Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Měniče Victron
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od FRSO »

PavelR píše:Abych na victron menice respektive jejich pristup jen nenadaval. Tak jsem aspon napsal na jejich komunitni portal do Questions & Answers. Treba se neco uzitecneho dozvime.
Dnes jsem to konzultoval se šéfem Neosolaru a je tomu skutečně tak, občas se s tím setkávají, že se měnič rozkolísá na krátkou dobu a třeba odebírá větší množství energie ze sitě. Po chvíli se to ale zase srovná. Údajně se to objevuje ale jenom na velmi malém množství systémů a dlouhodobě se to už řeší s Victronem. Mají už na to zakoupený přístroj ve vývojové dílně za cca 100000 EUR, který dokáže simulovat tyto signály. Kdy to bude skutečně vyřešené není zatím známo, bude to ještě opravdu nějakou dobu trvat. Záleží to hlavně na té síle toho signálu z HDO v dané lokalitě zda to ruší a jakým způsobem. Jediná momentální možnost je použít místo ESS HUB4 asistenta než to opraví. Případné dotazy ohledně HUB4 konzultujte s panem Dvořákem.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Frana
Příspěvky: 73
Registrován: sob úno 16, 2019 11:24 am
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od Frana »

Na dotaz, jestli to dela i na MultiPlusu II odpovidam, ze dela - ESS se vzdycky na chvili zblazni po tom, co se objevi signal HDO.
A firmware v menici mam nahrany posledni - verzi 4.67
nejaky ten Victron, k tomu 3x Fronius SYMO 3f 10kW+10kW+5kW v AC couplingu pres MODBUS/SUNspec, 10x Pylontech US5000 (48kWh), 20kWp+... :-)
https://www.4solar.cz
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

FRSO píše:
PavelR píše:Abych na victron menice respektive jejich pristup jen nenadaval. Tak jsem aspon napsal na jejich komunitni portal do Questions & Answers. Treba se neco uzitecneho dozvime.
Dnes jsem to konzultoval se šéfem Neosolaru a je tomu skutečně tak, občas se s tím setkávají, že se měnič rozkolísá na krátkou dobu a třeba odebírá větší množství energie ze sitě. Po chvíli se to ale zase srovná. Údajně se to objevuje ale jenom na velmi malém množství systémů a dlouhodobě se to už řeší s Victronem. Mají už na to zakoupený přístroj ve vývojové dílně za cca 100000 EUR, který dokáže simulovat tyto signály. Kdy to bude skutečně vyřešené není zatím známo, bude to ještě opravdu nějakou dobu trvat. Záleží to hlavně na té síle toho signálu z HDO v dané lokalitě zda to ruší a jakým způsobem. Jediná momentální možnost je použít místo ESS HUB4 asistenta než to opraví. Případné dotazy ohledně HUB4 konzultujte s panem Dvořákem.
Zajimavy je to ze ja to pozoruji na vsech trech systemech ke kterym mam pristup. Nevim jestli je na to potreba aparat za 2,5 mega. Hub4 to nedela a ESS dela. Takze vylozene sw bug v mereni site pokud hub4 meri korektne tak proc ess ne. Bohuzel nejde nikde videt proc to pada - jestliu to je treba frekvencni ochrana tezko rict.
Bohuzel hub 4 nam hlasil ze se stridac prehriva i kdyz se neprehriva - s ess stridac bez problemu pracuje na plny vykon pri okolni teplote 30C vrch stridace pekne horky a vse OK s hub4 na plny vykon hlasi po chvili prehrivani pri okolni teplote 17C. Dalsi sw bug. Ztratovy vykon bude urcite stejny s obema asistentama.

Bohuzel nezbyva nez cekat nez si s tim drahym zdrojem dostatecne vyhrajou a najdou tu chybu. Smutne
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od FRSO »

PavelR píše:
FRSO píše:
PavelR píše:Abych na victron menice respektive jejich pristup jen nenadaval. Tak jsem aspon napsal na jejich komunitni portal do Questions & Answers. Treba se neco uzitecneho dozvime.
Dnes jsem to konzultoval se šéfem Neosolaru a je tomu skutečně tak, občas se s tím setkávají, že se měnič rozkolísá na krátkou dobu a třeba odebírá větší množství energie ze sitě. Po chvíli se to ale zase srovná. Údajně se to objevuje ale jenom na velmi malém množství systémů a dlouhodobě se to už řeší s Victronem. Mají už na to zakoupený přístroj ve vývojové dílně za cca 100000 EUR, který dokáže simulovat tyto signály. Kdy to bude skutečně vyřešené není zatím známo, bude to ještě opravdu nějakou dobu trvat. Záleží to hlavně na té síle toho signálu z HDO v dané lokalitě zda to ruší a jakým způsobem. Jediná momentální možnost je použít místo ESS HUB4 asistenta než to opraví. Případné dotazy ohledně HUB4 konzultujte s panem Dvořákem.
Zajimavy je to ze ja to pozoruji na vsech trech systemech ke kterym mam pristup. Nevim jestli je na to potreba aparat za 2,5 mega. Hub4 to nedela a ESS dela. Takze vylozene sw bug v mereni site pokud hub4 meri korektne tak proc ess ne. Bohuzel nejde nikde videt proc to pada - jestliu to je treba frekvencni ochrana tezko rict.
Bohuzel hub 4 nam hlasil ze se stridac prehriva i kdyz se neprehriva - s ess stridac bez problemu pracuje na plny vykon pri okolni teplote 30C vrch stridace pekne horky a vse OK s hub4 na plny vykon hlasi po chvili prehrivani pri okolni teplote 17C. Dalsi sw bug. Ztratovy vykon bude urcite stejny s obema asistentama.

Bohuzel nezbyva nez cekat nez si s tim drahym zdrojem dostatecne vyhrajou a najdou tu chybu. Smutne
To sleduješ přes co, Venus GX ?, nebo osobně
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

pres vrm portal. Sem tam se podivam. Jako ono ty systemy funguji autonome, spolehlive akorat ten problem s hdo je mrzutej. Jde o to ze to je AC coupling s ongridama. Kdyby tam byly mppt regly tak by to slo drzet v ostrovu po vetsinu casu a byl by z vetsi casti pokoj, ale bohuzel to nejde.

Kdyz jsme nad tim badali co se s tim deje, tak jsme to meli oveseny sitovyma analyzatorama vstup - vystup i na DS strane.
Zkouseli jsme i na vstup zaradit hradici tlumivku z kompenzace - bez vysledku to byl posledni vystrel do tmy nez jsme to vzdali. Ono by slo napocitat a udelat filtr, ale byl by velkej a drahej.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od dano »

Tak som dnes dostal spravu z victron supportu, ze je nova ver fw. 469 pre vsetky produkty, tak ked dojdem poobede domov vyskusam.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od dano »

Vcera som sa k tomu nedostal, tak som novy fw flashoval az dnes a vysledok je bohuzial taky, ze nic sa nezmenilo na ruseni signalom HDO :(

Changelog fw 469

• Prevents false UPS triggers on the 500VA models
• Prepared for new ESS function to limit maximum Feed in power
• Several improvements in regulation to prevent instability
Frana
Příspěvky: 73
Registrován: sob úno 16, 2019 11:24 am
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od Frana »

Bohuzel to musim potvrdit... Specialne hlaska "Several improvements in regulation to prevent instability" mne zaujala, ale zlepseni se nekona. Skoda, ze je Studer tak nesmyslne drahej a v CZ ho prodava jen jedna firma, se kterou neni mozne rozumne spolupracovat... :-(
nejaky ten Victron, k tomu 3x Fronius SYMO 3f 10kW+10kW+5kW v AC couplingu pres MODBUS/SUNspec, 10x Pylontech US5000 (48kWh), 20kWp+... :-)
https://www.4solar.cz
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

Opet spatne zpravy. Bohuzel me to u victronu neprekvapuje. Tahne se to uz silene dlouho. Nerozumim tomu co tak dlouho hledaji kdyz to v hub4 funguje - spis to vypada ze na to serou obcas pusti informaci ze se to resi, pak se pochvali na ranim meetingu a vesele na to serou dal.

Tam kde to jde drzet v ostrovu pokud je dostatecne nabito tak je to v pohode, ale jako doplnek staryho ongridu to bohuzel uriznout od site nejde.

Ja mam velky stesti ze jejich menic nemam duvod kupovat. Powerjack funguje, na vystupu mam modbus elmer takze z pohledu scady neni videt co tu stridavinu vyrabi :) a sype me to hodnoty rychleji nez jejich VEbus. Jeste ze softwarove neposrali regulatory.

Musime doufat v lepsi zitrky. Jsem zvedav jak toto cely dopadne.
Frana
Příspěvky: 73
Registrován: sob úno 16, 2019 11:24 am
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od Frana »

Napada mne, ze by bylo mozna velke urychleni, kdyby se rozhodli vsichni vlastnici postizenych menicu produkt hromadne reklamovat. Treba by to opravu toho SW bugu dost razne "nastartovalo"...
nejaky ten Victron, k tomu 3x Fronius SYMO 3f 10kW+10kW+5kW v AC couplingu pres MODBUS/SUNspec, 10x Pylontech US5000 (48kWh), 20kWp+... :-)
https://www.4solar.cz
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od RRR »

Victron chystá na 18.2.2020 školení v české republice:
https://www.victronenergy.cz/informatio ... public-557
Možná by se mohla celá problematika probrat a i předvést na místě přímo zástupcům Victronu.
Nemáte někdo v plánu navštívit?
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od Beny »

Myslíte, že stejný problém bude v EasySolar-II ? Stále pokukuju, jaký HW použít na L2 a docela mě tohle řešení zaujalo.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
RimmerCZ
Příspěvky: 7
Registrován: úte srp 01, 2017 9:48 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od RimmerCZ »

Ahoj, nevíte jestli se něco s tímhle pohlo? Posledních pár týdnů pozoruju, že mi taky měniče blázní a když jsem to sledoval, tak inverted dioda přestane blikat, začne to brát ze sítě a třeba za 10-20 sekud se to uklidní a pak zas. Trvá to někdy třeba minutu, někdy 2 či 3. Pak v pohodě a ESS drží grid kolem 0 plus mínus pár W. Vůbec nezáleží, jestli mám spotřebu na fáze 100-200 nebo jednu na 2kW, jestli je baterka plná nebo jen napůl nebo jestli je to v noci kdy nesvítí nebo přes den. Loguju si přes Modbus data a v grafech to jde pěkně vidět, stejně i když stáhnu logy z VRM do CSV. Přitom jak se to děje ty měniče vydávají divný a měnící se brum. Všechny FW mám aktualizované. Jinak pro doplnění mám 3x Multiplus II 3000.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek