Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
TomZL22
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:30 pm
Reputace: 2
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlin

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od TomZL22 »

Díky za informace , pohledám na netu . Když bude čas tak i vykradu komunikaci pokud by chtěl někdo psát program pro něco jiného :)
JJZ 2.3kWp+ JJZ 2.4 kWp , JV 2.4kWp , EASUN 5.5kw /48V , 280Ah/48V Lifepo4 . Částečný přepínací ostrov v RD .
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

sisdale píše:
TomZL22 píše:EASUNy umí kalibraci měření napětí baterie přes RS232. Psal jsem si na to program v rámci pokusů ale myslím že někde jde stáhnout hotový program pro PC.
Ano, hledej program CommConfigV41.exe pro Windows. Da se kalibrovat temer vse. Meli by to kalibrovat u vyrobce, ale obcas na to kaslou a menice dorazi uplne nekalibrovane (v defaultu). Da se kalibrovat: napeti baterie, proudy baterie, AC napeti vystupu invertoru, AC proud, a na MPPT se da kalibrovat napeti BUS, napeti PV a proud PV. Napeti jsou menicem merene pomerne stabilne. U proudovych mereni je to horsi. Ty jejich shunty a A/D nejsou moc presne a teplotne stabilni. Takze je nejlepsi kalibrovat na hodnoty proudu, kde menic provozujes nejcasteji. Od spravne kalibrovanych napeti a proudu se pak odviji taky spravne reportovani vykonu ve vsech castech.

Kalibrovani napeti baterie se mi odsvedcilo zejmena pri paralelnim spojovani menicu. Chovaji se pak spravne pro omezovani dobijeciho proudu do baterie pri dosazeni ciloveho napeti a vyhnuti se predcasnemu prepnuti do floatu jednoho z menicu, protoze si mysli, ze ma baterie napeti nad limit nabijeni. Control board v menici pouziva odecet napeti baterie na regulaci stridy pro buck convertor ve smeru z BUS do 8:1 prevodniku napeti na baterii (v obracenem smeru z baterie do BUS se vyuziva dioda v MOSFETu mezi D-S - jakmile control board detekuje vybijeni a pokles napeti baterie pod bulk/float sepne MOSFET buck convertoru, aby srazil zbytecny ubytek na diode; na miste buck convertoru tecou proudy delene osmi oproti baterie, ale i tak tam jsou velke tepelne ztraty).
Díky moc, prográmek pohledám. Každopádně rozdíl skutečného napětí baterie a napětí, které naměří měniče není velký cca 0,3V. Tak nerozumím tomu, proč měnič odpojí nabíjení z panelů, když ukazuje napětí baterie 51,8V a SOC ukazuje 85%. Zvláštní je, že když jsme měl měniče zapojené paralelně na 3 fáze tak se to odpojování nestávalo. Projevuje se to až teď, když jsem je zapojil paralelně do jedné fáze.
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

Slavek77 píše:
sisdale píše:
TomZL22 píše:EASUNy umí kalibraci měření napětí baterie přes RS232. Psal jsem si na to program v rámci pokusů ale myslím že někde jde stáhnout hotový program pro PC.
Ano, hledej program CommConfigV41.exe pro Windows. Da se kalibrovat temer vse. Meli by to kalibrovat u vyrobce, ale obcas na to kaslou a menice dorazi uplne nekalibrovane (v defaultu). Da se kalibrovat: napeti baterie, proudy baterie, AC napeti vystupu invertoru, AC proud, a na MPPT se da kalibrovat napeti BUS, napeti PV a proud PV. Napeti jsou menicem merene pomerne stabilne. U proudovych mereni je to horsi. Ty jejich shunty a A/D nejsou moc presne a teplotne stabilni. Takze je nejlepsi kalibrovat na hodnoty proudu, kde menic provozujes nejcasteji. Od spravne kalibrovanych napeti a proudu se pak odviji taky spravne reportovani vykonu ve vsech castech.

Kalibrovani napeti baterie se mi odsvedcilo zejmena pri paralelnim spojovani menicu. Chovaji se pak spravne pro omezovani dobijeciho proudu do baterie pri dosazeni ciloveho napeti a vyhnuti se predcasnemu prepnuti do floatu jednoho z menicu, protoze si mysli, ze ma baterie napeti nad limit nabijeni. Control board v menici pouziva odecet napeti baterie na regulaci stridy pro buck convertor ve smeru z BUS do 8:1 prevodniku napeti na baterii (v obracenem smeru z baterie do BUS se vyuziva dioda v MOSFETu mezi D-S - jakmile control board detekuje vybijeni a pokles napeti baterie pod bulk/float sepne MOSFET buck convertoru, aby srazil zbytecny ubytek na diode; na miste buck convertoru tecou proudy delene osmi oproti baterie, ale i tak tam jsou velke tepelne ztraty).
Díky moc, prográmek pohledám. Každopádně rozdíl skutečného napětí baterie a napětí, které naměří měniče není velký cca 0,3V. Tak nerozumím tomu, proč měnič odpojí nabíjení z panelů, když ukazuje napětí baterie 51,8V a SOC ukazuje 85%. Zvláštní je, že když jsme měl měniče zapojené paralelně na 3 fáze tak se to odpojování nestávalo. Projevuje se to až teď, když jsem je zapojil paralelně do jedné fáze.
Jinak je jasné že ta hodnota SOC je úplně mimo. Aktuálně mám napětí baterie 50,9V a SOC ukazuje 65%.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od PetrDubi »

Škoda že tam nemáš port pro BMS, potom by šlo posílat do všech tří stejný informace přes CAN a bylo by to vyřešený (u komunikace přes CAN se měnič na nic neptá, jenom očekává informace který mu posílá baterka).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

PetrDubi píše:Škoda že tam nemáš port pro BMS, potom by šlo posílat do všech tří stejný informace přes CAN a bylo by to vyřešený (u komunikace přes CAN se měnič na nic neptá, jenom očekává informace který mu posílá baterka).
Port na BMS mám, ale na bateriích nemám BMS, jen aktívní balancéry. Myslel jsem že dobíjení podle napětí bude dobře fungovat, ale asi špatně.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od PetrDubi »

Tak to potom jo.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

PetrDubi píše:Tak to potom jo.
Přesněji BMS na bateriích mám, ale používám je jen k monitorování napětí na jednotlivých článcích. Do budoucna asi, budu i propojovat s měniči.
Každopádně teď by bylo fajn, kdyby šlo SOC nějak vypnout, protože mám baterie nabité na 50,7V a SOC ukazuje 65%. Potom mám napětí 52,9V a měniče jsou do Float.
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

Existuje nějaká možnost dostat se u tohoto měniče IGrid-VE II-16.5KW-48V-WIFI do servisního nastavení?
sisdale
Příspěvky: 266
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Reputace: 71
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od sisdale »

Slavek77 píše:Existuje nějaká možnost dostat se u tohoto měniče IGrid-VE II-16.5KW-48V-WIFI do servisního nastavení?
O zadnem servisim nastaveni u tohoto menice nevim. Co by se tam melo nasstavoval? Standardni parametry se nastavuji uzivatelem pres menu. Specialni parametry (treba kalibrace) se nastavuji pres RS-232. Co dal by se tam melo nastavovat?
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

sisdale píše:
Slavek77 píše:Existuje nějaká možnost dostat se u tohoto měniče IGrid-VE II-16.5KW-48V-WIFI do servisního nastavení?
O zadnem servisim nastaveni u tohoto menice nevim. Co by se tam melo nasstavoval? Standardni parametry se nastavuji uzivatelem pres menu. Specialni parametry (treba kalibrace) se nastavuji pres RS-232. Co dal by se tam melo nastavovat?
Potřeboval bych nějak nastavit SOC, při napětí necelých 53V mi měniče přecházejí do float, protože SOC ukazuje 100%.
Upřímně jsem moc nepochopil nastavení SOC přes display měniče. Nastavuje se DisCharge a Charge, ale pořád nevím co tam nastavit a jak to ovlivní chod nabíjení? V manuálu k tomu nic není.
Soban
Příspěvky: 3351
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Soban »

Na SOC se vykašli stejně to měnič nepoužívá, řídí se dle napětí.

Takže si nastav správné napětí.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

Ahoj, mám na počítači prográmek comconfigv41 na kalibraci měniče, ale nikde jsem nenašel návod na použití. Chápu jak kalibrovat napětí baterie a invertoru, ale nerozumím co znamenají zkratky ostatních hodnot. Máte prosím někdo nějaký manuál ?
Děkuji.
Commconfigv41.pdf
(351.67 KiB) Staženo 93 x
mirekcafa
Příspěvky: 330
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Reputace: 15
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od mirekcafa »

Potřeboval bych info jak jsou na tom u Easunů USB porty, zda jsou napájecí. Chtěl bych připojit tablet který má pouze jeden USB port jak na nabíjení tak i na připojení. Poradí někdo než ho koupím?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
psenda
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 05, 2023 9:37 am
Reputace: 0
Lokalita: Nová Role
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od psenda »

Chtěl bych jenom upozornit, že EASUN, Powland aj. nejsou kopie, ale jsou to pouze prodejci a střídače jsou HW úplně stejné (stejný výrobce), liší se převážně pouze verzi FW. Výrobky jako MPPT Solar a Axpert jsou stejný prodejci jako EASUN aj. Je to pouze obchodní nálepka. Samozřejmě je problém v podpoře, Čínská podpora EASUN je velice mizerná, v podstatě žádná. Rozdíl ceny v ČR o 15tis.KČ u modelu SMW-8KW je pouze v podpoře produktu. Problémy s kvalitou výrobku mají všichni cca 4%. U nás to prodejce řeší vyšší cenou. Jinak rozdíl MPPT Solar a EASUN je cca 200USD. Výrobce pro všechny tyto prodejce je Voltronic a dodává je ve stejné HW konfiguraci pro všechny. Není pravda, že je to levnější verze, nebo padělek, je to pouze jiný prodejce s jinou podporou.
sisdale
Příspěvky: 266
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Reputace: 71
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od sisdale »

Provozuji EASUNa a Sorotec v paralelnim provozu uz dlouho, nijak je nesetrim a jsem spokojen. Ackoliv to jsou zdanlive ruzne znacky, uvnitr jsou totozne. Maji nabehano pres 10 MWh, a nemyslim, ze by se jakkoliv blizily sve smrti. Pri cene tech zarizeni se nebojim do nich zasahovat, protoze riziko je v porovnani se zasahy napriklad do Victronu o stejnych vykonech zanedbatelne. Mimoto cena velmi priznive ovlivnila ROI model moji FVE.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Kony.cz
Příspěvky: 104
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Reputace: 1
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Kony.cz »

Vlastním eaSun 24V 3Kw a zjistil jsem, že pokud je spotřeba menší jak 100W, tak se na displeyi zobrazi spotřeba 0W, jakmile zatížím spotřebu nad 100W ihned zobrazuje správně.
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

Tak já mám Easun iGrid VE II 5.5k 3 Ks v palalerním zapojení. Mě ukazuje dobře i u nízké spotřeby. Ono jde koupit Easun za 10.000,- a taky za 25.000,-. Ty levné jsou podle mně hodně ořezané, ale spousta lidé je používá a jsou spokojeni.
Kony.cz
Příspěvky: 104
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Reputace: 1
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Kony.cz »

To já jsem taky spokojen, jen mě vadí ten ukazatel, protože si stavy načítám do HA a když je spotřeba pod 100W tak se zapíše jen jednou za hodinu..
mpro
Příspěvky: 41
Registrován: úte kvě 31, 2016 2:11 pm
Reputace: 1
Lokalita: Jižní morava
Výkon panelů [Wp]: 1000/nové 4100
Kapacita baterie [kWh]: 3
Bydliště: Brno

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od mpro »

Slavek77 píše:Ahoj, mám na počítači prográmek comconfigv41 na kalibraci měniče, ale nikde jsem nenašel návod na použití. Chápu jak kalibrovat napětí baterie a invertoru, ale nerozumím co znamenají zkratky ostatních hodnot. Máte prosím někdo nějaký manuál ?
Děkuji.
Commconfigv41.pdf
mohl bych poprosit o ten prográmek? Hledal jsem a nenašel. Nabíjení mě také zatím "houpe" nevím proč se to tak chová...
Díky
Ostrov: EASUN IGrid VX IV 5.6kW @48V(zatím 2kWh) + 10 x 410Wp
předchozí MUST PV18-2K HM,3KVA/2.4KW, 24V, 40A MPPT; 4x255Wp Benq panely, olovo 24V 170Ah
Slavek77
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 14, 2023 8:19 am
Reputace: 0
Lokalita: Ostrava

Re: Nezna nekdo hybridni stridace EASUN?

Příspěvek od Slavek77 »

Ahoj, mám střídač IGrid-VE II-16.5KW-48V-WIFI. Používám BMS Daly. Teď jsem si koupil KOMUNIKAČNÍ ROZHRANÍ CAN/RS485 DALY https://www.mivvyenergy.cz/cs/153-bms-p ... ky-lifepo4 a rád bych přes něj propojil střídač s BMS.
Střídač má CAN port a RS 232. Potřebuji komunikační kabel mezi střídač a to Komunikační rozhraní přes CAN port. Můžete mi prosím někdo poradit jak zapojit jednotlivé piny na koncovkách RJ45?
Díky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek