FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Martin P »

Jenže až bude oněch neuplatnitelnych jedinců více bude hrozit riziko že se začnou spojovat do skupin. Pak budou hrozit v podstatě následující rizika:
- začnou rabovat a dělat bordel
- budou chtít zdanit práci robotů, aby bylo na sociálku, případně na zaručený minimální příjem (tento nápad už v různých státech několikrát zazněl). Pak ani to robotické jablko nebude levné, jen se bude o to mohutněji přerozdělovat a ve výsledku nebude mít nikdo nic. Jen úředníci kupu lejster na stole.
- dojde k nárůstu extremistických hnutí obviňujících kde koho s rizikem pronásledování obviněných, případně i války.
- do podnikání a podobných činností se nikdo nepohrne. Z důvodu mohutného zdanění a těžkých regulací.

Celé to vychází z toho, že člověk je tvor činorodý a potřebuje alespoň nějaké zaměstnání a zábavu (koncept chléb a hry). Pokud toto nemá začne vymýšlet blbosti. A to někdy i s fatálními následky (válka po krizi se spoustou nezaměstnaných).

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rottenkiwi »

HIstória pracujúci v poĺnohosp:
Tab. 7: Štruktúra zamestnanosti podľa odvetví v Československu
Rok Zamestnaní v poľnohospodárstve z celkového počtu pracujúcich (%, bez lesníctva) Zamestnaní v priemysle z celkového počtu pracujúcich (%, bez stavebnej výroby)
1948 40,68 29,70
1951 35,81 30,95
1960 24,41 37,52
1970 17,15 38,31

USA:
In 1870, almost 50 percent of the U.S. population was employed in agriculture.[19] As of 2008, less than 2 percent of the population is directly employed in agriculture.[20][21]

In 2012, there were 3.2 million farmers,[22] ranchers and other agricultural managers and an estimated 757,900 agricultural workers were legally employed in the US. Animal breeders accounted for 11,500 of those workers with the rest categorized as miscellaneous agricultural workers. The median pay was $9.12 per hour or $18,970 per year.[23] In 2009, about 519,000 people under age 20 worked on farms owned by their family. In addition to the youth who lived on family farms, an additional 230,000 youth were employed in agriculture.[24] In 2004, women made up approximately 24% of farmers; that year, there were 580,000 women employed in agriculture, forestry, and fishing.[25]

Keby u nás aspoň 5 % ĺudí pracujúcich v polnohosp. malo záujem o špičkovú
vedu a študovali v zahraničí v špičkových labákoch, tak by situácia okolo
FVE, EV a autopilotov bola dnes u nás na inej úrovni, ako je.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od fugas »

Myslím že zemědělce nejvíc zajímá množství a kvalita vyprodukovaných potravin, nikoliv zahraniční studium a vývoj autopilota.Gůgl je studnicí informací, ale řídím já.Gůglu není nic po tom kam jedu, kudy a s kým, pokud já sám nemám důvod a chuť mu to sdělit.Sedět v autonomním voze, čučet z okna, cpát se hamburgrem a nechat se krmit reklamami není můj šálek kávy.Čili můj pohled na tuto věc je jednoznačný.Ze všeho nejdřív bych hledal způsoby jak Gůgl i s autopilotem z auta nevratně vyhnat.Už ho mám v telefonu a to stačí.
Takže já uznávám spíše ty zemědělce i když se stali díky řepce spíše součástí ropného průmyslu.Ale řeč byla o vlivu automatizace na vývoj společnosti.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dano »

Treba brat ako fakt, ze energie budu uz iba drahsie, tak ako vlastne vsetko. Problem je, ze zijeme na dlh a tym nemam na mysli nejake hypo na byvanie, ale myslim dlh statu, teda kazdeho obyvatela. Efektivita ludi casom klesa a je to sposobene mimo ineho aj tym, ze mame vysoky pocet ludi ktori maju VS, ale prakticky nic nevedia, teraz mam na mysli skoly (na Slovensku) typu socialna praca, marketingova komunikacia, cityuniversity, paneuropske skoly...
Dalsim problemom je potravinova sebestacnost (na Slovensku je to okolo 30-35%), z roka na rok klesa produkcia domacich potravin a to su v drvivej vacsine drahsie ako to, co sa importuje. Ze dovazame citrony, kavu, grepy... je ok, ale ze dovazame to, co sa da u nas bezne dopestovat je uz postavene na hlavu a nieje to ani ekologicke. Roky sa v krajinach V4 rozprava o dvojakej kvalite potravin, ale vysledok je taky, ze vo vacsine pripadov sa da napr. v Rakusku nakupit lacnejsie a navyse aj kvalitnejsie. Potraviny je to najdolezitejsie, co by mal stat pre svojich obyvatelov zabezpecit, lebo jest potrebuje kazdy.
Trocha OT, ale este k tej efektivite, za 30 rokov bola v ramci dopravy v hlavnom meste postavena 1 elektrickova trat, ktora ma 4 zastavky v dlzke cca 2km a aj to iba vdaka eurofondom a vystavba tejto trate bola naplanovana koncom 70tych rokov. Keby sa tymto tempom budovalo po vojne, tak este tu mame konske povozy.
Tym som chcel povedat iba to, ze kazda moznost byt samostatny, je do buducnosti velka vyhoda, takze tento dnesny system iba nahrava tym, ktori maju napr. FVE, alebo si vedia vyprodukovat potraviny a do buducna to bude platit este viac, pretoze si myslim, ze dobre uz bolo.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jahodovák »

fugas píše:Myslím že zemědělce nejvíc zajímá množství a kvalita vyprodukovaných potravin, nikoliv zahraniční studium a vývoj autopilota.Gůgl je studnicí informací, ale řídím já.Gůglu není nic po tom kam jedu, kudy a s kým, pokud já sám nemám důvod a chuť mu to sdělit.Sedět v autonomním voze, čučet z okna, cpát se hamburgrem a nechat se krmit reklamami není můj šálek kávy.Čili můj pohled na tuto věc je jednoznačný.Ze všeho nejdřív bych hledal způsoby jak Gůgl i s autopilotem z auta nevratně vyhnat.Už ho mám v telefonu a to stačí.
Takže já uznávám spíše ty zemědělce i když se stali díky řepce spíše součástí ropného průmyslu.Ale řeč byla o vlivu automatizace na vývoj společnosti.
Automatizace má podle využití několik funkcí,pokud by to bylo jak má být,tak na ulehčení práce a pro lepší život lidí,nebo druhý opak jen k maximálnímu zisku majitelů automatů,jak to vypadá dnes,radši nechám na úvaze každého...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od pezizka »

A skláři nebudou mít co žrát....
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

https://m.youtube.com/watch?v=ll9sGOHoVaQ
Hrozné slinty. Prej abych byl v zimě soběstačný navýšim baterie na 10kwh :lol:
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od lubomirz »

no pockaj pockaj pockaj, ty to vidis zle - pan ma Teslu Tri takze nielenze bude sebestacny, ale v zime bude tie prebytky z 10kWh baterky ladovat do auta !!
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od DanoP »

diablo007 píše:https://m.youtube.com/watch?v=ll9sGOHoVaQ
Hrozné slinty. Prej abych byl v zimě soběstačný navýšim baterie na 10kwh :lol:
Ak by sa nic nezmenilo tak ak by som navysil panely z 1,7kWp na 17kWp a bateriu aspon na 10 dni (t.j. z 10kWh na 50kWh),
tak podla udajov z minulosti by som mal byt v januari sebestacny - v podstate by som mohol ist na ambientne svetlo zo 17kWp by slo tak 600W + obcas zablesk slnka.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dumi »

njn, ale ta cena :-)

jinak pan to ma od firmy T-power.cz coz je tusim ta firma co prodala rodicum toho kluka, co tu bylo to video, ty zlate kabely za 100x obvykle ceny...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

DanoP píše:
diablo007 píše:https://m.youtube.com/watch?v=ll9sGOHoVaQ
Hrozné slinty. Prej abych byl v zimě soběstačný navýšim baterie na 10kwh :lol:
Ak by sa nic nezmenilo tak ak by som navysil panely z 1,7kWp na 17kWp a bateriu aspon na 10 dni (t.j. z 10kWh na 50kWh),
tak podla udajov z minulosti by som mal byt v januari sebestacny - v podstate by som mohol ist na ambientne svetlo zo 17kWp by slo tak 600W + obcas zablesk slnka.
Ambient byva 10-15%.
Ja mel 16kWp.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od volente »

Svoje jsem mu už před týdnem napsal do komentářů.
Co mě úplně dostalo, že když není síť tak nefunguje, za to si musí připlatit. Kdybych to bral v těch jeho cenách tak mám elektrárnu dražší jak barák. :lol:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od youda »

volente píše:...
Co mě úplně dostalo, že když není síť tak nefunguje, za to si musí připlatit.
...
Mazec vi�

Je to tím, že ty 6kw střídače RCT, které tu montuje T-Power, mají jenom jedny AC svorky. Na rozdíl od většiny ostatních hybridů tak nemají AC-IN / AC-OUT a neobsahují ani transfer relé.

Transfer relé se musí dokoupit ve formě prefabrikovaného rozvaděče RCT PowerSwitch, za cca 42 tisíc Kč. Zatímco uvnitř měniče by k ovládání relátka stačil jeden drátek za 2 koruny, tak při vyvedení do samostatného rozvaděče už je potřeba k řízení další CPU a komunikace přes RS485 mezi tímto přídavným CPU a samotným měničem.

Externí transfer relé sice má pár drobných výhod, ale ty se absolutně neshodují s cenou, za kterou se to prodává. Jedna z těch výhod například je, že pro různě silné měniče lze instalovat různé hodnoty stykačů. Měničem také nemusí procházet všechna energie, protože dokud jede Grid, tak tento měnič se chová podobně jako OnGrid střídač nebo mikroinvertor. Další benefit je, že pokud stykač shoří, stačí jej vyměnit v rozvaděči a není nutné posílat na servis celý měnič. Umí-li měniče paralelní provoz, pak řízení jednoho takového společného stykače je snažší, nežli koordinace několika relátek v každém z paralelně zapojených měničů. V reálu však tyto "benefity" v domácí instalaci nikdo moc nevyužije.

Takže výsledkem je řešení s 3f 6kW měničem, který při blackoutu horko-těžko utáhne 2200W spirálu pračky kdy cena kombinace Měnič+PowerSwitch vychází na krásných 105.000 Kč. A to je o dost víc, než za kolik se dá sehnat plnotučný 3f 10kW hybrid s interním transfer relé.
RCT Power 6 DC.JPG
RCT Power Switch.JPG
RCT sw obr.JPG
PS: Nevím, jestli je možné, aby při blackoutu RCT provedl nejprve odpojení měniče od AC, kombinaci všech tří interních 2kW modulů do jedné fáze a poté připojení k domovní instalaci. Jak psal Tomas, to spojení 3f do 1f RCT měniče umí, otázkou je, zda-li to umí i automaticky při blackoutu. Pokud ano, problém s pračkou či rychlovarnou konvicí by to řešilo. Ale i tak je pořád lepší a levnější pořídit si normální 10kW hybridní systém, když už to někdo chce mít s oficiálním připojením do DS.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od lubomirz »

>> Transfer relé se musí dokoupit ve formě prefabrikovaného rozvaděče RCT PowerSwitch, za cca 42 tisíc Kč.
>> Zatímco uvnitř měniče by k ovládání relátka stačil jeden drátek za 2 koruny, tak při vyvedení do samostatného
>> rozvaděče už je potřeba k řízení další CPU a komunikace přes RS485 mezi tímto přídavným CPU a samotným
>> měničem.

https://www.youtube.com/watch?v=W8_g09CzkGo
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Pawel »

Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

je to přesně tak , ČEZká legislativa za technologickým pokrokem jako vždy pajdá a až se snaží pokrok dohnat skokem , začne kulhat přinejmenším na jednu nohu ... :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

abrams píše:Zdravím ,

je to přesně tak , ČEZká legislativa za technologickým pokrokem jako vždy pajdá a až se snaží pokrok dohnat skokem , začne kulhat přinejmenším na jednu nohu ... :lol: .

Elektronům zdar *sun*
Hlavně aby si u toho skoku nenabila hubu.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od ikovlabs »

JJ ale to prece uhasi zdanenim - to uz maji prakticky otestovano...
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dano »