Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od Skrat »

Akorát sem připevnil háky,dávám pauzu a sem netrpělivej jestly pokračovat nebo počkat na to mazání.Každou tašku sem musel trochu ubrousit tak se stím dost hraju.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

ja tasky taku obrusoval. ja asi mazat nebudu. nemam cim, max medenkou.

neplanuju to nekdy sundavat. vetsina sroubu je poznik. nerez mam jen na par mistech tak to asi resit nebudu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od Skrat »

No zrovna uvažuji že použiju tu vazelínu MOS2.Používá se na Homoklouby u aut a mán sní dobré zkušenosti.Boužel o nerezu vím prd.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od Skrat »

Další dotaz.Prosím čím zaslepím( uzavřu ) konec profilu.Profily montuji svisle na krokve.Tak déš't a sních
potečou přes celou délku profilu.
Děkuji za rady-dělám to poprvé.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od FRSO »

Skrat píše:Další dotaz.Prosím čím zaslepím( uzavřu ) konec profilu.Profily montuji svisle na krokve.Tak déš't a sních
potečou přes celou délku profilu.
Děkuji za rady-dělám to poprvé.
Já bych to nechal tak, nech to protéká.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od vla »

Horní konec bych rozhodně uzavřel, protože do něj voda v zimě může natékat, ale taky v profilu namrzat až ho ucpe a pak ti ho bude deformovat, alu se někdy i roztrhnou. Dolní bych nechal otevřené. Ale možná píšu nesmysl, nenašel jsem jaké máš profily. Pokud jekl, dělají se do něj koncovky co konec utěsní, pokud jiný tvar, zaplnit třeba polyuretanovým tmelem.
Nemám rád tenhle stát.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

Jeste jeden dotaz bych mel :)

jak velke muzou byt rozestupy haku drzicich profil? momentalne mam profil na dva panly vedle sebe. nicmene drzaky mi vzhledem k tramum vysli pomerne daleko od kraju panelu.

cca 60Cm, a vysli mi tam pouze dva. neni to moc malo? casem budu do leva pridavat dalsi profily a panely tak to bude cele ukotvene na vicero, foto dodam za chvilku
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

IMG_20190423_141355.jpeg
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od NOPARasito »

Zkousel jsi s tim zacasnovat smerem od strechy???
Pokud by te to udrzelo proc ne. Odobne mam zakoncen profil co nevic na konci, ale to kvuli tomu, ze vsude pouzivam jekl 20*20*2 v hliniku.
Ps.: Neslo ti to posychrovat i kdyz do stresni late, ale bylo by to aspon zatizeny tou taskou ?????
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

dneska tu docela silne fouka, narazy az cca 60-70 km/h. CO jsem koukal tak se to malinko hybalo, hlavne horni pravej roh, ale fakt jen neznatelne, to se vic zvedaval "vypln" panelu nez ram.

Premyslel jsem ten profil protahnout az na posledni krokev, ale to by cumel mimo panel, nechci panel az na kraj strechy, ale zase nechci aby to ulitlo. Navic bych musel uriznou Z drzak z e-hliniku, jde totiz nasadit jen na konec profilu.

Nad lati jsem taky premyslel, ale otazka je jestli by to neco uneslo.

jako vylozene to podle me neuleti, preci jen 4 panelu bude drzet 8 haku, kazdej hak ma minimalne 2 srouby, vetsinou 3, spis si rikam, aby treba nejaky mikrovibrace neco nepovolili casem.

Nejaky dalsi komentar nekoho kdo to ma treba podobne?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od diablo007 »

Pokud ti to blbě podfoukne vetr tak ti to ten konec ohne . Vztlak je svině umí zvednout celé střechy
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od NOPARasito »

dumi píše:dneska tu docela silne fouka, narazy az cca 60-70 km/h. CO jsem koukal tak se to malinko hybalo, hlavne horni pravej roh, ale fakt jen neznatelne, to se vic zvedaval "vypln" panelu nez ram.

Premyslel jsem ten profil protahnout az na posledni krokev, ale to by cumel mimo panel, nechci panel az na kraj strechy, ale zase nechci aby to ulitlo. Navic bych musel uriznou Z drzak z e-hliniku, jde totiz nasadit jen na konec profilu.

Nad lati jsem taky premyslel, ale otazka je jestli by to neco uneslo.

jako vylozene to podle me neuleti, preci jen 4 panelu bude drzet 8 haku, kazdej hak ma minimalne 2 srouby, vetsinou 3, spis si rikam, aby treba nejaky mikrovibrace neco nepovolili casem.

Nejaky dalsi komentar nekoho kdo to ma treba podobne?
To protazeni profilu nemuselo byt na skodu, holt by trochu pres panely cumel, proc ne???
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

Ohnutej konec by me.asi az.tak.nevadil.jako to ze.to odleti a udela to nekde.nakej prusvih :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

Spis me.zajimalo jestli je nekde dano kolik od kraje smi ten.uchyt byt. Jestli tech 50-60cm.uz proste neni moc a.nebo je to v cajku. Ale na to asi naka prirucka nebude :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od NOPARasito »

Rekl bych, ze ti prirucka bude naprd kdyz se neco odehraje. Za me lepsi trochu pocitat s pruserem predem, resp. posilit vse co jde, ale ne na ukor predrazeni ;-).
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od kodl69 »

Mám to na konci taky takhle, a nic se neděje. Profil se nepatrně ohýbá, ale s větrem to moc necestuje. Ale na druhou stranu je 6m profilu s držáky po 1m, 2 držáky na dva panely je fakt extrémí minimum, do každýho bych dal aspoň 4 stavební vruty 6x100mm, aby byla jistota, že to v trámu drží. Možná to chtělo udělat tu konstrukci hned. Ono totiž není nejlepší, když jsou profily spojovaný ve stejným místě.
Naopak bych řekl, že jsou panely až moc blízko kraje střechy - pokud by se dělal hromosvod podle nyní platné normy, (a to by se měl, protože došlo ke změnám na střeše), tak bude vedle panelů svod, a pro 4 svody a rozměry "normálního" RD vychází okolo 30cm ve vzduchu, ve zdivu (tašce, atd) jednou tolik, což je 60cm... Zajímavý je si tohle uvědomit u hřebene, kde se používá dírkovanej plech na odvětrání, a ten se dotýká hřebenovejch držáků jímacího vedení, tak by panel měl být až 60cm od toho... A podobně lemy střešních oken.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

Drzaky drzi tyhle vruty takze 8x100.
photo_2019-04-23_21-26-27.jpg
pocitam ze behem 14ti dni konsteukci dokoncim. Musim.doobjednat profily. Tyhle.sem uz mel dlouho, jenze mezitim sem.dokoupil par panelu.

Celkem budou v kazde rade panely 4. S tim ze na druhem.konci to nebude videt takze to ukotvim az na doraz. Musim to cele promerit a objednat, jenze momentalne jsem marod.

Takze jako celek myslis ze.to bude dostatecny? Drzaky budou po necelem metru.

diky.
Naposledy upravil(a) dumi dne úte dub 23, 2019 9:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

Pripadne.bych to.mohl.jeate cele.poaunout vic doleva. Puvodne.sem chtel aby se mi tam vlezlo tech panelu 5 ale i se ctyrma se spokojim. Uvidim az budu fit a bude hezky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od kodl69 »

Vruty máš ještě o kousek masivnější než používám já, a už to na nich nějakej rok drží. Uvažoval bych o posunu cca 30cm od kraje střechy, pokud po poslední tašce půjde svod, aby byl jistě těch 30cm od panelů a po tašce aspoň těch 60cm k háku. Končí to krajovkou nebo plechovou závětrnou lištou? Já mám plech a svod na něm, takže vlastně nejvíc na kraji co může být.
Po zaplnění většiny střechy jsem ještě dodělával protisněhový zábrany z 1/2" trubek nad sebou, ty jsou taky připojený k hromosvodu a musí se taky dodržet dostatečná vzdálenost od panelů, vyšlo mi to tak tak...
Nezapomeň ještě na pospojování konstrukce a uzemnění (ne hromosvodu na střeše, ale přípojnice pospojování někde v domě!!) CY16mm2, variantně a levněj třeba AlMgSi 8mm co se používá na hromosvod, ale obvykle se ten klacek nedá protáhnout, a dělá se to pospojování z CYa 16mm2 . Otázka je, jestli to máš k čemu v domě připojit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Pár dotazů k uchyceni FV panelu

Příspěvek od dumi »

kodl69, diky za rozbor.

Ted je hrana panelu a profilu cca 45cm od kraje strechy (konec tasky), ta ma malinkej presah, takze panel je cca 35-40cm od kraje strechy. Na kraji strechy je krajova taska, zadnej plech. O uprave hromosvodu zatim neuvazuji :), sahneme si do svedomi, kdo kvuli instalaci panelu nove kolaudoval hromosvod? Ale mam kamarada co dela revize mam v planu se ho zeptat jestli by mi doporucil s tim neco udelat, preci jen jistota je jistota.

Ohledne toho pospojovani:
Mas namysli spojit zelenozlutym vsechny panely a profily dohromady? Panely na to maji vetsinou predvrtanou diru. Nestaci to pripojit na jednom miste? precijen je to cely hlinik a tim padem by to melo bejt spojeny jen dotykem ne?
Jediny kam bych to mohl pripojit je v hlavnim rozvadeci PE svorka.

Jakou presne tohle ma funkci, krome funkce pred nebezpecnym dotykem v pripade prurazu na panelu? Mam stringy o napeti 30V, tak se asi o nejake nebezpecnosti nejedna.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek