Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od vlkazajac »

Medzi negatívami VAWT je existencia kmitov až na druhom mieste. Zásadným či prvým negatívom sú aerodynamické pomery, ktoré sú oproti HAWT divoké. Tu je klasická vrtuľa nedostižná a v nekompromisných riešeniach najlepšia. Páčili sa mi tiež dizajnové riešenia rôznych Darrieusov, najviac hádam trojlistý so zatočenými krídlami do špirály. Komerčné uplatnenie nenašiel, čínska firma zanikla, zaregistroval som pred pár rokmi. Vlastná ženská nemá byť predovšetkým krásna, má byť poriadna vo všetkých ohľadoch, parafrázoval by som.
Chápem, že ste venovali úsilie VAWT a podarilo sa Vám veľa vecí, treba oceniť. Ak hľadáme tu na fóre vhodný doplnok k FVE, malo by to byť to najlepšie. Tým je HAWT s klasickou vrtuľou, ktorá je z konštrukčného hľadiska rovnako náročná, ale účinnejšia. Je prirodzené, že tu vzniká trecia plocha...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od peater »

Ahoj, no nedalo mě to a kontaktoval jsem ty Poláky http://hipar.pl/turbiny-wiatrowe/katalog/ ohledně ceny.
Zde je odpověď:

Hello
Thank you for your interest of our products.
I have grate solution for you - Ecorote 1000. Good performance and much better price compared to Ecorote 1500. We didn't have this turbine in English version catalogue.
Enclose you will find catalogue of ECOROTE 1000.
Price list:
ECOROTE 300 - 970 EUR
ECOROTE 1000 - 1230 EUR
ECOROTE 1500 - 2400 EUR
ECOROTE 2800 - 2660 EUR
Kind regards
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od KUTIL »

Vážený Miroc,
Ak niekto napíše že VAWT sú generátorom kmitov a druhý že sú nízko účinné tak sa to týka všetkých strojov na svete bez výnimky (a toho tvojho stroja dvakrát). Ale to neznamená že sú to zaprisahaní nepriatelia tejto koncepcie. Mne osobne sú VAWT ukradnuté, snažím sa len upozorniť na to že sa treba riadiť zákonmi fyziky, mechaniky a pozorne filtrovať insitné rady diletantov
Ja nemám pre svoje turbínky žiadne hodnoverné overené merania. Grafov si kvalifikovaný technik vyrobí koľko chce. Ani ty nemáš údaje o výkonoch vztiahnutých v reálnom čase k rýchlosti vetra, takže sme na tom rovnako. Zápis, že turbína v dni keď bola maximálna rýchlosť vetra 20 m/s a maximálny výkon 1 kW nič objektívne nehovoria. Objektívne a hodnoverné meranie si predstavujem s certifikovanými prístrojmi podľa metodiky MEASNET a vyhodnotením kvalifikovanými odborníkmi. Ty si nič také nepredložil. Prístroje zakúpené niekde v hračkárstve nie sú nič moc.
A tak nejako sa mi nezdá, že tvoja turbína s plochou cca 4m štvorcové vyrobila za minulý rok 92 kWh a za predminulý zhruba 130 kwh. A podľa tvojich „výpočtov mala ročne vyrobiť tuším 450 kWh. Aj tých 21 kWh za prvé dva týždne je bieda, tam už malo byť aspoň 50kWh. A tie rozprávky ako ju v lete vypínaš! vlani v lete vyrobila 45 kWh, teda polovicu z roka. Kedy si teda vypínal a koľko výkonu si takto vypínal, vypadá to že celú zimu !
Moja turbínka s priemerom 1,6 metra, samozrejme HAWT vyrobila vlani do konca októbra, kedy som ju videl naposledy 132 kWh. Mám možnosť paralelne sledovať rýchlosť vetra aj výkon, okamžité hodnoty a prepočty hovoria o celkovej účinnosti okolo 30%. Ale nevidím žiadny dôvod ti to nejako dokazovať dokumentovať. Negatívne vlastnosti VAWT to nezmení.
A ešte niečo:
„My potrebujeme dosiahnuť konsenzus medzi turbínou a generátorom. Čo do výkonu - absolútne nevhodná kombinácia je silný generátor, slabá turbína. Taká zostava by možno pohla ručičkou ampérmetra výraznejšie až v poriadnej víchrici. Opačné garde - silná turbína, slabý generátor fungovať bude, ale nevyužije sa potenciál turbíny. Navyše môže byť privysokým výkonom ohrozená ostatná elektronika (4), alebo aj samotný generátor, resp. vinutie cievok statora.“
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/481

Rád by som teda vedel, čo teda podľa teba vlastne platí, keď v poslednom často presadzuješ teóriu že výkon generátora musí byť (poriadne) vyšší „ ako príkon na vrtuľu. Žeby oboje?
V súvislosti s témou „Veterná turbína by v zime zachránila spotrebu“ pripravujem v samostatnom článku možnosti malých veterných turbíniek s priemerom vrtule 2 metre alebo H rotorom s plochou 4 štvorcové metre. Budú k tomu aj fotky či filmy. Dám ho sem na fórum. Ale miroc sa určite nepoteší.
Uživatelský avatar
Peroslav
Příspěvky: 50
Registrován: čtv kvě 12, 2016 9:38 am

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od Peroslav »

Zdravím,

koupil jsem si z aliexpresu tuto větrnou turbínku 300W.

https://www.aliexpress.com/item/12V-24V ... 5c732Y2cJ6


Co si o tom myslíte, jako na pokrytí spotřeby v zimě kdy mých 10x230W panelů dodává tak 1KW/den.

https://www.youtube.com/watch?v=IrlcZ4gIgbQ&t=74s

Na videu fouká 17Km/hod což je 4,7 m/s a dodává to 1,4A při 25Voltech takže to dává 35 Wattů.


Díky za názor.
Pepa
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od miroc »

KUTIL píše:Vážený Miroc,
Odpoveď Kutilovi je trochu dlhšia, preto ju dávam na moju stránku: http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/1051, a tiež preto, lebo už sme tu dávnejšie Off Topic. Rád by som to nechal tak, aj tak je to podľa doterajších skúseností len stratený čas. Takže vlastne ani nie je primárne určená jemu.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

Peroslav píše:Zdravím...
Měl ses tu raději zeptat. No záleží, co od toho očekáváš a hlavně kde to budeš instalovat. To je hlavní problém všech větrníků. Měl bys to dostat absolutně co nejvýš (ideální je minimálně 10m stožár) a nejlépe na největrnější místo. Pokud bydlíš někde na horách nebo na kopci, asi to může v průměru dávat hodnoty z videa, je to malá kočička s tlakovým rozeběhem. Víc bych od toho opravdu čekal jen na horách a na silně větrných místech. Silnější větry v nížinách bývají pouze několik dní v rozmezí listopad až únor, nebo v létě před bouřkou. Pomýšlet, že by to pokrylo nějakou stálou 1A spotřebu po celý rok je asi utopie.
Ale samozřejmě budeme rádi, až se po delší době provozu podělíš se zkušenostmi, abys informoval další případné zájemce o koupi.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od fugas »

Tak mě se nevěří :D
Bude to mít na 18m příhradovém stožáru ,umístěném na nejvyšším bodě v okolí.4km kolem není nic srovnatelného.Jsem o cca 50 m níž a vítr měřím od roku 2013.Grafy jsem tu někde už uváděl.Pokud to ovšem nedá jinam ,kde je také slušný ,ale výrazně nižší potenciál.Veřejně tu vsázím boty ,že to tam ukáže i ten uváděný výkon :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

fugas píše:Tak mě se nevěří :D
Bude to mít na 18m příhradovém stožáru ,umístěném na nejvyšším bodě v okolí.4km kolem není nic srovnatelného.Jsem o cca 50 m níž a vítr měřím od roku 2013.Grafy jsem tu někde už uváděl.Pokud to ovšem nedá jinam ,kde je také slušný ,ale výrazně nižší potenciál.Veřejně tu vsázím boty ,že to tam ukáže i ten uváděný výkon :D
No tak to jo, 18 stožár je super. Tak hlavně, ať dá vědět nějaké statistiky pro ostatní případné zájemce. I tak bych od toho moc nečekal, ale třeba to příjemně překvapí.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od fugas »

Není bohužel možnost měření rychlosti větru.Ale docela tomu fandím ,po zkušenostech s noname HAWT ,kdy vrtule byla z prašivého plastu a při vyšších rychlostech větru dělala "deštník".Alternátor zoufalství samo a přes to jsem vymámil 160W z uváděných 400W.Podle videa se to točí na uvedenou rychlost větru velice svižně-číslo si nepamatuji ,ale ten samotný Savonius by to nezvládl.Nečíňan se tu směle prodává za 62 000Kč s daní ,to už by asi fabrika nebyla.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od vlkazajac »

"...No tak to jo, 18 stožár je super. ..."

To by chcelo už aj červenú lampičku !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od solárník »

fugas píše:Není bohužel možnost měření rychlosti větru.Ale docela tomu fandím ,po zkušenostech s noname HAWT ,kdy vrtule byla z prašivého plastu a při vyšších rychlostech větru dělala "deštník".Alternátor zoufalství samo a přes to jsem vymámil 160W z uváděných 400W.Podle videa se to točí na uvedenou rychlost větru velice svižně-číslo si nepamatuji ,ale ten samotný Savonius by to nezvládl.Nečíňan se tu směle prodává za 62 000Kč s daní ,to už by asi fabrika nebyla.
No ono i těch 500 doláčů je za to ranec. Kolik může být výrobní cena? 500 korun/20€?? S magnety a mědí maximálně 800Kč. Proto říkám - daleko lepší je si to vyrobit sám.
Mně čínská HYE400L na 12V běžně před bouřkou saturuje 30A proudový senzor, takže ho musím vyměnit, abych vůbec věděl, kolik to vlastně dávalo. Ale i tak je celkový výnos bída a utrpení. A deštník to nedělá, ta už má listy bytelné.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od miroc »

fugas píše:Veřejně tu vsázím boty ,že to tam ukáže i ten uváděný výkon :D
Nebol by som si tými botami taký istý, ale keď z toho vypadla podmienka dodržania rýchlosti vetra pri tých 300W, ktorý aj tak nemáte ako merať, tak to by ešte šlo :-). 18m stožiar je super, priemerný vietor bude vyšší a aj stabilnejší. Len mi je záhadou, prečo tam chcel zrovna to čínske čudo.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od miroc »

Navrhujem dávať konkrétne veterné turbínky na posúdenie do pre tento účel založeného vlákna https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t ... 065#p84057
Tu je pôvodná téma trochu o niečom inom, aj keď je blízka. Tu by sme mali zostať pri tom, či VT áno alebo nie. A keď už niekto trvá na tom, že áno, tak s konkrétnym výrobkom na uvedené vlákno. Inak sa to tu stáva hrozne neprehľadným. Už teraz sa tu jedna a ta ista turbinka rozoberala dva krat.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od KUTIL »

https://vietor.webnode.sk/_files/200000 ... 20ZIME.pdf
V článku "Turbínka v zime" sa venujem problematike malých turbíniek v súvislosti s témou. Sú tam aj krátke videa mojich vrtuliek a nové fotky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

KUTIL píše:https://vietor.webnode.sk/_files/200000 ... 20ZIME.pdf
...
Premúdrení chytráci odporúčajú merať priamo v mieste uvažovanej inštalácie a to najmenej rok. Lenže čo merať a ako to meranie vyhodnotiť nie je len tak. Je to veda!
...
Impulzy od meracieho prístroja sa spočítavajú po desať sekúnd, podľa kalibrovanej charakteristiky meracieho prístroja sa prepočítajú na rýchlosť vetra a ukladajú sa do pamäti. Zo šesťdesiatich takýchto časových úsekov, teda z celkovej doby 600 sekúnd (10 minút) sa znova vypočíta priemerná rýchlosť vetra a táto sa už definitívne zaznamená ako desaťminútová priemerná rýchlosť vetra.
Z uvedeného postupu je zřejmé, jak se z jednoduchých věcí dělá věda. Zcela prostě: počítáním průměru z průměrů.
Přitom desetiminutová průměrná hodnota je zcela k ničemu pro vyhodnocení nárazů větru, které mohou trvat jen několik sekund a mohou mít o řád větší energii než průměrná desetiminutová hodnota.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od KUTIL »

Nárazy vetra a špičky sa v tom vzorkovacom intervale 10 sec.zaznamenavajú zvlášť, počíta sa stredná odchýlka a pravdepodobná chyba. Je to európska norma, ktorá zatiaľ pri projektovaní veterných parkov v pohode funguje.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

KUTIL píše: Je to európska norma, ktorá zatiaľ pri projektovaní veterných parkov v pohode funguje.
Podle popsaného principu by bylo lhostejné zda jednu minutu fouká rychlostí 100km/hod a devět minut je bezvětří nebo celou dobu fouká ustálenou rychlostí 10km/hod. Desetiminutový průměr je v obou případech stejný ale energetický obsah je významně rozdílný. Já jsem si metodiku měření větru zvolil samostatně bez ohledu na evropské normy tak, aby vyhovovala potřebám mého záměru a zohledňovala fyzikální závislosti výkonu na rychlosti větru.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od KUTIL »

Vážený pane, vychádza sa z reálneho chovania vetra. Prípad ktorý uvádzate (100 km/hod-bezvetrie) nie je možný ani teoreticky. Vietor má svoju dynamiku a zotrvačnosť, jeho chovanie je dostatočne známe. Aby zbrzdil za 10 minút zo stovky na nulu je hovädina. Tak sa bavme ako technici alebo si chceme len poklábosiť". Tú metodiku dávali dohromady asi učenejšie hlavy ako ja a vy dohromady.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od kybos »

O učenosti a promyšlenosti evropských norem se můžeme přesvědčit takřka na každém kroku. Evropští normotvůrci museli utrpět obrovskou dávku vzdělání aby vymysleli například písmenné označení spotřebičů na energetických štítcích písmeny od A po G, když přiřadili ty s nejnižší spotřebou písmenu A a těm s vyšší spotřebou přiřadili postupně další písmena abecedy. Ve své neomezené učenosti asi předpokládali, že měrná spotřeba spotřebičů se bude s pokračujícím vývojem zvyšovat. A tak se dnes nesmí prodávat ledničky horší než s označením písmenem A.
Co se týče časového rozložení rychlosti větru, uvedl jsem extrémní příklad tak, aby ho mohl každý spočítat na prstech. Nevím jak fouká v Trnavě, ale u nás je to tak, že čím je vyšší průměrná rychlost větru, tím menší je krátkodobá stabilita rychlosti a proudění se mění z laminárního na turbulentní. V tomto stavu nedává desetiminutový průměr dobrou informaci o energetické hodnotě proudění.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Větrná elektrárna by v zimě zachránila spotřebu

Příspěvek od KUTIL »

MERANIE.docx
(11.23 KiB) Staženo 129 x
Príklad zápisu z profesionálneho merania . žiadne dramatické zmeny tam nevidím. V Trnavě ako u vás to bude rovnaké.
Mám takých celodenných záznamov stovky a keby sa mi chcelo hľadať (nechce) tak by som našiel aj dni s víchricami.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek