Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Měniče Victron
JiTr
Příspěvky: 82
Registrován: ned kvě 20, 2018 5:00 pm
Lokalita: Uprostřed republiky

Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od JiTr »

Ahoj,
je zajimavé sledovat vývoj OS Venus (pro Color Control GX, Venus GX a ...) firmy VE.
Od verze 2.20 umožňuje mj:
- možnost časově naplánovat nabíjení baterie u ESS sytému >>> den, počátek nabíjení, doba nabíjení a možnost ukončit nabíjení dříve dle nastaveného SOC ...
Podrobně o vylepšeních OS Venus zde: https://www.victronenergy.com/blog/2018 ... -and-more/
Frana
Příspěvky: 73
Registrován: sob úno 16, 2019 11:24 am
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od Frana »

Skoda jen, ze diky ruseni ze site (cti spinani HDO ve velke casti CEZka) je rezim ESS v podstate nepouzitelny a musi byt nahrazen obstaroznim rezimem HUB4, kde ty "zajimave" funkce nejsou... :-(
Jinak to samozrejme zajimave je a bude to jeste zajimavejsi, az se Victron konecne uraci zjistit, jak to opravit - idealne softwarove.
nejaky ten Victron, k tomu 3x Fronius SYMO 3f 10kW+10kW+5kW v AC couplingu pres MODBUS/SUNspec, 10x Pylontech US5000 (48kWh), 20kWp+... :-)
https://www.4solar.cz
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od Dagus »

V jiném vlákně psal někdo, že s novýma fw to problém není. Můžeš to vyvrátit?
Měření soc jde jen přes ten jejich bočník? Zajímalo by mě zda soc měření funguje i na lto články. Přeci jen nevím jestli to bere podle napětí? Lto je celkem hodně ploché, tak nevím jestli by to nebyla zbytečná investice, pokud budu mít v lto kapacitu jen na pár hodin provozu, ale zajímalo by mě dobíjení do 30%soc. Nebo to nastavím na napětí no a dám jiné z multiplusu a jiné z mppt.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od dano »

Bohuzial ani najnovsia verzia fw 465 neriesi problem z rusenim signalom HDO (216,6Hz). Venus OS je super a kazdych par dni je nejaka nova beta verzia, ktora ma nove, alebo vylepsene funkcie.
BMV7xx battery monitor meria odobraty / dodany naboj do baterie, takze ani LTO bateria by nemala byt problem.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

S tim FW to je spatna zprava. Rikal to prave petajoule ve svym vlakne. Nevim je to skoda hlavne je mrzute ze jsme tak malej trh a victron proto nema duvod s tim nic delat.

Na venus os me chybi kustomizace toho jak vypada hlavni stranka.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od dano »

No zo supportom Victronu to riesim uz dlhsie, trvalo im kym pochopili, ze je to naozaj realny problem, teraz sa zas tvaria, ze na tom pracuju, tak uvidime...
GUI Venus OS sa customizovat da, len je s tym roboty, lebo to musis upravit v suboroch, kde je definovane cele GUI. Niekde na fore Victronu som to videl. Neviem co konkretne by si potreboval upravit.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

taky jsme to resili. Proste na to serou. Uz je to vic jak rok. Nejhorsi je ze proste nedokazou primo rict ze je nejaky nase hdo nezajima a ze jim to nestoji za namahu. Ono v DC cuplingu to nevadi, hlavne pokud to jde drzet v ostrovu je to v pohode, ale pokud se to napasovava na stavajici ongridy pres ac coupling tak je to blby.

Jo jenze to bezi na linuxu a to je zlo. Ja to vyresil ze jsem si k tomu udelal scadu externe plus tam mam zabudovane vice funkcionality nez by venus os umel.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od kodl69 »

jenze to bezi na linuxu a to je zlo
???!!! Cože? K tomu bych potřeboval vysvětlení. Jako kdyby to bylo na androidu, woknech nebo ios, tak to bude lepší? Jestli nebude problém uživatel...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

dobre dobre. Pro me to je zlo.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od kodl69 »

Ale seš ještě poměrně mladej, nějaký samostudium a trocha píle, a možná zjistíš, že je všechno jinak. Pro mě je výhoda linuxu to, že jsem se tak trochu vrátil do mládí, kdy jsem pracoval s PC na MS DOS, kolikrát i bez berliček typu norton comander...
Onehdy mi kámoš donesl PC s win8 a po nějaké době trápení to skončilo tak, že tam má linux mint 19.3. a v podstatě žije v tom, že je to jiná verze windows, protože obyčejnejm lidem je to jinak těžko vysvětlitelný...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

ja taky zazil msdos. A to ze s linuxem nechci nic mit je moje forma protestu, samozrejme ze by se to slo naucit ale proc se ucit neco se starou koncepci obsluhy nevim zatim se tomu uspesne vyhybam a nejsem nijak omezen. Prikazovy radek uz fakt ne. I arduino uz nechavam spat a automatizaci na fve delam "dratovou logikou graficky ve scade" coz je na jednoduchy veci prijemnejsi nez prikazy. Ale to uz jsme offtopic.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od FRSO »

PavelR píše:taky jsme to resili. Proste na to serou. Uz je to vic jak rok. Nejhorsi je ze proste nedokazou primo rict ze je nejaky nase hdo nezajima a ze jim to nestoji za namahu. Ono v DC cuplingu to nevadi, hlavne pokud to jde drzet v ostrovu je to v pohode, ale pokud se to napasovava na stavajici ongridy pres ac coupling tak je to blby.

Jo jenze to bezi na linuxu a to je zlo. Ja to vyresil ze jsem si k tomu udelal scadu externe plus tam mam zabudovane vice funkcionality nez by venus os umel.
A to jsi řešil s kým, že tvrdíš že na to se..u ?, Přes dovozce, nebo přímo s Victron technikem ?, Já jsem zadal před cca rokem požadavek přes Neosolar aby MPPT Blue měly v menu nastavení ekvalizace i nastavení času, velikosti proudu a vypnutí nabíjení při mrazu dle nastaveni teploty a udělaly to, menu je už rozšířené a vše vše dá nastavit, proud eqalizace se nastavuje v % a odpovídá nastavenému nabíjecímu proudu, což stačí i tak nastavovat. Pouze v grafech už nejsou hodnoty na desetiny což taky až tak nevadí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

Primo s Victronem. Resila to firma co nam dodavala HW. Maji tam proste v ESS asistentovi SW bug se kterym nehodlaji nic delat a kdovi z jakyho duvodu reaguje na tu 4 harmonickou. V hub4 asistentovi je zase jinej bug tam se nam zase hlasilo prehrivani ikdyz zadne nebylo ale na hdo nereaguje. Takze zase nic. Ikdyz pouzivam victron mppt a venus OS tak hybridni stridac od nich ee.
Je to skoda. Zelezo to je dobry.

Nemam informaci jak se to chova na multiplus II a multigrid. Treba to maji vyreseno tam ale tak nejak pochybuji...
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od dano »

Ja som pisal na support Victronu, odtial ma nasmerovali na level 3 supoort - Daniël Boekel, potom so mnou komunikoval este nejaky clovek z Victronu, ktory chcel pristup na moj system. Poslal som im videa co to robi na venus-e, aj zvuk transformatora, ked je to rusene povelom HDO. Nerobia to vsetky produkty, tak neviem ci je to otazka fw alebo hw, ale je to velmi neprijemne, v mode ESS to po povele HDO rozhodi cely system.
Mrzi ma to, lebo Victron ma velmi dobre produkty.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

je to otazka bud fw nebo asistenta coz je taky cast fw. S hub4 nam to na HDO nereagovalo.
Pokud se od nich cokoliv dozvis, byl bych rad za jakekoliv info.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od vk_1 »

Na jakých konkrétních kusech HW od Victronu byl tedy problém s HDO zaznamenán? Na Multiplus II ne? Jen na starších Multiplus měničích?
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

multiplus I 48/3000, multiplus I 48/5000, quatro 48/10000

multiplus II a jina quatra jsme nemeli moznost zkusit.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

Abych na victron menice respektive jejich pristup jen nenadaval. Tak jsem aspon napsal na jejich komunitni portal do Questions & Answers. Treba se neco uzitecneho dozvime.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od PavelR »

Tak me bylo odpovezeno:

Daniël Boekel (Victron Energy Staff)

answered · 9 hours ago

Hi @Pavel

We're busy developing and testing new firmware that we think also helps with the broadcast tones that influence some systems.

bohuzel nerekl jak dlouho a jak moc jsou s tim busy. Tak jsem se zeptal kdy planuji fw mit upraveny. Stale jsem skepticky a stale jejich vyjadreni neverim. Ale v koutku duse doufam ze moje neduvera bude rozmetana novym uzasne fungujicim firmwarem :D
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Nové možnosti OS Venus firmy Victron Energy

Příspěvek od dano »

Mam potvrdeny problem na produktoch EasySolar 12/1600 a tiez aj 24/1600 Ja som si nimi vymenil niekolko desiatok mailov. Pred casom mi pisal, ze uz maju simulator siete, kde vedia emulovat tonove napatie v sieti podobne ako pri poveli HDO.

Problem bol uz davnejsie zdokumentovany napriklad tu

https://community.victronenergy.com/que ... hargi.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek