FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od radex »

vrb: To jsou velice zajímavé úvahy a plus minus se mi líbí. Jen máme odlišné slovníky. Přijde mi, že
Moje "2% inteligentů, které chci vidět smetené evolucí " = Tvoji "idioti, které bychom měli důsledně brzdit".
Tak by mě zajímalo jestli svým omezováním spotřeby fosilních paliv nějak brzdím třeba idioty přežírající se např. těžbou severočeského uhlí nebo irácké ropy.
Nedostanou ode mě nějaké peníze, takže by se měli mít hůř. Můžou prodat někomu jinému, ale když jsem zmenšil svoji poptávku, snižil jsem relativně cenu. Pořád bych je měl brzdit. Jenže taky si můžou počkat, prodat později a dráž. A pak skoupit a ovládnout OZE a vysmát se mi, že jsem idiot.
Já tu motivaci k FVE takhle analyticky nedám, u mě je to spíš víra a zvědavost. A jak jsem cenami vytěsňován od krmelce, tak je to čím dál aktuálnější nutnost.
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vrb »

Je to celkem složitý problém. Jako jednotlivec to nemůže nikdo ovlivnit, ani president USA (naposled to zkoušel J.F. Kennedy) My už vůbec ne.
Můžeme se tomu zkusit trochu přizpůsobit - už dnes přejít na levné obnovitelné zdroje, snažit se o trochu lepší soběstačnost než ostatní. Odhadnout co přijde a zvážit další kroky. Já jezdím Felicií můžu si koupit klidně novou oktávku, ale radši jsem pořídil malotraktor, FVE, zvažuju vrt na zahradu a mám známé v Jižní Americe kdyby šlo fakt do tuhého. Nic z toho mi nezaručí jistotu přežití, ale zvýší pravděpodobnost. Bohužel mám komparativní nevýhodu proti chlápkovi z podnájmu v paneláku, co si tu novou oktávku koupil a ještě mu zbylo na kalby a drahej chlast a značkové hadry.

Proč to tu vůbec řešíme: Patentová ochrana měla sloužit pro ochranu a podporu výzkumníků a vynálezců. Zrušením autorských práv a patentové ochrany brzo tahouny pokroku vyhubíme a my budemem potom následovat. Je proto potřeba náklady výzkumu kompenzovat.

Viz Americký kontinent: Žili tam mamuti a lovili je šavlozubí tygři, jenže pak se šavlozubí tygři přemnožili a do toho přišel člověk přes Beringovu úžinu a nějaká přírodní katastrofa. Mamuti tam vyhynuli protože byli vyloveni. Lidi tak přišli o cennou kořist a šavlozubé šelmy na to doplatily fatálně a vymřely. Kdyby mamuti měli nějakou tu ochranu, a lidi s tygrama se dokázali domluvit, že nemůžou pobít všechny mamuty, tak by se měli všichni lépe.

My jsme dnes Ekonomicky v pozici šavlozubých tygrů. Nadměrně vysáváme výzkumníky a ostatní tahouny pokroku, to byla sranda dokud nepřišla Čína a světová ekonomická krize. Čína se dokáže přizpůsobit a bez našich technologií přežije, západní civilizace je na nich postavená a bez technologického rozvoje se zhroutí.

Nedá se to zvrátit, ale je lepší to neurychlovat. Dá se tomu přizpůsobit s předstihem. Být univerzální a soběstační. Když to tak porovnám. Chlápek v novém drahém autě, značkových hadrech a s penězma na rozhazování je jako šavlozubý tygr - dneska proti tomu nemám šanci. Jenže v Americe zůstali ponejvíce šakalové, kteří nejsou tak nápadní a jsou schopni pozřít cokoliv a přizpůsobit se. Šakal může dlouhou dobu žrát žáby a kobylky, ale nemá důvod pohrdnout mršinou mamuta a pořádně se nažrat, pokud nějakou najde. Když šavlozubý tygr dva týdny neuloví mamuta, tak chcípne.

Tedy: Využívat úplně všechny dostupné zdroje a technologie včetně fosilních bez nějakých výčitek a starostí, ale mít v záloze přechod na obnovitelné zdroje a výpadek dodávek supermarketů a energetických sítí.

Ad utajované patenty supertechnologií - to bych přirovnal k chovu užitkových zvířat v zabezpečené ohradě. Když by nebyla ohrada (utajení). Tak vám to ostatní vyberou a vám zůstanou jen neuhrazené náklady na univerzity, akademie, výzkumné ústavy, knihovny. Jako když hospodář se dře celý rok s krmením a senema nankonec vypustí ovce volně na louku kde je vlků víc než ovcí - to by byl blázen. Udělá si pevnou salaš a ovečky si chrání.
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od bourbon »

BTW: mohl bys mi nastínit ty nápady do PM? jestli je něco z toho použitelné? třeba společně něco uvedeme do provozu a budeme profitovat všichni. Já mám taky pár věcí rozdělaných.
Čtu na foru jak kdo přemýšlí nad věcmi,které jsem již dávno řešil a jsem líný to zde popisovat.Protože jsem již instaloval několik ostrovních elektráren zde jsem uvedl jen jednu chatičku./jsem líný něco někam strkat/ v současné době mám hotový poloostrov 2kWp dodělávám hájenku úplný ostrov 2,6kWp,která má i nautilu za 30m.Myslím,že by nebylo od věci začít přemýšlet o ostrovním satelitu/tzn.několik domů se stejnými požadavky instalacemi a zálohou řízené PC a přes elektroměry spojené do sítě.Samozřejmostí by byl i záložní generátor.
Jen pro nakopnutí:Osvětlení už neřeším jinak než 12V a 24 V LED ,panely jsou ideální kombinovat dva systémy 1.amorf i 2.mono nebo poly a zásuvky v 90% můžou být 230 DC./každý spínaný zdroj má na začátku usměrňovač/...To znamená že ledničky pračky čerpadla (točivé stroje samostaně oddělené) a už musím :repair: dělat to je hodin :roll:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od tomas »

Se zásuvkami na 230VDC pozor. Nebude tam fungovat proudový chránič, který musí být již na všech zásuvkových okruzích. A jističe na DC napětí také nejsou standard:
http://eshop.schrack.cz/jistice-proudov ... i%C4%8D+DC
ale jištění proti zkratu a přetížení je řešitelné pojistkovými odpojovači.
Spíše uvažuji o něčem podobném: MPPT regulátor se vstupem pro panely od cca 400V do 1000V 10A (až 10kW) a výstupem 320V k tomu 80? článků LiFePo4 a jednoduchý sinusový střídač z 320Vdc na 230Aac + možnost zapojení 3f. motorového střídače přímo napájeného do DC meziobvodu pro motory. A možnost připojení dalších zdrojů např DS, taková Online UPS s bypasem a akumulátory 320V nabíjené z panelů. Ale momentálně nemám čas, peníze ani místo na realizaci. :(
Naposledy upravil(a) tomas dne ned čer 10, 2012 6:03 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od bourbon »

Samozřejmě bezpečnost je na prvním místě,ale kdo pracuje na takovýchto zařízeních zdokonaluje a vyvíjí otázky proudového chrániče řeší jako poslední.V každém případě/chránič: I in =I out není problém ani v DC/Pojistkové odpojovače ve FV používám samozřejmě jistím jimi jak stringy tak MPPT i měnič.Přidám foto rozvaděče až bude trocha času.
Co se týče DC rozvodů je jasné že tuto instalaci není možné běžně někomu strčit domů,je to opět přesně mířené na použité spotřebiče a lidem se zájmem o energetickou samostatnost.
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Veles »

To tomas:

23stejnosmerné? To máš bezpečné napětí, proč bys tam měl mít proudový chránič, ten se dává u 220V.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od toxic_cz »

czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od tomas »

Veles píše:To tomas:

23stejnosmerné? To máš bezpečné napětí, proč bys tam měl mít proudový chránič, ten se dává u 220V.
Oprava 230V
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od toxic_cz »

Dnes v Otázkách Václava Moravce debata o cenách elektřiny a soběstačnosti.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od toxic_cz »

Obrázek
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od toxic_cz »

Obrázek
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Martin »

Včera večer zajímavý pořad na ČT24 - Fokus, o FVE.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1011 ... okus-ct24/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

4. revoluce

Příspěvek od tomas »

Nejúspěšnější německý dokumentární film roku 2010. Film o průkopnických projektech v oblasti energie z deseti zemí světa jde do Českých kin.
Po filmu budou i diskuze. Pozvání přijal například expert na fotovoltaiku Milan Smrž, ekolog a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, René Neděla z Energetického regulačního úřadu či František Hezoučký, ředitel jaderné elektrárny Temelín v době spouštění prvních dvou bloků. Moderovat bude publicista Jan Urban.
http://www.aerofilms.cz/filmy/205-4-revoluce/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Jardat »

Další zajímavé filmy jsou zde: http://www.solarniliga.cz/scheer_umrti.html
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

4. revoluce

Příspěvek od vata »

Úžasný dokument, díky za tip :)
Měla jsem místy pocit, že žijem v nějakém jiném světě, bez dialogu na toto téma. Přitom je to pár kilometrů... Občas se sice i v mediálním prostoru něco málo vyskytne, jako např. včera v rádiu (http://www.rozhlas.cz/default/default/r ... 40077&drm=), ale pořád to má nádech ignorovatelného brblání věčně nespokojených...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od toxic_cz »

http://www.novinky.cz/ekonomika/282646- ... rocne.html

Díky rudooranžovým bolševikům... :evil:
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od luge »

toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od toxic_cz »

jenom upozornění, kdyby se někdo chtěl dívat na související dokument

"
Proč chudoba? - Solární mámy
Jsou chudé, nevzdělané, ale hrdé. Naučí se sestavovat a zapojovat solární panely? A co na to jejich muži? Dokument z mezinárodního koprodukčního cyklu

Premiéra: středa 5. 12. – 21:00 – ČT2
Opakování: čtvrtek 6. 12. – 13:00 – ČT2
"

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1041 ... arni-mamy/
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách a netu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

docela povedený klip : http://www.youtube.com/watch?v=WybhbXfUyrY

Elektronům zdar a pěkné svátky :D .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od luge »

:D :D :D :D
sexy sunshine