8,8kWp 3faz na trackeru

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od youda »

40? Aha, já myslel 8x8, tedy 64 panelů. Jsem si to asi blbje zapamatoval.
Nicméně 40 nebo 64, to je asi tak stejnej rozdíl, jako jestli se necháš přejet Liazkou nebo jenom Avií :mrgreen:
kvako1 píše: ...
no, akorat to řeším, asi to přemístním doprostřed.
nakonci je to trochu gumové, i když je to celkem vyvažené tak to na konci pruží.
Přemistnit to není problem je to jenom našroubované.
uvidím až se to plně osadí.
...
Uvidíme co to tedy bude dělat v prostředku. Ono 40 panelů, to je fakt nějaká hmota i plocha. Teoreticky by pak šlo udělat ty šneky dva, na každým konci jeden. Ovšem než elektronická synchronizace by pak byla lepší mechanická, aby se to nehádalo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kvako1 »

to by taky nebyl problem osadit to na obou stranach, motory pokud se propojí tak jedou sinchronně, tyhle co mam maji i enkodery, daji se polohovat na setiny atd.. jako v CNC mašině
sestavy motoru a prevodovky mam 2x, jsem magor a pokažde vše koupim do rezervy :D

dalo by se to i rozdělit, na dva atd.. ale to je zatim předčasné. uvidim až to osadim..
pružnost tam taky nějaká musí být, kuli vybracím od větru atd.. stímhle mam celkem skušenosti.
mechanika mě baví :)
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od rottenkiwi »

A aké polohy zaujmú panely ak príde silné krupobitie 2-3 cm resp. víchrica ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kvako1 »

uvažoval jsem že to nastavím na 45st. souběžně ze svahem. bude tam ten meteo snimač na vítr.
ještě nevím uplně co stím větrem, uvidím po osazení a prvním větru :D
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od redcrown »

kvako1 píše:
redcrown píše:Ahoj, obávám se, že vidím jeden hrubý nedostatek. Panely s pohyblivou konstrukcí musí mít těžiště v ose otáčení. Pokud to není dodrženo, budeš tam muset doplnit dost protizávaží. My jsme se s tím u trackerů dost natrápili.
s protizavažím počítám, co vás potrápilo ? něco konkrétně ?

ja vychazel vicemeně stýhle konstrukce, protizavaží jsou tam jenom dvě.
http://www.tracker.cat/solar-tracker-fe ... n/?lang=en
SF70-1EH_manual-i_eng.doc
Dík
Ahoj, problém nastával, že ta velká plocha, tedy její váha panelů + konstrukce x rameno = relativně velký kroutící moment, který se na první pohled vůbec nezdá. My pohybujeme i velké plochy 60m2 malými převodovými motory 24VDC, ale jen za předpokladu, že to je relativně vyvážené. Ono se k tomu pak často přičte zatížení od větru, které je taky relativně velké i při malém větru, prostě vznikající nestejnoměrným "ofukem" plochy.
Já se musím přiznat, že bych se té tvé konstrukce a velikosti plochy bál. Už nám vítr nejeden tracker rozcupoval a to byla podstatně robustnější záležitost. Uvidíš. Asi tak. Každopádně přeji hodně šťastných kWh.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kodl69 »

prohlížel jsem tu fotku a jsem přesvědčenej, že tohle nevydrží ani větší vánek, pokud to bude celý osazený panelama. Jenom představa, že silou své slabé ruky chytím ten příčník na konci za konec a zkusím s ním otočit... Ta trubka (nebo i plný železo, to je jedno) na torz půjde přetočit o půl otáčky silou dítěte... A při tom se překroutí panely, protože tam nic jinýho není, co by tomu překroucení bránilo, a popraskají nebo vyskáčou z úchytek, nebo obojí. A bude hotovo.
Mám nějakou zkušenost s anténama (na rotátoru + elevace), což je věc, která má minimální váhu a půdorysnou plochu, jenom dýlky několik metrů a pozorovat jak se přetáčí 4m trubka, na které je 9m anténa z duralu, co skoro nic neváží, je celkem zážitek. Pokud ty antény nebyly "zpříhradověny" za pomocí vzpěr a šponovacích lanek, bylo to jak žvejkačka, a stejně to obvykle nepřežilo zimu bez úhony, a tohle bude ještě měkčí konstrukce...
Tohle mělo být z plechovejch U profilů tl. aspoň 2mm s výškou aspoň 30cm, a pečlivě svařený (sešroubovaný) jako rošt na podlahu, pak by to snad mohlo něco vydržet, a ne samostatný příčníky chycený na trubce. A nebo by ta trubka musela vypadat jak na tatře, a ty příčníky podobně, jako konstrukce pod korbou. I tak se ta dlouhá 815 dokáže i jenom vlastní váhou na nerovnosti pěkně přehnout, a to je několik tun poctivýho železa. A tohle je odhadem dvakrát tak dlouhý.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kvako1 »

kodl69 píše:prohlížel jsem tu fotku ....
no, ty příčniky jsou z jeklu 60x60x 2mm a dole je ještě 2x lko.
na tu trubku je to našroubovane třmenama 2xM12 a proti protočení jsou tam dva šrouby M8 na střih.
tohle se neprotočí ani nahodou ;)

jak jsem psal , na fotkach vše vypada trochu jinak

viděl jsi už original liniový tracker ? ja jo, a ty současti jsou tak o polovinu menší a lehčí . proti originalu to mam tak 2x masivnější.
na originalu co jsem viděl bylo učko z 1,5mm plechu 40x50 mm

tady maš katalog s par fotkama , osobně jsem viděl ale trošku jiný typ.
http://www.tracker.cat/wp-content/uploa ... A-sol2.pdf
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od NOPARasito »

Me by nejvic trapila ta trubka. Pokud ma prumer 300mm a tloustku steny 10mm cert to vem. Pokud ne, tak jak se tu rika, opre se do toho 10m/s a to bude pokroucenicko. Nerad bych, aby jsi tak dopadl ;-(
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kvako1 »

Chlapi neblbněte, vemte si taky občas kalkulačku a zamyslete se než něco napišete.
celý panely i s přičnikama maji 1088 kg
ta noha každa sama o sobě udrží 5 tun, je jich tam 6.
Trubka je 60mm silanostěnná. Na mez skrutu udrží 8 tun

nebudu tu psat vypočty atd, ale vyšlo mi že to mam na nosnost předimenzované 16x než by bylo třeba.
Ano pružne to je, ale tak to ma byt. ve větru to musí pružit. jedine čeho se bojim já , to jsou vybrace.
Mam ale nachystane nějaké tlumiče , co mi zustali někde ze stavby z práce.
uvidime po prvním větru.

pokud se do toho opře vítr tak je tam rezervy dost.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od NOPARasito »

youda píše:Tak podle toho XLS to vypadá, že si opravdu přicucnul!

Chlapi,
napadá někoho jak zkontrolovat, jestli to při odlehčení zátěže dělá přetok?
Na elektromeru co meri pretok 2.8.0. :yes: .
Asi pozde co, pak se dohadovat s dodavatelem
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od NOPARasito »

kvako1 píše:Chlapi neblbněte, vemte si taky občas kalkulačku a zamyslete se než něco napišete.
celý panely i s přičnikama maji 1088 kg
ta noha každa sama o sobě udrží 5 tun, je jich tam 6.
Trubka je 60mm silanostěnná. Na mez skrutu udrží 8 tun

nebudu tu psat vypočty atd, ale vyšlo mi že to mam na nosnost předimenzované 16x než by bylo třeba.
Ano pružne to je, ale tak to ma byt. ve větru to musí pružit. jedine čeho se bojim já , to jsou vybrace.
Mam ale nachystane nějaké tlumiče , co mi zustali někde ze stavby z práce.
uvidime po prvním větru.
Tabulky netabulky. Pokud teda na konci pricniky chytnes dva sousedni a do zkrutu se nepohnou o 2cm tak to bude dobry. Pokud ne, zacnou se ti panely krizit a vibracema pujdou do kytek. Podle me to ram panelu nemuze vydrzet. Ale jak jsem rikal, byl bych rad kdyby to nic neudelalo a prezilo to aspon 20 let s minimalni udrzbou.

pokud se do toho opře vítr tak je tam rezervy dost.
Tabulky netabulky. Pokud teda na konci pricniky chytnes (dva sousedni) a do zkrutu se nepohnou o 2cm tak to bude dobry. Pokud ne, zacnou se ti panely krizit a vibracema (vlnenim) pujdou do kytek. Podle me to ram panelu nemuze vydrzet. Ale jak jsem rikal, byl bych rad, kdyby to nic neudelalo a prezilo to aspon 20 let s minimalni udrzbou. :dontknow:
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od camel1cz »

kvako1 píše: Na mez skrutu udrží 8 tun
Pozor na to, on je rozdíl splnit mez zkrutu a je rozdíl dodržet povolené deformace panelů.
Ten zkrut se běžně pocita v mezích pružných (tedy vratných) deformaci, které můžou být pro panely likvidační. Ty potřebuješ tuhou konstrukcí s jen velmi malými deformacemi při namáhání, což vyžaduje jiný výpočet s jistě o dost masivnějším výsledkem.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od NOPARasito »

Jen jsem lehce zabrouzdal:
https://m.europages.co.uk/solar-panel-a ... 32034.html
A to neni zadnej profilek natoz nezpevneny
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od willcz »

Taky bych se bal toho zkrutu ... co dat na druhou stranu elektromagnetickou brzdu?
Pekne pripojenou paralelne k motoru. V klidu by to brzdilo volny konec, pri otaceni motoru uvolnilo.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kodl69 »

Takhle nějak bych si myslel, že to zkonstruuje evropan. Hlavně jsou zajímavý ty výztuhy a profil nosníku, a asi to nebude mít 2mm stěnu. Trubka, i silnostěnná, bude na té délce poměrně málo pevná na zkrut - ostatně do je důvod, poč jsou u aut kardany takovýho průměru, ale z tenkýho materiálu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od marko250 »

Tak vzpěry se dají navázat na to protizávaží zespodu,které se vystředí mezi sloupky.Když bude foukat,tak plošně na celý tracker ne.Od lesa nepříjde nic a od zahrady se opěrná zeď opírá o svah.To kroucení panelů poryvem jde vyřešit oddělením sekcí po osmi,ale díky tomu se to bude kroutit ještě víc mezi nima,než celé zpevněné panely po délce.Naopak slabé mi příjde to uchycení na U kulatinu se závitem u jednotlivých příček,tady by k protočení na tyči mohlo dojít,ta třecí plocha je minimální.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od střídač_N »

Konstrukce je vskutku udělána tuhostně velice nešikovně. Nejde o zkrut, ten je ve své podstatě podružný. Určitě tam nebudou síly jež by nějaké nakroucení způsobily. Uchytit ty nosníky panelů jen tak na tu otočnou trubku je konstrukčně vyloženě špatné. Většinou se to dělá tak, že se udělá rám na onu otočnou trubku a teprve na něj se přidělají podélníky, nosníky panelů. Takto konstrukčně pojaté se to bude v krajních bodech kroutit, nebo spíš prohýbat při poryvech větru a tudíž možná i praskat.

Nakonec nic není ztraceno. Pomohlo by přidělat tak 75 cm od otočné trubky ztužující podélníky pod nosníky panelů. Ty by ono kroucení-prohýbání výrazně zmírnily. Vcelku by to ani nebylo nákladné ani pracné. Možná, že by nakonec bylo nejlepší dát ony ztužující příčníky přímo na konec podélníků pro panely. Jednoduše zamezit aby se ony podélníky mohly v krajních místech jakkoli různě vychylovat.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kvako1 »

marko250 píše:Tak vzpěry se dají navázat na to protizávaží zespodu,které se vystředí mezi sloupky.Když bude foukat,tak plošně na celý tracker ne.Od lesa nepříjde nic a od zahrady se opěrná zeď opírá o svah.To kroucení panelů poryvem jde vyřešit oddělením sekcí po osmi,ale díky tomu se to bude kroutit ještě víc mezi nima,než celé zpevněné panely po délce.Naopak slabé mi příjde to uchycení na U kulatinu se závitem u jednotlivých příček,tady by k protočení na tyči mohlo dojít,ta třecí plocha je minimální.

Nemohlo by se to překroutit, jak jsem již pasl jsou tam koliky na střih.
Konstrukce ještě neni dodělaná, a mužu tam ještě dodělat i ty vzpěry, to není problem.

Ten pohon přemistnim doprostřed . to mate pravdu.

Vaše připominky beru a promyslím to ještě.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od kvako1 »

NOPARasito píše:Jen jsem lehce zabrouzdal:
https://m.europages.co.uk/solar-panel-a ... 32034.html
A to neni zadnej profilek natoz nezpevneny
no jo , ale tady jsou tři panely nad sebou, ja mam jenom dva a to ještě ten menší rozměr.

nicmeně vzpěry neni problem doplnit.
dik za připominky
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 8,8kWp 3faz na trackeru

Příspěvek od vlkazajac »

Keď je to už tak nevýhodne uchytené na tej trubke ( osi otáčania ), asi by som tie strmienky na dvoch miestach heftol elektrikou. Ale tak, aby sa neodpálil kus z kruhového profilu. Chce to dobrého zvárača.

Konštrukciu roštu treba z roviny preniesť do priestoru, niečo ako priestorovú prútovku. Je to viac práce, ale tuhosť rámu proti krúteniu sa výrazne zvýši. Tatrováci to urobili šikovne ))

Vyváženie závažím je len statické. Pri vetre sa panely budú správať ako krídlo a vyvolávať vztlak, ktorého výslednica nebude nad osou rotácie. Takže dúfajme, že zuby na ozubenom kole vydržia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek