První 4MWh

Nezařaditelné
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

První 4MWh

Příspěvek od kyocera »

E4.JPG
Zdravím,
v tyto dny bídné na sluníčko jsem dosáhl dnes na první 4MWh.
A to na straně DC. Na straně AC to bude méně, ale AC elektroměry jsem neměl
od počátku a 1.ledna 2019 jsem provedl první odečet a první zápis ze všech 3 elektroměrů
DC elektroměr, dále elektroměr měnič a elektroměr DS.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
dnes jsem si vzpomněl , jak mně gupa jako nováčkovi dával rady, že modrý regulátor Victron E. je akorát jen modrý
a jinak nic nedělá a že s tím nepůjde nabijet NiCd. Zde je celý příspěvek gupy
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 309#p39788
Tak jen uvádím, že nastavitelné napětí tohoto regulátoru je až do 69V a MPPT se vždy rozběhne a bez problému
nabijí mně celé roky 120ks NiCd jak jsem popsal ve svém domovském vlákně a jako důkaz je i DC elektroměr na
modrém regulátoru Victron E. Ale chápu, že jako nováčka na mypower mně někteří staří členové mypower
chtěli trochu pogrilovat, znejistět a trochu se pobavit na můj účet.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Také jsem si dnes vzpomněl na můj úplně první příspěvek na mypower, kdy
jsem se zmínil o měniči DC-DC . Měniče DC – DC jsou vždy součástí HF
měniče s čistým sinusovým průběhem na konci. A i když jsem ve svém
uplně prvním příspěvku uvedl, že žádné DC rozvody v domě neplánuji
a skutečně dodnes žádné rozvody na DC nemám, byl tam takový
příspěvek od jednoho člena fora pro pobavení druhých o smradu a spálené
lidské tkáně , že mně to tehdy v roce 2015 na dva roky odradilo
od dalšího psaní v domovském vlákně na mypower . Ten příspěvek je zde
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 309#p39794
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od kyocera »

CEZ.JPG
Zdravím,
na fotce je aktuální vyúčtování. Přeplatek potěší a z grafu je vidět neustále klesající odběr
nakupované el.energie. Při pohledu na graf mně napadá, že pokud bych propojil
vrcholy jednotlivých sloupců dostal bych se hypoteticky až na nulu a pak bych
mohl z grafu přečíst v kterém roce bude nulová spotřeba a dojde k odpojení od DS.
Je to ale jen pěkná představa, protože všichni víme, že se dostaneme na určité
hranice a za tyto hranice snaha o odpojení od DS je ekonomicky nevýhodná.
Přesto ale graf 'CEZu mně říká , Kyocero, nepolevuj , pracuj dále na zdokonalování FV systému, at je
za rok sloupek nakoupené el. enegie v grafu zase o něco nižší.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od dracekvo »

Třeba se to vrámci stálých plateb jednou zlomí a vyplatí se postavit nějaké nabíjecí soustrojí na LPG nebo rostlinej olej a ČEZu dát navždy pápá.

Já to tam blbě vidim. Kolik že si odebral? 1MWh? a kolik stála?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: První 4MWh

Příspěvek od kybos »

kyocera píše: Přesto ale graf 'CEZu mně říká , Kyocero, nepolevuj , pracuj dále na zdokonalování FV systému, at je
za rok sloupek nakoupené el. enegie v grafu zase o něco nižší.
Tak jsi vykročil správným směrem. Ještě by to chtělo do grafu přidat veškeré nakoupené energie, aby bylo zřejmé, zda není jeden typ energie nahrazován druhým. Já jsem to pojal kompexněji i když ne zcela důsledně (nezapočítávám PHM automobilu) ale počítám dohromady elektřinu, plyn a ostatní paliva a zaznamenávám tyto hodnoty už čtvrt století a trend je zcela zřejmý. Teď už jde jen o to vytrvat a udržet ho i nadále.
nakoupená energie za čtvrt století
nakoupená energie za čtvrt století
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První 4MWh

Příspěvek od jahodovák »

Hezký ale já bych to asi nedal,sice jen jezdím na lpg a topím dřevem a v tom je ta potíž,nikdy pořádně nevím kolik dřeva spálím,něco nakoupím,něco z vlastního lesíku,pak splynovací kotel skousne i pilyny zdaema od kamaráda truhláře a odhadovat to asi taky moc nejde..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
dracevo se ptá. Tak je tam 1,034MWh nakoupená el.energie stála 7061Kč Jistič
3x 25A. Pravda, měl by se snížit také jistič.
Jak poznamenal Kybos, ne není to nahraženo žádnou jinou energií . Prostě topení, vaření ,ohřev vody stále plyn
beze změny. Na střechu dát víc panelů je problém, jinak už by byl ohřev vody také FV.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: První 4MWh

Příspěvek od kybos »

Možná by stálo za to zamyslet se nad tím, zda by bylo vhodné nějaké přesuny ve vstupním složení energií cíleně provést. Já jsem to udělal a tyto změny se promítly do poklesu celkové nakupované energie v posledních dvou letech. Vaření na plynu jsem částečně zachoval i když podstatnou část energie jsem přesunul do levnější elektřiny (gril, varná konvice). Na další postup (indukce místo plynového sporáku) už mi nestačí výkon střídače (6kW). Co se týče ohřevu užitkové vody, tam mne čeká reinkarnace fototermiky po cca dvaceti letech. To by mohlo pomoci v přechodných obdobích na začátku a konci topné sezóny. Vzhledem ke skutečnosti, že podíl enegie na ohřev TUV je poměrně významný, zamýšlím se nad instalací TČ pro tento účel. S ohledem na současné nepřiměřeně vysoké ceny těchto technologií to ale ještě nějaký čas počká. V současné době ohřívám vodu elektřinou. Snažím se cíleně odbourávat fosilní paliva ze svého energetického mixu, ale původní technologie chci zachovat jako záložní (plynový kotel). Asi to bude názornější na skládaném grafu spotřeby energie.
skládaná spotřeba energie 2018.jpg
Cílové řešení pravděpodobně dospěje do stavu, kdy už v mantinelech rentability nebude mít smysl provádět další opatření pro úsporu primární energie. Zatím je tato meta ještě daleko.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: První 4MWh

Příspěvek od kodl69 »

To je jednoznačný, zrovna včera jsem řešil stálej poplatek za plyn, na baráku, kde je hlavní jistič 3x25A a na plynu se sem tam něco uvaří, jinak nic, a stálá plaba je 79Kč, to je snad horší než u elektriky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od brumlaj »

již před dvanácti lety jsme začali s odstávkou plynu. Prvně u rodičů - přeci jen bezpečnost s narůstajícím věkem nabývá na významu, potom u sebe, následně u dětí. V každém bytě 1x 25A distribuce. Plně postačuje pro bojler, běžné spotřebiče, pračku, indukčku, myčku, horkovzduch i elektromobil. Přetížení na 25A za tu dobu ani jednou. Jde to i bez plynu. Korunu tomu dala distribuce plynu která nezvládla u posledního odběrného místa současnou změnu odběratele se změnou obchodníka. Inu jednoho dne si sami odnesli plynoměr a nikdo po něm již neslzel. (nadávek si ale distributor i obchodník vyslechli habaděj) Sice jsme museli ten den neplánovaně investovat, ale co, s odstupem času jsme spokojeni.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: První 4MWh

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
před rokem jsem zde dal informaci a letos další.
Na faktuře z ledna 2020 je vidět, že opět došlo k poklesu nakoupené
el.energie z DS. Loni tedy nakoupených 863kWh.
A už se pracuje na tom, aby to za rok bylo zase o dost méně.
Přílohy
panel.jpg
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: První 4MWh

Příspěvek od kybos »

Taky se mi podařilo ještě trochu snížit nakoupené množství energie, ale pořád nakupuji skoro osmkrát více než Kyocera.
skládaná spotřeba energie 2019.jpg
Vzhledem ke skutečnosti, že topení běží téměř kompletně na elektřinu a tuto topnou sezónu nás zhusta pokrývala neproniknutelná inverzní oblačnost (ani zvýšení plochy FVE by nepomohlo), už nemám momentálně žádný nápad, jak tuto bilanci vylepšit.
P.S.: Ať je to k tématu - metu prvních 4MWh jsem minulý rok překonal v desetinásobku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek