Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon led 17, 2022 9:03 am

Home Assistant

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Předchozí

Re: Home Assistant

Příspěvekod proasnet » čtv led 06, 2022 6:49 pm

Zacni tim, ze si zvolis platformu na jake to pobezi. Ja zkousel HA na virtualce v synology serveru a pak jsem to dal na raspberry pi 3. HA bezi na nekolika platformach ale jestli to chces mit jednoduchy a blbuvzdorny tak si kup RPI3 nebo 4, dobrou SD kartu ( napr. Do palubni kamery atd.) 16GB a stahni si ze stranek HA image pro kartu. Potom, treba s pomoci programu rufus na kartu nahraj stazeny image. Kartu dej do RPI, pripoj ethernet a zapni. Na pc zadej ip adresu maliny s portem 8123... napr. 192.168.0.100:8123 podle toho jakou ip prideli router maline. Otevre se ti uvodni stranka HA a hned zadefinujes uzivatele. To je cele. Pak vzuru do her
JV 1,38kWp JZ 700Wp, iSolar SMV 3KW 24V Plus (Axpert VM 3KW PF1), panely Chaori, NiCd
?
proasnet

Bydliště: Je to neobvyklé, jsem Čech žijící na Slovensku..Rajecké T.

Příspěvekod ringo » pát led 07, 2022 10:39 pm

mgx píše:...
Vyhoda dockeru je hlavne ta, ze mozete lahko danu konfiguraciu preniest na hocijaky iny system (+-), zalohy su mozne na urovni docker image, nefunkcnost jednej veci neovplyvnuje funkcnost celku (izolacia). Hocikedy sa do systemu viete prihlasit cez root ci uzivatela, je to plnohodnotny OS a mate pristup ku vsetkemu. Samozrejme, aj to sa da dojebabrat :)
...

Díky za vysvětlení. Jestli to dobře chápu tak tento způsob instalace mi umožní snadné upgrade HW, když si připravím pouze systém s nainstalovaným Dockerem a pak tam zkopíruji docker image předchozí verze a v HA budu mít vše tak jak na původním HW.
Určitě mě to zajímá, bohužel z lyží to příští víkend nedám :-)
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu+vlastní A/D řízení pomocí SDS
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4
?
ringo

Příspěvekod soami » pát led 07, 2022 11:28 pm

Za mě naprosto super nabídka @mgx. Mám Synology a Docker, ale nejsem schopen se dokopat ke zprovoznění. Navíc NAS dost žere a je k trochu jinému účelu, takže Raspberry je na cestě.
?
soami

Příspěvekod proasnet » sob led 08, 2022 11:03 am

soami píše:Za mě naprosto super nabídka @mgx. Mám Synology a Docker, ale nejsem schopen se dokopat ke zprovoznění. Navíc NAS dost žere a je k trochu jinému účelu, takže Raspberry je na cestě.

Taky jsem to mel jeden cas na synology, ale ne na doplnku HA z repozitare, ale jako Hassos ve virtualce. Slapalo to hezky ale vadila mi spotreba NAS a zavislost na funkcnim Nas. Dal jsem to zpatky na rpi v rozvadeci a od te doby jsem na to nesahnul. Funguje a zije svym zivotem. Synology zapinam uz jen podle potreby. Takze za me, doporucuju to mit jako autonomni zarizeni a je to temer bezudrzbove. Obcas to aktualizuji kdyz je v novych funkcich neco zajimaveho ale ja se ridim pravidlem ze pokud neni neco pokazene tak to neopravuju.
JV 1,38kWp JZ 700Wp, iSolar SMV 3KW 24V Plus (Axpert VM 3KW PF1), panely Chaori, NiCd
?
proasnet

Příspěvekod mihlit » sob led 08, 2022 11:54 am

Já jsem cestou RPi šel na začátku, ale už bych to neudělal. Možná tak pokud je někdo vysloveně IT antitalent a má minimální požadavky a tak je relativně jisté, že nikdy nic dalšího na tom nepoběží. Jak ale přijde InfluxDB pro lepší statistiky a sběr dat, doplnění proxy a dalších pro doplňkové služby... už se RPi dost zadýchá. Lepší je to hodit na nějaký serverový hw s nízkou spotřebou a naházet si virtuálek, co je potřeba. Žádné obavy o zadýchání se z nedostatku ram, žádné obavy o opotřebení uložiště, když máte SATA,... a pokud je chuť (a dovednosti), je možné na to hodit vlastní NAS, nextcloud a další služby
?
mihlit

Příspěvekod proasnet » sob led 08, 2022 12:16 pm

mihlit píše:Já jsem cestou RPi šel na začátku, ale už bych to neudělal. Možná tak pokud je někdo vysloveně IT antitalent a má minimální požadavky a tak je relativně jisté, že nikdy nic dalšího na tom nepoběží. Jak ale přijde InfluxDB pro lepší statistiky a sběr dat, doplnění proxy a dalších pro doplňkové služby... už se RPi dost zadýchá. Lepší je to hodit na nějaký serverový hw s nízkou spotřebou a naházet si virtuálek, co je potřeba. Žádné obavy o zadýchání se z nedostatku ram, žádné obavy o opotřebení uložiště, když máte SATA,... a pokud je chuť (a dovednosti), je možné na to hodit vlastní NAS, nextcloud a další služby

Jo s tim soulasim a nevylucuju ze se k tomu nekdy vratim, ale pokud to bezi na mikropocitaci je spotreba jednoznacne nejnizsi.
?
proasnet

Příspěvekod Nautilus » sob led 08, 2022 12:48 pm

mgx píše:Kolegovia,
vidim tu kopec otazok okolo HA a instalacie zakladnych veci.
..... mozem to natocit a vystavit niekde na youtube. Cielom cvicenia je urobit Vam doma funkcny HA system, ktory si budete dalej sami rozvijat bez toho, aby ste museli 2 mesiace pozerat a studovat zastarane videa...
Na YT bych něco podobného určitě uvítal. Navzdory tomu, že jsem automatizaci studoval a nějaký čas dokonce i pracoval v oboru, jsem teď po letech úplně mimo. Návod na něco nepříliš složitého by se hodil.
Nautilus

Předchozí

Zpět na Automatizace, měření, statistiky