FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

Vypadá to, že lidé jsou konzervativní a tak je zapotřebí je tlačit: Lidovci požadují, aby každá střecha domu povinně obsahovala fotovoltaické panely Deset let stopstavu připojování FVE k DS se holt někde projevilo. Dnes lidi nevěří ani vlastním instinktům. Nebo spíš vyhrává nedůvěra. Což distributorům nahrává do karet. Ale že politici půjdou proti distributorům to čumím.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od PavelR »

No ze by to vylozene bylo proti ditribuci bych nerekl. I kdyby tak beztak by to povetsinou byly maly ongrid instalace takze co? Neco malo pres den to pokryje, ale vecer uz mas nakup. Pochybuju ze by vetsina lidi resila nejak moc vytezovani fve takze by to vesele teklo do site za 0,- a distributor to pres den proda do prumyslu.

Kolegovi jaksi zbyla jedna mala ongrid instalace tak si ji dal na chalupu. Povoleni nebyl problem. A od cezu dostane krasnych 0,-/kwh za silovku :) takovy pekny kulaty cislo aby se to dobre pocitalo. Ale zrovna mu to nemusi vadit. Co je navic jde do vody komplet - akunadoba je ve vlhkym studenym sklepe kde to svymi stratami trosku temperuje.
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Gook »

Roky mediální masáže způsobyly to, že jak lidi slyší "solární panel", tak hned vidí nenažrance, na kterého platí v každém účtu za elektřinu.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

Mě by se to taky nelíbilo. Můžete se tak dostat do pasti, že vás distributor bude mít pevně v hrsti.
Zákon vám nakáže mít pro skolaudování stavby panely a distributor se bude s připojením ošívat.
Nebo si pak do budoucna vymyslí nějaké poplatky za stabilizaci sítě při velkém osvitu.

Však se stačí podívat na příspěvky od tomas, jak si distrubutor vykládá zákony po svém, nebo si je nechává schvalovat neznalci ve vládě ve zřejmý neprospěch občanů.
A u ERU zastání nenajdete. Ten jde na ruku firmám. Není divu, bejvalí soudruzi ve vedení těchto společnosti spolu jistě chodili do školy.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dumi »

me se nelibi jakekoliv narizeni tohoto typu, momentalne od noveho roku ti nezkolauduji dum bez rekuperace. Fakt super. ja nechci vzduch prohnanej pres ventilator.

Takze ve vysledku se to resi tak, ze se rozlej businness se zapujcenim VZT jednotky na kolaudaci.... takze, krom toho ze to stoji lidi dalsi penize to neprinese nic...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rva »

Fotovoltaika snižuje cenu elektřiny přes den (když svítí Slunce) a zvyšuje ji, když Slunce nesvítí. A průměrnou cenu elektřiny zvedá. Vidíme to v Německu, kde mají před námi náskok.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cerm
Příspěvky: 35
Registrován: pát říj 05, 2018 10:01 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od cerm »

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

Něco podbného jsem viděl s vozíky, které vozili betonové kvádry po kopci.

Každopádně estetika by se dala vyřešit matematikou. Nějaká chytrá hlava by jistě spočítala nějaký algoritmus, že by jeřáby z betonových kvádrů skládali pokaždé jiný obrazec.
Samozřejmě by kvádry museli být nabarvené :)
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od redcrown »

Potenciální energie je u betonu jen 2x větší než u vody. Z toho mi vyplývá slepá ulička.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rva »

Pokud jsem neudělal řádovou chybu, tak pro věž 150 m složenou z betonových kostek o straně 1 m vychází pro kapacitu 20 MWh skoro 40 000 kvádrů, které by pro rozloženou věž byly umístěny okolo jeřábu do čtverce o straně 200 m.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

Problém bude, že energie bude klesat tím jak se budou kvádry odebírat. Protože budou prostě níž, kdežto pod jeřábem se bude zem zvedat z nahromaděných kvádrů.
Varianta vození betonu z kopce dolů mi přišla lepší. Každý kvádr měl energii stejnou a teoreticky teda bylo potřeba méně betonu.
Šlo by to třeba vytvořit ze starého dolu. Betonové bloky by se vozili dovnitř a ven. Bylo by to pod zemí a nestrašilo by to v krajině.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od redcrown »

To už mi přijde vlak se štěrkem a trať dlouhá několik km lepší a hlavně jednodušší.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

I Verne se ve svejch některejch předpovědích seknul, třeba v lítání balónem kolem světa, ale jeden to zkusil, vystřelení dělem na měsíc raděj nezkusil nikdo, ale na tohle byla použitá technologie, která byla v jeho době tak akorát v ohňostrojích... Takže tak nějak bych to bral, prostě někdo má divoký představy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

Priznejte se, kdo prisel na nový způsob jak se dostat k bateriim :lol: :lol:
https://www.garaz.cz/clanek/zlodeji-v-u ... &source=hp
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

Proč krát autorádio co má sériové číslo a prodávat ho pak za 500 protože je to riziko i pro překupníků když jde z auta vytáhnout něco za 50000 co se zatím neeviduje anje po tom slušná poptávka takže to byla jen otázka času
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od ikovlabs »

Pochybuji ze baterka nema vyrobni cislo.Ale co se neda demontovat pripadne zeditovat...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

Já ti tedy nevím ale každý náhradní díl mívá číslo katalogové ale u baterií řešit jejich výrobní číslo kór když se bavíme o každém jednotlivém článku v baterií by se asi zbláznili to evidovat
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od xmasin »

Narazil jsem na pěkně řešenou integraci FV panelů do plechové střechy. Otázka je, jaká je technická specifikace a zda by se daly koupit samostatně. Podle všeho to zatím prodávají jen jako ucelené ongrid řešení. https://www.lindabsolarroof.com/cz/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od ikovlabs »

No ze by ty baterky jeste dale rozebiral a prodaval po clancich bych necekal.To pujde jako komplet dil na prodej ....
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

tp Xmasin: CIGS skleněný panely nalepený EVA nebo PU na plechové krytině. Vzhledově pěkný, ale jinak všechno špatně. Ne jiné barvě než černé to bude hnusný, nízká účinnost a obtížná opravitelnost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.