Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Ahoj solárníci.

Už hodně dlouhou dobu sleduji tyto stránky. Mám malé zkušenosti z instalace před 3-mi roky, kdy jsem dělal malý systém s 1x 100W panelem kamarádovi na zahradní chatce, kde není eletřina. Později jsem mu přidával ještě 1 stejný panel. Celé to bylo připojené přes 20A MPPT regulátor na starší autobaterie, které si sám sehnal. Celou dobu mu vše funguje, jen ještě přidával další baterii a pak jsem tam dával ještě měnič.

No a mě láká z fandovství a taky protože bych chtěl ušetřit nějaké peníze, instalovat nějaké panely.

Montáž je možná pouze na fasádu, která je na jih. Měl jsem představu umístit je mezi okna. To by moc nenarušovalo celkový vzhled. Vešli by se mi 3x 160W panely na výšku. Třeba tyto: GWL/Power Solární panel GWL/Sunny Poly 160Wp 36 cells (MPPT 18V). A k tomu nějaký Grid Free přístroj. Zatím celé bez baterií. Největší spotřebu tu máme přes den.

Pokud bych nebral výsledný vzhled, tak by se vyplatilo vzít 2x 280W panely, které by byly umístěné naležato. Už by to ale nebylo tak zarovnané s okny. Výhodou by ale zase bylo, že bych to mohl později rozšířit a použít 3 nebo i 4 panely. Jen bych s tím šel do výšky. A samozřejmě by bylo více výkonu, protože rozdíl ceny panelů je už malý. Uvažoval bych o těchto panelech. GWL/Power Solární panel Amerisolar Poly 280Wp 60 cells (AS-6P30-280W).

A teď se dostávám k tomu jaký přístroj použít.
K té první variantě se nedá použít tento Grid Free přístroj GWL/Power GridFree 1kW měnič 230V s limiterem SUN-1000G (vstup 22-65V), kvůli nízkému napětí panelů. Ty bych chtěl používat paralelně, kvůli pozdějšímu zálohování do 12V baterie.

Našel jsem ale na eBay podobný přístroj označený jako Grid Tie 600W. Je nabízeno několik variant a mě by zajímala verze se vstupním napětím 10,5 - 28V. A cena i s dopravou je taky zajímavá. Vyjde to zhruba na 1600,-Kč. Verze 1000W pak na 2300,- Kč. Jen jsem nějak nevyčetl jak je to s přetoky do DS. Pokud to neumí řešit, musel bych najít způsob jak tomu zabránit.

Pro druhý případ s výkonnějšími panely by to bylo v pohodě. Panely by byly zapojeny také paralelně pro pozdější dokoupení baterie. Lákavá je ale pořád ta cena, než to co se dá koupit třeba v EU.

A teď otázka jestli někdo ty Grid Tie systémy z Číny používá a případně jaké s nimi máte zkušenosti?

Tento sytém ušetření energie by mi asi nejvíc vyhovoval. Ideálně spotřebovat energii nejdříve co vyrobím a co nebude stačít by se přicůclo z DS. Také by mě zajímala možnost, pokud v budoucnu dokoupím ještě baterie, aby mi při výpadku DS vše fungovalo jako ze záložního zdroje. U GWL zařízení tomu tak dle popisu není. Pokud se odpojí DS, tak se ten měnič vypne. Zajímala by mě tedy možnost jiného zařízení, které by to vše umělo. Nebo to řešit dalším měničem a zajistit nějaké samočinné přepínání?

Našel jsem sice pár variant kombi/hybrid zařízení, ale ta cena u nás prodávaných se mi zdá dost vysoká. Cena panelů je pak ten nejlevnější díl celé sestavy. Pokud někdo používá nějaké levnější zařízení, byl bych rád za jeho doporučení.

Prosím tedy o Vaše rady, postřehy, návrhy, doporučení.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od KubisKV »

Zdar,
s TIE budes mit asi dost prace to uhlidat. Pokud neni odber, hned to leti do site.projdi forum, Ota mel grid tie a docela dobre popisoval chovani, potom si najdi uzivatele radimre, ten ma myslim tyhle grid tiecka kaskadou na ziveni domacnosti, ale je tam dost programovani na obsluhu. Ja o nich nevim nic, tak jen priblizuju k moznemu zdroji informaci.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od rva »

GridTie je pro nadšence v Česku slepá ulička. Panely mají během dne proměnnou výrobu. A to nejen ráno-poledne-večer, ale stačí mrak a výroba klesne o řád. A ty nejsi schopen regulovat spotřebu tak, aby odpovídala výrobě. Pak dochází k tomu, že spoustu energie vůbec nevyužiješ - nemáš ji kam ukládat, tak třeba odpojíš měnič. A o minutu později ti bude energie chybět, protože přejde mrak.
Tedy dodavateli budeš platit skoro stejně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Kostěj »

Taky mne lákala akumulace, ale vzdal jsem to. Mám na střeše 1.4kW+1.2kW grid-tie měnič. Chvíli se mi křižík točil zpět, pak mi dali moderní elektroměr a měl jsem utrum: dodávka se počítala do spotřeby. Naštěstí mám velký bojler, namotal jsem si spirály a připojil GreenBono s fázovou regulací. Odběr ze sítě se snížil o cca třetinu, celé je to velmi robustní. Právně je to na hraně, možná kousek za.
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Tak jsem to nevydržel a už jsem dal dohromady malý systém se 4x 50W panely. Budu pro ně mít později uplatnění, takže zatím jsou jen za okny z vnitřní strany. Je to asi ta nejhloupější varianta z hlediska nízké výroby a nevyužití panelů, ale prostě jsem to dal dohromady zatím jen tak jak se říká na "prasáka".

Můj původní plán zatím vázne na vyjádření bytového družstva k umístění velkých panelů na fasádu.
Takže zatím jsem použil 4x 50W panely paralelně napojené do regulátoru označeným MPPT 20A z číny. Ale zdá se mi, že je to na 99% PWM. K tomu mám připojeno 6ks baterií paralelně 12V 7Ah ze zachráněné serverové ups-ky u které odešla elektronika na desce. Není to ideální, ale když je to zadarmo, tak jsem to alespoň využil. Nevím jakou mají ještě kapacitu, ale byly asi 1 rok po výměně. Z celkových možných 42Ah určítě už něco ubylo.

Zatím mám přes 12V auto zásuvku připojený univerzální měnič pro notebooky, na kterém mám nastaveno 19V. Asi by to zvládlo víc, ale zatím jsem dohromady víc nezkoušel. Jen mě to trochu těší, že i kdyby byl delší výpadek DS, tak můžu fungovat a i mobil si dobiju.

Zatím jsem objednal MPPT regulátor EPsolar pro lepší využití panelů. Další nákup komponent zatím neplánuji, dokud nebudu mít nějaké vyjádření z bytového družstva. Pokud bude zamítavé, tak mě to bude docela mrzet. Nechci tu plánovanou realizaci dělat jen tak, protože všude je dost závistivců a mohlo by to být někomu trnem v oku. Žádné dotace, příspěvek nebo cokoli jiného po nikom nechci. Vše by bylo na vlastní náklady, jen chci nějaký doklad, že proti tomu nejsou námitky.

Přidal bych obrázky, ale zatím nevím jak je sem nakopírovat.
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Tak tady je pár fotek.
Solar detail P1060932.jpg
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Regulátor.
Solar detail P1060939.jpg
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Baterie.
Solar detail P1060955.jpg
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od volente »

Neexistuje náhodou nějaký výnos evropského parlamentu o podpoře těchto technologií? Nevím, ale pokud ne, tak bych se snažil v brzku volit někoho kdo to bude prosazovat. Celé stěny směrem na jih bych tím oblo(a)žil.
Tak asi ne , to nám asi neprojde, jsme v ČEZku.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od mypower.cz »

volente píše:Neexistuje náhodou nějaký výnos evropského parlamentu o podpoře těchto technologií? Nevím, ale pokud ne, tak bych se snažil v brzku volit někoho kdo to bude prosazovat. Celé stěny směrem na jih bych tím oblo(a)žil.
Tak asi ne , to nám asi neprojde, jsme v ČEZku.
existuje vynos o nehazeni klacku pod nohy do 30kW (asi tim mysli kWp, ale je tam kW), vcetne zadnich vrat, kdyz se to zvrhne ...
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od unicast »

To dřevo a ta dřevotříska v rozvaděči, to je dost špatný vtip. Když už takhle, tak cetris desky.

Stejně tak bych se pokusil nahradit ty můstky wago svorkou na DIN lištu a tu DIN lištu samotnou bych určitě uzemnil (což na fotkách nikde nevidím).
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od KubisKV »

unicast píše:To dřevo a ta dřevotříska v rozvaděči, to je dost špatný vtip. Když už takhle, tak cetris desky.

Stejně tak bych se pokusil nahradit ty můstky wago svorkou na DIN lištu a tu DIN lištu samotnou bych určitě uzemnil (což na fotkách nikde nevidím).
Neni to zbytecna reakce? Jake je na tomto systemu napeti a proudy, ze mas obavu o nebezpeci vzplanuti.
To ze má drevo, na kterym je prisroubovana DINlista, polozena baterka a regl neni idealni stav pro nekoho, kdo stavi elektrarnu pro dum, ale tady s par komponenty bych to nehrotil.

V cem je wagovka lepsi? A uzemnit co? Kus plechu, kterej nikde neni s nicim spojen?
mozna jsem se blbe vyspal, ale pripada mi zbytecna tva kritika.
Cyberon to dela pro radost a asi zacina. Az bude delat vetsi system, kde bude i opravdovej menic, urcite to udela lepe.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od unicast »

Wagovka je izolovaná, nehrozí problém při nějakém sjetí šroubováku apod. Do DIN lišty se nějak může dostat fáze (není od ní daleko), která se pak za nepříznivých okolností může dostat na tu malonapěťovou část, což to uzemnění řeší.

Jinak já mám pro bastlení velké pochopení, v zásadě bych ani proti tomu dřevu nic neměl, kdyby to bylo nějaké zařízení, se kterým když si bude někdo hrát, tak to bude mít pod dohledem. "Řemeslně" to je udělané taky docela hezky.

Ovšem tohle má pracovat delší dobu a bezobslužně, v bytovém domě, bude na to sedat prach, majitel může odjet třeba na dva týdny pryč, mezi tím může dojít třeba k vyplavení sousedem, tyhle gelovky se taky rády po čase nafukují a pak z nich vytéká elektrolyt (a taky uniká vodík). Energie na zapálení toho dřeva v nich je. Ono se na 99.9 % nic nestane, ale malá šance tam pořád zůstává a proč jí chodit naproti, když pár jednoduchých a levných opatření může riziko nehody o několik řádů snížit?
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od rva »

Cyberon píše:Můj původní plán zatím vázne na vyjádření bytového družstva k umístění velkých panelů na fasádu.
To máš těžké. Vybral sis asi špatný koníček, který se v daném místě špatně realizuje. Panely za oknem nic moc nedávají a udělají z místnosti jeskyni. A ani venku na fasádu se nedá umístit pořádný výkon, aby se to projevilo v platbách za elektřinu. Svého času jsem obdobně provozoval satelit s parabolou za sklem. Dnes by mi nic takového doma neprošlo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Cyberon
Příspěvky: 60
Registrován: pát říj 13, 2017 9:34 am
Bydliště: Votice

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od Cyberon »

Je to zprovozněné opravdu jen asi na měsíc, než mi dojdou ještě nějaké komponenty z Číny. Pak to budu instalovat zákazníkovy na chatičku v zahrádkářské kolonii. Proto jsem se s ničím moc nepáral a použil co dům dal. V té chatičce už je připravený starý plechový rozvaděč ve kterém budou svorkovnice, jištění, konektory a průchodky pro vodiče. Samotný regulátor bude vně skříně na plechu přidělaném k rozvaděči, který s ním bude lícovat a bude tam připevněný i měnič. Tak tam bude ze tří stran proudit vzduch.

Pro tyto účely jsem si udělal i přechodky z vnějšku do vnitřku z uzemňovacích pásků, které jsou ohnuté na polovinu a přidělané konektory z obou stran. A celé je to ve smršťovačce. Budou umístěné do oken, tak aby se nikde nevrtaly díry skrz. Také jsem musel vyrobit redukce pro 4 paralelně spojené panely, tak abych šel jen jedním párem dovnitř.

Moje podmínky pro vlastní instalaci nejsou ideální, ale prostě mě to taky láká. Mám v plánu zatím 2ks 280W panelů naležato mezi ty dvojdílná okna. Případně by se to dalo teoreticky rozšířit na 6ks, jen by se s tím jelo do výšky. Pokud mi to zamítnou, budu se snažit prosadit alespoň něco menšího před okna s mírným sklonem. Zřejmě bych použil asi 100W panely.

Ukázka přechodek a redukce.
Solar P1060993.jpg
Solar P1060994.jpg
Takhle by to bylo v provozu. Jen bych to přišrouboval přes něco ke zdi, aby to drželo na místě.
Solar P1060997.jpg
Solar P1070003.jpg
Vyrobená redukce pro 4ks 50W panely paralelně. I když je to zbytečné, použil jsem solární kabel 6mm.
Solar P1070012.jpg
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od KubisKV »

unicast píše:Wagovka je izolovaná, nehrozí problém při nějakém sjetí šroubováku apod. Do DIN lišty se nějak může dostat fáze (není od ní daleko), která se pak za nepříznivých okolností může dostat na tu malonapěťovou část, což to uzemnění řeší.

Jinak já mám pro bastlení velké pochopení, v zásadě bych ani proti tomu dřevu nic neměl, kdyby to bylo nějaké zařízení, se kterým když si bude někdo hrát, tak to bude mít pod dohledem. "Řemeslně" to je udělané taky docela hezky.

Ovšem tohle má pracovat delší dobu a bezobslužně, v bytovém domě, bude na to sedat prach, majitel může odjet třeba na dva týdny pryč, mezi tím může dojít třeba k vyplavení sousedem, tyhle gelovky se taky rády po čase nafukují a pak z nich vytéká elektrolyt (a taky uniká vodík). Energie na zapálení toho dřeva v nich je. Ono se na 99.9 % nic nestane, ale malá šance tam pořád zůstává a proč jí chodit naproti, když pár jednoduchých a levných opatření může riziko nehody o několik řádů snížit?

Samozrejme, ze nema cenu pokouset stesti a fyziku. Ale zrovna u tohoto seskladani komponent a baterek si myslim, ze se zadne nestesti snad nestane.
S wagovkou to chapu, je izolovana, nestrcis do ni sroubovak, ale jednou jsem zkousel do wagovky nasunout myslim 4 CU a ono to neslo, protoze jestli se nepletu, wagovka je do 2.5 prurezu.
Znovu jsem koukal na fotky a nikde jsem zadnou fazi pobliz svorkovnice nevidel.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od diablo007 »

Vagovka je na průrez na jakou ji koupíš ale jestli se nepletu tak uzemňovani DIN lišty ani není v normě(vyhlášce) ne? Izolace je mezi svorkami a DIN lištou a pokud jde o to že je fáze kousek od DIN lišty tak to bych řekl že je v rozvaděči normální jev.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od unicast »

KubisKV píše: ale jednou jsem zkousel do wagovky nasunout myslim 4 CU a ono to neslo, protoze jestli se nepletu, wagovka je do 2.5 prurezu.
https://www.e1.cz/produkt/1246906-svork ... wE&t=popis

Cituji "Spojovací svorky jsou v provedení pro 3 vodiče a jsou schopny spolehlivě upnout vodiče o průřezu od 0,14 do 4 mm2 (jemně laněné), resp. 0,2 až 4 mm2 (plné a vícedrátové).

Existují i necvakací verze pro tlustší průřezy (třeba 6mm2) a existují i redukce, jimiž se dají na DIN lištu upnout.
KubisKV píše:Znovu jsem koukal na fotky a nikde jsem zadnou fazi pobliz svorkovnice nevidel.
Hnědá žíla (jednoduchá izolace) vede asi 3 cm od ní (a centimetr od 'nulového' můstku, který je použit pro mn).
diablo007 píše:pokud jde o to že je fáze kousek od DIN lišty tak to bych řekl že je v rozvaděči normální jev.
Ano, ale

1) v takovém rozvaděči zpravidla není mn
2) při zkratu s jinou fází, s N nebo s PE je v běžném nn rozvaděči jednoznačně definované, který prvek vybaví.

Pokud se mi dostane fáze na 12V rozvod, není předem jasné vůbec nic, tedy kromě toho, že z toho bude průser.

Jinak autora té konstrukce a jeho důvody, proč to takhle udělal, vcelku chápu, nechci být jako některý z těch fachidiotů z elektrika.cz, co bez normy nejdou ani na záchod, jenom říkám, že některé věci bych udělal trochu jinak a kdybych to měl takhle, tak bych neměl úplně dobrý pocit, kdybych někam na týden či dva odjel.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od diablo007 »

Já na jeho fotce popravdě vidím jen DC jistěni nikde tam tu fázi nevidím tak nevím jak se vůbec diskuze zvrhla v to že se mu pomichane DC a AC
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Grid Free, Grid Tie - přibrždění elektroměru

Příspěvek od youda »

Vidím to podobně - všechny dráty na té desce a jejím okolí jsou jen DC, s napětím někde do 50V:
- 3x mínus od panelů na můstek
- 3x plus od panelů na můstek
- každý můstek přes jistič B10, který je tu spíš asi jako vypínač
- hnědý plus z jističe přímo do reglu
- černý mínus z jističe přes digi ampérmetr do reglu
- napojen voltmetr
- napojena baterka
AC tam vůbec není.

Ano, vypadá to trochu strašidelně a já bych si to do baráku nedal. Ale na první pokus s FV panely je to zcela dostačující "bread board". Pozitivně hodnotím i to, že v tomto zapojení se občas něco povede vyskratovat, natáhne se pár oblouků a výzkumník se tak postupně vytrénuje :D

Za mne dobrý!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek