Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turbíne?

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Celé je to nezmysel, ten Savonius aj Darrius jeden druhému zavadzajú, savonius (12 lopatiek! stačili by tri)to síce trochu roztočí, ale potom brzdí Darriea, ktorý je rýchlobežný a chatrný, takže 0 od 0 pojde. Skutočne vhodné len ako modlitebný mlynček do Nepálu... Čo sa týka generátora tak za týchto okolností je tam skoro zbytočný, aj keby bol najlepší na svete, čo asi nebude, skôr z tých horších. Jeden koncepčný nezmysel na tretiu. A tie čínske praktiky to je choroba, dajú sa napísať o všetkom odtiaľ, zatiaľ som nič poriadne nevidel, jedno HAWT či VAWT, aj keď u VAWT je to vždy na hranici funkčnosti.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Problémy s darovaním veternej turbínky.

Příspěvek od KUTIL »

V súvislosti s niektorými pokusmi darovať amatérsky navrhnuté a vyrobené veterné turbínky (naposledy VAWT tu v rubrike „Bazar“) si dovoľujem upozorniť, že to nie je len tak. Elektrický točivý stroj nesmie vyrábať a predávať len tak hocikto, výrobok musí mať bezpečnostné a elektrické a neviem aké osvedčenia a certifikáty. Bez nich by sa to potom následne ani nedalo poistiť a legálne umiestniť. Tým pádom to môžeme jednoducho rozšíriť na všetky malé turbínky na našom trhu, či už vyrobené v Čine alebo zbastlené doma.
Veď takým spôsobom by sa všetka legalizácia dala jednoducho obísť. Stačilo by prehlásenie prevádzkovateľa „dostal som to“!!! Vyrovnali by sa bez papierov alebo zadarmo.
Že je to napríklad nefunkčné či nevýkonné a on vyhodil poriadne peniaze za demontáž a certifikáciu by obdarovaný mohol uplatniť leda tak na lampárni až po argument „čo si chcel zadarmo“!
Nestačí asi prehlásenie obdarovaného, že sa vzdáva svojich práv voči darujúcemu priznávajúc že zariadenie je nebezpečné životu či okoliu a životnému prostrediu a že prípadné následky a škody a náhrady bude kryť. Už vidím takého debila, čo také niečo bude prikladať k darovacej listine. Musel by sa úradným prehlásením zaviazať, že preberá všetky záväzky predošlého výrobcu( aj amatérskeho), aj riadne registrovaného obchodníka –živnostníka. Ale ako, keď žiadne certifikáty či prehlásenie neexistujú a investovať dvestotisíc € (a viac) do certifikácie -no uznajte , veď to bol dar.
Nie som právnik ani sa mi nechce vymýšľať a hľadať nejaké právnicko amatérske naivné finty, ale stavím sa že nič čo by legalizovalo predaj takýchto amatérskych výmyslov či necertifikovaných šmejdov nenájdete.
Takže ostáva nelegálna prevádzka s rizikom, že sa vystavíte následkom, s ktorými ste pri nápade niekoho obdarovať určite nepočítali.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od brumlaj »

Aha, takže za chvíli zde dle Tebe mají být inzeráty typu "prodám 4kg nefunkčního železného šrotu"? s podtitulkem "původně sloužilo jako větrná turbína" ? To již bude dle Tebe správně formulovaný inzerát?

Je však pravda, že dnes se člověk musí mistrovsky chránit před napadením (právním, legislativním).
Možná by admin mohl upravit názvy bazarových sekcí - "prodej šrotu, který původně sloužil jako FV panely" ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

Ukonvej píše:Dostal se mi vlastně náhodou do rukou tento modlitební mlýnek s doplňkovou funkcí výroby elektřiny :-)... Vůbec nevím co si o tom myslet. Kamarád mi to poslal z Číny jako dárek a tam to na naše stálo asi 14 000,- . Největší nesmysl už byla doprava, kdy to přiletělo letadlem... Můj bože, v životě to určitě nenatočí tolik, aby to vyvážilo ty emise. Nicméně vybalil jsem, smontoval jsem a začal studovat informace o větrných zdrojích. Chtěl bych tedy moc poprosit hlavně KUTILA, zda by to mohl nějak okomentovat, zhodnotit a případně varovat před podobnými, protože tady se to dá koupit pomalu taky a chtějí za to 50 000,-... Mazec. To bych za to nikdy nedal. Dětem a ženě se to moc líbí jako kolotoč :-). Provedení je přesné, pěkně udělané a zdá se být vyvážený. Ani při vyších otáčkách nevibruje a točí se hladce. Otázka je, co to udělá v silnějším větru. Zatím u nás moc nefoukalo, ale jsme na vrcholu hory ve 412 m.n.m... Takže někdy tu fičí slušně.

Turbína - https://www.aliexpress.com/item/48V-300 ... 39732.html

Regler - https://www.aliexpress.com/item/48v-300 ... st=ae803_5

Já mám tu 300W/48V verzi. Průměr Darrieova rotoru je 1,2m. Pruměr (Savonia, nebo co to je ?) 380 mm. Netuším co je uvnitř generátoru, ale nepřipojené na prázdno to při roztočení rukou klade jen velmi malý odpor. Je k tomu nějaký regler, ale je celý zalitý v pryskyřici... Má to vůbec nejaký potenciál, nebo je to jen dekorace... Samozřejmě že tam kam sem ho zatím dal je blbost. To je mi jasné... I když při poryvech jak to chyti Darriera, se to i tady točilo slušně. Za reakci předem moc díky.

Ach jo co já bych dal za ocas, ale k nám to bohužel rozumně dostat nejde...
VAVT.jpg
Viděl jsem to dávat přes 100W.Za nedlouho to bude mít 8m stožár ,tak uvidíme.Určitě dám vědět ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm
Reputace: 1

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od bhava »

AHOJ, a kolko teda dáva reálne takáto turbína?
Tj. lacná čína, cca 150-250 Euro, 400W-3-Blades-12V, napr. pri 2,5 m/s, 3 m/s 5 m/s ?
Dáva to aspon 10,20 40 W? Skúšali ste to niekto merať? alebo je to niekde na nete? Alebo to nedáva vobec nič?
Přílohy
sss.jpeg
sss.jpeg (2.54 KiB) Zobrazeno 1316 x
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Predovšetkým to dáva hluk a svist. Ináč nič, ako tu už bolo viackrát diskutované.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm
Reputace: 1

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od bhava »

Aha, takže 0 Watt? niekto mi vravel ze mu dáva do 5 Amperov, ze je to dobre hlavne v noci. Ano je pravda ze to hucí a svistí....Ja som jednu mal, a nieco málo to dávalo, ale nemeral som konzistente reálny výkon a ani som to nenasiel na nete...Ked tak vies poslat link prosim kde sa o tom konkrétne diskutuje? dik
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Pozri si zajtra
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 00#p104600
a budeš trochu múdrejší. Je rozdiel ak to dá občas pri silnom vetre pár desiatok Wattov ale za rok
vyrobí len pár kWh.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od miroc »

pozdravujem páni,
dostal som mail s odkazom na koncept HORIZONTÁLNE LINEÁRNE VETERNÉ TURBÍNY:

...tak vám chcem poslať adresu na moju stránku, kde som sa pokúsil sformulovať jednu z mojich vízií využitia vetra a na stránke https://www.hlwt.sk/ som pripravil alternatívny pohľad riešenia nekonvenčného spôsobu využitia energie vetra.
Budem vďačný za vaše postrehy a názor. Celé riešenie konštrukcie je ešte v plienkach a je to len prezentácia nápadu a myšlienky, ktorá môže mať veľký potenciál a veľa možností. ...


Autor projektu bude vďačný aj vám za názory a postrehy...
Priama adresa na pdf dokumentáciu je tu: https://www.hlwt.sk/wp-content/uploads/ ... rekcie.pdf
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od kybos »

Čas od času se objeví nějaký vynálezce, který se snaží přiohnout přírodou dané fyzikální zákony ve svůj prospěch. Vertikálním větrným turbínám bylo vytýkáno, že vždy polovina lopatek se točí proti větru. Našel se vynálezce, který navrhl koncepci, ve které lopatky tvořily žaluzie, které se proti větru sklápěly do vodorovné polohy a tak nekladly odpor. Proč se tento geniální vynález asi nerozšířil? Něco podobného na oběžném kole s řízenými klapkami vynalézal jistý Jan Tauš v projektu nazvaném ROSWELL, jehož zákazníci se také v závěru museli obrátit na exekutora.
Autor citovaného vynálezu uvádí jako hlavní výhodu nižší hlučnost. Cožpak může mít systém s mechanicky pohyblivými klapkami a množstvím pohyblivých prvků nižší hlučnost než napevno ukotvené aerodynamické listy vrtule? Uvedený vynález ignoruje přírodní zákonitosti. Jedním z těchto ignorovaných faktů je skutečnost, že energie větru při zemi je výrazně nižší než ve výšce. Dokáže si někdo takovou větrnou lanovku představit třeba ve stometrové výšce?
Podle mého mínění je to typická ukázka další slepé cesty k obnovitelným zdrojům.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

bhava píše:AHOJ, a kolko teda dáva reálne takáto turbína?
Tj. lacná čína, cca 150-250 Euro, 400W-3-Blades-12V, napr. pri 2,5 m/s, 3 m/s 5 m/s ?
Dáva to aspon 10,20 40 W? Skúšali ste to niekto merať? alebo je to niekde na nete? Alebo to nedáva vobec nič?
220-250W při 12-15m/s.Opravdu je to hlučné.Na Ali kolem 5000Kč, posílají z Evropy, takže bez dalších nákladů.Při zmíněných 5m/s nějakých 15-20W.Změřeno několikrát.Jak píše Kutil, sviští to.Za ty peníze snad mít dvě někam na horskou samotu.Nebo na hraní pro radost z točivých strojů...Pozor na místní bazarové překupníky.Například na Bazoši se nestydí to přeprodávat ta 10-12tKč.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

fugas píše:
Ukonvej píše:Dostal se mi vlastně náhodou do rukou tento modlitební mlýnek s doplňkovou funkcí výroby elektřiny :-)... Vůbec nevím co si o tom myslet. Kamarád mi to poslal z Číny jako dárek a tam to na naše stálo asi 14 000,- . Největší nesmysl už byla doprava, kdy to přiletělo letadlem... Můj bože, v životě to určitě nenatočí tolik, aby to vyvážilo ty emise. Nicméně vybalil jsem, smontoval jsem a začal studovat informace o větrných zdrojích. Chtěl bych tedy moc poprosit hlavně KUTILA, zda by to mohl nějak okomentovat, zhodnotit a případně varovat před podobnými, protože tady se to dá koupit pomalu taky a chtějí za to 50 000,-... Mazec. To bych za to nikdy nedal. Dětem a ženě se to moc líbí jako kolotoč :-). Provedení je přesné, pěkně udělané a zdá se být vyvážený. Ani při vyších otáčkách nevibruje a točí se hladce. Otázka je, co to udělá v silnějším větru. Zatím u nás moc nefoukalo, ale jsme na vrcholu hory ve 412 m.n.m... Takže někdy tu fičí slušně.

Turbína - https://www.aliexpress.com/item/48V-300 ... 39732.html

Regler - https://www.aliexpress.com/item/48v-300 ... st=ae803_5

Já mám tu 300W/48V verzi. Průměr Darrieova rotoru je 1,2m. Pruměr (Savonia, nebo co to je ?) 380 mm. Netuším co je uvnitř generátoru, ale nepřipojené na prázdno to při roztočení rukou klade jen velmi malý odpor. Je k tomu nějaký regler, ale je celý zalitý v pryskyřici... Má to vůbec nejaký potenciál, nebo je to jen dekorace... Samozřejmě že tam kam sem ho zatím dal je blbost. To je mi jasné... I když při poryvech jak to chyti Darriera, se to i tady točilo slušně. Za reakci předem moc díky.

Ach jo co já bych dal za ocas, ale k nám to bohužel rozumně dostat nejde...
VAVT.jpg
Viděl jsem to dávat přes 100W.Za nedlouho to bude mít 8m stožár ,tak uvidíme.Určitě dám vědět ;)
Ktomuto výtvoru bohužel nemám zatím dalších poznatků, protože zájemce nakonec stavbu nerealizoval a věc je u mě na půdě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

Táto HLVT nedosahuje ani vlastnosti pomalobežného veterného kolesa. Dá sa predpokladať, že môže mať porovnateľný moment pri rozbehových rýchlostiach, ale s narastajúcim vetrom bude jasný "loser". Jej silu produkujúce elementy sú korčeky, o ktorých vlastnostiach sa píše, že budú mať v sklopenom stave minimálny odpor a v otvorenom stave po vetre maximálny odpor. Už tu končí vážna technická debata, ak máme hovoriť o aerodynamickom stroji pre získavanie energie. Dá sa vytušiť, že plachta na plachetnici bude na tom energeticky ďaleko lepšie, s existenciou viacerých priaznivých režimov s ohľadom na smer vetra.
Spomínané výhody sa vôbec netýkajú aerodynamických vlastností, kde by sme mohli ťažko porovnávať s točivými strojmi. Sú to len konštrukčno - prevádzkové pseudovýhody, z pamäte napr. :
- nie sú odstredivé sily - to predsa nie je problém, ani to nie je pravda. Koniec koncov možno práve tie limitujú rýchlosť mechanizmu na "obrátkach", keď sa vozíky vracajú do protismeru.
- hlučnosť - v demo videu to rachotí celkom silno, nehovorím o svišťaní vetra cez laná, vozíky, kolesá....
- architektonický prínos to teda nie je, nehovoriac o tom, že to musí byť zdvihnuté nad hlavy ľudí alebo musí byť zamedzený prístup osôb ku konštrukcii.

Pre získanie výkonu z veterného stroja potrebujeme otáčky. Táto turbína obsahuje príliš veľa pohyblivých dielov a vyžaduje prevod do rýchla, ak chceme produkovať elektrickú energiu. Ak by sme sa uspokojili s transmisiami, do úvahy pripadá zas len čerpanie vody, ako veternými kolesami v Tennessee...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ilit=ap400

Já to raději zkusím.Mě se ty věštby nějak neplní :D
Je jasné že to není zázrak, ale plnohodnotná recenze je asi lepší než křišťálová koule.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Tá „veterná lanovka“ je skutočne technický nezmysel a škoda sa ňou detailne zaoberať, ale predsa len, aby sa o mne zase nepovedalo že som nepriateľ pokroku. Zoberme si takú HAWT s men. výkonom 2 MW a priemerom vrtule 90-100 metrov na stožiari vysokom 150 m, čo je dnes štandard pre miesta s vetrom triedy IEC III, teda so slabým veterným potenciálom a la Slovensko. Výkon veternej turbíny je priamo závislý od zametanej plochy, v tomto prípade 6585-7850 m2. Ak je účinnosť takejto hi-tech turbíny 50%, tak tento výtvor môže mať účinnosť štyri -päťkrát nižšiu, ako sa na odporový veterný stroj patrí, aj vďaka prízemnému umiestneniu. Teda na 2 MW by potreboval plochu tých vozíkov cca 30 000 m2,(zostaňme pri tej cifre kvôli zjednodušeniu).
Na jeden vozík by bolo treba pre 10 kusov plochu 3000 m2 (napr. 60x50 m), čo už je poriadna stodola a to sa už dostávame do šírky -už teraz to pri 10 ks vychádza na cca kilometer. Tu pripomínam, že previs celej „reťaze“ by bol podstatne väčší ako i predstavuje autor a v prostriedku by vozíky asi dreli bruchom o zem aj keby boli krajné stožiare stometrové.
Nebudem sa ďalej zaoberať pseudo argumentmi a diletantskými predstavami autora, jednoducho niekto musí občas ukázať, kadiaľ cesta nevedie.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek