Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
KarelSebela

Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od KarelSebela »

Zdravím,
ke svému 880Wp FV systému jsem donainstaloval měřák větrnosti :-) . Nemam zrovna nejvyšší dům, ale se stožárem a 600W vrtulí, bych rozhodně čněl and okolí.
Takže další krok byl, začít měřit rychlost větru v mém okolí.
V dnešních dnech kdy padá sních a panely jsou zapadlé a nebo je zataženo a ač jsou panely očištěné tak se zrovna nepřetrhnou v práci by mi plánovaná vrtule docela zvedla náladu.
Posuďte sami na grafech.

http://czech-earthship.com/electricity/ ... ower-gain/
Robert
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 28, 2013 8:22 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Robert »

taky jsem v tomhle duchu uvažoval a ještě v kombinaci s vodní turbínkou a rybníkem na kopci.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od atom »

KarelSebela píše: Posuďte sami na grafech.
http://czech-earthship.com/electricity/ ... ower-gain/
tak jestli mu ty 800Wp panely dali za měsíc 2599Wh tak je může vyhodit, protože sou mu skoro nanic. Nevím kde bydlí, podle jména nejspíš němec. Ty panely musí mít furt pod sněhem jinak by museli vyrobit mnohonásobně víc.

ale těch 43kWh z větru je super na zimu. Jen kdyby to nehučelo, nevybrovalo, nedělalo mihotavý stíny, hned bych si to dal.
power_solar_wind_days.png
power_solar_wind_days.png (9.24 KiB) Zobrazeno 6809 x
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od mypower.cz »

atom píše:tak jestli mu ty 800Wp panely dali za měsíc 2599Wh tak je může vyhodit, protože sou mu skoro nanic.
Napada me, jestli ona to nestihla vsechno dobit vetrna turbina a panely se chudaky "nedostaly ke slovu", páč bylo dobito.
U mě 800Wp (tzn u mě se to jmenuje FV1) za leden = 15.23 kWh
U dramy 800Wp dle méně přesných výpočtů tady na mypower za leden = 12.14 kWh
Ondřej

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Ondřej »

Kdyby mi tu foukalo, tak bych vyrobil tenhle zajímavej bazmek, za pár tisíc, včetně 250W altíku za 2500kč (motor elekrokola). http://ekovesnice.cz/652-vetrne-cerpadl ... padlo.html Výhoda je právě velký průměr vrtule, kterou roztočí i slabý vítr.
Stinger
Příspěvky: 34
Registrován: ned srp 11, 2013 11:09 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Stinger »

Dobrý večer
Tady jsou docela pěkné větrné elektrárny
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... elektrarny
Při špatném počasí a v noci by se asi hodila :-)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od brumlaj »

Pěkné sice jsou, ale zajímalo by mne, jak vnitřně vlastně fungují, neb tento typ je na VŠB v Ostravě u menzy a i při celkem slušném větru se nijak zvlášť rychle listy rotoru netočí (třeba 1 ot./3s ).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od LIX »

Mne by sa žišla VAWT. Bývam V radovej výstavbe a za domom je stožiar na ktorom sme my a asi 4 ďalšie domy mali volakedy analógové antény. Teraz je to holý stožiar na ktorý by sa hodila nehlučná VAWT, hentie všetky malé turbíny že vraj strašne hučia, pískajú a neviem čo všetko. Pozrite fotku, úplne ideálny stožiar ešte aj kúsok nad strechami.
Přílohy
Stožiar.jpg
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Roger »

Základní podmínky pro výstavbu malých větrných elektráren: Pokud má stojan větrné
elektrárny výšku do 10 metrů nad zemí, lze se podle § 104 odst. 2 písm. e) stavebního zákona


.... Uz nekdo vetrnik mate?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od střídač »

Roger píše:Pokud má stojan větrné elektrárny výšku do 10 metrů nad zemí, lze se podle § 104 odst. 2 písm. e) stavebního zákona
Popletové, v mém zákoně je to pod písmenem 1. Ti poslanci v tom dělají bord...!
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Roger píše:

.... Uz nekdo vetrnik mate?
Už ho nějakej ten pátek provozuju (od 2002). Ale dle mých zkušeností je ta dispozice na výše uvedené fotografii pro VE naprosto nevhodná. Důvodů k tomu, aby to někdo ze sousedů rozstřílel je hned několik:
1. Hlučnost
2. Flikering
3. Závist
4. Neprázdná dopadová zóna pro pád námrazy (i celé elektrárny).

Nehledě k tomu, že elektrárna na 10m stožáru v zastavěné oblasti nic moc nevyrobí. Snad jen při vichřici a ta není zase tak často, aby se to vyplatilo.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od LIX »

Velmi pekne ďakujem za názor, konečne aspon nebudem lamentovať nad osadením toho stožiara. :D
A ešte k tomu som úplne zabudol na tú dopadovú zónu...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od goodbie »

LIX píše:Velmi pekne ďakujem za názor, konečne aspon nebudem lamentovať nad osadením toho stožiara. :D
A ešte k tomu som úplne zabudol na tú dopadovú zónu...
Jednu elektráru mám také doma a dnes můžu říct že tato investice se nevyplatila raději kup panely za ty peníze udělá to více parády a bude sloužit lépe a efektivněji..
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Možná by tam bylo vhodné osadit meteostanici s měřením větru a logovat hodnoty alespoň po dobu jednoho roku. Pak vyhodnotit naměřené rychlosti a rozhodnout se. Ale moc nadějí tomu nedávám. Obecně se pro malé VE doporučuje minimální výška 10m nad nejvyšší překážkou v okolí 100m. Velkou roli na homogenitu proudění větru má také drsnost povrchu (optimální je uvláčené zasněžené pole). Budovy a jiné vysoké překážky výrazně zvýší turbulentnost proudění a rapidně sníží výnos VE.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od LIX »

Meteo stanicu som tam osadit chcel ale nieje dostatocny signal na tu dialku. Mam ju namontovanu na komine.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Na orientační měření stačí tři nabíračky a levný cyklocomputer. Ocejchovat profi měřičem (stačí nastavit vhodný průměr kola). Také jsem tak začínal a kupodivu to dodnes funguje. Akorát je to trochu nepohodlné v tom, že je nutno údaje pravidelně ručně zapisovat. Ale celé řešení se dá zajistit do 300 Kč.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Roger »

kybos píše:Možná by tam bylo vhodné osadit meteostanici s měřením větru a logovat hodnoty alespoň po dobu jednoho roku. Pak vyhodnotit naměřené rychlosti a rozhodnout se. Ale moc nadějí tomu nedávám. Obecně se pro malé VE doporučuje minimální výška 10m nad nejvyšší překážkou v okolí 100m. Velkou roli na homogenitu proudění větru má také drsnost povrchu (optimální je uvláčené zasněžené pole). Budovy a jiné vysoké překážky výrazně zvýší turbulentnost proudění a rapidně sníží výnos VE.
A co na kopci? Uvazoval jsem ze si koupim jeden kopec, pobliz, ale na svahu na jedne strane blize jak 100 metru jsou stromy vysoke tak 8-9 metru. Tak mozna vhodne jen na vysilac, ten snad do 15m nad terenem nebo nad strechou nepodleha stavebnimu povoleni. K tomu nekde paragrafy mam. Prekvapilo me ze u vetrniku je to "jen" 10 metru?

A nejake referencni VE s vystupem na mereni/grafy, můžete linknout?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

Pokud si můžete koupit kopec jako třeba Říp, tak tam to na vrcholu bude určitě lepší než na rovině (dojde ke zhuštění proudnic). O volně přístupných on-line datech VE nevím, ale ono to stejně nemá pro jiná místa příliš velkou vypovídací hodnotu. Není to jako u FVE, kde se dá s vysokou pravděpodobností předpokládat, že na stejné rovnoběžce budou výsledky přibližně podobné.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Roger »

jde o to ze část kopce rekneme 1/7 k vrcholu je pokryta stromy...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Roger »

Tak kolik vam v patek natocily vetrniky kW?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek