Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tratil?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
brontosaurus
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 08, 2019 12:59 pm

Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tratil?

Příspěvek od brontosaurus »

Kdesi na širé síti jsem narazil na zajímavý návod, kterak si levně postavit FV panel z vyřazených článků a starého okna - prý už stačí jen přidat autobaterku a elektrárnička je na světě. Pátral jsem na netu dál a vypadly na mě mraky anglicky psaných návodů slibujících úspory v řádu jednotek až stovek dolarů.

I začal jsem se o fotovoltaiku zajímat blíže, protože by mě lákalo si pár takových panelů postavit na chalupě. Chtěl jsem si zkusit vlastnoručně zbastlit regulátor a možná i měnič, cena součástek by se mohla za jedno, možná dvě léta vrátit.

Jenže ouha, jakmile jsem se začal shánět po baterce, tak mi došlo, že úspora peněz tu nehrozí, ba spíš dokonce naopak. Autobaterka je pochopitelně nesmysl, tu bych po pár cyklech popravil. Dočetl jsem se, že se používají "speciální baterie pro solární systémy", které jsou drahé jak prase - ovšem dají se koupit i levněji pod jménem "baterie do golfových vozíků". Přestože běžně používaná jednotka jejich kapacity je "jamka", našel jsem i baterie s kapacitou uvedenou v jednotkách SI. U několika baterek jsem si našel udávaný počet cyklů, co mají vydržet při 50% vybití, vynásobil 50% kapacity baterky a vynásobil přibližnou cenou 5 Kč/kWh. To by měla být přibižná energie, která baterkou proteče za dobu její životnosti a kterou vlastně ušetřím. Ale výsledek se ani zdaleka neblížil pořizovací ceně baterie.

Jak z toho ven? Už jsem pochopil, že fotovoltaika je hlavně koníček - pro mě koneckonců taky, i když spíš z té elektronické stránky. Stejně bych ale chtěl, aby ty panely byly aspoň k něčemu užitečné.

Mám pár nápadů:

1. Ohřev vody
Odpadla by potřeba baterie, topný článek by šlo připojit přímo. Mám ale pocit, že přímý ohřev vody sluncem (bez přeměny na elektřinu a pak na teplo) je účinnější - ještě si k tomu budu muset dohledat konkrétní čísla...

2. Autobaterie (přece jenom)
Energie by se skoro neukládala, baterie by měla přísně nastavený regulátor, aby nějaký čas vydržela. Prostě spotřeba energie v reálném čase. Přes den by na to mohla běžet třeba velká USB nabíječka nebo audio zesilovač.

3. Trakční baterie
Panely by nabíjely nějaké malé přibližovadlo na elektrický pohon. Baterie by se kupovala tak jako tak, tudíž by náklady na elektrárnu nijak nezatížila.

Máte nějaké další nápady nebo zkušenosti? Je v mých úvahách něco jinak nebo špatně? Díky za všechny nápady, postřehy a připomínky!
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od střídač_N »

brontosaurus píše:.....Je v mých úvahách něco jinak nebo špatně?......
I když asi nepotěším, ale úplně všechno je jinak a úplně špatně. Úvaha se tudíž vcelku nepovedla.

Pokud by se pan brontosaurus ráčil obtěžovat si zde něco o tomto tématu přečíst, zjistil by, že uvedené "objevy" již byly mnohokrát objeveny a taky i zavrženy.

No vypadá to opět na dlouhý seriál marnosti.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od ikovlabs »

Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od diablo007 »

No nazval jsi to mini takže předpokládám že se chceš vejít do pár korun ale tu částku sem nepostřehl od jinde odvíjí vše
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od dracekvo »

Pokud sečteš čas, který věnuješ schánění bazarových článků, Náklady na cesty pro potřebný materiál a časové náklady na samotnou výrobu takového panelu, tak tě vyjde lepší jít dopoňovat regály do supermarketu a takový panel si potom koupit.
Nehledě na to, že doma nikdy nedosáhneš takové kvality jako u továrního panelu.

A zbytek stačí už jen hledat.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od ResHacker »

Já jen doplním, že jen tady mezi námi solárníky je x bateriových systémů, které se podle hrubých propočtů majitelům zaplatí do cca 10 let.. Když k tomu připočtu to, že se na tom člověk bastlíř hromadu věcí naučí a v neposlední řadě má doma krásnou věc - doslova živý systém, který je jeho dílem, je to podle mě krásná investice, která si navíc získává stále více a více lidí....

K ohřevu vody - ano, čistě termální systém má účinnost (nebo spíš výtěžnost na m2 panelu) úplně někde jinde, cca 4x - 5x vyšší, ale je celkem drahý a tahat vodu, řešit výměníky, degradace materiálu.. Neříkám, že to není cesta, určitě je, ale dost lidí to tu řešilo raději hromadou FV panelů + třeba Oplocký regl... rozhodnutí je na Vás..

Autobaterie...na pár LED světýlek, rádio, mobil a další číčoviny klidně... na nic většího určitě ne.

Co myslíte el. přibližovadlem? Koloběžku? Předpokládám, že něco menšího, kde navíc baterii snadno budete přehazovat mezi FV systémem a přibližovadlem, nebo to chápu špatně?

Držím palce ;)
Naposledy upravil(a) ResHacker dne pon úno 18, 2019 11:53 am, celkem upraveno 1 x.
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od rva »

Máte (smutnou) pravdu. Když (užitečný) koníček s bateriemi, tak baterie využívat co nejméně - tedy snažit se přizpůsobit okamžitou spotřebu okamžité výrobě. Pak jde elektřina z panelů přes regulátor rovnou do měniče a neprodraží ji ukládání v baterii. Bez baterií se ale dodávka od distributora moc snížit nedá. Z toho zjistíte, že baterií raději minimum a žravější spotřebiče zapínat v době, kdy je dostatečná výroba. A mít nějaké regulovatelné spotřebiče, kterým nevadí, kdy přesně běží a které se spínají dle výroby (plynule regulovatelné jsou topné spirály do vody, podlahy). Čerpadlo bazénu nebo klimatizaci lze taky zapínat jen když je dostatek elektřiny z panelů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro brontosaurus ,panely nevyrábět, ale koupit hotové a zkusil bych začít s levnými aku.
Více zde
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 360#p85622
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od KubisKV »

Pokud bys chtel poskozene panely, mam tu asi 20ks 300w panelu s rozbitym sklem a dirou po vidlich od jesterky. Neco malo davaji, tak pokud mas dostatek mista, rad prenecham na laborovani. Chebsko
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od rottenkiwi »

Finta je v tom, že treba využiť každý W energie a nič nenechať potenciálne nevyužité.
Ergo, je jedno či mám 20 kWh v obyčajnom olove alebo 10 v LiFE, je jedno či použijem
učinné poly a mono na trackeroch, alebo lacné poly na veľkej ploche.

A ako sa ukazuje, je z hľadiska návratnosti jedno či je to 12 , 24 či 48 V systém.

Doležité je od východu Slnka až po západ VŠETKU potenciálnu energiu
spotrebovať, ergo potom je účinnosť PWM/MPPT regl. * eta Meniča.

Keď všetku energiu od rána spotrebujem cez deň a ešte nabijem aj baterky
a ešte aj tie baterky rozumne do rána vybijem, tak potom je možné čakať aj
nejakú návratnosť, lebo baterky cez deń zaťažujem minimálne a nastaveným
prúdom ich šetrne nabíjam, takže popoludní už nemusia byť u olova v ABS tak dlho
a na vysokom napatí, čo predĺži ich životnosť, oproti tomu, keď mám ich kapacitu
poddimenzovanú a prebiahajú pri veľkých prúdoch veľké zmeny na elektródach,
lebo u olova sa platňa zučastňuje chem. reakcie, ale u LiX platňa slúži len ako
miesto, kde sa interkalujú ióny Li a chem. reakcie, ergo zmeny z jednej molekuly
na inú sa nezučastňuje.

Ak však nemám cez deň spotrebu, nemám tracker, mám len malú kapacitu bateriek,
ktoré neprimerane zaťažujem veľkými prúdmi v noci a vybíjam to pod 12 V,
tak asi musím počítať s tým, že to to olovo nedá a budem ho často meniť.

U LiX zas treba buď ísť od 75 % do 35 % SOC, treba to neskor balancovať,
treba aj nejaký monitoring, lebo podľa napatia sa to dá, len ak viem aký
mám nab. resp. vyb. prúd.

Takže ak to človek chce ako nenávratný koníček, tak je úplne jedno, ktorou cestou
pojde, či si panely kúpi, alebo ho baví vyrábať vlastné, či zvoli NiCD, Pb, LiFe, či NMC,
či si tam dá 12, 24, čo 360 V systém, vždy to bude o investícii do radosti z práce,
z programovania monitoringu, vyrábania BMS a logovacích systémov, hrania sa s databázami,
PHP, HTML, C++ atď., bude to o pájkovaní, DC-DC meničoch, Raspberry PI, Arduinach,
o zváraní trackerov, či už jedno alebo dvojosích, o kupovaní multimetrov a osciloskopov
a hľadaní a poznávamí Vesmíru, ktorý nám dal realitu a mi na tú realitu hľadáme
matematiký popis a snažíme sa pochopiť, čo to je elektŕon, orbitaly, ako fungujú molekuly,
ako sa povrch elektródy zúčastňuje reakcie s H2SO4, ako Li+ interkaluje do Si, S, C, Li-metalovej
elektródy, prečo tie baterky nemajú 1000000 ale len 1000 cyklov, prečo ich teplota zabíja,
je to radosť z poznávania.

Takže ak sa mi to stane, že nesedím v krčme či pre TV, ale mám záujem sa vzdelávať,
asi je to veľmi vhodná investícia, ako peňažná, tak časová, lebo nie len z chleba žijeme,
ale hlavne z vedomostí, ktoré sú večné a niektorých ľudí, ako napr. Newton, Maxwell,
Faraday, Tesla prežili a pomáhajú nám všetkým žiť, vďaka technológiám, ktoré sme
vytvorili práve na základe nápadov hláv, ktoré mali radosť z poznávania matematiky,
fyziky, astroomie, chémie, atď.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Můžu si postavit minielektrárničku, aniž bych na tom tra

Příspěvek od trud »

3 panely 270W - 330 EUR
EPSOLAR 30A - 40 EUR
Batéria samovyroba (2,5kWh lion) - 500 EUR
Lacný menič čistý sínus (npr.Caspra 600W) 100 EUR
Dáke držiaky, káble, poistky.... 100 EUR ??

Všetko vysoký podiel vlastnej práce na koníčku.
Systém 810W s 2,5kWh batériou a 600W meničom za cca 1070 eur. Ročná výroba pri ideálnej orientáci a po stratách v nabíjaní, meniči .. na strane spotrebičov tak 600kWh ? Môžes s toho ťahat svetlá,telku,pc,router,iste aj dáku menšiu chladničku alebo inventorovú aj velkú. 600kWh záleží od sadzby ale cca 60-70 eur úspora.
Takže investovaných 1070 eur +xy hodín práce, ročne tých 60 eur. Je to koníček z malým prínosom. Inak 60 eur z 1070 EUR investície nie je zlé...v banke dostaneš možno 10 eur.Takto 60 a veľa-veľa radosti :-)
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek