FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od svango »

dnes uz je vsetko 1. on-line 2. nastavitelne
Videl by som moznost ukladat do baterii spicky v sieti (tj, hlavne nabijanie)
a ako u pripojenej baterie na siet cez nejaky vychytraly kontroler si mat moznost nastavit aj kolko energie/na ake SOC/od akeho SOC umoznim operatorovi energiu odoberat.
V nasich SK-CZ podmienkach toto by bola pekna rozpravka uskutocnitelna len v ramci nejakeho microgridu :(
Zase, kazdy z nas moze nieco ponuknut zvolenym hlavam, a jeden nikdy nevie, staci vyuzit nejaky dobry moment kedy budu energeticky lobbisti na vianocnych prazdninach :D
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jahodovák »

Tak to potom nechápu pokutování za přetoky,není to náhodou úplný opak co se píše v článku,jak to tak vypadá asi to nemyslí vážně,myslím,že to má ospravedlnit stálé zdražování....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:Už nám chtějí platit za to že vypneme bojler
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vypn ... -internetu
To je v poho ne? Bojler nakrmíš z FVE a/nebo z baterek, koupeš se v teplé a dostaneš zaplaceno za to, že si ho nezapl na DS a z pohledu DS bude vyplý. Chytře si to borci vymysleli.

Ten co není nakažený solaritidou a nechce se ani nakazit, si nechá platit za to, že se bude koupat ve studené.

A ten kdo to nevydrží a zapne bojler na DS, to zaplatí těm, co si bojler nepustili, koupou se ve studené a nechávají si za to platit, a to do doby, dokud se solaritidou taky nenakazí.

Každý dle libosti. :mrgreen:

Návratnost FVE se tak opět zkracuje o to, co ti zaplatí když nezapneš bojler na DS :)) Samé dobré zprávy.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

Já bych z toho nadšenej nebyl, v českým provedení to zas bude nějaká buzerace na lidi. Ostatně už dnes má správce distribuční sítě v rukách mocnej nástroj, HDO, který se vůbec nevyužívá tak, jak by mohlo. Spínání spotřebičů ve fixní čas určitě ke stabilitě rozvodné soustavy nepřispívá. Přitom jestli se nepletu, tak minimální interval zap/vyp je 5 minut. A boileru je celkem jedno, jestli se nahřívá 6 hiodin v kuse nebo jsou v tom 5 min přetržky, nedejbože když se nahřeje přes poledne, když posvítí na pole solárním baronům... Ale z toho by energetický společnosti dostaly málo peněz, tak vymejšlí další prasečiny...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od volente »

A do toho všeho chtějí ještě prosadit elektromobilitu, E-on už ohlásil zdražení dobíjení na příští rok, na den díkuvzdání v USA se tvořily fronty u nabíječek Tesla na několik hodin.
Mladí zastávající greténismus nám při jakémkoliv vystoupení spočítají že energie bude dost i když vypneme všechny huhelný elektrárny, za což se hrdině lepí sekundovým lepidlem k vozovce.
Každá ze zůčastněných stran má svého Goebbelse a ovčani už neví čemu věřit, ale hlavně že platí. A v zájmu solidoriti se budou koupat i ve studené vodě, aby pánečkovi co potřebuje vydělat na bohatá dividenda náhodou nespadla síť.
Nejlevnější řešení je utáhnout si opasky, nač něco budovat a stavět, to stojí moc peněz a je to zbytečně složité.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jahodovák »

Jedině dobrě že takovéto články dávají do tisku,kdo si to správně přebere,tak ví,že v brzké době bude docela krušno.Z toho mi plyne jediné,co si neudělám,to asi nebudu mít,zkrátka připravenému štěstí přeje.Protože podobně tady uvažuje skoro každý tak je každá podnětná rada i když se ze začátku zdá scestná vítána.Pokud nic alespon je to pohled z jiné strany,který by mě třeba ani ve snu nenapadl,ale po prozkoumání ze všech stran z toho mnohdy vzejde i něco užitečného.Netřeba nic zatracovat ale jak známo víc hlav víc ví....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od fugas »

Myslím že to zase tak pozitivní není.Pokud se začne opravdu něco dít ,pak ostrovy na klíč porostou jak houby po dešti.S poptávkou přijdou dotace a nárůst cen komponentů ,hlavně baterek.Až se to stane masovou záležitostí ,přijde evidování ,regulace buzerace.Pro nás koníčkáře žádná dobrá zpráva.To že mi někdo sleví půl kačky na kWh za rezervovaný výkon mě úplně nevytrhne.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jahodovák »

Asi máš pravdu,proto vše dělám bez dotací a tudíž žádná evidence ani buzerace,cena je věc jiná určitě budou i komponenty které nebudou možné použít na dotaci a tech se cena moc nedotkne..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od Matess »

já si naopak myslím, že bojlery jsou na to docela ideální. HDO je do jisté míry OK a chtělo by drobnou změnu - řízení by opravdu mělo korespondovat s cenou a nikoliv fixním časem, nicméně dokážu se představit řízení teploty bojleru... prostě když je energie málo nastaví se limit na 50st. aby člověk nějak teplou vodu měl a když začne být energie více teplota ohřevné vody se může posunout klidně až na 90. Zatím se to jeví asi jako nesmysl, ale podle mě je to jedna z cest ke stabilizaci sítě a zlí jsou tady bohužel opravdu solárnící a větrníky (myslím ty co dodávají do DS - ostrovní a ti s wattrouterem jsou podle mě v pohodě)...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od NOPARasito »

Matess píše:já si naopak myslím, že bojlery jsou na to docela ideální. HDO je do jisté míry OK a chtělo by drobnou změnu - řízení by opravdu mělo korespondovat s cenou a nikoliv fixním časem, nicméně dokážu se představit řízení teploty bojleru... prostě když je energie málo nastaví se limit na 50st. aby člověk nějak teplou vodu měl a když začne být energie více teplota ohřevné vody se může posunout klidně až na 90. Zatím se to jeví asi jako nesmysl, ale podle mě je to jedna z cest ke stabilizaci sítě a zlí jsou tady bohužel opravdu solárnící a větrníky (myslím ty co dodávají do DS - ostrovní a ti s wattrouterem jsou podle mě v pohodě)...
S bojlerem to provozuji takto ted i bez DS. Presne jak popisujes, jen u me mam maximum 70st uprostred lezaka ;-).
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

Pořád brečí jak solární panely tu síť přes den zatěžují a místo toho aby tedy hdo sepnulo přes den aby se to vykompenzovalo nastaví to na noc kde jede většina zdrojů stabilně a dá se regulovat . Když opominu větrníky ale těch v ČR moc není a to že to soudruhům v NDR dělá bordel tak ať si to nechají na své straně hranice nevím proč bych já měl platit za to že kvůli nim se na hranicích staví obrovská oddělovací trafa aby jejich větrníky u nás nedělali takovou paseku
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od volente »

Matess píše:já si naopak myslím, že bojlery jsou na to docela ideální. HDO je do jisté míry OK a chtělo by drobnou změnu - řízení by opravdu mělo korespondovat s cenou a nikoliv fixním časem, nicméně dokážu se představit řízení teploty bojleru... prostě když je energie málo nastaví se limit na 50st. aby člověk nějak teplou vodu měl a když začne být energie více teplota ohřevné vody se může posunout klidně až na 90. Zatím se to jeví asi jako nesmysl, ale podle mě je to jedna z cest ke stabilizaci sítě a zlí jsou tady bohužel opravdu solárnící a větrníky (myslím ty co dodávají do DS - ostrovní a ti s wattrouterem jsou podle mě v pohodě)...
Matess a to fakt jako vážně myslíš, že by bylo dobře, aby někdo rozhodoval kolik a jak teplé vody budu mít?
Tak to snad ne, já už ve svým životě těch rúzných rozhodnutí a omezení pár zažil, ale tohle ještě ne. To nedává smysl, to bude jako o nás bez nás. Večer přijdeš domů a mrkneš jestli bude vana , nebo s bídou sprcha?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od zbek »

V dnešni době kdy elektroauto sežere za pulhodiny spotřebu meho domečku na tři dny , bych viděl spiš regulovat ceny nabijení elektroaut , to zas budou fronty u nabiječek . Ten bojler neni špatný napad jako ochrana když bude enegie nadbytek tak ti ji zadarmo fouknou do baraku a ty abys ji co nejvic využil tak si to tam namontuješ sam a přidaš i baterky. Pokud se přejde na solar a vitr tak asi k něčemu podobnemu dojde .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od marko250 »

Tak přestaňme vyvážet ,ale to by pak chybělo v " kapésce " dost honoráře.

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba loni stoupla o 1,1 procenta na 88 TWh. Největší podíl (43 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny. Vyplývá to z oficiálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které dnes zveřejnili jeho zástupci na setkání s novináři.

Vývoz elektřiny loni meziročně vzrostl klesl o 9,3 procenta na 25,5 TWh. Dovoz se snížil o 23,2 procenta na 11,6 TWh. Nejvíce elektřiny se vyvezlo na Slovensko a do Rakouska, největší dovoz připadal na Německo a Polsko.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dumi »

prej snizit teplotu bojleru na 50 kdyz je nalo elektriky. Tolik tam nemam ani normalne :-)
pri 48 se ohrev vypne a pri 45 se zapne. :-) ja bych jim asi moc nepomohl.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od KubisKV »

https://elektrickevozy.cz/clanky/ceny-b ... -internetu

Když ještě pár desetiletí počkáme, budou nám výrobci platit za to, že si od nich vezmeme baterie.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od brumlaj »

marko250 píše:Tak přestaňme vyvážet ,ale to by pak chybělo v " kapésce " dost honoráře. ....
Další z nesmyslů. Kde na to chodíte? Dlouhodobá cena EE na burze v Lipsku je kolem 40Éček/MWh. U nás ČEZ prodá EE včetně distribuce za průměrných 4000-5000Kč/MWh. Otázka zní - co přinese do státní pokladny více? Dle mne prodat doma. Rozhodně dokáži sehnat Éčko levněji než za kilo. A pokud by se nadbytečná EE nevyrobila, tak na ušetření externalit a možné delší přípravě na přechod od huhlí dřívější rekvalifikací horníků na "nedostatkové pracovní profese" by se ušetřilo podstatně více než vývozem.
Té regulační drahé energie se v zahraničí od nás zase tolik jako je celý vývoz, neuplatní.
Jenže k podpoře spotřeby EE a současně omezení své závislosti na šejkovi a mužikovi bychom u nás v ČR museli neplivat po elektromobilitě aby si lidé nepřipadali u své plechové modly kterou vystavují na odiv světu svou touhu po postavení kterého by v životě chtěli dosáhnout, místo racionální úvahy o potřebách a nákladech, jako prašivci.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od volente »

http://www.autoforum.cz/predstaveni/eu- ... to-doplati
Teď už jen ten plynoměr u pr-ele a je to.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od DanoP »

Ale ved to uz maju auta v palubnom pocitaci prinajmenej od roku 2004. Ako inac by vam palubna jednotka zobrazila priemernu spotrebu? A ked je to v palubnej jednotke, nie je problem, to vycitat cez servisny konektor napr. pri STK. Takze o ziadnu velku upravu nepojde.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/

Odpovědět