elektrifikace chatičky Prachaticko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Zdravím, pánové.

Nějakou dobu zde fórum pročítám, nějaké rady jsem zde již získal. To mě dovedlo ke změně zamýšlených komponentů a zároveň ke zkvalitnění celé té akce.

Můj plán je již jasný. Pouze rozjezd bude pomalejší :oops:

Aktuální stav je následující:
Chatička (cca 6x4m) v zahrádkářské kolonii o jedné místnosti včetně kuchyňského kredence, druhá místnůstka toaleta s umyvadlem. Chata není připojena k žádným sítím, a to díky neschopnosti E.onu, který pouze inkasoval, ale nekonal... Jediný zdroj energie je tudíž *sun*. jelikož na zahradu jezdíme i popíjet, bylo potřeba vymyslet osvětlení. To je řešeno následovně: 2X COB 10W v hlavní místnosti, 1x led pásek pod kuchyňskou linkou 7W, 1x led pásek na toaletě 7W. Venku před vchodem další COB 10W.
To vše je poháněno dvěma autobaterkama, které stačí dvakrát do roka nabít.

Stav, který plánuji do budoucna, po zprovoznění dobíjení ze slunce:
Již zmiňované osvětlení 3x COB 10W, 2x LED pásek 7w.
K tomu bych chtěl přidat reflektor před chatu. cca30W

spotřebiče budou autorádio, jehož odběr je pro mě zatím neznámá
IP kamera, která taky nevím kolik si veme
Router do USB na SIMkartu
autolednička 45W, která bude v provozu jen když bude potřeba.

Můj plán je následující:
Systém 12V
Solární regulátor EPsolar 3210 sárie XtraN 30A 390Wp při 12V - zakoupeno
Kabeláž 6mm2 (vzdálenost panelu od regulátoru je max 10m vodiče) - zakoupeno
Solární panely. Aktuálně zakoupen a připraven Amorf 65W, který buď vyřadim a dám dva silnější, nebo nechám, a pořídím jeden co nejsilnější. Jsem limitován 390Wp s tím, že je možno až o polovinu výkon přepálit.
Baterie aktuálně dvě zaplavené olova na vyhození. V plánu je opět olovo, buď zaplavené exide equipment et950, nebo gelová Ultracell UCG120-12. Zde také nejsem rozhodnut. Popravdě, už za to první olovo je mi líto dát tolik peněz ::facepalm::
Jištění Solár - regulátor : 10x38 gPV na + i -
Regulátor - baterie : 2P 40A DC 440V Circuit breaker

A jak budu vše užívat?
na zahradu jezdíme od jara do podzimu skoro každý víkend na jeden den od dopoledne do večera. Zde si chceme pustit rádio na celou dobu pobytu a rozsvítit při přípravě jídla led 7W na pár minut. přibližně stejnou dobu bude svítit i led 7W na WC. při těchto návštěvách bych zde uvítal i zapnutou ledničku 45W
Přibližně jednou do měsíce se zde i přespí. Tam pak svítí dlouho do noci 2x10W COB, Rádio a občas pod linkou 7W.

Přes zimu nevštěvuji zahradu přibližně jednou měsíčně s kamarádem alkoholem. takže to samé, jako přespání v létě. COB, LED pod linkou a rádio do noci.

Byl bych rád za rady ohledně pořízení panelu (ů) a baterie.
Co se týká panelu, nevím jistě, zda dát např 2x cca 195Wp, nebo nechat amorf 65W a přidat třeba panel 300Wp. A jaký typ panelu pořídit.

Co se týká baterie, rád bych měl pouze jeden kus. Určitě olovo, jelikož nebudu na zahradu kde je možné, že najdu chytu prázdnou, dávat drahoty. Moje dva adepty jsem zmiňoval nahoře. I u toho mě bude bolet dlouho srdce, ale jelikož bude baterie v chatě v obytné místnosti, navíc v blízkosti elektroniky, asi bych to směřoval k tomu GELu. Jen si nejsem jistej, jakou kapacitu zvolit. je mi jasné, že tento typ baterií je tu dost trn v oku spousty z Vás, ale z ekonomického hlediska s nemalou možností krádeže bych to viděl jako jistotu.

Postupně zde budu zveřejňovat moje postupy v realizaci. Všem, co mi rady dávali a všem, kteří mi dobré rady přinesou, mnohokrát děkuji :write:
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Zde něco z výroby konstrukce pro panel:
20190216_094424.jpg
Sklon 35°
20190216_094404.jpg
Na tento kontejner bude panel umístěn. Šířka je stejná jako nádrž 120cm. Směr JIH
20190116_145849-1209x587.jpg
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Ještě přidám rozpracovanou část srdce systému :) Čekám na komponenty z daleké Čajny. Displej bude zobrazovat a zaznamenávat mou aktuální spotřebu. Dále bude modul s 4x USB 5V. Ten plánuju na druhej bok bedýnky.
20190208_093833-1612x1209.jpg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

Jeden "65W" panel? podle obrázku ty packy zasahují až do prvního a posledního článku panelu, bude to krást výkon, kterej je i tak malej. Děckám na domeček jsem dával 4ks "55W" + makeskyblue + cca 10Ah 13s li-ion, a v zimě to ani nedokáže dodat vlastní spotřebu regulátoru. Pokud budeš něco kupovat, kup nějakej POLY přes 200W a je nějaká šance, že v létě to bude stačit. Autorádio nedoporučuju, žere jako kamna, i když hraje úplně potichu. V autě se na šetření elektrikou moc nehraje... To si spíš pořiď nějakej bluetooth repráček.
P.S. teď vysvitlo slunko, a ze 4 ks amorfů jde do baterek sotva 1A, což je 50W, z 220Wp. Doma zrovna v té chvíly šly 4kW z 4.6kWp POLY... Amorf jedině zadarmo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od JonasPP »

Teda takto. Autoradio je v pohode,ak to bude len dajake šumitko z 2x 5W vystupom na repro. Otestovane to mam a necuca to ani 0,5A pri bežnom počuvani radia.
IP kamera a ruter trvalo zapojene,tak toto je papkač najhorši na celej zostave. Ruter si neviem ani predstaviť jeho spotrebu,lebo,čo model,to uplny rozdiel v spotrebe. Držal som v ruke take,čo im je 10W malo a aj take,že sa hravo zmestia do 1W. Teda treba aj drobnosti do podrobna rozviesť. Kamera bude istotne soskať iba dajake drobne,tak to je v pohode.
Ale zaražaju ma tie svetla. Neviem čo je to COB osvetlenie a hlavne 10W,lebo 10W v ledke odpaluje rohovku oka a za to mam v dome najsilnejšiu 6W ledku tam de treba svetlo na pracu a do zachoda sa hadam netreba pozerať pri brutalnom svetle. Bežne použivam po celom dome 2,4-4W led svetla a som nadmieru spokojny,dokonca aj ženska osadka.
Čo sa tyka chladničky,tak 45W je dosť na celodenny chod.
Bateriu by som fakt neriešil nič drahe. Možno dajaku polotrakčnu,ale aspoň 150Ah. Ja som nikdy nemal problem,že si baterka troška pobublala v obitnom priestore,ani len citiť to nebolo,tak na čo isť do predraženej technologie.
Teda takto som dospel Ja k zaveru.
Chatka sa použiva jednodenne a ma 6dni na nabitie baterie aj pri zlom počasi. Bateria musi potiahnuť cely deň aj bez prisunu energie od slnka,teda asi 15 hodin zhruba 70W nonstop. To sa musime zmestiť do 1,1KWh v baterke a tolko nam 150Ah dokaže dať.
Panel by som aj ponechal ten čo je,+ by som ešte jeden rovnaky pridal a to bude uplne stačiť na takuto spotrebu. Viem,že amorf nedodava to,čo je na štitku,dokonca bude problem z regulatorom,lebo mam xtru a sprava sa nepredvidatelne. Raz drži krasne mpp bod aj pri 4W a inokedy sa tlači z napätim do dola. Proste toto si odsledujte a pripadne amorfne treba zameniť,ale podotikam stači jeden panel nad 100W.
Mam podobnu prevacku otestovanu de bol iba 90W panel,ale zas nebola žiadna kamera s rutrom nonstop zapojenym.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

Asi máš sítnici a konstrukci oka kočky... Na schodišti mám "bojový osvětlení" tj něco jako když pěkně svítí měsíc a jsou to 3W LED na každé podestě, tj cca 3m od sebe. V pracovně jenom nad stolem mám dohromady 40W LED, a není to nic extra, naměřeno méně než 1000 lx, na jemnou práci to musím dohánět lampičkou. LED mám různejch druhů, od Osram Oslon až po noname COB od číňana, světělný toky jsou srovnatelný. S autorádii je to podobný jako s IT, ale obecně BT repráček co má vevnitř malou li-ion baterku a nabíjí se z USB, z USB 0.5A ani brát nebude...
P.S. COB je Chips On Board, tj multiledka na kusu hliníku http://www.cob-led.com/What-is-cob-LED- ... board.html
Největší problém bude ta kamera, pokud má přísvit, tak běžně bere 0.5-1A/12V, a v zimě jede v místnosti ten přísvit skoro pořád. A to je cca 20Ah každej den. Tenhle amorf ti v zimě bude dávat tak 2-3Ah/12V v lepším případě. Pokud dokážeš udělat nulovou trvalou spoitřebu, máš šanci. Ale kamera furt je podle mě blbost. Pokud tu kameru a router bude zapínat nějaký nízkopříkonový pohybový čidlo, tak snad...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od JonasPP »

Kodl Ja už som to odskušal fakt davno,aj to takto použivam,ale radim každemu,čo chce ušetriť na elektrine. Porovnajte svetlo z bodovky,led pasika a 360°led žiarovky. Po tom skuste svetla,ktore maju male,alebo žiadne tienidla a docielite to,že bodovka je už podla nazvu iba osvetlovanie jedneho bodu,nie celej miestnosti,že svetlo,ktore osvetluje strop a steny je efektivnejšie a jasnejšie a dobre umiestnene led pasy dokažu osvetliť viac ako pracovnu dosku,alebo policu. Je aj pravda,že Ja neznašam privela svetla a lepšie sa orientujem v šeru ako ostatny,tak možno aj to prispieva.
Ale nechapem osoby,ktore na prave poludnie,kedy slnko svieti cez okna dokažu rozsvietiť neony,bo vraj nič nevidia. To sa u nas deje v robote nonstop. Teda skuste a zbadate,že na osvetlenie schodišta stači 2,4W ledka,že do kuchyne postačuje 4W ledka,hedine pracovny stôl,de sa pajkuju drobnosti treba poriadne svetlo. Však dakedy za starych čias sa bežne použivala 25W žiarovka a bolo dobre. To len tak okrajovo,pre tych,čo maju bodovky a nechapu pre čo 4ks 5W je stale malo na osvetlenie miestnosti.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

Citlivost zraku na světlo se obecně zhoršuje s věkem, dost to pozoruju i na sobě, a už od mládí je to dost rozdílný. Hodně odd topic: podlw našich norem musí být v prostoru s "trvalým pobytem osob" min 300lx. A to v místnosti 3x4 m jistě 4W LED dedokáže, jedině, že by celá místnost včetně podlahy byla ze zrcadel. Ale 1ks zářivky 36W už jo, a tomu odpovídá dobrý 20W LED svítidlo. Samozřejmě netřeba tak svítit všude, a na chatě možná o to míň, lae třwba tam má dotyčnej dílničku, kde se věnuje oprvám hodinek :) a na takovou práci je 1000lx málo, ostatně teď je venku pěkně pod mrakem a to je 13 000 lx. A na stole hned pod oknem mám 45lx, takže si asi za chvilku rozsvítím. Podle posledních výzkumů se prý zrek pobytem v prostoru s malým osvětlením nezhoršuje, ale když už na něco nevidíš, není jiné pomoci než si na to posvítit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Kameru s internetem ještě rozmyslím.. ale rád bych jí tam měl. Uvidím. Světla asi nemá cenu řešit. To, jak to je, mi vyhovuje.

Panel na 100% do podzimu přidám. Uvidím, co se naskytne. Budu teda koukat po POLY. Jelikož baterky už budou opravdu mrtvé, budu muset začít tím. Myslíte, že teda nemá cenu investovat do gelovky? Píše se u ní 800cyklů pri 50%vybíjení. U zaplavené jen 300. I když pokud bych neměl kameru, tak by mi i těch 300 nějakou dobu trvalo..

Moc se mi za baterku nechce dávat víc než 4tis. Našel sem za dobře Varty. Ale tam zas uvádí jen 200cyklů.
https://www.battery-import.cz/dual-purp ... v--lfd140/

Moc nechápu ty značení DUAL u trakčních baterek. Tato by asi byla lepší ne?

https://www.battery-import.cz/equipment ... v--et-950/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od NOPARasito »

Me cinska kamera bere s podsvicenim do 5W a to je obyc shituvka, ale za ty prachy fakt staci, takze pak je to fakt na tom wifi router-u kolik bude brat, ale jak tu bylo receno panel 65W a amorf eeeee.
Bez sance.
Kamera: https://s.click.aliexpress.com/e/cUiBjlmp
Baterie v rozmezi 3-4tis se vzchop a udelej si li-ionku a vejdes se s 1kW/h po dobrem kseftu taky.
A to si troufnu rict s vyuzitelnou 1kWh, protoze u olova, aby vydrzelo tak ho budes muset setrit a brat z nej tak 30% kapacity.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Pokud kameru a internet zrealizuju, tak až po tom, co pořídím novou baterii a přidám panel. Dřív to nemá smysl..
Ten modem pro sim si představuju něco takového:
https://s.click.aliexpress.com/e/yjndx09
ranxon
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2016 10:34 pm

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od ranxon »

Moja praktická skúsenosť. Dve kamery s takým routrom za 24h 250Wh v 12V systéme.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Zde na fóru jsem reagoval na inzerát a přemýšlím nad 280Wp POLY panelu.
Zajímal by mě váš názor na připojení spolu s tím amorfem. Lze je spojit? Popřípadě jak? Paralelně nebo sériově?
Přikládám údaje obou panelů:
20190305_142245.jpg
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od volente »

Jediné možné zapojení je paralelně. Rozdíl napětí je malý, MPPT regulátor to dá, on si najde bod nejvyššího výkonu.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

A proč taková bastlenina? Jinak souhlas s Volente, ale v praxi při podobným osvitu bude dávat ten poly výkon a amorf bude jenom "ozdobou" Teda pokud dokáže regulátor najít opravdickej MPP bod , a "nezabloudí" na vícehrbé VA charakteristice. Realita bude na plným slunci asi taková, že z výkonu "poly" ubyde cca 5-10% díky navýšení Vmpp tím amorfním panelem, kterej zase bude pod mpp bodem, a bude dávat tak 30-40W. Má to cenu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Pač sem ten amorf koupil a rad bych ho využil, když sem se dělal s konstrukcí...
Takže myslíte amorf vyhodit a dát jen ten 280? Nemám místo kam dát dva panely. Buď jeden malej na onu nádrž a druhej vedle, nebo prostě jen jeden
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

vyzkoušej to, třeba provizorně, dopoj ten amorf, a můžeš moje tvrzení potvrdit nebo vyvrátit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Matess »

35V vs 31V by melo byt v pohode..
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

Jo, ale te přínos amorfu k celkovýmu výkonu bude zanebatelnej, protože bude "rozhazovat" Umpp toho polykrystalu, čímž může být celkovej výkon sestavy stejnej, jako samotnýho polykrystalu. Ale možná se pletu, a po vyzkoušení se zjistí, že je šedivá teorie a zelený strom praxe :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Díky za odpovědi. Panel tedy pořídím, vyrobím mu stojan a za hezkého dne vyzkouším, jak se to bude chovat s, i bez, amorfu. Popřípadě Amorf vyhodím a seženu panel podobné velikosti ale shodnějších parametrů k tomu poly.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek