marsalova poustevna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od josse »

Já chodím sem: http://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php ... start=2725

Pro jiný typ je třeba jinou sekci fóra...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od diablo007 »

Nekde sem tu zahlédl že investorova svářečka z Lidlu cca kolem 2t používají chlapi jako nabíječky baterií ale myslím ne na LFP
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Měření na shuntu - drift nuly s teplotou

Příspěvek od marsal64 »

Samodomo měřiče na shunty (INA214 + TL431 + ISO124) fungují a měří, ale pozoruju drift nuly se změnou teploty. Součástky jsem chtivě koupil levně z Číny... Přemýšlím, kudy na to. Asi to budu řešit softwarovou kompenzací s Foxtrotem podle změřené teploty. Možná něco přidávají i Foxtrotí A/D převodníky.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od dano »

Ako nabijacka je idealny zdroj Eltek Flatpack2, podla datasheetu akceptuje na vstupe AC/DC v rozsahu 80 - 300V, ucinnost cez 96% a moznost regulacie vystupneho napatia, ale bohuzial trocha komplikovane cez canbus. Na ebayi sa da kupit jazdeny v cene 30-50 eur za kus, od europskeho predajcu.

https://www.eltek.com/products/Flatpack2-48-60-2000-HE/
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od matobabetak »

diablo007 píše:Nekde sem tu zahlédl že investorova svářečka z Lidlu cca kolem 2t používají chlapi jako nabíječky baterií ale myslím ne na LFP
hocijaky inventor je dobra nabijacka, idealne ak nema anti stick. len pozor na pulzy ktore sice lepsie zapaluju obluk mne vsak odpalili regulator nabijania :(
mam este dynamo z tanku, tzv rotacnu zvaracku ktorou nabijam cokolvek do 30V a 120 A
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kvako1 »

dano píše:Ako nabijacka je idealny zdroj Eltek Flatpack2, podla datasheetu akceptuje na vstupe AC/DC v rozsahu 80 - 300V, ucinnost cez 96% a moznost regulacie vystupneho napatia, ale bohuzial trocha komplikovane cez canbus. Na ebayi sa da kupit jazdeny v cene 30-50 eur za kus, od europskeho predajcu.

https://www.eltek.com/products/Flatpack2-48-60-2000-HE/
takže regulovat se to neda jinak než přes CAN ?
není tam takový ten trimřík ?

to je asi celkem škoda..

jak jste psali tady o tom usměrnění přímo 220 z centraly a pouštět to do vstupu mppt , to by nešlo ?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od feliz navidad »

Nevím, jestli je to stejný zdroj, ale mrkni na tohle video:https://www.youtube.com/watch?v=Zk7XIj9LQMw
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

korekce měření napětí na shuntech

Příspěvek od marsal64 »

Je to zábava, dostat z těch shuntů použitelné hodnoty, ještě že je volno... Dělám tedy nakonec sekundové průměrointegrace (v rámci sekundy tolikrát, kolik foxtrot dá, momentálně jsem na cyklu někde kolem 13 ms), beru hodnoty proudu od - 0.3 do +0.3 jako 0 a vymyslel jsem si autokorekci na známý proud v noci, abych se pokusil zbavit toho driftu.
Je to takové brumendo, ta první verze měření, nevím, jestli se tu dá softwarově udělat víc, ale však bohdá bude časem druhá verze... A v poustevně se nádherně spí, dnes jsem se probudil 9:30, teď se půjdu zase představit domů rodině...
Jeden z mých dvou Axpertů nemá zapnutý ventilátor, pokud dává měnič málo proudu - ten jsem nastavil jako hlavní a najednou je v noci ticho :-). Naštěstí neodešel, jak jsem si chvíli myslel, bylo to nefunkčním nastavením SEN.
A to počasí dnes - slunko přes poledne = SOC 60%. Zabodovaly dnes hlavně ty jižní panely.
Přílohy
KorekceNaShuntech.jpg
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

marsalova pousteva - láska k Foxtrotu :-)

Příspěvek od marsal64 »

Tak jsem dnes (konečně) zprovoznil měření výkonu spotřebičů (měřič v rozvaděči - https://www.aliexpress.com/item/755403554.html) a šlo to s Foxtrotem vskutku hladce, dával jsem do impulsního výstupu odpor 50K na +24V.
Jak už jsem psal, měření na shuntech mi trochu driftuje s teplotou, teď už můžu nastavovat automatické noční nulování všude, s tím, že na shuntu k Axpertovi, který má zapnutý měnič, znám skutečný proud daný vlastní spotřebou měniče a spotřebou na výstupu.
Jsem tedy takový spokojený Foxtroťák :-). A dnes spousta sluníčka přes poledne :-).
Přílohy
VlastníSpotřeba.jpg
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Proč nestavět z čínských součástek (?)

Příspěvek od marsal64 »

Na obrázku: modrá je výroba, oranžová je spotřeba. Hodinové záznamy, jde o čas, kdy jsem v poustevně nebyl a pouze se občas pustilo topení (oranžové kopečky nahoru), bylo to nad ránem. Všimněte si s časovým odstupem cca hodiny dvou, jak vzápětí začal driftovat údaj spotřeby (malé modré kopečky předtím, než začaly lézt denní kopečky výroby).
Jinak řečeno - stačilo ohřátí o snad 10°C na to, aby sestava INA 214 + ISO124 + TL431 začala házet malou falešnou výrobu. Přičítám to nákupu levných součástek z Číny. Tipuji TL431.
Tak ještě vylepšuji softwarovou kompenzaci ve stylu "když víš, že nesvítí, tak přepočti koeficienty lineární rovnice tak, aby výstup dával 0" a plánuji verzi 2 už nikoli z čínských součástek a poněkud zastíněnější a zakondenzátorovanější, aby se omezilo stávající brumendo ;-).
Ale ještě to budu víc měřit, viníkem teoreticky může být třeba i Foxtrot, kam ten signál do A/D převodníku jde. Chyba je mimochodem malá.
Přílohy
Drift.jpg
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kodl69 »

Tady bych neházel špínu na výrobce, ale na to, co jsi použil. TL431 v podstatě není nějaká přesná reference, to je součástka za korunu do zpětné vazby spínanýho zdroje. Ostatně stačí zapojit izolační zesilovač i na referenční napětí a ADC jako rozdílovej mezi INA a napětí reference, a potom bude jedno, jakou hodnotu to referenční napětí vlastně má. Ostatně máš tam celkově hodně "stupňů volnosti" což je pro měření proudu v rozsahu desítek mA až 200A trochu problém. Ono se to všechno jmenuje "precision" "zero drift" ale realita tak krásná není.
Pokud má ten foxtrot I2C vstup, tak můžu dát tipy na měření poměrně přesně a levně (samozřejmě že s asijskejma součástkama, jinde se to už nevyrábí), bez drahejch analogovejch TI obvodů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Díky, já jen že jsi TL 431 jako možnost reference zmínil, když jsem se s Tebou o tom tady radil :-), ale to opravdu není ve zlém ;-). I2C vstup momentálně nemám, musel bych dokupovat, ale tip klidně pošli, ještě uvidím.
Edit:
Propojil jsem mimochodem mezitím baterky a také PE na GND Foxtrotu a napájení převodníků, tak teď vlastně té izolace potřebuji buď méně nebo žádnou...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kodl69 »

radil, ale ne že se bude měřit absolutní hodnota, ale rozdílová, třeba jako je schéma v datasheetu od ADS115: https://www.ti.com/document-viewer/ADS1 ... BAS4449076 tj na diferenciálním vstupu ADC. Určitě jsem nikdy netvrdil, že jakejkoliv TL431 má dlouhodobou stabilitu v jednotkách ppm, což pro tenhle rozsah potřebuješ. Ostatně mám obavy, že když se sečtou jenom nepřesnosti INA214+ISO124, tak zjistíš, že cokoliv pod +-1A jsou "domácí čísla" (hausnumera:)) a že co je dnes 0 může být zítra o 0.5A jinak. Ale tenhle problém mají amplocy, ACS7xx i větší (0.5A drift na rozsahu 20A) a nakonec prakticky všechny aparáty pro měření el. veličin v rozsahu pěti platných číslic za konečný peníze...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Eh, tak pokud budeš mít se mnou ještě trochu trpělivosti: já na místo Vref 2.5 v http://www.ti.com/lit/an/sboa300/sboa300.pdf dal to TL431 se dvěma stejnými odpory a odporem nahoru. To je tedy blbě?
Jinak opravdu dávám pryč vše, co je tak pod 0.5 A a s celkovým výsledkem jsem zatím spokojen...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kodl69 »

určitě, pokud chceš Vref 2.5V tak je potřeba spojit ref a K, a odtud odpor na +5V, řádově 1k až 500ohm, tl431 potřebuje aspoň 1mA proudu k rozumné funkci. Spíš by mě zajímalo, jak funguje ADC na TECO foxtrot, tj kolik bitů má rozlišení a jakej drift a chybu, tj jestli má cenu se o něco většího pokoušet a dát tam třeba jako referenci LM4030A-2.5 kterej má teplotní drift nějakejch 10ppm, a stačí mu o hodně menší proud než TL431. Ještě by mě zajímalo, jakej tam máš bočník, aby se dala udělat nějaká aspoň obecná úvaha o dosažitelné přesnosti měření.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Paráda, díky, já tam mám Vref 5V, zapomněl jsem říci, pardon. Díky za tip na LM4030, to bude ono...
shunt zase čína...: https://www.aliexpress.com/item/32769962487.html
Foxtrot: 12 bit, přesnost 0,3% na celý rozsah a drift ±0,02 % plného rozsahu / K.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kodl69 »

tak to potom potřebuješ ty lm4030 2ks do série, aby to dalo dohromady těch 5V...
takže jenom tak orientačně, napájení cca 10V a měříš cca +-130A? pokud je to tak, tak máš rozlišení (LSB) cca 64mA a pokud je ten drift uvedenej na 1K, tak pro běžný domácí rozdíly teplot 20°C je to 0.4% což je děsivě moc,opět se dostáváme k +-1A driftu. a to jsme teprve na vstupu ADC, co ten izolační zesilovač, INA a nakonec drift reference, kterej se k tomu přičte. Takže bych asi nakrmil opici a nepokoušel se to nějak zpřesnit. Ale jestli podle toho chceš počítat SOC, tak přeju hodně úspěchů...
Podobně jsem kdysi šokoval účetní dopravního podniku, která napadala firmu, že měření hladin a výdejní stojany jsou nepřesný, a že jí chybí 1600l nafty - po započtení teplotní roztažnosti a chyby měření +-0.5% při dodávce a výdeji 250 000 litrů nafty mi nezbylo, než paní gratulovat, že mají super přesnej systém a mohlo to být ještě o 3000 litrů horší (vozili jim naftu ještě teplou z chemopetrolu a v zimě to v nadzemní nádrži vychládne i na -5°C...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Tak právě na to koukám, TL431 píšou 150ppm/K, tak budu počítat, jaksi jsi mne donutil se tím zabývat víc, díky moc.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Vytěžovač podle dumiho

Příspěvek od marsal64 »

Tak jsem dnes zprovoznil "vytěžovač podle dumiho" (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... AD#p112709) řízený Foxtrotem podle napětí baterie. Nápad mi přijde opravdu luxusní, zdá se mi i lepší než se zaměřit na SOC. Bojler ještě nemám, tak to pouštím do infraohřívače a doufám, že poustevna neshoří dřív než pořídím bojler nebo alespoň nějaký olejový radiátor.

Napětí baterie měřím nakonec taky Foxtrotem přímo přes odporový dělič. Umím ho sice vyčíst z Axperta, ale tam je to o úbytku na vodičích a napětí, které mi hlásí tři regulátory se liší o 0.3V...

Začínám si myslet, že mám dost měkké baterky, chovají se mi přesně tak, jak to pro své staré baterky popisoval MartinP (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... le#p113208), už jsem to tu také zmiňoval. YR1035 pro měření odporu je na dlouhé čínské cestě.
Těším se, že tomu vytěžování pomůže, momentálně mám u všech regulátorů nastaveno o pár desetin vyšší napětí než 26.6, u kterého vytěžování začíná. Když jsem mimochodem viděl ten PID designer v Mosaicu, raději jsem si rychle napsal regulaci vlastní ;-).
Ze dvou zel (VF rušení nebo flickering) jsem tedy nakonec zvolil to první.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od dumi »

Na pid maker se vykasli. V knijovne ModelLib je tusim SimplePID nebo tak njeak ten je v pohode.

Jinak dobra prace :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek