Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je stř čer 26, 2019 3:58 pm

Konektory MC4 a vlhkost.

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.

Konektory MC4 a vlhkost.

Příspěvekod chatař » čtv dub 11, 2019 10:11 am

Rád bych se zeptal, zda pozapojované konektory MC4 na panelech nějak dodatečně chráníte proti vlhkosti, anebo jim věříte? Straší mě představa, že nějaký konektor zoxiduje a mně kvůli tomu vyhoří chalupa... Nevím, jestli to radši nestrčit do "husího krku", anebo omotat izolačkou.
chatař

Re: Konektory MC4 a vlhkost.

Příspěvekod Dagus » čtv dub 11, 2019 1:56 pm

Izolačka tomu nepomůže. Akorát drží vlhkost u gumiček. Pokud izolovat, tak samovulkanizační pásku kvalitně omotat (nezkušený viz návod na youtube, jde o to pořádně utahovat) a pak potřeba přidat na to izolačku jako dodatečnou ochranu proti uv. Vulkanizačku nekupovat emos, rozpadá se. Osobně si myslím že izolovat není třeba, konektor jde přes gumičky jako v autech. Max ošetřit gumičku silikonovou vazelínou, aby nespuchřela. Konektory jsou typicky schované před deštěm i UV, takže to nijak moc netrpí.
Dagus

Příspěvekod chatař » čtv dub 11, 2019 2:05 pm

Děkuji za doporučení. Jo, vulkanizačka není špatná, pouvažuju o ní. Pod panelem to je chráněné před sluncem, jenže když se konektory dotýkají střechy - leží na ní, a panely nejdou až ke hřebenu, může po nich téct voda.
chatař

Příspěvekod dumi » čtv dub 11, 2019 2:33 pm

davate konektory pod tasky nebo nechavata nad taskama?
Dumiho ostruvek: 2kWp, 4,8kWh, 2400W inverter
dumi

• 0

Příspěvekod chatař » čtv dub 11, 2019 2:38 pm

Mám eternitovou střechu. Takže nad střechou
chatař

Příspěvekod Brčo » čtv dub 11, 2019 2:57 pm

chatař píše:Děkuji za doporučení. Jo, vulkanizačka není špatná, pouvažuju o ní. Pod panelem to je chráněné před sluncem, jenže když se konektory dotýkají střechy - leží na ní, a panely nejdou až ke hřebenu, může po nich téct voda.

Stači konektory prichytit o konštrukciu pod panelom a už sa strechy nedotýkajú a sú relativne v suchu.... ;)
Ja som všetky kable prichytával o konštrukciu-za jedno,aby boli v suchu a za druhe,nech sa vo vetre nešuchaju o strechu-mohli by sa mechanicky poškodiť...
Brčo

• 0

Příspěvekod chatař » čtv dub 11, 2019 3:46 pm

To: Brčo. Ano, to zní jako rozumný nápad. Tak nějak se to budu snažit udělat. Ještě nevím, jestli to i omotám samovulkanizační páskou, anebo nechám tak. V případě potřeby by se to blbě rozpojovalo. :)
chatař

Příspěvekod jahodovák » čtv dub 11, 2019 5:04 pm

Ono záleží jak máš dělanou střechu,já mám kabely vyvedeny na půdu,do tašky stačí udělat kotoučem drážku a tím nám ke každému spoji přístup a mohu to libovolně propojit nebo předělat bez nutnosti lézt na střechu,předpokládá to ale neobývané podkroví..
jahodovák

Příspěvekod chatař » čtv dub 11, 2019 6:24 pm

jahodovák píše:Ono záleží jak máš dělanou střechu,já mám kabely vyvedeny na půdu,do tašky stačí udělat kotoučem drážku a tím nám ke každému spoji přístup a mohu to libovolně propojit nebo předělat bez nutnosti lézt na střechu,předpokládá to ale neobývané podkroví..

Předpokládá to neobývané podkroví, a to je ten můj problém. V podkroví mám něco jako letní ložnici pro hosty, když se sejde víc lidí. :D No, ale mít vytaženy konektory do podkroví je sice pohodlné na přepínání, ale může to být podle mě potenciálně nebezpečné. Jiskření, oblouk a hasiči nebudou stíhat. Uvažuju, že na střechu instaluju na pevno nějaký řebřík k rychlejšímu přístupu k panelům. Mám to štěstí, že mám ve výšce 5 metrů terasu, ze které je přístup na střechu relativně pohodlný.
chatař

Příspěvekod jahodovák » čtv dub 11, 2019 7:07 pm

Pokud se to udělá trošku jak má,tak moc velké nebezpečí nehrozí,pokud máš ale dvě řady panelů nad sebou tak se na střeše ke konektorům dostaneš většinou jen u jedné řady a u mě i pokud by bylo patro obyvatelné nebyl by problém,rozvod je jestě výš na patýrku kde je dost místa,ono je od podlahy půdy až nahoru skoro 6 metrů....
jahodovák

Příspěvekod kodl69 » čtv dub 11, 2019 10:50 pm

já už mám řady tři, takže přístup 0. Snad to nějakou chvilku vydrží bez potíží.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Zpět na Rozvody, kabely, dimenzování výkonu