Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

já to samozřejmě znám, měří se proud na příslušné fázi za střídačem nebo řekněme za hlavním vypínačem za hodinama a on spíná příslušné věci ( co máte nastaveny) za pomocí triaků nebo jiných aktivních prvků do výstupů... aby se maximalizoval zizk ale aby se zabránilo přetokům do sítě
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

volente píše:S takovou sestavou je to bez baterie nesmysl, hooodně moc toho zůstane přes den na střeše, a v noci budeš platit zbytečně.
Udělej si rozvahu noční spotřeby a podle toho zvol kapacitu baterie včetně rezervy. Dejme tomu spotřeba x 1,5 - 2.
díky za názor, mohu začít klidně měřit jakou máme spotřebu ale tipuju že téměř mizivou jede jen nová lednice a někdy zapínáme v 5 pračku. takže dejme tomu 4kWh v případě extrému
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od rva »

No při takhle nízké spotřebě by tolik panelů bylo omluvitelných jen jako koníček. Panely jsou schopny ročně vyrobit asi 7 MWh a domácnost potřebuje 1.5 MWh. I pro funkci UPS pro případ výpadku elektřiny je to silně předimenzované. Na ostrov by to bez generátoru ale stejně ještě nebylo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Berme to tak že jsem fanda. jednalo se jen o noční spotřbu za 8 hodin celkovou ještě nevím jelikož mám barák krátce a jak sem psal rodina atp.
není u mě nutné dělat ostrov jen jsem chtěl využít plný potenciál střechy. TZN když jsem za slušný peníz sehnal 32 panelů tak je nějak někam nacpu. měl jsem takovou myšlenku - svítí - tak vlastní spotřeba, pokud svítí hodně tak přes tu škatuli přebytek do vody. stejně tak jako do vody pujde termickej kolektor. Voda asi 1000 litrů jako kompenzační nádrž k topená a aku nádrž k solarum. uvnitř prutočný ohřev TUV. to sem ale nepatří...
Koukal jsem na střídač Kombi měnič Axpert VM II 48V 5000W PF1 který ted není,nebo klidně nějaký ongrid schneider nebo tak něco... možná kolem 5 kW sinus, tak aby případně umělo MPPT z toho něco získat... spíš by mě zajímalo jestli ty hybridy chodí bez baterky za předpokladu že ji ještě a nebo už nemáme...

S tou roční výrobou počítám, respektive máme asi větší spotřebu jelikož občas elektrokotel na vytápění...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od PavelR »

Jak to tak čtu fakt předimenzovany. Co nabijet euto?
1000l vody s tim nahrejes jak nic a pak nic. Nebo na leto nekolik klimatizaci, nejakou pridruzenou vyrobu nebo tak neco :D
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od diablo007 »

Není nic jednoduššího než v létě prebitky Eva do chlazení domu třeba časem pořídit klimu a ta umi v létě chladit na podzim přitopit v zimě přebytek není a klima se nevyužívá
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od JonasPP »

Čitam to tu druhy deň a na to sa neda pozerať. Obrouska kopa panelou a žiadna predstava.
Tak začinam svoju predstavu.
1:,ako už bolo spomenute,rozdeliť panele na 6ks 1,35KWp vychod - 20ks 4,5KWp juh - 6ks 1,35KWp zapad - a tych rozdielnych 6ks o 0,9KWp tak nakloniť na 90° smerom na juh,teda namontovať na čelo hospodarskej budovy,popripade ak sa nezmesti,tak naisť miesto v takom sklone smerom na juh.
2:. Zohnať oplockeho regulator, 6KW (3x2KW 230v) špiralu asi 1½ col do aku nadrže+ termostat.
3:. Možno PWM-MPPT 48v regulator na tych rozdielnych 6ks panelov. Do začiatku 5KW Axpert PF1 vysokonapetovy. OPZS trakčnu bazarovo kupenu bateriu,za lacno.
Toto je potrebne zohnať pre začiatok.
Ako prve treba vedieť ake parametre maju tie rozdielne panele,inak to zmeni zapojenie. Ak bude podobne jinko panelom,tak je to super,ak nie,tak sa to musi napojiť samostatne cez PWM,alebo MPPT regulator rovno na bateriu.
Tak stiahneme si stringy zo striech takto. Vychod 6ks seriovo zapojenych,zapad 6ks seriovo zapojenych (tie rozdielne panele ak su podobne jinko,tak aj z toho len jeden string 6ks seriovo zapojenych,inak toto sa bude riešiť samostatne) a napoja sa priamo na axperta,ktory bude priamo napojeny na bateriu.
Juh sa stiahnu 2 stringy po 10ks seriovo zapojenych do 2ks1-0-2 prepinačov a z nich do oplockeho regulatora. Z oplockeho regulatora sa napoja 2 fazy na 6KW špirale.
To je prva najlacnejšie riešena potrebna časť.
Druha faza.
4:. Axpert rovnakeho vysokonapätoveho modelu PF1 a Kybosov vytažovač.
5:. LiFeYPO4 baterie.
Druhy axpert bude ako doplnkova varianta,ktora sa napoji cez 1-0-2 prepinače k dvom stringom po 10ks seriovo napojenym panelom a na noc,alebo ak ho nebude potreba sa menič vypne. Z neho bude napojeny vytažovač,ktory bude napajať tretiu 2KW fazu v špirale. Tento menič bude služiť v tedy,ak bude treba vykon viac ako 5KW a jeden axpert to neutiahne. Druha vec,cez 1-0-2 prepinače sa môže odpojiť,alebo skombinovať oplockeho regulator a poslať energiu do axperta. Vytažovač bude služiť,ak nahodou budu baterie plne,nech sa zužitkuje nadbitočna energia. Toto nabijanie sa bude evidentne použivať v zime,alebo za zleho počasia. Da sa to aj zautomatizovať.

Jedina vec ktoru neviem,či sa daju tieto 2 axperty spojiť na vystupe paralerne.

Tak toto je moja skratena predstava.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

moc děkuji za názor.. pěkný návrh, na čelo ani nikam nakolmo na 90 stupnu to nelze. na fasadi nebudu davat a na tu stodolu ano klidně dám co bude potřeba, tak aby to fungovalo po celý den.
něchám si rád poradit,
jak jste někteří psali, asi nemá smysl jít do ostrovu protože to nedaj panely výkonově..OK s tim se smířím, klidně se spokojím i s věcí která bude pouze hrnout vlastní spotřebu plus přebytek do akumulace nebo chlazení nebo tak něco..
říkám nemám téměř znalosti o technice která je dnes dostupná atp... proto vznikla tato diskuze
díky V.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od volente »

Tak si pro začátek pořiď aspoň 6kWh baterku a můžeš být od března do října čistě v ostrovním režimu. Stejně přes léto nevyužiješ všechno, jedině tak s klimatizací.
Nákup levných panelů je jedna věc a ten zbytek co je potřeba je věc druhá a dražší než ty panely.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
jars10
Příspěvky: 95
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od jars10 »

vitecekmatrka píše:Berme to tak že jsem fanda. jednalo se jen o noční spotřbu za 8 hodin celkovou ještě nevím jelikož mám barák krátce a jak sem psal rodina atp.
není u mě nutné dělat ostrov jen jsem chtěl využít plný potenciál střechy. TZN když jsem za slušný peníz sehnal 32 panelů tak je nějak někam nacpu. měl jsem takovou myšlenku - svítí - tak vlastní spotřeba, pokud svítí hodně tak přes tu škatuli přebytek do vody. stejně tak jako do vody pujde termickej kolektor. Voda asi 1000 litrů jako kompenzační nádrž k topená a aku nádrž k solarum. uvnitř prutočný ohřev TUV. to sem ale nepatří...
Zdravím.
Po nějaké době zjistíš, že přitápění TUV/akumulačky FVE je dobrá věc. Fototermika má sice podstatně větší účinnost, ale potřebuje přímý a relativně silný sluneční svit. Funguje na principu přetláčení teploty, takže na panelech musíš mít cca o 20 stupňů víc, než v nádrži. I když budeš řešit stratifikaci apod, fyziku neoblafneš. Díky tomu, jakmile zajde slunko za mrak nebo bude polojasno, nebude mít výsledky.
FVE je naproti tomu teplota úplně fuk. Dodá si svých pár set W až jednotky kW po celý den, ať je jasno nebo ne.
Tím pádem můžeš mít dost panelů a malou baterku, jen co spotřebuješ a vše ostatní dávat do vody a bude to dávat smysl.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Zdravím Tě, jars10, no divej trubky od kolektoru do bojleru mam dlouhé 15m, na nich 13mm EPDM izolace a na tom dalších 20 mm mirelonu to máš čistý průměr tý izolace vnější 80mm oproti původní EPDM 40mm.. rozdíl je obrovský. reguluju na rozdím 6 stupnů kolektor vs bojler. vše se v pořádku, vše funguje. za provozu mám rozdíl právě 6 a více stuppnů pokud již nestačí čerpadlo prostrkávát dost vody.... dnes to dodalo do bojleru 5 kilowathodiny, nádrž 125 litrů z 45 na 80 stupnů... a to nebylo uplně jasno, kolektory na čistý jih pod úhlem 60 stupnu.
ztráty v izolaci dle TZB cca 350W což neni zlé....
možná to mám jinak než ostatní ale nebývám někdy ovce stejně tak jako když sokl izoluju 15cm extrudákem a na fasádě mám 15 cm šedivej polystyren... Je dražší ale funguje... a na půdě mám 50 cm vaty...
každopádně ano rád bych FVE realizoval....teplé vody není nikdy dost...
Zdar a sílu Víťa
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Dotaz jak byste montovali konstrukci na stodolu? krov zdáse není úplně v nejlepší kondici ( po 70 letech je trošku křivej) - dali byste nosnou konstrukci vodorovně ( aby panely byly svisle ) a nebo konstrukci montovat svisle aby panely ležely naležato. Předpokládám že obojí má své výhody a nevýhody při montáži a také při spotřebě háků a propojování do stringů. Na východní straně je v plánu dva stringy 4 panely v serii po 225Wp celkem tedy 8 ks... jak byste řešili uspořádání? střecha má rozměr 10 x 3,8 metru panely 995x1650mm čili na výšku se vejdou 2 nad sebe a případně na šířku 3 nad sebe...
já bych to asi dal na šířku panely čili svisle ty profily právě kvůli tomu že některé trámy zdají se být výškově trochu jiné... Tašky a háky mám dořešené vše půjde. Háky nemají výškové nastavení...
dle manuálnu panelů min montáž profilu 280 - 420mm od hrany panelu té delší strany čili na rozteč 100cm trám se to vejde... díky za Vaše poznatky Vítek
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od marko250 »

Při nezastíněné střeše je to jedno jak budou orientované,záleží na krovech a pevnosti.Na ležato nemusí vyjít kabeláž na sériové spojování panelů,na stojato výjde určitě.Ještě z Vás nevypadlo jaké souběhy máte v domě a jestli je nutné mít 3f,el. kotel jsem zaregistroval,ale ten jde krmit i nefázově a navíc je tam dřevoplyn,tak postrádá smysl jej mít vůbec.Slova jako ostrovní,hybrydní jsou pomíjivá a matou,bavme se o funkci UPS,kdy vlastní zdroj dokáže převzít práci DS a bavme se v jaké míře ji má převzít.7kWp panelů mám taky na pevno a osvědčilo se mě rozdělení fasáda 2.8JV+5JZ 49°střecha.Když to ráno začne svítit ,tak krásně skoro kolmo naběhne ta fasáda,kde jsem už viděl na reglu 2786W kolem 9-10:00hod a pěkně to dobíjí baterku,která je po předešlém dnu a noci vybraná z jedné třetiny(7-15kWh).Dva důchodci a dvě děti tam po ránu řádí se souběhy do 4kW,vodárna,konvice,mikrovlnka + drobotina.Do 12:00hod je baterka doplněná a JV fasáda dává kolem 1.2kW a naplno už jede JZ střecha s 3-5kW.Tlačí se přebytky do dvou AC spirál(4.4kW) přez kybosův vytěžovač a stále se došťouchává baterka nízkým proudem.Pak kolem 15:00hod dojdem s ženou a dle hesla:"Když slunce svítí,aktivně činnou ženou třeba býti!",se rozjede snad vše co dokáže obsloužit a na měniči je sem tam i 7kW,když se to potká s důchodci,ale běžně do těch 4.6Kw co právě dává ta střecha.Já se většinou seberu a utíkám z domu na e-kole v klidu dopoledne nabitém,v pět odpoledne je už celkem klid,sem tam se něco ještě peče synům na večeři,nebo dožehluje atd.Tímto způsobem je běžně z panelů za den vycucnuto 30-40kW a na večer je baterka vždy plná,připravená překlenout tři špatné dny,kdy slunce nesvítí.Docela dost si veme samotná konverze až za měnič,ale když svítí tak je to jedno a když je vybito tak taky, je vypnuto a nepapá to moc(celllogery,relé,pumpy,regly,pojistky,dráty).Letos to vypadá od února skvěle,dá se říct,že jedu skoro nonstop od něj,nějaký den bylo vypnuto.

Takže si musíte nejdřív říct co od toho chcete vykrýt,pak sepsat parametry,aby to utáhlo,kolik do toho nasypat a teprve pak řešit jestli koupit to nebo ono od jaké značky,či neznačky.Takže dát na jih 7kWp panelů je pro běžnou spotřebu 4-členné domácnosti spíše kontraproduktivní,když v dané poledne nikdo nebude doma a střecha bude chrlit 7-7.7kW,co s tím,hřát vodu v bazénu?????!!!!!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Děkuji za vyčerpávající odpověď, střecha je 42 až 45 stupnů.. všiml jsem si že západ je out jelikž soused má veliký ořech, takže by to na západní straně vrhalo dost stínu. zdá se že na stodole která nabízí východ s úhlem 45 stupnů začnu veškeré naše počínání. určitě je rozumné rozdělit jak píšete a jak píšou i členové před vámi. čistých 90 stupnů není možné - budoucí manželka obdivuje jiné barvy než polykrystalické panely takže zde nee.
OK zkusím někde začít a určitě východ nebude špatně. pak zkusím něco nainstalovat na ten jih ale západ no to bude problém, spíše uvidím až jak se chová ten sousedův ořech v průběhu roku až se zaselená. do té doby se pokusím rozjet ohřev TUV přes ten východ.
Časem baterky - až je u nás z desty vyřadí tak by mohlo být 48V a 625Ah 30kWh? uvidíme.
zatím dík za odpověd.

s tou orientaci vertikálně horizontálně jsem myslel uložení našířku - na výšku,
taky jsem koukal že při uložení našířku nám perfektně vyjdou kabely nicméně není problém zajistit nové připojení z panelové svorkovnice.
Elektronům zdar
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

20190427_155855.jpg
Ahoj tak se mi povedlo realizovat 8 panelů na východní stranu, napájím tím střídač modif sinus s mppt.
realizováno 29.4.2019 zatím dodáno 20,5 kWh
IMG-20190502-WA0018.jpg
tak ať svítí
zdar V.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od diablo007 »

Modifikovaný střídač k ceně těch panelů už to není moc dobrá úspora vzor modifikovaný místo čisté sinusovky
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

slouží pouze k ohřevu TUV zatím. tzn není nutné kupovat ferarri když škodovka taky jede.. jediný co může být naškodu bude zřejmě rušení který lichý harmonický způsobujou.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Ahoj přátelé, jak již padlo, panely ve stodole se hodily na kulnu a už se pohybujeme s instalovaným 3.6 kWp, s tim že zatím vše do aku nádrže a do podlahového topení.
tento víkend bude instalace na hlavní střehu domku.
foto hodím, jinak střídač po většinu času jede na cca 2,4 kW, což je limitace střídače....
od 1.5. kdy jsem to nainstaloval mám vyrobeno a spotřebováno 135kWh jak milé...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

zde je foto z laťové instalace na téměř vodorovnou střechu
8 x 225Wp Jinko jih 15°
8 x 225Wp Jinko jih 15°
Tak ať jsme všichni spokojení s našemi instalacemi,
Elektronům zdar
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od ikovlabs »

No to latovani by melo byt asi udelane trochu jinak .Ta spodni rada je podlozena uz dost u stredu - az na to napadne snih tak at se to nepolame....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek