Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od JiříK »

Že použil hnědý drát, neznamená, že tam je nějaká fáze! Prostě jej použil, protože jej měl... Leč my normami a vyhláškou 50 postižení to tam na první povrchní pohled vidíme. Já to tam zpočátku taky viděl... Na druhý pohled je tam prostě hnědý drát z regulátoru. Tečka.
Můj názor k provedení. Je to funkční a na můj vkus je tam málo pojistek. :sm1: Nějak nevidím jištění baterek, dále se mi nelíbí ty sešroubovaná oka ve vzduchu volně visící, aspoň izolačkou bych to zatočil. A ty naletované švonce od baterek po izolačce volají též. Vhodně dopadnuvší kovový předmět by tam nadělal solidní čurbes. Fastony na baterkách taky chtějí zakrýt.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Díky za připomínky. Sice jsem vyučen v oboru a s 34 letou praxí, ale šlo mi spíš o rychlé zprovoznění, než to dočasně dělat podle normy. Taky bych takový "bastl" nikomu neudělal. Šlo jen o to, že jsem se ke konci března domluvil na zakázce a objednal jsem na to komponenty. Panely přišli začátkem dubna z českého eshopu a nějaké věci jsem objednal z Číny. Dorazit by měli během 1-2 týdnů. Samotná realizace je plánovaná na květen, jak vše potřebné přijde.

Ty panely by mi tu jen tak asi měsíc ležely a protože jsem regulátor měl, tak jsem si to chtěl zprovoznit. Ty AC jističe tam jsou jen jako odpojení panelů. Nechtělo se mi to propojit jen tak na stole a nechat to pak ležet, proto jsem použil dřevotřískovou desku na kterou jsem to přidělal, aby to mělo alespoň nějakou formu.

Nejdřív jsem měl zapojený jen 1 panel přímo do těch jističů a zkusil jsem zapojit jen 1 baterii. No a pak jsem si řekl, že zkusím zapojit další panel. Neměl jsem spojku na paralelní spojení 2 panelů, tak jsem si nalisoval konektory na další 6mm kabely. Jenže ty už moc nešlo nacpat do jističe. A taky jsem plánoval použít ve vedlejším pokoji i zbylé 2 panely. Takže jsem volil nasunutí můstků na lištu a použít je jako svorkovnici. Vago svorky se mi v tomto případě nehodily, protože bych musel nějak vyřešit uchycení kabelů, aby mi to neviselo všechno za ty jističe. Na propojení z jističů do regulátoru jsem si připravil propojky z 6mm kabelu s nalisovanými dutinkami. Pěkně jsem si to předem vytvaroval nalisoval, přišrouboval do jističů, ale do regulátoru jsem to prostě s dutinkou nenarval. Proto jsem použil 4mm drát. Který nakonec ten tvar držel líp.

Mezi pokoji mám všude průrazy s více husími krky, které jsem si tu asi před 6-ti lety dělal kvůli utp kabelům z 24p switche a počítal jsem trochu i do budoucna. Utp zásuvka není jen na záchodě, ale 1 kabel je smotaný v koupelně pod krabičkou. Zbývalo jen sehnat vyřezávačku na dlaždice, abych mohl i tam dát zásuvku proti zásuvce z koupelny.

Z toho druhého pokoje to tedy vedu od panelů husím krkem jen 2-ma kabely, protože jsem si udělal spojku na 2 paralelní panely. V místnosti kde je regulátor je každý panel veden vzlášť. Pak jsem si ještě dal dohromady těch 6 baterek s improvizovanou sběrnicí. Asi za 2 dny jsem si tam ještě připojil měřidlo, abych měl trochu představu co to umí.

Na fotce to sice není vidět, ale od připojených baterek vpravo je na kabelu 100A jistič používaný v autech. Z výstupu regulátoru pro zátěž je připojená originál auto zásuvka na 12V a na kabelu je pojistkové pouzdro s pojistkou 10A. Takto je to prodávané. Na můj vkus se mi tedy ten průřez kablíku zdá docela tenký na 10A.

Panely mají Voc 22,3V a při proudu necelé 3 A s panely uvnitř bytu to není nic moc výkon. Takže tady žádné oblouky nehrozí. U toho 100A jističe mám kabely na začátku a na konci stažené stahovačkou k sobě. Tahá to tedy i stejnou silou oka od baterek. Ač se to možná z fotky nezdá, tak rozestup těch sběrnicových kabelů je 5 cm. Musel bych to asi úplně zlomit kleštěma, aby to mělo šanci se dotknout. Žádný pád něčeho vodivého na baterky nebo tu provizorní zběrnici taky nehrozí. Žádná jiná osoba nebo zvíře k tomu nemá přístup.

Ještě než to budu instalovat u zákazníka, tak bych to rád vyzkoušel s MPPT EPsolar regulátorem, který by měl přijít po neděli. Chtěl jsem koupit nějaký starší, ale nakonec jsem objednal nový. Takže zase si budu trochu hrát a měřit a chci zkusit sériové a sérioparalelní zapojení panelů.
Jak jsem už psal, rád bych měl svojí mini solárničku s možností přibrzdit elektroměr. Jen musím počkat na vyjádření bytového družstva.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek