celkem pracovaly obě dohromady max. 5 minut. Na šířku uříznuty 4 m desky, na délku uříznuto 60 cm, podlaha byla hotová, tohle byla jen dodělávka 2 desek mezi trámy. Fakt to nebylo, že by to jelo dlouho. To nemohlo baterku vybít.
3) A můžu vědět kde je ta hranice, kdy je to větší zátěž a měnič se vypne a kdy je to menší zátěž a měnič cucá? Nějaká hranice existuje nebo to je podle toho, jak je nastavený celý systém?
4) Je mi jasný, že bez nějakého záznamu dat je to jenom takový střílení naslepo. Snad budu mít v pátek vyléčenou baterku a k tomu i prozatím notebook s WatchPowerem a budu vědět aspoň nějaká data. Do té doby jsem chtěl být aspoň tak nějak připraven na to, co bych měl udělat, aby se situace neopakovala.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

"baterka v systému se tvářila, že je nabitá"
To jako že měla rohlík od ucha k uchu? Jak tomu rozumět nevím, jak se tváří baterka že je nabitá? A konkrétně LiFePo, u Li Ion se dá alespoň podle napětí odhadnout stav nabití, ale u LiFePo to jde těžko. Stále si drží napětí a potom jde šupem dolů.
Na nějaký čárky na měniči se nedívej, ty jsou dobrý tak pro olovo, a ani to není na nějaký přesnější odhad.
Potřebuješ měřit dodanou a odebranou energii z baterek. A 80Ah v 24V systému je nic, to jsou pouze 2kWh. Proto říkám počítat a měřit.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od volente »

K tomu jaký proud způsobí jaký pokles napětí se nedá nic říct od klávesnice. Vše závisí na vnitřním odporu baterie.
Každopádně bych nechal baterii větší rezervu, byť na úkor kapacity. Ono využívat celou kapacitu nedělá bateriím dobře co do životnosti. Ale o tom zde již bylo napsáno mnoho, včetně údajů o tom jak který uživatel baterie používá.
Hledat a číst.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od youda »

Jasper White,

to že občas pustíš cirkulárku nebo si uvaříš kafe, zas až tak nevadí. Tyhle činnosti člověk na zahradě dělá, když je hezky. Jinak by asi na chatu vůbec nejezdil, že ano. Tudíž po takové špičce se baterka za hezkého počasí dokáže zase rychle dobít.

Problémy většinou způsobuje ta trvalá spotřeba v kombinaci s deštěm a mraky. Pokud něco žere 100W celou noc, tak z baterky to kolikrát tahá ještě víc, protože u těchto nízkých výkonů nejsou měniče moc efektivní. A když je potom druhý den hnusně, tak to baterku dorazí.

Co se týče vypínání měniče, to je fakt nouzovka a nemá smysl to vypínací napětí ani nějak moc ladit, protože:
- přesně jak ti říkal pan Kolařík, ikdyž měnič vypne invertorovou část, tak z baterky furt saje pár wattů pro CPU a LCD
- napětí naměřené měničem je velmi nepřesné, kolísá podle stavu zatížení a kvality silových DC kabelů
- když je vypínací napětí nastaveno moc vysoko, zapneš rychlovarnou konvici a měnič hned začne řvát že se vypíná
- je s tím prostě otrava

Jen zvětšovat kapacitu baterky do nekonečna taky nemá smysl. Je to drahý a jednou ta situace, že baterku vyšťavíš, stejně nastane i tak.

Správně by součástí baterky měl být BMS (Battery management system):
- balancery
- monitoring teploty a napětí jednotlivých článků
- monitoring úrovně nabití baterie (SoC)
- relé pro nouzové odpojení baterie

Jestli jsem správně pochopil tvůj aktuální systém:
- Máš lithiové články složené do packu od tvého známého.
- Máš tam i samostatné balancery.
- Ale centrální BMS ani odpojovací relé nemáš.

Systémově správné řešení:
  • Domluv se s tím známým, který ti baterku skládal, jestli ji umí doplnit o bočník, řídící modul a relé, které by se odpojilo při dosažení nízké úrovně napětí článků nebo nízkého SoC. Spousta kluků na toto používá různé BMS z AliExpressu, ten tvůj známý určitě bude vědět co a jak.
Alternativní řešení:
  • Pokud známý vědět nebude, a ty se zároveň moc nevyznáš v elektrice (jak jsi psal někdy v úvodu) tak se dá baterka aspoň doplnit o Victron BMV 700, který umí přesně měřit SoC a napětí celé baterky a na základě toho pak umí v případě nouze přepnout nějaké relé. BMV 700 je fakt dobrá věcička. Věř mi, že nakonec to bude tvůj neoblíbenější buďík. Jen je potřeba doplnit o vhodné relé, pan Kolařík ti určitě něco doporučí.
Viz zde:
http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... on-bmv-700
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs/ ... ies-EN.pdf
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs/ ... 702-CZ.pdf

Není zač.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Jasper White
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 22, 2019 10:06 am
Reputace: 2

Re: Ostrovní elektrárna na zahradu

Příspěvek od Jasper White »

volente píše:"baterka v systému se tvářila, že je nabitá"
To jako že měla rohlík od ucha k uchu? Jak tomu rozumět nevím, jak se tváří baterka že je nabitá? A konkrétně LiFePo, u Li Ion se dá alespoň podle napětí odhadnout stav nabití, ale u LiFePo to jde těžko. Stále si drží napětí a potom jde šupem dolů.
Na nějaký čárky na měniči se nedívej, ty jsou dobrý tak pro olovo, a ani to není na nějaký přesnější odhad.
Potřebuješ měřit dodanou a odebranou energii z baterek. A 80Ah v 24V systému je nic, to jsou pouze 2kWh. Proto říkám počítat a měřit.
Přesně tak, rohlík :) Ne, vážně, orientuju se podle měniče, takže pokud mi měnič neřekne pravdivě jak na tom baterka je, tak potom chápu, že i když se podle měniče baterie tváři nabitě, tak to pravda asi být nemusí nebo aspoň ne úplně pravda.
volente píše:K tomu jaký proud způsobí jaký pokles napětí se nedá nic říct od klávesnice. Vše závisí na vnitřním odporu baterie.
Každopádně bych nechal baterii větší rezervu, byť na úkor kapacity. Ono využívat celou kapacitu nedělá bateriím dobře co do životnosti. Ale o tom zde již bylo napsáno mnoho, včetně údajů o tom jak který uživatel baterie používá.
Hledat a číst.
To je právě ono, já to tady čtu a studuju už několik měsíců, ale jak nejsem elektrikář, tak si myslím, že asi vím, co se myslí a pak si pořídím FVE a pak zjistím jak krutě jsem se mýlil a jsem úplně mimo.
Rezervu zvýším a monitoring taky pořeším, už jsem to tu trošku řešil, ale ještě jsem nepokročil.

Každopádně díky za pomoc.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek