Mc4

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mc4

Příspěvek od xmasin »

Ještě doplním, že konektor potřebuju pro kabel 2,5 mm2.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Mc4

Příspěvek od j0hn »

11. května jsem objednával tyhle:
https://www.aliexpress.com/item/32890499023.html
A už je mám asi 14 dní doma.
Teď jsem si jeden pár cvičně sestavil. A zdá se, že jsou OK.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Mc4

Příspěvek od j0hn »

kodl69 píše:A to proletování je to nejhorší co jsi mohl udělat.
.
.
.
Někteří 18650 páječi používají instalatérskou pastu na letování Cu trubek. Ta by na korozi neměla trpět. Jasně, pixla tý pasty bude možná dražší než lisovací kleště, ale pokud už doma je a kleště ne...
Vzniklý přechod tvrdá propájená část (o licně už se mluvit nedá) x nepropájená licna samozřejmě zůstává.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mc4

Příspěvek od NOPARasito »

Pasta je 250, kleste Aliexpress i levneji. Mam vyzkouseno ze i v agresivnim prostredi, nezatesneny cin s pastou na korozi v pohode ;-)
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Mc4

Příspěvek od j0hn »

Myslíte s tou instalatérskou pastou?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

Já mám teda opačnou zkušenost, kde jsem pájel Cu trubky a neočistil jsem to, je to zelený jak trávník, a to je v suchu v baráku, asi není pasta jako pasta. Ta moje byla jakási "super" s obsahem stříbra. Tímhle kdybych pájel licnu, tak jí dneska polovina nebude existovat.
MC4 lisuju kleštěma na fastony, a ty má každej normální autoelektrikář, tam bych fakt nehledal problém.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mc4

Příspěvek od NOPARasito »

Kleště jsou kleste, to musim souhlasit ;-).
Prvni panely Amorfy jsem pajel rok 2006 a jedou doted. Pasta ma vzdy obsah stribra tusim i medi. Je fakt jak jednou koupis kleste, tak rychlost i kvalita spoje pajenim neudelas ;-(.
Na Ali das hledat MC4 crimping tool a kolem 10-12$ najdes a taky je budes mit na furt, popr dokoupis vsuvne matrice na jine konektory, kdyz bude potreba.
Ja jednou poridil a od te o doby s pajenim neexperimentuju. Jen s oxidaci nemam zas tak hrozny zkusenosti.
Ps.: Nejhorsi je kdyz musis na strese dodelavat cokoli, tak by te s pajenim je..blo.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Mc4

Příspěvek od redcrown »

kodl69 píše:Já mám teda opačnou zkušenost, kde jsem pájel Cu trubky a neočistil jsem to, je to zelený jak trávník, a to je v suchu v baráku, asi není pasta jako pasta. Ta moje byla jakási "super" s obsahem stříbra. Tímhle kdybych pájel licnu, tak jí dneska polovina nebude existovat.
MC4 lisuju kleštěma na fastony, a ty má každej normální autoelektrikář, tam bych fakt nehledal problém.
potvrzuji, s těmito pastami mám přesně stejnou zkušenost, ať už se stříbrem nebo bez. Když se ještě za tepla otře mokrým hadrem, zůstane to dlouhodobě krásně "stříbrné".
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět