marsalova poustevna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Odešlý bateriový pack :-(

Příspěvek od marsal64 »

Trošku smutný příběh pro poučení (a s nějakými nejasnostmi).

Ze tří bateriových LiFePo packů, které jsem využíval, mi jeden odešel a to ten, který jsem pořizoval jako první, za nepřekonatelnou cenu z Číny (Sinopoly, velmi pravděpodobně to byly "B" výrobky). Vždy byl nejhorší a nejpodezřelejší a popravdě řečeno, příliš nelituji, že už je odpojený. Připojil jsem k němu Mandiny balancery a navíc BMS, stejně jako ke dvěma ostatním packům.
Na potvoru: zrovna na tento Sinopoly pack mi blblo připojení RJXZS store BMS s bluetooth (dokonce jsem to zmiňoval na fóru) a když jsem si baterky pěkně zakryl krytem, už jsem to měl tendenci nekontrolovat...

Dnes ano a zjistil jsem, že z osmi baterek je 5 kusů pod 1V a nafouklé.

Předpokládám, že zapracovala BMS a Mandiny balancery baterky pak postupně vybily. Takže poučení:

Když už BMS tak s alarmovým hlášením (což v mém případě nebylo) a nebo baterky kontrolovat častěji

Nepochopil jsem ovšem, proč to šlo tak rychle (odhadem nejdéle do měsíce, kdy jsem to krytoval - nominálně 100 Ah pack se balancery vybije do měsíce ?!) a že z osmi baterek se vybilo jen pět... Mám trochu podezření, že mohly být odpravené některé balancery (mám je jednotlivě). Pokud ano, to mohlo být i příčinou, že se tento pack odebral do věčných lovišť a v tom případě by tedy balancer udělal více škody než užitku. Máte nějaký jednoduchý postup, jak otestovat, zda Mandin balancer funguje?

Takové lithiovky se mimochodem vykupují na šrot? Obávám se, že nebudu mít odvahu je zkoušet oživit.
Přílohy
20201003_182234.jpg
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Odešlý bateriový pack :-(

Příspěvek od FRSO »

marsal64 píše:Trošku smutný příběh pro poučení (a s nějakými nejasnostmi).

Ze tří bateriových LiFePo packů, které jsem využíval, mi jeden odešel a to ten, který jsem pořizoval jako první, za nepřekonatelnou cenu z Číny (Sinopoly, velmi pravděpodobně to byly "B" výrobky). Vždy byl nejhorší a nejpodezřelejší a popravdě řečeno, příliš nelituji, že už je odpojený. Připojil jsem k němu Mandiny balancery a navíc BMS, stejně jako ke dvěma ostatním packům.
Na potvoru: zrovna na tento Sinopoly pack mi blblo připojení RJXZS store BMS s bluetooth (dokonce jsem to zmiňoval na fóru) a když jsem si baterky pěkně zakryl krytem, už jsem to měl tendenci nekontrolovat...

Dnes ano a zjistil jsem, že z osmi baterek je 5 kusů pod 1V a nafouklé.

Předpokládám, že zapracovala BMS a Mandiny balancery baterky pak postupně vybily. Takže poučení:

Když už BMS tak s alarmovým hlášením (což v mém případě nebylo) a nebo baterky kontrolovat častěji

Nepochopil jsem ovšem, proč to šlo tak rychle (odhadem nejdéle do měsíce, kdy jsem to krytoval - nominálně 100 Ah pack se balancery vybije do měsíce ?!) a že z osmi baterek se vybilo jen pět... Mám trochu podezření, že mohly být odpravené některé balancery (mám je jednotlivě). Pokud ano, to mohlo být i příčinou, že se tento pack odebral do věčných lovišť a v tom případě by tedy balancer udělal více škody než užitku. Máte nějaký jednoduchý postup, jak otestovat, zda Mandin balancer funguje?

Takové lithiovky se mimochodem vykupují na šrot? Obávám se, že nebudu mít odvahu je zkoušet oživit.
Používám ty pumpy taky 1S i 4S a fungují bez problémů, před dvěma dny jsem je nahodil na pack 12V/90Ah, byl jeden článek za 3 měsíce rozjetý o 0,12V, teď je to srovnáno na 1mV. Určitě pumpy nevybiji pack 100Ah za měsíc, dle mě se na některém článku rapidně snížilo napětí a ty pumpy to dotahovaly-je to jejich funkce, neznám nikoho, komu by pumpy poškodily články, nebo se nechce nikdo přiznat, nepíšeš jakých proudem se vybíjely, atd, osobně bych kupoval LIFEPO4 v CZ, levné dvakrát placené, toť můj názor na LIFEPO4.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Ten nákup baterek byl opravdu špatný, baterky byly brzy měkké. Zrovna to měřím, extrémně měkké jsou i ty, které se nevybily. Skoro to vypadá, že ten pack spíš zatěžoval ty dva další než pomáhal.
Ano, z Číny je třeba s takovými věcmi počítat.
Jinak výchozí příčina vybití se zjistila, že byla taková jaksi banální, viz foto. Tahle banální mechanika musela vzniknout asi při zakrytovávání :-/. Jiná věc, že to nebylo hlídané (před zakrytováním jsem to měřil, BMS se konektovala blbě, třeba napotřetí, ale konektovala - hloupá shoda okolností).
Přílohy
20201003_192608.jpg
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kodl69 »

Už mnoho lidí zjistilo že vyrovnávače "mandy" na lifepo4 moc nefungují... Tak seš další. Je fakt, že díky rjxzs bms jsem o nějaký články taky přišel, ale to byl jenom zbytek placek z tabletů, nechal jsem to napospas přes zimu dětem v domečku, a vlastní spotřeba makeskyblue ve spolupráci s tímhle odpojily baterku, pak už ten makeskyblue nedobíjel a na jaře byla tři články KO. Kdybych tam měl to co ty, tak budou KO všecky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Už mnoho lidí zjistilo že vyrovnávače "mandy" na lifepo4 moc nefungují... Tak seš další. Je fakt, že díky rjxzs bms jsem o nějaký články taky přišel, ale to byl jenom zbytek placek z tabletů, nechal jsem to napospas přes zimu dětem v domečku, a vlastní spotřeba makeskyblue ve spolupráci s tímhle odpojily baterku, pak už ten makeskyblue nedobíjel a na jaře byla tři články KO. Kdybych tam měl to co ty, tak budou KO všecky...
Tak a ted mi někdo řekněte jakou má navratnost čínský lithium... proti posranýmu olovu který 20 let vydrží i s přebíjením....
to mě fakt zajímá,.

Maršále je mi toho líto co se stalo. snad brzy vyřešíš...
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od FRSO »

Já dávám na chaty dle situace umístění aku pouze jen Agm Hopecke, nebo LIFEPO4 made in CZ, nic jiného nechci vidět a není problém, ty Hopecke běží už od jara 2012 bez problémů co jsem je začal používat.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

No, jsem zvědav, jestli se ozvou Aliexpresoví uživatelé CALB, jak to po čase funguje. Věřím, že není Čína jako Čína.
Smutná otázka, ale dá se lithium někde prodat do šrotu?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kodl69 »

dám, Martin v Letovicích to vykoupí, ale moc peněz za to nečekej. Mám dojem že i Ota má nějakej kontakt na likvidaci takovejchhle baterek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od ota »

Takový způsob úmrtí LFePO4 nastává při samovybíjeni. Stačí drobná závada v separátoru která se lavinovitě zhorší. Nafouklý článek ukazuje na vleklé podbití.
Ale už jsem viděl spoustu baterek které dopravila vadná BMSka nebo vadný balancer.
Zkus stabilizovaným zdrojem nabíjet proudem 0,01C
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marko250 »

Pumpu ověříš jednoduše po připojení na rozhozené články si změř kam teče a kolik proudu a nehřejou na dotyk. To vybití způsobil jeden článek(zkratlý),který nastartoval přelévání přez pumpy z ostatních a vybil i ty.Pumpy nejsou BMS ,ale jen pumpy pracující v napěťovém rozsahu,jejich účelem je vyrovnávat potenciál dle napětí. U life by měl mít každý bateriový box zajištění proti vybití každého článku pod 2.5V,aspoň signalizačně.Já to mám doma tak,že pod 2.95V se okamžitě vypíná měnič a nekouknout na napětí jednotlivých článků během měsíce bych si taky nedovolil.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

ota píše:Takový způsob úmrtí LFePO4 nastává při samovybíjeni. Stačí drobná závada v separátoru která se lavinovitě zhorší. Nafouklý článek ukazuje na vleklé podbití.
Ale už jsem viděl spoustu baterek které dopravila vadná BMSka nebo vadný balancer.
Zkus stabilizovaným zdrojem nabíjet proudem 0,01C
Díky, zkusil bych, pokud by už před tou událostí ty baterky nebyly tak hrůzně měkké, do oživování těchto už nepůjdu.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

marko250 píše:Pumpu ověříš jednoduše po připojení na rozhozené články si změř kam teče a kolik proudu a nehřejou na dotyk. To vybití způsobil jeden článek(zkratlý),který nastartoval přelévání přez pumpy z ostatních a vybil i ty.Pumpy nejsou BMS ,ale jen pumpy pracující v napěťovém rozsahu,jejich účelem je vyrovnávat potenciál dle napětí. U life by měl mít každý bateriový box zajištění proti vybití každého článku pod 2.5V,aspoň signalizačně.Já to mám doma tak,že pod 2.95V se okamžitě vypíná měnič a nekouknout na napětí jednotlivých článků během měsíce bych si taky nedovolil.
Díky, já už jsem jaksi také poučen :-), minimální alarming alespoň pro pack je potřeba ;-).
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Ještě nějaké postřehy k epizodce "Odešlý bateriový pack":

- balancery Manda na LiFePo bych nezavrhoval. Když už jsem byl takto vyučen, kontroloval jsem zbylé dva packy a zjistil, že na jednom z nich jede jeden článek někam k 3,6V. Bylo to proto, že balancer na tomto článku byl nefunkční (ano, potvrzeno, Mandy umějí odejít). Zapojil jsem na článek dobrou Mandu (a raději hned dva paralelně ;-) ) a vypnul nabíjení. Klasické hvízdání a do dvou hodin bylo srovnáno na 3.330 - 3.346. Balancery Manda u mne tedy ano, ale BMS (nebo něco jiného) musí prostě dávat alarm, pokud je něco špatně, aby se dalo zasáhnout včas.
- Zkusil jsem na radu Oty revitalizovat odešlé nafouklé články. Po dvou dnech lití jedné ampéry se jakžtakž zvedlo napětí, skoro až k 3,4 V, ale po zatížení 10A napětí kleslo pod 2,9V. Tedy odpis. Baterie jsem kupoval bez zkušeností tady (za celkem výrazněji menší cenu než je nyní): https://www.aliexpress.com/item/3286226 ... 4c4dauYMjf a je to poučení.
- RJXZS BMS mi přijdou v poměru cena/výkon prostě dobré (hmm, "thanksforyou" store?? https://www.aliexpress.com/item/3297567 ... 4c4dFRXWEo), je tam i spínací kontakt, na kterém jsem naměřil 3.3 V (vs. 20mV), když BMS odpojila, plánuji využít k hlášení přes PLC.
- medituji stále, jestli do druhé plánované instalace dát zase skládané bateriové packy (když už jsem se s nimi tak pěkně zacvičil) nebo už Pylony. Počítám, počítám, ale pro danou kapacitu mi Pylony vycházejí 2x tak dráž?
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Reputace: 28
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od bol-St »

Otázka jak ty Pylony počítáš, o kousek dál jsem viděl tyto počty:
rob.brno:

265€ kWh ak počítam že 16x100Ah má 5kWh.

Pro srovnání - komerčně prodávané Pylontechy v boxu 3,6kwh výjdou na 8600kč na kwh. Cena je s DPH s balancery s kompakním obalem.
Volil bych tyto Pylontechy.

lanyho:
Jak jsem psal, mě to vyšlo na 24k za 8*180Ah + BMS. Což je tuším 5200 za kwh. Tzn. úspora 15,6k + mám hračku ;)
Navíc na chatě je to čistý ostrov kde bohužel používám 24V systém. Což Pylontech asi nedělá.
Ale jako srovnání OK
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Logika jednostupňového vytěžovače II

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, ve volných chvílích (a slunečném dni, jako je u nás dneska) si stále hraji s logikou vytěžovače s Foxtrotem, protože první verze (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ka#p117982)
se ukázala nevyhovující. Nevyhovovala především v tom, že nebrala v potaz aktuální výkon měniče (vytěžuji přes základní měnič). Pokud tedy byl zapnut výkonný spotřebič, logika toto nezohledňovala a měnič se mohl přetížit. To jsem už opravoval před časem, ale zjistil jsem, že to potřebuje další vylepšení, takže sdílím aktuální verzi a jsem zvědav, jaké bugfixy a vylepšení mne čekají v budoucnu.

Použité proměnné:
PhaseVoltage – řídicí napětí SSR 0 – 10V
mer[41].v_lsec – spotřeba změřená pomocí pulsů elektroměru (“pomalé měření”), v_lsec znamená vždy “průměr z poslední sekundy”. Pomalé měření se využije v případě, že se používá druhý měnič, u kterého jiné měření nemám
axpert2.stats.acOutActivePower – spotřeba měniče vyčtená pomocí RS-232 ("rychlé měření")
PhaseDDPwLim – limit výkonu měniče, nad který se už nevytěžuje
mer[29].v_lsec – proud do baterií (+ znamená, že se baterie nabíjejí)
mer[11].v_lsec – aktuální napětí na baterii
PhaseDDFromAbovePercSOCVyt – SOC, od kterého se může začít vytěžovat
TargetVoltage – napětí baterie, od kterého lze vytěžovat (v mém případě 26,9V, musí být takové, že při něm regulatory nabíjejí, tj. nejsou v absorbci/float. Napětí pro absorbci/float mám nastavenu na 27.1V)
PhaseDDTemperaturePhasePercVyt – limit výkonu v procentech (v mém případě 40%, do SSR zapojen paralelně bojler i topné těleso, s celkovým výkonem 5,5 kW, což pro 3 kW měnič vyžaduje omezení)

Kód: Vybrat vše

// Stávající hodnota do pracovní proměnné
  CurDDVoltage := PhaseVoltage;

  // vyhodnoť, zda jsou splněny podmínky, za kterých se může vytěžovat
  IF
     // ověř, zda není dosaženo limitu měniče ("pomalé" i "rychlé" měření)
     (REAL_TO_UINT(mer[41].v_lsec) <= PhaseDDPwLim) AND (axpert2.stats.acOutActivePower <= PhaseDDPwLim)
                     AND
     // ověř, zda se nevybíjí baterie
     (mer[29].v_lsec > 0)
                     AND
     // ověř, zda je SOC vyšší než požadované minimální SOC pro povolení vytěžování
     (mer[51].v_lsec >= PhaseDDFromAbovePercSOCVyt)
  THEN
     // podmínky pro vytěžování splněny, reguluj podle rozdílu napětí baterie a cílového napětí pro vytěžování
     CurDDVoltage := CurDDVoltage + (mer[11].v_lsec - TargetVoltage) * 0.01;
  ELSE
     // podmínky pro vytěžování nejsou splněny, snižuj regulaci
     CurDDVoltage := CurDDVoltage - 0.01;
  END_IF;

  // Limituj hodnoty pro regulaci na 0..maximální nastavená hodnota
  CurDDVoltage := MIN(PhaseDDTemperaturePhasePercVyt / 10, CurDDVoltage);
  CurDDVoltage := MAX(0, CurDDVoltage);

  // Přenos hodnoty pracovní proměnné na výstup
  PhaseVoltage := CurDDVoltage;
Přílohy
Vytěžování 2.jpg
Vytěžování.jpg
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Logika jednostupňového vytěžovače II

Příspěvek od marsal64 »

Tak slunce přeje ladění, omlouvám se fóru, že to dělám jaksi online :oops:
Předchozí verze hodně cyklovala baterku :-( a to nemůžeme potřebovat. Vylepšení:
1. Proč mne to nenapadlo hned... Zvyšování vytěžování je nyní proporčně, podle okamžité hodnoty proudu do baterií (mer[29].v), tedy navíc nikoli podle vyhlazené sekundové hodhoty (mer[29_lsec]). Tato okamžitá hodnota je dostatečně rychlá, ovšem není vyhlazená a tedy "brumuje" - beru tedy hodnotu 1A jako hraniční.
2. Regulace vytěžování nahoru může být pomalejší než dolů. Pomalejší regulace nahoru nevadí a regulační smyčka zareguje při poklesu proudu do baterií a baterie tak necykluje zbytečně. Rychlejší regulace dolů je užitečná pro účely dlouhodobějšího nepřetěžování měniče při připojení velké zátěže.

Kód: Vybrat vše

  // Stávající hodnota do pracovní proměnné
  CurDDVoltage := PhaseVoltage;

  // vyhodnoť, zda jsou splněny podmínky, za kterých se může vytěžovat
  IF
     // ověř, zda není dosaženo limitu měniče ("pomalé" i "rychlé" měření)
     (REAL_TO_UINT(mer[41].v_lsec) <= PhaseDDPwLim) AND (axpert2.stats.acOutActivePower <= PhaseDDPwLim)
                     AND
     // ověř, zda se nevybíjí baterie (okamžitá hodnota, 1 = rezerva)
     (mer[29].v > 1)
                     AND
     // ověř, zda je SOC vyšší než požadované minimální SOC pro povolení vytěžování
     (mer[51].v_lsec >= PhaseDDFromAbovePercSOCVyt)
  THEN
     // podmínky pro vytěžování splněny, zvětši vytěžování proporčně podle hodnoty proudu do baterie
     CurDDVoltage := CurDDVoltage + (mer[29].v - 1) * 0.001;
  ELSE
     // podmínky pro vytěžování nejsou splněny, snižuj regulaci
     CurDDVoltage := CurDDVoltage - 0.1;
  END_IF;

  // Limituj hodnoty pro regulaci na 0..maximální nastavená hodnota
  CurDDVoltage := MIN(PhaseDDTemperaturePhasePercVyt / 10, CurDDVoltage);
  CurDDVoltage := MAX(0, CurDDVoltage);

  // Přenos hodnoty pracovní proměnné na výstup
  PhaseVoltage := CurDDVoltage;
Chová se to mnohem lépe, baterky zbytečně necyklují, ale slunce právě končí, tak případné další vylepšování příště 8-)
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od dumi »

Proc nevyuzijes PID regulator?
Ja mam jeden na urceni vykonu vhtezovani (napeti bat), druhy potom hlida zatizeni menice a omezuje ten prvni tak aby menic jel pouze na 95%
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

dumi píše:Proc nevyuzijes PID regulator?
Ja mam jeden na urceni vykonu vhtezovani (napeti bat), druhy potom hlida zatizeni menice a omezuje ten prvni tak aby menic jel pouze na 95%
Ano, na PID regulátor jsi mne upozorňoval už dříve, díky, zatím mi to přijde ale pořád zbytečné. Ale čím jsem překvapil poslední verzí sám sebe, je, že vůbec vlastně nesleduji napětí baterky a reguluji jen P podle proudu do baterky. A právě tím jsem odstranil to cyklování. Obávám se, že pokud bych proud do baterky nepoužil, cyklování se nevyhnu.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Logika jednostupňového vytěžovače III

Příspěvek od marsal64 »

Možná se to dá už kvalifikovat jako obsedantní neuróza, ale baví mne to a hlavně říjen je takový typický "vytěžovací měsíc", že ano, tak ladit vytěžování stojí zato!
Zcela jsem opustil vytěžování podle napětí baterie, při kterém jsem se nedokázal zbavit (mikro)cyklování, které baterii nemůže svědčit. Takže si nastavím (a) minimální SOC, od kterého vytěžování začne, (b) limit výkonu měniče, při kterém se vytěžování omezí a ještě (c) maximální výkon SSR. No a k tomu jsem si vymyslel (d):
Nastavuji ve vytěžovači cílový PROUD baterie. Zatím se mi osvědčilo 0.5A (což může být při superplných bateriích snad i hodně). Proud měřím relativně rychle přímo na shuntu (jeden cyklus měření mého PLC je mezi 10 až 20 ms) a vytěžuji tedy tak, aby tento proud byl dodržen. Čistá nula není výhodná, protože (a) jednak chci pořád trochu nabíjet i při vytěžování a dále (b) okamžitá měřená hodnota proudu kolísá (brum). Pokud bych bral vyhlazenou hodnotu proudu, např. sekundovou, regulační smyčka už má větší zpoždění. Stále si vystačím s jednoduchou lineární P (proporcionální) regulací, jejíž časové konstanty ještě ladím.
Přílohy
VytěžováníPodleProudu.jpg
VytěžováníPodleProudu.jpg (16.89 KiB) Zobrazeno 919 x
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od rva »

U toho (mikro)cyklování je potřeba si uvědomit, co chápat pod cyklováním a mikrocyklováním a jestli snaha o dosažení prudu do baterie blízkého nule nevede k tomu, že baterie bude mikrocyklovat proudem +-20A o frekvenci 10kHz:https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... %A1n%C3%AD
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek