Prosba o radu- kvalita panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

Zdravím vás, jsem tu nováčkem a moc prosím o radu. Budu si instalovat malý solární systém na plachetnici. Objednal jsem si trakční akumulátor Varta 140Ah, regulátor MPPT od Victron energy 75/15, a dva solární polykrystalické panely 60W, které dám do série. Solární panely mi už přišly a mě zaráží dvě věci a to za prvé povrch, kdy jeden panel se zdá ok, ale druhý má pod sklem jakoby takovou strukturu "námrazy" viz foto: http://imgWorld.cz/s3/O8zzhRCrPJ.jpg . Oba panely mají rozdílné napětí na prázdno. Ten s tou strukturou má teď venku 20,64V, v dílně pod zářivkou 16,9V a v dílně při napojené 12v LED diodě spadne napětí na 6,7V. Na druhém panelu který má strukturu pod sklem normální bez skvrn naměřím, ale napětí menší a to: venku 18,2V (rozdíl o proti druhému panelu 2,5V), v dílně pod zářivkou 11V (rozdíl oproti druhému 6V) a při zátěži s 12V LED diodou 6,2V což je asi jen 0,5V méně než u panelu se strukturou pod sklem. Myslíte, že je to v pořádku a nebo by měly mít panely stejné parametry. Panely jsem objednal z internetového obchodu, který není specializovaný na fotovoltaiku a prodávají všechny možné věci. Před koupí jsem se dotazoval o jakého výrobce panelu se jedná. Odpověděli mi, že je to čínská firma Richsolar. Na panelu, ale žádný výrobce uvedený není, mám podezření, že to bude nějáký šunt. Chtěl jsem panely také od Victron Energy, ale ty bohužel 60W nemají. Mají 50W a pak až 80W a na ty už moc místa nemám. A taky se mi nechtělo dávat za dvě 80-tky od Voctronu 6000Kč. Tyto dva 60W panely mě vyšly na 2400,- štítek z panelu zde: http://imgWorld.cz/s3/nKOvbLTwXO.jpg . Asi jsem udělal chybu. Prosím poraďte mi, mám panely reklamovat a nebo je prostě vrátit a pořídit panely od Victronu? Chci aby mi systém dobře fungoval a né mít snížený výkon díky levným panelům. Děkuji předem za vaše rady. Milda
Naposledy upravil(a) misson10 dne ned led 13, 2019 1:18 pm, celkem upraveno 1 x.
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od rva »

Pravděpodobně je vše v pořádku. Ta struktura se vyskytuje běžně a nemá to na nic vliv. Pro lepší ověření parametrů je vhodné počkat, až bude slunečno a panel nastavit kolmo ke slunci. Pak se změří zkratový proud a napětí naprázdno. Mělo by to být přibližně dle štítku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od mypower.cz »

rva píše:Pravděpodobně je vše v pořádku. Ta struktura se vyskytuje běžně a nemá to na nic vliv. Pro lepší ověření parametrů je vhodné počkat, až bude slunečno a panel nastavit kolmo ke slunci. Pak se změří zkratový proud a napětí naprázdno. Mělo by to být přibližně dle štítku.
Zdravim, 16.9V a 11V pise misson10 ze pry pod zarivkou. Zarivku bych bral celkem jako konstantni (v tomto pripade referencni - tedy z pohledu stejnych podminek) zdroj svetla, a ocekaval bych tak nejak podobnejsi napeti na prazdno. Nebo se mylim a muze tam byt takovy rozptyl pod jednim a timtez zdrojem svetla naprazdno i kdyz je to maly zdroj svetla ?

Jinak tedy ta cena tech panelu 1200,- za 60W je dle meho nazoru prilis velka. Do jednoho jinkosolaru 225W se nam 60W vleze za temer stejnou cenu 3.75x.
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

Ano pod tou zářivkou jsou úplně stejné podmínky, zářivka je přímo nad panelem asi 120cm vysoko, oba panely jsem umístil vždy do stejné pozice. Zdá se mi to dost rozdíl 6V.
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od vla »

Mezi osvětlením Sluncem a bodovým (zde řekněme čárovým) zdrojem jsou rozdíly. Rozhodně bych to nebral jako kvalitní referenční zdroj, ale počkal bych na Sluníčko. Ostatně i tvoje pokusy naznačují, že výkon panelů při velmi mizerném osvětlení je velmi podobný.
Nemám rád tenhle stát.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od pezizka »

To má smysl při napětí akumulátoru 12V a takovýchto výkonech dávat MPPT regulátor? Myslím, že PWM by byl v takovéto aplikaci naprosto plnohodnotný a energeticky srovnatelný. Neznám prostorové možnosti, ale třeba - https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... UFREE.html
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

MPPT jsem chtěl z důvodu, že se píše, že má až o 30% větší účinnost, dále, že má tento regulátor co mám objednaný v sobě bluetooth a budu moci kontrolovat funkčnost systému na aplikaci v telefonu. A právě kvůli tomu MPPT regulátoru jsem objednal 2ks 60W panelů aby napětí bylo vyšší a regulátor pracoval spolehlivě, protože výrobci uvádějí, že pro MPPT regulátor je zapotřebí nejméně 20V na vstupu aby fungoval... Jinak kdybych chtěl PWM, tak je jasné, že by mi stačil tento jeden 160W panel. Ale teď opravdu zvažuju, jestli neposlat zpět ty dva 60W panely a neobjednat 2x 80W od Victronu. Jinak jak jsem psal v úvodu, jsem v tomto oboru nováček, takže se mohu mýlit….
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od FRSO »

misson10 píše:MPPT jsem chtěl z důvodu, že se píše, že má až o 30% větší účinnost, dále, že má tento regulátor co mám objednaný v sobě bluetooth a budu moci kontrolovat funkčnost systému na aplikaci v telefonu. A právě kvůli tomu MPPT regulátoru jsem objednal 2ks 60W panelů aby napětí bylo vyšší a regulátor pracoval spolehlivě, protože výrobci uvádějí, že pro MPPT regulátor je zapotřebí nejméně 20V na vstupu aby fungoval... Jinak kdybych chtěl PWM, tak je jasné, že by mi stačil tento jeden 160W panel. Ale teď opravdu zvažuju, jestli neposlat zpět ty dva 60W panely a neobjednat 2x 80W od Victronu. Jinak jak jsem psal v úvodu, jsem v tomto oboru nováček, takže se mohu mýlit….
A není lepší dát jen jeden panel cca 200-240Wp k tomu Smart Blue 75/15, panel má napětí naprázdno cca 30V, jinak pro MPPT Victron je potřeba pro start U bat+5V, pak stačí už jen rozdíl cca 1V. Běžné dávám na ty 75/15 panely až 260Wp, on si to regulátor ořízne ten proud nad 15A. Panel 225Wp máš i tady na e-shopu mypower.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od rva »

Ptát se máte dřív, než něco koupíte. Tak, jak to máte vymyšleno, to bude fungovat. A panel jako panel, snad všechny se vyrábějí stejně ze stejných polotovarů.
Jinak já bych se snažil na plachetnici raději zapojit panely paralelně a to z toho důvodu, že přes ně budou asi přebíhat stíny z různých stran a pak to u sériového zapojení vede k vyššímu poklesu výkonu. A pokud jsou panely sériově, tak by měly směřovat stejným směrem - teda ne, že jeden směřuje k obloze a druhý k obzoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od FRSO »

Nebo pak flexibilní panely, ale jsou dražší viz třeba tento.
http://eskutr.cz/cs/flexibilni-solarni- ... -mono.html
Nevím kolik rovné plochy je na té lodi.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

Moc vám děkuji za vaše rady. Pro FRSO: Panel 200-240Wp je pro mě už rozměrově dost velký. Pro rva: mám malou 6m plachetničku na které jsem měl v loni jeden 50Wp panel od victronu, k tomu obyč PWM reg a gelovou baterku která mi odešla a proto jsem to chtěl celý systém obnovit a posílit. Zde je foto: http://imgWorld.cz/s3/GBosI9E97o.jpg . a druhá fotka i s rodinou: http://imgWorld.cz/s3/wzY5Rr4eN2.jpg .přes panely se nechodí, jsou vlastně mimo loď na zádi, jsou kolmo k nebi a vůbec nic jim nestíní, takže panely by mohly být v serii. přes záď se nastupuje do lodě, takže mám volný prostor akorát od prostředka (kde byl původní solar) a směrem ke straně, kde je motor a duhý solar bude motor i zastřešovat.
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od pkougl »

Zdravim,
neměřte panely pod zářivkou, budeto ulazovat úplné hámotiny, to není spektrum sluněčního ani zamračeného tepelného záření, počkejte na den a dejte je ven, uvidíte skutečné vlastnosti
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od FRSO »

misson10 píše:Moc vám děkuji za vaše rady. Pro FRSO: Panel 200-240Wp je pro mě už rozměrově dost velký. Pro rva: mám malou 6m plachetničku na které jsem měl v loni jeden 50Wp panel od victronu, k tomu obyč PWM reg a gelovou baterku která mi odešla a proto jsem to chtěl celý systém obnovit a posílit. Zde je foto: http://imgWorld.cz/s3/GBosI9E97o.jpg . a druhá fotka i s rodinou: http://imgWorld.cz/s3/wzY5Rr4eN2.jpg .přes panely se nechodí, jsou vlastně mimo loď na zádi, jsou kolmo k nebi a vůbec nic jim nestíní, takže panely by mohly být v serii. přes záď se nastupuje do lodě, takže mám volný prostor akorát od prostředka (kde byl původní solar) a směrem ke straně, kde je motor a duhý solar bude motor i zastřešovat.
Ok, ale 2 stejné panely jsou vždy větší jak jeden stejného výkonu, cca 130Wp by tam vešel po úpravě držáku.
http://eskutr.cz/cs/fotovoltaicke-panel ... -poly.html
Nebo tento:
http://eskutr.cz/cs/fotovoltaicke-panel ... 60wp-.html
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

Tak dnes krásně svítí sluníčko a já jsem mohl konečně otestovat ty panely. Napětí na prázdno mají jeden 23,80V a druhý 23,30V. Po připojení žárovky 12V/10W jsem na panelu naměřil cca 22,80V. Takže si panely ponechám a namontuju na loď. Pokud by mi výkonově nestačilo 2x60W, vyměnil bych je pak za 2x80W, ale to už by bylo rozměrově maximum co si můžu dovolit. Jinak ještě vysvětlím, proč jsem zvolil 2ks panelu s menším výkonem oproti jen jednomu panelu s požadovaným výkonem nebo spíše přepošlu můj dotaz k prodejci a jeho odpověď:

Dobrý den,
Rád bych se Vás zeptal, zda je možná kombinace solárního regulátoru (MPPT SMART solární regulátor Victron Energy 75/10) a jednoho 100W panelu (Solární panel Victron Energy 100Wp/12V)
a nebo zda je vhodnější k tomuto MPPT regulátoru aby lépe pracoval připojit do série 2x 50W panel (Solární panel Victron Energy 50Wp/12V) kdy napětí z panelů bude vyšší.
Jde mi o to, že výrobce uvádí, že aby regulátor pracoval musí být výstupní napětí z panelu o 5V vyšší než napětí baterie (jiní výrobci uvádějí, že musí být na výstupu z panelů min 20V). V tabulce je, že tento 100W panel má max výstupní napětí 18V. Nejsou to hraniční hodnoty a nemůže se stát, že pokud by byla zrovna zatažená obloha a baterie nabitá, že regulátor bude nefunkční a tím pádem nebudu moct momentálně získávat žádnou energii z panelu? Vím, že v popisu u solárního panelu máte uveden vhodný regulátor PWM, ale já bych raději regulátor MPPT z důvodu vyšší účinnosti a možnosti kontroly dobíjení systému přes bluetoth.
odpověď prodejce č.1:
je to jak píšete. Je výhodnější mít dva panely v serii a MPPT regulátor k tomu. Napětí na panelech je vyšší, ztráty v kabelech k regulátoru menší a panely mají častěji vyšší napětí i při zatažené obloze. Při zatažené obloze to ale neznamená, že budou dodávat buhvíjaký proud. Ale něco dělat budou, protože právě napětí bude vyšší než napětí na baterii.
PWM regulátor je v takovém případě nepoužitelný.
S pozdravem
A odpověď prodejce č.2 na stejnou otázku:
děkujeme za Váš dotaz. V podstatě je to tak jak píšete. Solární regulátory MPPT pracují s větší účinností, pokud mají větší napěťový rozdíl mezi baterií a panelem. Varianta sériového zapojení dvou 50Wp panelů, pak bude lepší. Je zde však podmínka, aby panely byly stejné osvětlené (měly stejný sklon, orientaci apod.).
Solární panely o výkonech od cca20Wp po 160Wp jsou 36 článkové, a VOC napětí mají kolem 22V.
Napadá mě, použít variantu s 60 ti článkovým panelem, kde je VOC napětí klem 38V. Pořizovací náklady za panely jsou v podstatě stejné. Solární regulátor však vychází o něco dráž. Níže posílám odkazy:
280Wp panel: https://eshop.neosolar.cz/solarni-panel ... olar-280wp
MPPT 10/20: https://eshop.neosolar.cz/mppt-smart-so ... rgy-100-20


Ještě jednou všem děkuji za Vaše odpovědi a rady k mému dotazu. Milda
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od vlkazajac »

"...Solární regulátory MPPT pracují s větší účinností, pokud mají větší napěťový rozdíl mezi baterií a panelem. Varianta sériového zapojení dvou 50Wp panelů, pak bude lepší...."

Nepravda + nepravda.
Obecne majú dc/dc meniče, tiež obsiahnuté v mppt regulátore, tým nižšiu účinnosť, čím je rozdiel napätí väčší. Ibaže by pán mal k dispozícii podložené výsledky merania nejakého menej podareného regulátora.
Variant dvoch panelov v sérii okrem tejto nevýhody dvojnásobného napätia, než je potrebné, má len spomínanú výhodu menších strát v pripojení. Pretože nebudete mať veľké prúdy ani dĺžky vodičov, je to v podstate jedno. Môžete potom kedykoľvek urobiť sám porovnávaciu skúšku zapojenia sériového a paralelného. Pre systémové napätie 12 V a regulátor 75/15 máte možnosť pripojenia panelov do výkonu 180 W. Ak by panel/panely bol o niečo silnejší, regulátor vždy spoľahlivo obmedzí prúd do batérie na 15 A.

Z dôvodu väčších ziskov pri čiastočne zatienenom paneli je určitou výhodou paralelné pripojenie dvoch menších panelov. Tieňov od oplachtenia a lán tam bude dostatok.

Prekvapuje ma Vaša úvaha použiť veľký 60 článkový panel. Nájdete mu vôbec miesto na palube ? Je to tak trochu už aj plachta ....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

Tak 60 článkový panel nebyl můj nápad, ale doporučení od toho prodejce, který mi odpovídal na můj dotaz. Máte pravdu, to už je dost velká plachta. Já budu mít ty dva 60W panely umístěné mimo palubu lodě za zádí. Viz foto z loňska, kde jsem měl namontovanej jeden 50W panel: http://imgworld.cz/s3/wzY5Rr4eN2.jpg . Oba dva panely budou stejně osvícené, téměř žádné stíny na panely nedopadají. Hlavně já jsem jachtař na baterky... takže sice trávím na lodi víkendy, ale plachty vytáhnu tak jednou za rok, skoro pořád jezdím na motor. Jinak chápu, že při částečném zastínění některého panelu je výhodnější použít paralelní zapojení. Ale jak říkáte, můžu si vyzkoušet obě varianty zapojení.
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od brumlaj »

misson10 píše:....... Po připojení žárovky 12V/10W jsem na panelu naměřil cca 22,80V. .....
Dokážeš věrohodně vysvětlit jak 12V žárovka přežije napětí 22,8V?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
misson10
Příspěvky: 11
Registrován: sob led 12, 2019 9:58 pm
Bydliště: Panoší Újezd, Rakovník

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od misson10 »

Dokážu... Svítila po dobu měření asi 20 sekund a začala černat... Pak jsem to samé zkusil na druhém panelu..... A žárovku hodil do koše.... Stačí toto vysvětlení?
2x60W Richsollar, 75/15 Victron Energy, 140Ah trakční Varta
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prosba o radu- kvalita panelu

Příspěvek od brumlaj »

hmm stačí, výrobcem žárovky byl nepochybně STS Chvojkovice Brod. Prostě dobrej oddíl. ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek